Binnenland. iu Oustburg hunne candidate!) konden zijn. Zoawel de karakteristieke handelingen van de kiesvsreenigiug als de vage verklaringen van den heer Henneqain zijn te veel in den kijker geloopen om niet van walging ver vuld ta worden over modderende politiek. We twyfelen er geen oogeublik aan of de elag dien de lib. kiesvereeniging te Oost burg van de Midd. Crt. ontving, zal aange komen zqn. Als men echter zuiverheid predikt, kan het niet anders of mr. Henr.equin kan niet als Unieman beschouwd worden, kan dus niet de aandidaat van een Unie-vereeniging zijn en kan een hlad als de Midd. Crt. mr. H. niet aanbevelen. De Katholieke kiesvereeniging te IJzen dijke zal dan toch geen eigen candidaat stel len. Dat is, ondanks het krijgsgeschal van dr. Sahaepman tot hereeniging van de ver strooide troepen tegen den algeineeuen vij and de liberaal, toch vreemdiedereen had verwaoht, dat vooral de eerste maal dat het nieuws korps aan den strijd zal deelnemen de krachten zouden gemetcu worden. Door de zeer uiteenloopende levensopvat ting van die punten, waar men de samen werking zoekt, is dat samengaan op den duur zedelijk onmogelijk. Het verleden is daar om dat te bewijzen. Men weet dat in het kiesdistrict Zierik— zee tot candidaat door de liberale kiesveree niging is geproclameerd de Heer Van Kerk wijk, de man, die voor dat district nu al 21 jaar onafgebroken in de Kamer zitting beeft gehad.) Die candidaatstelling heeft plaats gehad nadat de heer Van Kerkwijk verklaard had een Toorstander te zijn van beschermende rechten maar voor het overige te kunnen meegaan met de denkbeelden door de Libe rale Unie en hare programma's neergelegd. Dit laatste is waarschijnlijk het gevolg van de omstandigheid dat de bedoelde kiesveree niging is aangesloten bij de Liberale Unie. En wat schrijlt nu het Bestuur der Unie aan deze vereeniging. Mijne Heeren t Ons bestuur vernam uit de nieuwsbladen, dat door uw vereeniging werd aangenomen dc volgende overwegingen van haar bestuur: /Overwegende, dat uit de verklaring van den heer Van Kerkwijk, in verband met zijn parlementair verleden, voldoende blijkt, dat bij zich vereenigt met de strekking van het programma der Liberale Unie, in het bijzon der wat betreft de hoofdpunten kiesrecht en sociale politiek en dat hjj de urgentie der laatst* erkentoverwegende, dat de zaak der protsclia wel een belangrijk* politiek-oeco- nomische quaestie vormt, maar geen partij— ksnmtrk, de vooruitstrevende liberalen, die hun vereenigingspunt vinden in de Li berale Unie, onderscheidende van andere par tijen ziet het bestuur der liberale kies vereeniging in de houding van den heer Van Kerkwijk ten opzichte van dit vraagstuk al leen, hoewel haar betreurende, geen voldoen de reden, om zijn candidatunr voor deze kies vereeniging onaannemelijk te verklaren." De besehouwing, in deze overweging ten aanzien der protectie vervat, is te eenenmale in atrqd met de besluiten der Liberale Unie, i.d. 14 November jl. Wij wensohen daar om bjj dezen mat een sort woord tegen die epTstting te protesteeren en verklaren het te betreuren, dat de statuten ons geen anderen maatregel tegenover uwe houding veroorlo- vsn. Het bestuur der Liberale Unie, (w. g.) E. FOKKER, voorzitter. P. J. DE WITT, secr. zouden wel eens willen weten wat de bjj de Unie aangesloten Kiesvereeniging te Oostburg te hooren kreeg, els bet Uniebe- staur sens wist hoe men hier met protecti- enisten onder ddn deken slaapt en hoe men kier evenels in Zierikzee de beginselen ver- kraeht om er den gewilden man door te ha len. Deze woorden hadden we al geschreven taan wjj in de Middclb. courant van 18 de zer lazen dat door het bestuur der Kiesver eeniging nog correspondentie gevoerd wordt met den secretaris der Liberale Unie over het doen optreden van een spreker van we- ge die Unie. Zal de Kiesvereeniging daarbij ook haar motie brengen ter kennis van het bestuur der Liberale Uniezal zij ook uieedeelen dat zij met nagenoeg jalgemeene stemmen een protectionist in haar bestuur herkozen heeft? Bij hetgeen w'j ter beantwoording van de ze vragen reeds in het midden hebben ge bracht, wenschen wjj alleen dit toe te voe gen gelukkig dat wij in den tegenwoordi- gen president der Unie Mr. E. Fokker een man hebben, die volkomen op de hoogte is van wat in den laatsten tijd op politiek ter rein in het 4e district heeft plaats gehad. Wat in de candidaatstelling van mr. Hen- ncquin nog de aandacht trekt en tot na denken dwingt, is, dat de kiesvereeniging met inbegrip der afdeelingen nog geen ze ventig stemmen voor haren candidaat in het veld kan brengen Wel raag men zich nu meer openlijk verheugen en het uitbazuinen dat de candidaatstelling plaats had met al- jemtene stemmen, maar als men er dan het aantal bijnoemt van 62, een kalm kiezer voelt dan de beteekenis van dat bazuinge schal. Ten slotte betreuren we het dat we nog niets vernomen hebben omtrent de pogin gen van B. B. Zullen hij en zijn vrienden het politiek geknoei bevorderen, en zich laten afschrik ken door het Weekblad-geschetter, dat dat pogen voor boerenbedrog uitmaakte. Zullen zjj nu bij de pakken gaan neer zitten Dat zou dubbel jammer zijn. 0 H i l(. Alhoewel de Turksch-Grieksche oorlog nog niet als geëindigd is te beschouwen, is men toch een groote stap voorwaarts gegaan in de goed* richting. De wapenstilstand is aangekondigd doordat de Sultan aan Edhcm pasja berolsn heeft om de krijgsverrichtingen te staken. Het behoeft bijna niet gezegd te worden, dat vao verschillende zijden dit besluit is toegejuicht, waDt waarlijk menigeen heeft zich ongetwijfeld afgevraagd waartoe deze oorlog, behalve voor bloedvergieten, toch ei genlijk dient. Men kan nu van weerszijden zonder gevaar voor verdere operatiën, op het gemak onderhandelen. De persoonlijke invloed van den czaar die de wapenstilstand heeft bewerkt, zal ook wel hare rechten laten gelden bij het onderhan delen over den vrede en deszelfs voorwaar den. De laatste berichten van het oorlogtoonteel luiden, dat een wapenstilstand voor Thessalië is gesloten voor den duur van 17 dagen. Over de vredesvoorwaarden wordt door de mogendheden beraadslaagd. De oorlogschat ting zal worden vastgesteld in overeenstem ming met Griekenlands hulpbronnen. ATJEH. In den nacht van Zaterdag op Zondag trokken het 6e en 8e bataljon en een com pagnie repeteergeweren van Indrapoeri naar Gliëng, waar Panglima Polim drie bentings had opgeworpen. De vijand werd verrast, maar bood heftig tegenweer. Hij liet ten ten slotte 37 lijken in onze handen; daar onder was een Buropeesch deserteur. Onze verliezen waren de volgende: ge sneuveld de kapiteins der infanterie G. M. P. Soheuer eu H. Jakobs en 16 minderen; zwaar gewond de kapt. der inf. J. N. C. baron van Heerdt; licht gewond de 2e luit. de inf. H. A. Messemaeckers van de Graaft, de le luit. der int. J. A. Jansen en de le Init der art. J. C. P. W. A. Steenkamp (gedetacheerd bij het Indische leger), en 44 minderen, van wie er Zondag nog 7 gestor ven Zijl). Een groote menigte geweren en munitie zijn door ons buitgemaakt. BRESKENS, 23 Mei 1897. De bedrijvigheid, die dezer dagen op liet haventerrein alhier heerscht, is waarlijk het bezien ten volle waard. Sinds hel begin van deze week is men begonnen inet het ont schepen van de Hunts'-elevator, ten dienste van het lossen van hot zand voor Brugge- zeehaven. Het halve terrein is door de onderdeelen ingenomen, en iedereen is dan ook benieuwd tegen (lat liet kolossale gevaarte zal zijn op gesteld en in werking zal komen. Trammen rijden af en aan om het zand aan te voeren tot aanleg van een tweede lijn in de richting Brugge van af Sluis. Aan de M. Ct. ontleeneu we de na volgende staat, aanwijzende de gemeenten in het hoofdkiesdistriet Oostburg en het aantal kiezers in 1896 en 1897. GEMEENTEN. O "O 0 s Prov. Staten. 1 aS O X vroeger. Aardenburg 252 252 229 154 Axel 607 606 575 345 Biervliet 270 269 262 132 Breskens 243 248 236 102 Cadzand 161 161 159 93 Eede 100 100 95 40 Grqade 362 362 200 183 Hoek 366 366 353 166 Hoofdplaat 147 147 153 71 Nieuwvliet 100 100 75 58 Oostburg 328 327 304 166 Philippine 77 77 68 33 Retranchement 113 113 110 55 Sas van Gent 159 158 152 108 Sehoondijke 242 242 238 137 St. Kruis 60 60 60 35 Sluis 272 272 248 154 Ter Neuzen 1137 1135 1113 529 W aterlandkerkje 86 86 86 46 Westdorpe 195 195 191 90 IJzendijke 359 356 327 182 Zaamslag 520 520 503 254 Zuidzande 190 190 183 103 Retranclieinent. Na ruim *veertig jaren bij het onderwijs werkzaam te zijn geweest, legde de heer A. van de Sande Woensdag jl. zijne betrekking als onderwijzer neder, in tegenwoordigheid van het Dagelijkscli Bestuur der gemeente. Namens dat College en den Raad werd door deu Burgemeester een wel gemeend woord van waardeering gesproken tot deu aftredende voor de wijze, waarop hij steeds zijn' plicht had vervuld. Hij meen de de tolk van alle gemeentenaren te zijn, als hij den wenseh uitsprak moge het u gegeven zijn, van de Sande, vele jaren te genieten van rust, na eene volbrachte taak. Het hoofd der school, dankende voor de goe de verhouding, die er steeds geheerscht had, sloot zich teil volle aan bij het gesprokene. Ook hij uitte 'zijne beste wenschen. Sehoondijke. Dinsdagmiddag is alhier in het huisje /Halfweg" gelegen aan den Rijks weg naar Oostburg ingebroken en gestolen drie pakken kleederen en een rijksdaalder. De dader (vermoedelijk een Belg) is onge veer zes uren met de kleederen op zijn rug door het dorp gekomen en in de richting van IJzendijke gegaan. De marechausse* van Ooslburg stelt een onderzoek in. Tot onderwijzer te Retranchement is benoemd de heer L. C. Versprille te Wa terlandkerkje. Van anti-revolutionaire zijde is tot candidaat voor de Tweede kamer in het district Oostburg geproclameerd de heer N. Glinderma*, oud-lid. Men schrijft ons uit Groede Gij vraagt mij of er geen nieuws meer is hier. Wat zal ik je zeggen, ja eu neen. Daar gebeuren dagelijks zulk* rare dingen, dat het mij als nieuws niet meer opvalt. Oii het. oogenblik heeft ieder de mond vol ovn de a.a. benoeming van een ontvanger-gril. fier van Groede en Baanst-polder. De „uJt heer le Clercq heeft voor die betrekking fc?. dankt in de hoop en de verwachting dS| zijn schoonzoon Meijer, onzen secretaris dit het al eenigen tijd waarneemt 't zou worden, Mag men alle praatjes gelooven, clan zou Hainmacher altijd gezegd hebben, dat hij niet zou solliciteeren voor die betrekking en dat zelfs aan den heer Ie Cl. beloofd hebben, Wat er van aan is, kan ik niet te weten komen, want zooals het met praatjes gaa^ als je er achter zoekt, dan kun je de zegs man nooit vinden, en het gaal ine nok niet aan. Mijn vader zaliger zou je dat beter uit de doeken gedaan hebben, die was nog al op de hoogte van de verhouding tusschw le Cl. en de llammachers en als ik me her inner wat hij daarvan vertelde, dan begrijp ik er niets meer van. Kort en goed, de aanbeveling is opgemaakt, Hammaobcr «tast no. 1, Meijer no. 2, en Salomë van Bres- kens no. 8 en nu loopen ze de ingelanden af om hun stem. Daar had ik Hammacher altijd te groot voor geacht als je 'm zoo hoorde praten. Dat praatje dat hij zou bedanken als Wet houder en dat hij zelf de wereld inzond, blijkt maar een hang maken geweest te zijn, die op niets uitliep, zoo ook die klacht tegen onzen Burgemeester, »uit den boezem van den Raad", zooals de correspondent in de Midd. schreef, alsof we hier niet begrepen, wie die correspondent was. Je hoort er geen woord meer van. Wat sommige menschen zich zelve toch gewichtig kunnen maken. Ik heb gezien dat gij ook al bij hem in den ban zijt met uw Nieuwsblad, want. il vind er geen advertenties meer in van den notarit Hammacher. Je nieuws schijnt hem niet te bevallen. Nu het zal daarom met het Nieuwsblad wel gaan. Eën nieuwtje kan ik U toch vertellen en wel, dat de collecte voor het Huldeblijk hier ruim ƒ70 heeft opgebracht, en daar werd me van goed ingelichte zijde bij gezegd, dat Hammacher en zijne voornaamste vrienden uit de Ziekenfondshiitorie niet mêe hebben willen bijdragen. Is dat nu niet iels echt /Grocsch"? De broodval voor het Huldeblijk Daar heb ik eens hartelijk oin gelachen, ik wou wel dat een courant ook lachen kon, dan zouden er meer plezier van hebben. Zou daar nu werkelijk verband zitten tusschen het niet bijdragen en dat geschrijl over de samenstelling der commissies in de ze streek Ik begin hel waarlijk te geloo ven, en zal er maar van zwijgen, gedachtig aan het spreekwoord /als apen hoog vliegen willen enz." ge begrijpt me. Voor heden genoeg, tot de naaste keer. Denkt Ge om Bij kon. besluit is ingetrokken de benoeming bij kon. besluit van 6 April jl. van den heer P. Lucieer tot ontvanger der dir. belast, en ace. te Kollum c. a. met be vestiging in zijne betrekking van ontvanger der invoerr. en ace. en der haven- en sohut- gelden op het kanaal van Walcheren t» Vlissingen. De heer A. Dekker, candidaat te Biervliet, heeft beroepen ontvangen naar de Ned. Herv. gen», te Nienwvliet, Ravens- waai en Grijpskerke. Door de 12 antirev. kiesverecnigingen op het eiland Walcheren, te zamen vormen de de centrale kiesvereeniging is thans met algemeene (2307 stemmen definitief tot can didaat voor de Twe*de Kamer in het district Middelburg gesteld de heer mr. C. Luessse, aftredend lid. Volgens den staat van den loop det bevolking over 1896 bedroeg, hel totaal der bevolking van de geheele provincie op 51 December 1896 resp. 104.809 mannel. en 106.808 vr. of samen 211.617 zielen tegen resp. 103.716 m. en 105.830 vr. of samen 209.546 zielen op 31 December 1895. De bevolking vermeerderde door geboorte en vestiging met 9591 m. en 9167 vr. of samen 18.768 zielen en verminderde door

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1897 | | pagina 2