voor Zeeuwsch -Vlaanderen. J. Lansen Croin. No. 297. Zaterdag 5 Juni 1897. 6e jaargang. Te Wapen. J. Lansen Croin. J. Lansen Croin, Voor vele kiezers, NIEUWSBLAD ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 40 centsfranco per post 45 cents Voor Amerika /2.90 per jaar bij vooruitbetaling. Abonnementen worden aangenomen bij alle Boekhandelaren, Brievengaarders en den Uitgever. ADVERTENTIEPRIJS: Van 1 tot en met 4 regels 25 cents; elke regel meer 5 cents. Bij abonnement aanmerkelijk vermin derd tarief. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden ingewacht tot Vrijdagnam. 1 ure. Deze Courant verschijnt eiken Zaterdag bij den Uitgever C. DIELEMAN, te Breskem. Onze candidaat voor de Twee de Kamer der Staten-Generaal in liet hoofcl-kiesdistrict Uostburg, op 15 Juni a. s., is de heer Turn wij voor acht dagen, ons vorig ar- i'el schreien, konden we niet vermoeden dat thans een caudidatuur van democratische rijde '/,uu zijn gesteld nadat wij vernomen uilen van een daartoe strekkende poging, risarvan het gunstige resultaat afgestuit was de weinig democratische candidaatstelling der democratische kiesvereeniging te Ter- Ueuzen, konden we niet vermoeden dat en kele maiin. n uit het 4e district zouden op- ttuui en niet zouden rusten voor zij door de vettige proclamatie van een hun gelijkge zinden candidaat hun protest hadden uitge broken tegen de candidatuur-Hennequin en tegen de kiesvereeniging, die op stumperige wijze deze candidatuur in het leven heelt geroepen. Eere de mannen, welke getuigenis hebben afgelegd van hun hart voor de zaak, van hun geestkracht, waar zij, staande tegenover looveel kleinzieligheid, iu een kort tijdsbe— rtek zich veel moeite hebben getroost. Eere de mannen, wien het gelukt is met de daad nieuwe lichtpunten tc openen in de duisternis, waarin tot heden het land van i Csdzand op politiek gebied verkeerde. i I Bij de hesprekiugtn, die aan de vaststel ling van het plan voorafgingen, zag men in dit, wilde men aan de verbreiding van voor uitstrevende beginselen vasten voet geven Mn organisatie daartoe het beste middel was. Tm daar dat tot de oprichting van een rolkskiesvereeniging besloten werd was deze eenmaal, dan kon de candidaatstelling, al <13 de tijd zeer kort, onraiddelijk daarna worden beproefd. Bank zij de goede leiding van den Heer Ter Laan uit Sluis, is het eens zoowel als het andere gelukt. De kiesvereeniging is opgericht en de candidaat is gesteld als een 'pontane uiting van den geest, welke bezig >s zich in het volk te ontwikkelen. Het is tiet meer het kleine clubje, waarvan onlangs het Weekblad gewaagde, het is het volk dat thans aan het woord komt en zich verzet ,egen de personaliteiten, die onder deu schijn tan liberalisme iu dezen kring de politiek heheerscheu. Men gevoelt dat van een li berale kiesvereeniging als die te Oostburg geen zakelijke behandeling van politieke vraagstukken is te verwachten, meu gevoelt dat uir. Hennequin niet kan optreden als de man iu wiens handen de behartiging der ware volksbelangen veilig zijn en behalve hiertegen heeft men ook protest willen aanteekenen tegen de wijze, waarop de ver kiezing in het kiesdistrict Oostburg is voor bereid. u Als een protest-candidaluur is dan ook de candidaatstelling van den Heer J. LAN SEN CROIN te beschouwen, als een protest tegen de beginselen, die deur de oud-libera len worden beleden en waarvan hun man zoo al niet immer door woorden, dan toch door daden blijken geeft. Wij stellen ons natuurlijk van deze can didaatstelling geen succes voor zoodanig dat de lmer LANSEN CROIN in herstemming komtdaarvoor is zij te haastig gesteld, daarvoor heeft de tijd tot voorbereiding ont broken. Bovendien heeft de persoon zicli op politiek terrein nimmer op den voorgrond gesteld om thans als de aangewezen man te kunnen worden voorgesteld. Maar waar het geschil hier geldt een diepgaand beginsel- verschil, waar de leidende kiesvereeniging allerminst getoond heelt die leiding te ver dienen. Waar de candidaat dier vereeniging niet vertegenwoordigt de democratische rich ting der anticlericale partij, daar is het uit sluitend om het protest te doen en treedt de persoon van den candidaat op den ach tergrond te meer waar het te voorzien is, dat de kans om verkozen te worden gering kan worden genoemd. Voor ons is het dan ook voldoende dat de Heer CROIN de denkbeelden der Libe rale Unie ten volle onderschrijft en de ur gentie der zes bekende punten geheel erkent. Zelfs al had hij kans van slagen, dan zou den wij hem geen band willen aanleggen die aan een volksvertegenwoordiger eenige zelfstandigheid ontneemt naar onze mee- nilig halen de tegenstanders van het Unie- program de vrijheidsbeperking ten onrechte daarbij maar zouden wij van hem meer dan een eenvoudige politieke geloofsbelijde nis verlangen. Thans kunnen we deze ver langens voor den persoon van den Heer LANSEN CROIN geheel ter zijde stellen. Hij leent zijn naam aan een protest eu daar voor zijn we hem dankbaar, want deze daad vereischt meer moed dan men oppervlakkig meetien zou. Wij hebben het voorgaande willen zeggen om aan de waarheid niet te kort te doen en tevens om zuiver te staan. In deze po sitie trekken wij voort ten strijde, de de mocratische beginselen verkondigend, over tuigd als wij zijn dat voor de naaste toe komst de wetgeving door die beginselen moet worden geleid, zullen de belangen van het volk in zijn geheel worden behartigd. Al wat tot heden de lagere volksklasse voor verbetering heeft verkregen, is tot stand gekomen door den drang der tijdsomstan digheden, die op de maatschappij'hebben in gewerkt. Thans breekt de tijd aan dat die tijdgeest ook haar invloed op de wetgeving doe gevoelen en tot dat doel zij uien niet bevreesd, als 't moet den Staat daarin te mengen. Daarin ligt het groote verschil met de conservatief-llberalen, die maar niet kunnen besluiten aan den vierden stand liet recht te gunnen om ook zijne stem uit ;te bren gen bij de beslissing welke wetten aan Neer- landsch volk zullen worden opgelegd. Men wil vuur deu werkman wel wal doen maar men verlangt niet hem te ontvoogden. Dat komt ook uit in onzen kring men gevoelt een weldaad aan het volk te doen door de oprichting van ondersteuningsfondsen in ge val van ziekten, maar ot de werkman nu wel zoo vrij is, nu het er op aankomt uit de verschillende candiduten een keuze te doen, wagen wij hier en daar wel ill twjjfel te trekken. Dat men in het 4e district zoo vaak hooit spreken over den zoogenaamden „brondval" teekent eer. kleinzieligheid, een cesuristisch heerschen over dm wrrknr.an, dat door de vooruitstrevende beginselen al lerminst wordt geduld en hij, die zich daar aan schuldig maakt, staat bij utis onvoor waardelijk te boek als beboerende tot den tijd, die achter ons ligt, welke schoone be- lollen men dan ook van zijne lippen verneemt. (n deze omgeving dus hebben zij, die de democratie wenschen te dienen in de aller eerste plaats zich tot taak te stellen, dat het denkbeeld van den jhroodval" verdwijnt. Iedereen, hij zij baas of knecht, winkelier, boer of mijnheer heeft recht op het bezit van een eigen uvertuiging, heeft recht zijne mee- ning te uiten en voor te staan. Eu dit denkbeeld weegt bij ons zelfs zoo zwaar, dat wij hen die de „broodval" steeds gereed hebben, wanneer anderen ten opzich te van openbare aangelegenheden zich niet gedragen zooals zij wenschen, gaarne zouden zien tentoongesteld om aan de publieke min achting te worden prijs gegevenwant wij gruwen van den man, die onmachtig om bij anderen overtuiging te wekken misbruik maakt van zijn financiëele meerderheid om den werkman of den winkelier te dwingen tut handelen in zijn geest. AVie deze gedachten onderschrijtz, wie zich met deze denkbeelden vereenigt, hij kieze bij de aanstaande stemming op 15 Juni aan staande den Heer Deze candidaat is in den verkiezingsstrijd voor het district Oostkurg de drager van de beginselen hierboven beleden. Mr. Hennequin is sinds 1891 lid van de Tweede Kamer en daartoe steeds gesteund door de Liberale Kiesvereeniging te Oost- burg. Het tijdvak is dus lang genoeg ge weest zoowel voor den afgevaardigde als voor de plaatselijke leiders iu de politiek oui in vloed op de volkaineening tc verkrijgen, maar nimmer toch lieeA men van die zijde verno men dat meu bezig was den werkman eenige vrijheid te verzekeren in deu geest zoogls hierboven is geschetst. lloug noodig wordt het dat die vrijheid kome. Staat gij, lezer, hrt denkbeeld met [ons voor, dat de werkman en de kleine burger recht hebbcu op een eigen ineriiing er. dut hunne meeiiing everzcrr uioet worden geëer biedigd als die van (ten tuanciëel meer 011- afhankelijkeii burger, nogmaals, kies dan de Heer die, evenals wij, het goed recht van den minderen man bepleit. zoowel voor heil, die reeds die bevoegdheid bezaten, als voor hen, die nu pas ilwt recut verkregen hebben, is het misschien niet on dienstig juist nu eens na tr gaan hoe de wijze van stemmen volgens de nieuwe wet moet plaats vinden. Na de candidaatstelling, die jl. Dinsdag plaats vund, maakt de burgemeester van Oostüurg als vuorzilter van hel stembureau van de hoofdplaats van het kiesdistrict eenc lijst op van lien, die door 4U of meer kie zers zijn caudidaut gesteld. In hel kiesdistrict Oostburg zijn dat nu de heeren J. Lansen Croin, N. Gliuderman en mr. P. C. J. Hennequin. Deze upgaven worden aan elk gemeente bestuur medegedeeld. Minstens drie dugen voor den 15en Juni a. s. ontvangt elk kiezer van wege den Burgemeester eene kaart, w aarop ieder wordt opgeroepen om te komen stemmen op den 15en Juni van voormiddags 8 tot 's namid dags 5 uur. Die kaart moet zorgvuldig bewaard wor den tot den dag der sleiuiuiiig, althans als men daaraan wil deelueuieu. Tuaschen de bovengemelde uren gaat men op Dinsdag 15 Juni naar het raadhuis en, als meu aan de beurt is, voor 't geval, dut er kiezers op hut oogenblik dat ge zelf in het stemlokaal aanwezig zijt, u voor zqu, reikt men de kaart aan reu lid van het stembureau over, iu plaats waarvan ge een stembiljet ontvangt. Nu komt voor velen de moeilijkheid aan. Laten we even zien hoe dat stembiljet er uit ziet, in tegenstelling van vrorger. Het vroeger iu gebruik zijnde model bevatte niets anders dan de vermelding waarvoor de verkiezing golddus voor de Tweede Ka- uier der Staten-Geiirrual, voor de Provinci al» St.neu of voor deu Gemeenteraad.

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1897 | | pagina 1