voor Zeeuwseli - Vlaanderen. LIEFDE EN TROTS. tofsMijMs. No. 294. Zaterdag 15 Mei 1897. 6e jaargang. FEUILLETON. 10, IPPEi IEUWSBLAD ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 40 centsfranco per post 45 cents Voor Amerika /2.90 per jaar bij vooruitbetaling. Abonnementen worden aangenomen bij alle Boekhandelaren, Brievengaarders en den Uitgever. ADVERTENTIEPRIJS: Van 1 tot en met 4 regels 25 cents; elke regel meer 5 cents. Bij abonnement aanmerkelijk vermin derd tarief. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden ingewacht tot Vrijdagnam. 1 ure. Deze Courant verschijnt eiken Zaterdag bij den Uitgever C. DIELEMAN, te Breskens. U«t e.B tnkel woord maakten wc in un> i.rig nummer welding vau de voorloopige «iditlaat-stelliiig vun d.ti atlrrdeaden afge- turdigde foor het hoofd kiesdistrict Oost- Lurg Mr. P. C. J. Henuequin. isn die voorloopige cnndidatuur twqfelde iiituistd ook wjj niet, evenmin alt aan de iliHnilicre ook waar eenig beiwaar fan die ijde aal zijn rerbouden. Dit wr. Henuequin in de huidige orn- iliudighedei, zen waar niet iu den blinde ine worden geeandideerd, wist hij evengoed ill de kiesvereeuiging zulks wiet, owdat er ie veel op het teoneel gekeken werd en zelf. ■Mi blik achter de eouliaen, hue onaangenaam sok, niet kou worden voorkoweu. Te dien einde woest een opkomend gevaar, Hl roorstel tot afscheiding van de Liberale I'm, worden afgewend, waardoor bet moge- lp werd om, zonder gevaar van oppositie, met een gerust gemord, de heer Henuequin weder aan te beveleu. Daarom woest de Kiesvereeuiging Uuie- geiind blijven, daarom moest de heer Heu- urqiin Unie-voorstander ijju, en de zaak vu beklonken. Of men nu al rrsultatiüia nam, diea wenig- ern de handen iu elkaar deed slaan en vra gen .hoe is 't toch mogelijk t" dat koiut tr nier op aan, alt de middelen het doel •sar heiligen. Ie den brerde hebben we aaugetoend, hoe ksrakteristiek de houding der kiesvereenigiug KAAK HET ITALIAANSCH DOOK T 0 M M A A I G U I I) I. Rooehclti aarzelde wet antwoorden. Ik, zeide Fabrie op ueerslacbtigen toen, ik zou het een fout vau treta noemen. Tratsl .en te zeggeu dat ik eeu zuiver geweten heb, dat wijn eenige trots daarin bestaat de lieden gelukkig te maken! Ka verloop van vijl minuten ging Fabrie de kamer uit met de overigeu, eu Micbelino, in aijn beate pak, trad veoruit en aaide plechtig: - De juffrouw verwacht de heeren bo- v». Allerteederst was de outinoetiug. Martina Fabrie hadden geen woorden noodig om elkander luide te aeggen, dat tij elkander kitfhadden zoeals zij elkander altijd hadden liefgehad, aangezien hunne bleekc gelaat»- waa door haar tot niets bindende wotir, hoe doorzichtig het waas van halfslachtigheid is, dat zij zich voor hel aangezicht heeft ge trokken, hoe kleinzielig de politieke woed is, die vau haar uitgaat. Maar doorzichtiger nog is de Stuatknudi- ge voile van mr. Henuequin. Over 't algemeen kon hij zich wel met het programma van de Liberale Unie veree nigen, waar hij wilde zich evenmin laten vastbinden, als dat de kieavrreeuiging zulks hem wilde doen; wat dus de een niet ge daan wil worden, wil de ander niet doen. Dat past en sluit precies in eu op rlkander als twee nieuwe kuiuradereu. Men zou zoo zeggen, dat de afgevaardigde eerst omtrent de strekking der motie was gepolst, of haar iu den mond der kiesver eeuiging uedergelegd had, waardoor deze maar te slikken had. Die veronderstelling is waarlijk niet vau grond ontbloot, ula men ziet, dat brt Be stuur der Kie.vereenigiug den heer Heune- quin reeds had aaubetoleu, vóórdat deze zij ne politieke geloofsbelijdenis had afgelegd, in eene vergadering, waar hij opzettelijk tot dat doel was uitgenoodigd. Aau de hand van die verkluringeii kon de heer Henuequin onmogelijk de candidaat ee- ner vooruitstrevende kiesverernigiug zijn om dat die verklaringen zoo vaag eu oppervlak kig zijn, dat zij in stijjd zijn niet zijne in stemming .over liet algemeen" van hst pro gramma der Liberale Unie. Wil kan men candidaat lijn der Kieivcrreuiging, als men een programma als teil wassen neus beschouwt trekken, de oprechte uitdrukking hnnuer ou- gen, de wederzijdsche handdruk, de taal van hun hart uitmaakte. Niemand zou over het verledene spreken dat was h»t wachtwoord, hetwelk duur nii- wand zou verraden morden. Het jongt meisje zag er bekoorlijz uit ir, haar wit kleed, eeu takje klimop door haar lokken gevlochten, en geen enkel versiersel om den halt, in de ooren, noch om de ar men. Haar oogen straalden vau eene liefde vol van dankbaarheid. Nauwelijka had zij haar verloofde ontvan gen en hare gasten begroet, ol zij ging naar een Uteltje en nam er een voorwerp al dat zjj Fabris aanbood. Het wat ren portefeuille die aau de binnen zijde een zeer fyn borduursel van haar vertoon de. Tusscheu door de mirtrblaadjes waren de woerden geborduurd Vuur onzen brui- loltedag. Fabris beschouwde het geschenk, beschouwde Martina Heb dank, mijn lieve Martina, maar Zij bemerkte dat zij alleen waren. Maar heruam Martina levendig. Maar aan dit fraaie gascheuk, dat ik bewaren zal ter gedachtenis aan dezen even- en daarmee evenmin rekening houdt, als er rekening uiede zoude moeten gehouden wor den. Iiumeis de verschillende punten, die hij aanroerde, loonden duidelijk aan, dat hij niet is voor Staatsinmenging. De verplichte verzekering tegen nadeeleu, waaraan de arbeider blootstaat tengevolge van ongevallen, ziekte, invaliditeit eu ouder dom, d ent uil te gaan van het particulier initiatief. De regeling van het arbeidscontract kwam hem zeer gewenscht voor. Met het oog op de ervaring, wordt zulks door ieder liberaal gewenscht. Het was dus voor hem niet moeielijk om te dezen opzichte een meer besliste uitspraak te doen. Het hangt maar af van den vorm waaronder deze regeling zal plaats vinden en in hoeverre hij zal medewerken tot eene bevredigende oplossing. De dringende herziening der armenwet achtte hij minder dringend noodig. Het pro gram der Unie spreekt daar heel anders over. Invoering van leerplicht kwam hem niet dadelijk gewenscht voor. De Unie spreekt echter als haar oordeel uit, dat ten aanzien der volksopvoeding haar dit punt als zeer noodzakelijk voorkomt. Voor een diep ingrijpen van den Staat aangaande de. regeling van het paehtcontract was de heer Heuneqniii niet. (Geen wonder voor een grondbezitter.) De regeling der levende strijdkracht was z. i. voor het uogenblik van zeer weinig be lang. •choonsn dag, ueuscli ik dat gij nog een ander zult toevoegen. O die onbescheidene 1 riep zy lachen de uit, de handen op de schouders van Fa bris leggende, zooals haar gewoonte altijd was geweest in de oogeublikken van harte lijke vertrouwelijkheid. Fabris nam Martina's in den zjjnen, klem de dien vast tegen zich aan, keerde zijn ge laat raar haar toe eu drukte de lippeu op haar zware vlechten waar tusichrn het takje klimop zieli slingerde. Ik heb u zóó lief, Martina III.... Martina kreeg reu kleur van vreugde, hief liet schoone gelaat ep en antwoordde zacht Ik heb u zóó lief, Enrico Ja, de ren zoowel alt de ander voelde het verlangen bij zich opkomen om elkander hun ne doorgestane kwellingen bekend temaken, maar aan beiden ontbrak de moed. Zij be grepen elkaar, zij sloten elkaar aan het hart met een soort van stomme vertwijfeling, als- #f de enkele herinnering aan de doorleefde smarten voldoende was om hun tegenwoor dig geluk te verminderen. Uit de naastbijzgnde kamer hoorde men de stemmeu der gastcu; de heer Martignani Betrekkelijk de regeling vau den rechts toestand der vrouw en beperking van da ouderlijke macht, wilde spr. wel medewer ken tot opheffing van de groote misstanden, doch daar naar zijne meening dit punt nog vooreerst wel niet op den voorgrond zal tre den, kou hij te dien aanzien vrij wel eeue gereserveerde houding aannemen. Ta) van vraagstukken zijn onbesproken ge bleven, en over die alle werd de meening van den afgevaardigde niet gevraagd. De heer Vau flam achtte de uiededeelin- grn zóó voldoende dat by den aftredende gerust als candidaut kon aanbevelen. Den heer Van Ham zeggen we het na, dat de heer Henneqnin is de rechte man op de rechte plaats, maarin de kiesvereeni- g>"g- De daarop gevolgde voorloopige candi- daatstelling met 84 stemmen van de 88 aanwezigen, was zoo naar den ziH vau den heer Vorstermau vau Oyen, dat hij door de verschillende vertegenwoordigde dag- of week bladen de groote eenstemmigheid wilde uit gebazuind zien, waarop dc heer Heunequiu de candidaat was van alle tegenwoordig zijnde leden, der vereeniging. Zjjn dan de uog 4 resteerende leden, die geen of een blanco stem hebben uitgebracht tot nullen gereduceerd Zij kunnen hunnen ,jjverigen" oud-voorzitter voor die bedenkelijke eer niet onvermengd dankbaar zijn 1 Keu audere vraag is het, of juist het niet- of blunco-steiuinen van dat viertal, op zoo'n klein getal aanwezigen, niet te denken geeft Kan uien dan verder op die eenstemmig- liep heen en weer vóór de deur, als om de twee gelieven te waarschuwen, dut het eeue zeer geschikte gelegenheid was om elkander alles te zeggen wat zij wilden. Luister, Martina, zeide de ingvnieur en bleef voor het venster staan. Als ik u een gunst vraag, zult gij gereed zijn mij die toe te staan Een gunst aan u, Fabris Maar wat zegt gij Een gunst heb ik gezegd, of beter een klein offer aan de eigenliefde. Verklaar u, Enrico. Van ochtend hebt gij miss Ada baar afscheid gegeven, en ik wensch, dat gij haar op nieuw in uwen dienst bevestigt. Onmogelijk, Fabris Zij stond een oogenblik besluiteloos. Onmogelijk I herbaal de zij met meer kracht. Weet gij, waarom ik haar weggestuurd heb? Ik weet het. En gij treedt voor haar op 1 Dat is zeer zonderling. Miss Ada is alleenmiss Ada heeft haar spijt betoond. (Wordt vervolgd.)

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1897 | | pagina 1