Binnenland. licit! zoo trotsch zijn, als minstens een 60- tdl leden zich het der moeite niet waard achten tegenwoordig te zijn op eene verga dering, waartoe zij worden opgeroepen om voeling te houden met den afgevaardigde, en een lezing van zijne denkbeelden over den politicken disch bij te wonen Zoowol als de motie der kiesvereeniging, is de politieke verklaring van den heer Hen- nequin een rad, dat den kiezers voor de oogen wordt gedraaid. Als inen in de kiesvereeniging of in strooi biljetten het politieke schilderij van den af gevaardigde wil ophangen, en als daarop niets kan worden vertoond dan eenige vage trek ken, aantoonende de medewerking van de verbetering van de haven te Breskens, te Philippine en de havenwerken te Terneuzen, dan, dunkt ons, i9 het voor de kiesvereeni ging wel beschamend om met zoo'n candi- datuur voor den dag tc komen, tenzij het te doen is om den persoon in het zadel te tillen. Men mag nu mscnen, dat politieke pro gramma's weinig bettekenen, of dat beloften vóór de verkiezingen dienst moeten doen om de stemmen der kiezers te winnen, dan ge- looven we zoo'n redeneering zeer gaarne, vooral als deze komt, van een orgaan als het Aardenburgsohe Weekblad, dat do perso nen-partij ijl ons district op uitnemende wij ze dient. Of dat echter politiek-eerlijk is, betwijfe len we en of de goê gemeente gebaat is met dubbelzinnigheid en halfslachtigheid, geloo- ven we evenmin. De tijd nadert echter, waarop de stembus spreken zal. Geve zij het antwoord op de vraag of personen-belang gaat boven het al gemeen belang. ui111q tlatt oniqV De Grieksche regeeriug heeft eindelijk de bemiddeling van de Groote Mogendhe den ingeroepen ter verkrijging van een wapenstilstand of een algeheele sluiting van den vrede. Het verzoek om tusschenkomst bij het Europeesch concert is in goede aarde ge vallen, maar Griekenland zal wel weten waarvoor. Immers in eene nota der Mogendheden aan de Grieksche regeering, wordt gezegd, dat de vertegenwoordigers van Frankrijk, Italië, Engeland, Duitschland en Oostenrijk- Hongarije aan Onau, den vertegenwoordiger van Rusland en deken dor diplomatie te Athene, opgedragen hebben uit naam van hunne regeeringen, zoowel als uit naam van zijn (Onau's) eigen gouvernement te verklaren, dat de mogendheden bereid zijn hunne bemiddeling aan te bieden ten be hoeve van een wapenstilstand en van het vereffenen der gescliillen tusschen Grieken land en Turkije, op voorwaarde dat de Grieksche regeering verklaart te zullen over gaan tot het terugroepen van hare troepen van Kretadat zij formeel de autonomie van Kreta goedkeurt, en zonder voorbehoud de raadgevingen aanvaardt welke de mo gendheden zullen geven in het belang van den vrede. De Grieksche regeering heeft onmiddel lijk geantwoord in eene nota, waarin zij die der mogendheden op den voet volgt en aanneemt. Griekenland, men ziet het, is door den drang der omstandigheden genoodzaakt zoo achteruit te krabbelen. Dat het de wijste partij kiest, kan niet ontkend worden, want het zag er goed naar uit om geheel ten onder te gaan. Dieper en dieper trekken de Turken het Grieksche gebied in. Een begin der uitvoering van de voor waarden waarop de mogendheden hunne diensten ten behoeve van den vrede zullen preeteereu, is, dat Griekenland zijne troe pen van Kreta heeft teruggeroepen, die binnen een veertien dagen liet eiland wel zullen verlaten hebben. Esn deel der Atheensche is met de terug roeping van kolonel Vassos niet tevreden, omdat zij meent, dat deze overijld en voor barig is. Aangaande de eisclien, die de Sultan zal stellen verneemt men, dat zij zullen be staan in een oorlogsschatting in geld en eene wijziging der grenzen, bedoelende eene verbeterde afbakening, die en niet het ka rakter zal dragen van een afstand van grondgebied. Bitlis KEYS, 15 Jlei 1897. Aan het slot van een vierdaagseh artikel Losse grepen op politiek gebied", schrijft de vooruitstrevend-liberale Midd. Crt. over de a.s. kamerverkiezing in Goes »In Goes hebben Kuyperianen en met-' Kuyperianen den heer Lohman toch weer caudidaat gesteld. Ben knoeipartij, waarvan het voor een beginselvast man moeilijk is zich een be grip te vormen. Als de zuivering van de politieke atmos feer, waarop men beweerd heeft zich na de herziening van liet kiesrecht te zullen toe leggen, van die zijde moet komen, dan kan men nog lang wachten. Niets dan kleinzielig gescharrel om een persoon te redden, is al wat men daar aan schouwt Wanneer de Midd. Crt. de redding van een persoon in 'anti-revolutionairen afkeurt, hoe verbolgen moet ze dan wel geweest zijn, als zij in ons distriet precies hetzelf de aanschouwt onder eigen geestverwanten. Dat ze zwijgt over de zonderlinge motie, over de herkiezing van een protecionist als bestuurslid en over de ontwijkende verkla ringen van den toekonistigen candidaat in de kiesvereeniging, vindt misschien zijn verklaarbare reden, maar als zij nu in alles toch zoo de zuiverheid predikt, dan dunkt ons, dat zij, den splinter in eens anders oog ziende, het eene oog niet dicht moet doen voor den balk in eigen oog. Wij bevelen haar ten zeerste aan dezer dagen de oogen wijd open te zetten ter waarneming van datgene wat rondom haar voorvalt, opdat zij niet als in '94 met den heer Hammacher, de secretaris der kiesver eeniging na de verkiezing moet gaan po- lemiseeren of de heer Ilennequin conserva tief- of vooruitstrevend liberaal was in zake de kiesreehtuitbreiding. Blijkens de verslagen van de laatst gehouden vergadering der liberale kiesver eeniging in het district Oostburg, is de heer J. De Bruijne-de Die, de onder-voor zitter als voorzitter vooruitgeschoven ter vervanging van den heer Vorsterman van Oyen, die om zijn protectionistisch beginsel als zoodanig had bedankt. Dat die vooruitschuiving stelselmatig is, zal zeker ieder begrijpen, als men weet dat de heer van Oyen in het bestuur is ge handhaafd, en de herbenoeming heeft aan genomen, en dus de koorden van het poli tiek gordijn toch in handen houdt, al is het dan ook achter de schermen. Of echter dat politiek geknoei vertrou wen wekt, wagen we niet bevestigend te beantwoorden. De heryk der maten en gewichten in 1897, zal o. m. plaats hebben te Breskens 17 en 18 Mei voorm. Groede 18 Mei nam. en 19 Mei. Nieuwvliet 20 Mei voorm. Cadzand 20 Mei nam. Zuidzande 21 Mei voorm. Retranchement 21 Mei nam. Sluis met uitzondering van oud-Heille, 22 en 24 Mei. Aardenburg ook voor oud-Heille, Eede en St. Kruis 25 en 26 Mei. Oostburg 31 Mei en 1 Juni. Schoondijke 2 Juni. IJzendijke ook voor Waterlandkerkje 3 en 4 Juni. Biervliet 5 Juni. Hoofdplaat 8 Juni. Aardenburg. Het hoofd der openbare school is Maandag jl. afwezig geweest. Hij was dien dag voor landbouwzaken naar de overzijde der Schelde. In de Woensdagmorgen te Aarden burg gehouden zitting van den gemeente raad, die gepresideerd werd door den bur- gemeèster en bijgewoond door alle leden, geschiedde, na Voorlezing en goedkeuring der notulen, mededeeling van de navolgen de ingekomen stukken a. een negatief rapport van den gem.- geneesheer betrekkelijk het aantal behandel de zieken. b. dat de verplichting der stoomtr.-mij BreskensMaldegliem bepaald bij de voor- Waarden der coneessie is vervuld door stor ting van het verzekerd bedrag a 500 in de gemeentekas. c. missive van regenten van het burger gasthuis tot regeling van de jaarwedde van den geneesheer. <1. missive van Ged. Staten tot goed keuring van het ïegl. op de brandweer. Goedgekeurd werd eene verordening tot aanwijzing van de groote raadzaal als stem lokaal. Aangehouden werd de vereffening der no ta betrekkelijk het opzicht op de uitvoering van werken aan het Verloren kostje, omdat van den opzichter Ilendrikse nog geene rekening was ingekomen. De regeling der jaarwedde van den ge neesheer aan het gasthuis, door regenten ingediend, en te bepalen op f 120 voor den te {benoemen .titularis, werd goedge keurd op grond van des voorzitters over weging, dat ile door regenten in 't werk gestelde pogingen om een dokter te krij gen, goedkeuring verdienden, dat de jaar wedde van ƒ1200 geen financieel bezwaar is en dat de huidige jaarwedde te gering is omdat in den tegenwoordigen tijd de particuliere practijk gedaald is. Hij deelde tevens mede, dat in de zooeven ge houden gecombineerde vergadering van re genten en raad aan dr. Deyer eervol ont slag was verleend. De voorwaarden der verpachting van het jaehtrecht op de gemeente eigendommen, werden, na lezing, goedgekeurd. Daarna deelde de voorz. nog mede, dat de verpleegd geweest zijnde krankzinnige geen ontslag, maar, bij wijze van proef, verlof verleend wasen dat hij in zake de terugbetaling van te veel genoten sub sidie bij krankzinnigen-verpleging, een brief had ontvangen van den burgemeester van Hulst, mededeelende dat diens gemeente in •en soortgelijk geval verkeerde. De oplossing kon z. i. gemakkelijk ge vonden worden door het subsidie aan den betrokkene uit te keeren. Daarna werd de zitting gesloten. De voorzitter schijnt het dus eens te zijn met het feit dat de heer Deyer reeds na zeven maanden tot de voor dezen zeker betreurenswaardige ervaring is moeten ko men, dat voor drie dokters in het kleine Aardenburg geene praktijk te vinden is. Hoe kan het ook Tenzij, dat de bur gerij om één man een triomf te gunnen over degenen, die niet zijne vrienden zijn, de dokters, die hen jarenlang behandeld hebben, den bons geven. Veel laat zich dwingen, alles echter niet meer in onzen tijd. Het is een harde les voor dc heoren, die zij wel zullen doen ter harte te nemen. Red. Door den commissaris der Koningin iu Zeeland is bepaald dat het in de maand Juni te houden ouderzoek der in de pro vincie zich bevindende verlofgangers van de militie te land zal plaats hebbe* roorwat het kanton Oostburg betreft, als volgt: IJzendijke, Vrijdag 18 Juni, vis. 9 u. voor Biervliet, Breskens, Groede, Hoofdplaat, Nieuwvliet, Schoondyke, Waterlandkerkje en IJzendijke. Sluis Zaterdag 19 Juni, vm. 9 u. v00, Aardenburg, Cadzand, Bede, Oostburg, Rc tranchement, St Kruis, en Zuidzande. Dinsdag herdacht de Stouutram-maat schappij Breskens-Maldeghem baar 10-jari 'bestaan, waartoe verschillende autoriteiten waren uitgenoodigd. Daartoe werd van wege de Maatschappij in het Graanbeursgebouw te Oostburg tc half één een dejenner-dinatoire aangeboden De graanbeurs was smaakvol inel planten en nationaal dundoek versierd. Tal van autoriteiten waren wegens ziekt of ambtsbezigheden verhinderd aan de uit noodiging gevolg te geven, o. a. de minis ters van Waterstaat, Handel en Nijverheid en van Buitenliuidsche Zaken, de Ministi van Spoorwegen in België, de Commissaris der Koningin iu Zeeland, de Gouverrteur van Oost-Vlaanderen, dc llnofd-ingenieur van den Prov. Waterstaat, het lid der Tweede Kamei vuur het district. Oostburg inr. Ilennequin, Behalve de lieer van Houte was geen en kei lid der Staten voor Sluis aanwezig. Aan den disch vereénigdei'i zich o. ni. de heeren jhr. inr. T. A. J. van Aaoli van Wijk lid der. Eerste .Kamer voor Zeeland, inr. Lueasse, J. A. van Koinpu en jhr. oir'. E A. O. de Caseinhroot, leden van Ged. Sta ten, de heer de lteu Griffier van den Pruv Raad van Oost-Vlaanderen fB.), Inspecteer Hoofd-ingenieur en ingenieur van den Rijks watersnuit, Directeur van de dir. Belastingen inspecteurs van de posterijen en telegrafie Burgemeesters en Wethouders en besturen van bijdragende gemeenten en polders, be nevens versehilllende ambtenaren. De rij der toosten werd geopend door den heer De Reu voornoemd die een heildronk instelde op Koningin Wilhelmina en du Re gentes. De heer Van Aseh van Wijk beantwoord de deze beleefdheid niet een dronk in te stellen op Koning Leopold. De heer J. G. Gerritsen, president-com missaris dankte het Rijk, de Provincie en de gèüicente- en polderbesturen voor de gelde- lijken steun, waardoor een solied werk is tal stand gebracht en waar de tram na hot ein digen van den tienjarige» termijn van de verschillende subsidies opeigen beeiieu moest gaan slaan, verzocht hij dringend in de toe komst don moreeleii steun j hij betreurdode afwezigheid van verschillende autoriteiten en bracht een woord van hulde aan deu vu- rigen en den tegenwoordigen directeur en aan het gaiisehe bij den tram verbonden per soneel. De liepr jhr. mr. A. P. C. van Karne- beek herdacht de 3 takken van dienst, die in onmiddellijk verband met de stoomtram staan, nl. posterij, telegrafie, en douanen. De heer J. Schotel huldigde den rijks-, provincialen en Belgischen Waterstaat. l)e heer J. 11. Heunequin bracht een woonl van dank aan het Gemeentebestuur van Oust- burg voor den hereidwilligen afstand van het beursgebouw. De heer Lueasse, betuigde, namens het college van Ged. Staten zijne erkentelijkheid voor de uit noodiging aan genoemd college gedaan om deze feestviering bij te. w onen en betreurde de afwezigheid wegens ongesteld heid van den Commissaris der Koningin; hij verzekerde de goede gezindheid en den steun voor den groei en den bloei van den Stoomtram van de zijde van het Gedeputeerd College. Nog verschillende aanwezigen vóerdeu hel woord. Het personeel ontving te dezer gelegen heid een spaarbankboekje met zeer aanzien lijke sommen als inleg, naar evenredigheid van het verdiend loon en diensttijd. Hoofdplaat. Ter aanbieding van een Na tionaal Huldeblijk aan II. M. de Koningin Regentes, heeft ziek alhier eene commissi1 gevormd bestaande uit de heeren R. Ham, voorzitter, J. J. Pateer, P. L. d< Meijer, A. J. Verplanke, Th. Plasschai" P. F. Thomaes, C. B- Timmerinau sn i' A. Pateer, Secretaris-penningmeester. Sluis. Zaterdag, den 8 Mei ten 12 uur

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1897 | | pagina 2