voor Zeeuwsch-Vlaanderen. J. Lansen Croin. De Volkskiesvereeniging. No. 298. Zaterdag 12 Juni 1897. 6' jaargang. NIEUWSBLAD ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 40 centsfranco per post 45 cents Voor Amerika /2.90 per jaar bij vooruitbetaling. Abonnementen worden aangenomen bij alle Boekbandelaren, Brievengaarders en den Uitgever. ADVERTENTIEPRIJS: Van 1 tot en met 4 regels 25 cents; elke regel meer 5 cents. Bij abonnement aanmerkelijk vermin derd tarief. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden ingewacht tot Vrijdagnam. 1 ure. Deze Courant verschijnt eiken Zaterdag bij den Uitgever C. DIELEMAN, te Breskens. SB? Onze candidaat voor de Twee de Kamer der Staten-Generaal in het hoofd-kiesdistrjct Oostburg, op 15 Juni a. s., is de heer In Amerika had men voor een veertig jar nog slaven. En als dan zoo'n slaven houder met trolscben, afgemeten tred, met lijn grooton strooien hoed op, door zijne ruiker- of katoenvelden liep en de zwarten tg verken, dan dacht hij bij zich zeiven: ,Wit ziet de wereld er toch kranig uit 't KaH niet beter ingericht zijn, dan wij 't kier hebben". £n als er dan een stuk of ut ilavcnhouders bij elkaar waren, dan kwam tt aan 't lofprijzen van de bestaande toe- faden geen einde. In Nederland en dus «ok in het vierde district heeft men geene slavenhouders, het ii hier itniners een vrij land. Maar men heeft hier toch ook menschen, die zeer te mden zijn met zaken en toestandendie oak in den waan verkeeren, dat er niot veel meer verbeterd behoeft te worden. Wij zijn van een tegengesteld gevoelen. i» bijna geen enkele verhouding, die re ien tot tevredenheid biedt. De arbeider, de borger, de boer, niemand hunner heeft re in, om voldaan le zijn. De dagen, die we doorleven, zijn voor 'tien hunner zeer moeilijk de middelstand lult afde werkman klimt niet op. Als »t» maar eens nagaat, hoeveel personen er ttden loop van ieder jaar worden „uitgeschud" behoeft men niet meer te vragen, of de wor- 't«liu8 om te blijven bestaan, zwaar is. Et is in zoo inouig huishouden een pond verdriet tegen een lood vreugde. Nu het hj verloopt, verzet men de bakens. De min- «ere man moet worden geholpen. De oude 'preuk van ons gewest„Ik worstel en blijf "ten" moet een. ieder, die het wel meent *'t zijn land voor den geest staan. Wij moeten ons volk moet boven blijven; uur dan oek niet langer de handen in den "kootom boven te blijven moet er worden geworsteld. I» het schip in gevaar, dan is pompen of verdrinken. En wordt er "1 gepompt Is er al wat gedaan een weinig. Men heeft de belasting- vetten in de laatste jaren wat verbeterd (vermogens- en bedrijfsbelasting); men heeft mer en daar een kiezer "meer gemaakter ls een arbeidswetje gekomen. Maar o, het §s«' alzoo traag, zoo sukkelachtig; er blijkt 100 weinig goede wil, of liever, men ziet zoo weinig overtuiging, dat er veel, veel meer gedaan moet worden. De tijd is voorbij, dat het gedweeë volk heel onderdanig boog voor een klein, half afgekloven beentjemen laat zich niet meer met een kluitje m het riet sturen. Maar de Kamers gaan altijd maar voort op de oude wijze. Niet, dat zij alle nooden en misstan den kunnen wegnemen of, omgekeerd, ver oorzaken. Maar zij zonden toch ver! kun - nen. Zij zoudeu bijv. kunnen beginnen met al gemeen kiesrecht te geven ot wat daarmee zeer veel overeenkomt. Dan zou bet geheele volk eens mee kunnen praten over zijne be langen. Nu laat men juist die menschen, die het meest belang hebben bij verbetering van de toestanden, er geheel buiten, alsof het hun niet aanging 1 Want liet kiearecht is een Jvfanfr/i vraagstuk daardoor moet de burger bet in zijne hand hebben, mee te be slissen over zijn eigen wel en wee. Gelooft niet, dat liet een onmogelijk ding is; iii Duitschland is 't al 30 jaarin Duitscliland, waar men lang zoo vrij niet heet te zijn als hier? Wat is liet toch een onrechtvaardig ding, als daar a. s. Dinsdag de kleinste hel tt der „volwassen" bevolking »p weggaan naar de stembus, terwijl al de overigen staan te kijker. 1 Waarom Omdat ze te dom zijn? te veel kwade dingen gedaan hebben Oeh neenrekent zelf' maar eens na, waarom niet. De een, omdat zijn huis niet goed genoeg isnu heeft hij er geen belang meer bij, ot er van zulke kleine huisjes belasting zal moeten betaald worden, of niet. De an der, omdat hij in don winter een stuk brood aannemen uioest van de bedeelingnu kan het hem natuurlijk niet schelen, of ze daar in den Haag 't brood duur maken of niet. Duur broodwel ja, daar gaat het nu om. Want er zijn menschen, die graag den prijs voor liet eerst-noodige zouden verdub belen. Want zeggen zeals de tarwe weer f 1 :l kost, dan gaat het den boer goed, en als het den boer goedgaat, dan gaat liet al leman goed. Maar gaat het dan den boer wel goed 1Htn boer wel, die zelf looveel gemet land met graan bebouwen kan, dat hij vrij wat verkoopt op de markt. Maar hoeveel boeren met zooveel eigen land zijn er Dat is niet zoo heel veel, waar de grootste helft van den grond behoort aan voor een groot deel Belgische eigenaren. Wat zwuden ie lachen, die Belgen, als de Nederlanders hnn zóóveel goud toewierpen 1 Wat zonden ze vlug bij den pachter we zen, om hem aan zijn verstand te brengen, dat de pacht nu noodig verhoogd moet wor den. Sommigen hebben het zelfs al vooruit in den pachtbrief geschrevenja, er best,ia» reeds zulke huurcontracten van vóór '80. Hoeveel meer pacht zou er komen? Net zoovoel als de boeren, die tegen elkaar op bieden, betalen willen. En als men nu weet, hoe tegenwoordig, nu al wat landbouwer is, klaagt, de een tegen den ander opjaagt, dan kan men zich zoo'n klein beetje voorstellen, wat het dan zijn zal. Eu dan zal de pach ter beseffen, wat hij er mede vooruit is. Over zijne arbeiders behoeven wij niet te praten, liet loon verhoogt zich zoo ,vlug nietmaar eiken dag zitten ze voor liet du re brood, waar ze baast niet bij durven, om dat bet zoo vlug op is 1 Zoo'n toestand is zeker niet prettig |voor een huisvader met een half dozijn of meer kinderen. Door de door bescherming verhoogde graan prijzen worden noch de pachters, noch de arbeiders gebaatde neringdoenden dus ook niet alleen de groote grondbezitters en dia behoeven waarlijk niet meer beschermd te worden 1 (Wor.lt vervolgd.) Een vervuld mandaat. lil zijne te Axel gehouden rede tegenover de kiezers, heeft mr. Hennequin verantwoor ding gegeven van zijn vervuld mandaat ge durende de zitting-periode 181) 197. Zijn veelvuldig zwijgen vond hoofdzakelijk zijn oorsprong in de meening, dat voor spe ciale zaken ook als het ware speciale woord voerders zijn aangewezen. Het bieek hem dat de zwijgers r.og niet de slechtste leden der Kamer zijn. Uit de conduitestaat zien wij dat onze afgevaardigde in 189-195 aanwezig was in 38 vergaderingen e» afwezig in 35 in 1895- 96 aanwezig in 19 en afwezig in 26 zit tingen en in 1896/97 van de 66 bijeenkom sten er 16 bijwoonde. NA November 1896 is die ijver sterk toegenomen. In het oog van mr. Hennequin zijn de afwezigen mis schien ook wel niet de slechtste leden Het is bovendien ook moeilijk aan te nemen dat mr. 11. tijdens zijne afwezigheid altijd ziek is geweest, want dan zou het Weekblad, dat van het verloop van mr. Il.'s ziekte zoo intiem huiselijk op de hoogte is, daarvan zij- ue lezers wel meer ingelicht hebben. De heer H zegt tot beginsel te hebben, dat men steeds het goede moet trachten te zoeken en te vinden bij elke partij, zoodat hij meermalen zijn stem gat aan amendemen ten ook al kwamen die van de overzijde (dan van den ministertafel zeker lettende op de rechten der minderheden. Wij vragen dan, om daarvan nader over tuigd te worden Waarom spr. afwezig was bij de stem ming der volgende gewichtige onderwerpen molie-Dobbelman tot invoering van graan rechten motie-Gerritsen tot regeling van loon- en arbeidsduur inotie-Heldt-Schaepman tot pensionueering van werklieden de veiligheidswet inotie-Tydeman over bet telephoon-verkeer; waarom mr. H. geen enkel woord in liet. midden bracht bij de behandeling van de regeling der gemeentr-tinanciën van Opster- land en Weststellingwertbij het debat over invoerrechten bij de moties tot verkrijging eener goede, sociale wetgeving; bij de vei ligheidswet bij de wet op het personeel bij de kamers van arbeid bij de suikerwet om bet bij deze maar te laten. Het trof nog onze aandacht dat waar mr. Hennequin heeft gezegd op de rechten der minderheden lettende, dat li ij heeft gestemd tegen het amendement Rink tot het laten verralle.il van den grondslag haardsteden, welk amendement verworpen werd uiet 49 tegen 48 stemmenen waarhij 23 vooruit strevende liberalen, 3 radicalen, 9 auti-rev., 11 Kath. en 3 eonserv.-lib. vóór stemden. Hij stemde tegen het aui.-Heldt om het minimum der huurwaarde ten behoeve van de volksklasse lager te stellen eveneens te gen het am.-Vermeulen Kolkman tot uitstel van de invoering van het personeel tot na de kieswet. Bij de verbeteringsauiendeiuenten op art. 1 van de kieswet, was mr. H. een grtronw tegenstemmer, als ain.-l'yttersea-Van Dein- se, lagere cijfers voor kost en loonam.- Borgesius, dienstvervulling uiet hij 1 maar bij 2 personen, id. om inkomen, pensioen en lijfrente bij elkaar te tellen, alsmede te gen alle amendementen-Kuyper. Zou mr. H. den kiezers nog willen wijs maken dat zijn politiek geen water-en-melk- politiek is, en zijn streven louter is om mi nisterieel te zjjn? Iets verder heeft hij ge zegd, steeds getracht te hebben een eied te maken aan de bevoorrechting der steden bo ven het platteland. Waardoor zouden we weer willen vragen. Waar hij zegt, dat in de icieswet-Tak gebrekeh voorkwamen, zonder ze aan te wijzen, vragen we welke die waren. Dat den burgemeesters de kieswet-Tak veel werk en moeite veroorzaakt heeft, is tecli waarlijk zoo erg nietze zijn als burgemeester toch geen rentenier. Wat zijn houding in zake de suikerwet betreft verklaarde spreker, dat er buiten de bielenvcrbouwers nog meer Nederlanders zijn. De bijdrage aan de fubriktiulen is groot ge noeg, na de wet van 1894 bedroeg die ander half inillioen gulden en wanneer deze wet was geldig gebleven, dan haddeH de fabri kanten aan overpondiug over het laatste oogstjaar 4 millioen of gemiddeld zeker 3 millioen opgestreken. De laatste oogst nu was een buitengewo ne oogst en daarop valt dus niet te reke nen. De lieeren van Karnebeek en Henne quin hadden uitgerekend, dat de fabrikan ten in de laatste 10 jaren 26 A 27 millioen uit de schatkist hadden genoten, de heer Hennequin stelde 'toen voor jaarlijks 2,6 millioen te verleeuen, de heer van Kaïnc- beek stelde liet cijfer op 2.5 millioen, wat

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1897 | | pagina 1