voor Zeeuwseh - Vlaanderen. LIEFDE EN TROTS. No. 295. Zaterdag 22 Mei 1897. 6e jaargang. ABONNEMENTSPRIJS: Een oordeel. FEUILLETON. IBUVSBLAD Per 3 maanden 40 centsfranco per post 45 cents Voor Amerika /2.90 per jaar bij vooruitbetaling. Abonnementen worden aangenomen bij alle Boekhandelaren, Brievengaarders en den Uitgever. ADVERTENTIEPRIJS: Van 1 tot en met 4 regels 25 cents; elke regel meer 5 cents. Bij abonnement aanmerkelijk vermin derd tarief. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden ingewacht tot Vrijdagnam. 1 ure. Deze Couiant verschijnt eiken Zaterdag bij den Uitgever C. DIELEMAN, te Breskens. o lil liet Sociaal Weekblad van deze week legt Prol'. Trenb uit Amsterdam verband tus- icheii coöperatie en politiek. Hij zegt daarvan, dat bij vorige verkie- lingen coöperatie alleen dienst heeft gedaan om aan candidate!), die men op andere gron del! niet wenscht, wat stemmen te ontfutse len en dat bij de aanslaande verkieziag wel evenzoo tal gehandeld worden. Dit zal (zoo gaat hij verder) wel anders worden. Komt de tijd waarop de tegen- ilanders van Staatsvoogdij de pelitieke voog dij welke zij zoo gaarne over de werklieden uitoefenen moeten neerleggenwaarop het overwichL bij de stembus niet langer zal zijn bjj de kleine burgerij, het bekrompenste deel van het volk, dat van zijn ware maat- ahappelijke belangen niet bet minste begrip, roor algemeene zaken niet de minste belang- ilelling en in de beteekenis zijner politieke rechten niet het minste inzicht heeltde tijd waarop werkelijke maatschappelijke be langen en niet bloot kruideniersbelangen en kruidenierspolitiek den doorslag zullen ge rm ja, dan zal het vraagstuk der coö peratie zeker ean andere rol spelen bij ver kiezingen dan thans en hel zijn van voor stander der coöperatie niet meer een fout maar een verdienste in de oogen van het liet kiezersvolk wezen. Maar (en hierop is het dat wij in het hij zonder de aandacht wensehan te vestigen) daarvan is het nog ver af. De komende NAAR HET ITALIAANSCH DOOK T 0 M ill A S A N I G U I D I. Ik ben echter niet gehouden haar in kare eenzaamheid te beschermen, evenmin 'rrklaar ik mij voldaan over haar berouw, "aar stem te verheffen boven de mijne, zich arbe niet als eene mindere te willen er kennen is wel het minachtendste en brutaal- 'le wat zij doen kan. De gezelschapsjuffrouw behoort aan mij, en ik oordeel mij zelve meesteres om naar mijn goedvinden te han delen, en ik zal. haar uit mijn huis wegjagen 'k zal haar tot eiken prijs wegjagen mijn vader weet het, en die bemoeit zich niet ®et hetgeen ik besluit. labris had zieh allengs verwijderd Ook ten koste van mij te mishagen? vroeg hij, haar strak aanziende. Antwoord mij: zult gij onverzettelijk blijven in uw verkiezingen zijn voor mij niet alleen geen aanleiding om te schrijven over coöperatie ik schrijf over die verkiezingen maar liefst hcelemaal nietde voorbereiding daarvan, zooals die tot nu toe geschiedt, kan voor ie der die werkelijk gelooft aan de dringende noodzakelijkheid eetier ingrijpende sociale politiek en tot hen behoor ik alleen een aanleiding zijn om zich te schamel over het volslagen gebrek aai ernstig willen van wettelijke maatregelen in het belang der niet-bezittenden, dat thans weer duidelijker dan ooit aan den dag komt. Wanneer ik na al wat er in ons land se dert de grondwetsherziening van tien jaren geleden op politiek terrein is voorgevailen gedwongen ben te erkeunei dat een rede, van strekking zoo negatief en daardoor zoo conservatief in den slechten zin als die, wel ke Levy dezer dagen in de kiesvereeniging „Vooruitgang" t. Amsterdam ten beste gaf, de heerschende strooming weergeeft on der de niet-clericalen en niet-calvinistcn uit de bezittende klassegedwongen ben om te erkennen dat de groote frasen die van alle kanten, vóór het er op aankwam, schenen te wijzen op een .zucht naar rerwezeulijking ook ir. de wetgeving van de leuze „wier hart voor het volk" nu het er op aankomt, als oud vuil worden weggeworpen eu ingeruild tegen de verouderd» en afgezaagde, thans bij de ontwaking van den vierden stand we- geis haar legativiteit rail zoo verregaande kortzichtigheid getuigende leuze „tegen Ro me eu Dordl", eeu leuze, waarmede, naar miji hartgrondigen wenscb, de liberalen zich besluit, ook ten koste van tnij te mishagei? Martina stond verlegen. Na een korten poos ging zij voort: Het is eene billijke gewaarwording van eigenliefde en van edelen trots, die mij raadt aldus te te handelen. Sp.eek mij niet aan edelen trots! riep Fabris met droevige gestrengheid uit. Edele trots ken ik en dat is: de trots van den armen, die weigert zich te laten omkoopen; de trots van een eerlijk mensch, die weigert zich te bukken voor den machthebbende die oneerlijk is in zijne bemoeiingen; de trots van Item die in staat is te zeggen: men heelt mij bcleedigd eu ik heb vergiffenis geschon ken. Dit is de edele, de ware trots, waar voor ik mij nederbuigDe uwe is geen trots, maar laardunkendheid, oigenzi enigheid, heerschzucht. Deuk eens na: miss Ada heeft u bcleedigd en gij hebt haar gestralt, door haar te kennen te geven, dat zij uw huis verlaten moet. Nu vraagt iniss Ada u om vergeving en, ten einde u nog eerder te verbidden, wendt zij zich tot mij, aan wien, zoo als zij denkt, gij niets kunt weigeren! Is dit denkbeeld uie.t genoeg om u ver draagzaam jegens haar te maken? Ik zeg hoe eer hoe beter den politieken nek mog«i breken; opdat er met hun verdwijnen van liet politieke tooneel, waarop zij geen we zenlijke rol ui»er te vervullen hebben, ein delijk eens klaarheid kunne komen in de splitsing en groepeering onzer staatspartijen; waaneer ik zie, dat de politiek der »iet- kerkelijkeu (de radicale en de sociaal-demo cratische arbeiderspartij zjju tengevolge van tal van persoonlijke kwesties, die aaeti be treuren maar liet wegredeneeren ka», te zwak oin merkbaren invieed op den gang van za ken uit te oefenen) zich toespitst tot het po gen om het grootst aantal plaatse» te be zetten niet om in 's lands vergaderzaal te doen, maar om er te zitten ei anderen het doen te beletten, zie, dit ale de uiet-kerke- lijken de meerderheid mochten krijgen, het land vttor op zijn minst vier jaren weer zal zijn begunstigd liet een volksvertegenwoor diging zonder positief doel, zonder wil, zon der kracht en zonder karakter, dan draait mij het hart en het lijf om eu dank ik de omstandigheden, die mij ontheffen van de laak oiu mij in den politieken warwinkel te begeven, waarin vooreerst helaas, geen orde is te voorzien. Pennek rassen. Wat we dt vorige week schreven is be waarheid de liberale Kiesvereeniging stelde voor de aanstaande stemming 'de heer Mr. Henuequin andermaal candidait veor de Twee de Kamer. u: weel inschikkelijk voor haar, Martina; zij is een arme vrouw, zij is niet slecht Qij antwoordt onmogelijk! en gij be roept u daarbij op uw edelen trots? Maar door u tot eene slavin van dien trots te maken, zoudt gij u eindelijk aan den rand van iï weet niet welken afgrond dur ven wagen! Weet gij dan niet, dat toege vendheid en goedhartigheid prijzenswaardig zijn, en dat overmoedigheid en hardheid zon dig is En begrijpt gij niet bovenal, Mar tina, dat uw karakter, wanneer het niet voor verbetering vatbaar was, een heilige zelfs zou Een heilige hernam het jonge meisje inet fijne spotternij eu uitdagend, gelijk zij zich eertijds voordeed, toen baar minnaar, haar nog niet genoegzaam kennende, hare nukken en onrechtvaardige dwangnettcn ver droeg. Maar Fabris had een vreeselijke proef doorstaan, en hij was niet meer dezelfde vati voorheen. Geen glimlach kwam dus over zijne lippenhij berustte niet in de dwinge landij, hoe ook door lieftalligheid opgesmukt, welke Martiua hem oplegde, naar hij stond koeltjes op, treurig gestemd, en sprak vast beraden Dienaangaande dus niets nieuws onder de ion. Maar wat wel nieuw was, is dat de al- deeling Aardrnburg de heer Reepmaker en de atdeeling Oroede de heer J. lievelander Schoo als afgevaardigden hadden benoemd, terwijl voorhec» de lieeren Vorstern.an va» Oyen en Hainmacher als zeodanig fungeer den. Waarom dan nu niet Vertrouwt ine» dan de politielet inzichten van die heere» tegenover de kiezers niet meer 't Is eigenaardig en 't geeft te denken. Mr. llennequin is geen protectionist zoo als hij zich geuit heeft op de manier waar op hij zijn besliste opinie uit; maar wat blijkt nu uit de in het Weekblad voorko mende kleine vergissing en betrekking hebbende op het door mr. H. gesprokene in de Kiesvereeniging? Dat er achter da?be ginsel nog eeu klein gaatje zit voor schaal- rechten als 't noodig is. Zou 't dan al te gewaagd zijn om er ook in dezen eeu ande re opinie op na te houden dan dhr. Vorster- man van Oyen De echo van de overzijde der Schelde, waarheen het bazuingeschal van den heer Vorsterma» van Oyen gericht was om te wijzen op de groote eenstemmigheid waarop mr. Hennequiu de voorloopige candidaat der Lib. Kiesvereeniging was, is een terugslag op dat bazuingeschal. De Midd. Courant van den 18den dezer deelde uiede dat noch dhr. J. J. van Kerk wijk in Zierikzee, noch dbr. mr. llennequin Indien ik liet offer uwer persoonlijke waardigheid van u eisciite, dan zon ik eeu dwaas wezen en gij zoidt gelijk hebben uiij uit uw bijzijn te verbannen maar ik verg van u oen liefderijke daad, eene inwilliging die de eigenliefde niet schaadt, omdat op de beleediging het berouw volgt, en ware edel aardigheid zich kenmerkt door het schenken van vergiffenis. Ontkent gij dit Zult gij u achter uwe keclhartigheid verschansen, als of bij voorbeeld, wanneer ik of wie dan ook, gehoor van u wilde verkrijgen, ik uiij voor u moest neerwerpen, u smeeke», voor u moest bezwijken Maar ik ik neem mqn afscheid, Martina. De lieer Martignani had onbewegelijk op den drempel der deur alles aangehoord met de zenuwachtige bevende handen klem de hij zich vast aan den wand en werd doedsbleek. Bij de laatste woorden van Fabris maakte hij een beweging, alsof hij naar binnen wil de stappen, maar hij had er de kracht niet toe, en bleef stokstijf bij den deurpost staaa. Fabris naderde hem. (Wordt vervelgd.)

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1897 | | pagina 1