Binnenland. Gemengd Nieuws. inig onderwijs «n de tijd reeds vroeg aan- ;kend, dat ze als „leerlingen" mede moe- i om eenige centen het loon wordt or den werkgever vastgesteld voor le- nsonderhoud te veroveren. Wat er bij de- n stand van zaken terecht kan komen van j'n gezin, terecht kan komen van de kin- ren als verstandelijke en zedelijke wezens, t zouden wij willen vragen aan hen, d.c n het voortbestaan dezer toestanden mede huldig zijn I Hun zouden wij ook willen agen, waar nu zoo'n meisje de noodige kwaamheden leeren zal voor het later be uren van hare huishouding, en van w ie ze oet leeren vrouwen- en moederplichten te rvullen Helaas, het antwoord kan niet rijfelaebtig zijn het is dan ook volstrekt jen ongewoon verschijnsel dat de vrouw van 31) arbeider, geen huislijkheid kennende, aar het liefst met de jongelieden mede aar het veld trekt. Zie, bij dergelijken toestai.d zouden wij in wet willen zien ingevoerd maar te rns toegepast die de vrouw in staat stcl- e terug te koeren naar haar huishouden en ie de kinderen verwees naar de school. Zéé is de toestand in één tak van bed rijt n in ééue, zij het dan ook groote, streek an het land. Elders is hij weder anders, laar overal viuden wij onder verschillende ornien door exploitatie van jeugdige arbei- ers de gezondheid vermoord en de ontwik- eling belemmerdschijnbaar ten bate van et arbeidersgezin, maar inderdaad tot onbe- ekenbaar nadeel van den arbeidersstand in t algemeen. Het is de taak van den wet— ;ever hierin met verstandige zorg verbetering e brengen. Men zal ons tegenwerpen „Het moet ook naar kunnen 1 Het gaat niet aan om met '.én pennestreek het arbeidersgezin te willen terooven van de inkomsien, zonder welke iet niet kan bestaan de weinige, stuivers, loor den kinderarbeid ingebracht, zijn noo- lig om het tekort op vaders verdiensten te dekken." Wij zijn geneigd te vragen of deze voor- itelling wel juist is. Of wezenlijk de toestand too ellendig is dat het leven (in gezonden zin) en de toekomst van die kinderen moe ten worden opgeofferd aan eenig voordeel voor het oogenblik P Wij geven er de voor keur aan door wettelijke maatregelen te ver bieden, dat het arbeidersgezin ten ondergang wordt gevoerd, en tenminste de nakomelin gen van den Hinken, vlijtigen werkman te bewaren voor het lot van verschoppelingen te worden in de samenleving. Hoe eer hoe beter gebroken met dien toestanddes te spoediger zal het gelukken op den arbeid der volwassenen te verhalen wat den werk man te kort scliiel voor een menschwaardig bestaan. Wij hooren ze wel de stemmen die van verschillende kanten ons toeroepen maar het bedrijf dan Ja, wij hebben ze wel vernomen en wij willen allerminst twijfelen aan de goe ds bedoelingen van hen, die verbod van kin derarbeid tot 14-jarigen leeftijd voor ver schillende takken van bedrijf nadeelig ach ten ook is ons de betuiging nog wel bijge bleven van hen die ineenen dat op jeugdi gen leeftijd de handigheid voor verschillende rakken moet worden verkregen. En nu willen wij niet zeggen dat de beste stuurlui wel eens aan wal staan, maar o i. verdient het opmerking, dat het niet de arbeiders zijn, die onze boven uiteengezette zienswijze be strijden en toch hen raakt de kwestie in de eerste plaats. Dat wettelijke regeling den ondergang van het bedrijf mede zou brengen, wij hebben dat. vroeger al zoo dikwijls ver nomen en toch heeft zich dat wel geschikt! In een beschaafd land worde geen arbeid geduld, die alleen verricht kan worden tegen den prijs van de demoralisatie van het gezin on den lichaamlijken en zedelijken ondergang der kinderen. De Koninginnen zijn Zaterdagmorgen van Amsterdam naar Weenen vertrokken. BItESKENS, 8 Mei 1897. Aan het postkantoor Breskens en de, daar onder ressorteerendo, hulpkantoren werd ge durende de maand April ingelegd ƒ3206.291/2; terugbetaald i/'4<773.03. Het laatste, door dat kantoor uitgegeven hoekje draagt het nummer 2367. Door het postkantoor Breskens werd gedurende de le helft der maand April de navolgende onbestelbare brief verzonden van Schoondijkc A. lsrail te (Amerika.) Nog slaagde als ouderwijzer to Mid- deldurg de heer J. A. de Hullu, van Cad- zand. Slot van het verslag der raadszittiug van Aardenburg. Ingevolge de voorstellen tot herstelling van het raadhuis, is den heer Loois te Vlis- singen opgedragen een bestek met begroo- tiug en raming van kosten op te maken. Die raming is, het kan niet verzwegen wor den, hooger dan men gedacht had, zooals 't immer gaat als men wil laten herstellen. De totale som zou ƒ1506 be'oopen, doch een tweetal zaken zijn niet urgent. De meerderheid van het Dag. Bestuur wenschte zich te bepalen tot het noodzakelijke, doch de minderheid, de wethouder Van den Broe- ke zag liever de herstelling in zijn geheel gedaan. Het voorstel van de meerderheid z.ou de uitgaaf tot ƒ1180 terugbrengen; doordat als dan de herstelling van het pla fond en van het bordes met de trappen ach terwege kunne blijven. Het advies van den architect luidt, dat het plafond geen gevaar oplevert, en dat het ophouden van het lek ken het plafond ten goede zal komen. De werken zullen bestaan uit a. groote metsel- en cementwerken, waar hij St. Joris steen zal verwerkt worden. b. pannenbedekking van het dak met Echtste pannen, ter verbeterde waterafvoer. c. balkon, en d. toren en hoofdbaluslers, met het. noodige cement-, loodgieters- en verfwerk. B. en W. hebben gemeend de betaling te doen plaats vinden ill 2 jaren, als s/5 na de beëindiging vail den nnderhoudsteruiijn en het resteerende 2/5 uit de begrooling voor 1898, bijv. in Jan. Tegen deze administratieve regeling be stond geen bezwaar. De hoer Wijffals meende dat door de werkzaamheden op du raadzaal de kosten wei nig verminderen hij zou daarom oox maar liever de uitvoering in zijn geheel willen doen geschieden. De voorz. voerde tegen dit argument aan, dat de groote raadzaal nimmer gebruikt wordt dan bij zeer particuliere gelegenheden. Vroe ger werd er wel eens cene uitvoeriug gege ven, maar nu niet meer. Wanneer nu het dak niet meer doorlekt, kan er met wat ineer succes aan de muren gewit worden, zoodat de zaal er dan heel wat oogelijker zal uit zien. De heer Reepmaker zag ook de noodza kelijkheid daarvan niet in hij vroeg of nu onder de herstelling ook was begrepen die van de treden. De voorz. antwoordde hierop, dat het voor stel van de meerderheid van het Dag. Best. was, de herstelling met uitzondering van bet plafond, het bordes en de treden. Het voorstel in stemming gebracht werd het aangenomen met 4 tegen 1 stem, die van den lieer Reepmaker, die de treden er wel degelijk bij had willen zien opnemen. De voorz. zou zien hoever het met de be- grootiug en do uitvoering liep om dat ver langen tegemoet te treden. In den aanhef van het verslag dezer raads zitting schreef onze reporter dat de verga dering, die tegen 2 ure was uitgeschreven eerst te half 3 geopend werd. Blijkens het verslag derzelfde vergadering in de Midd. Crt. vond dit oponthoud zijn oorsprong in het houden eener gecombineer de vergadering van den gemeenteraad met do regenten vau het gasthuis. Ook van deze vergadering komt in ge noemd blad een kort resumé voor, dat ons aanleiding geeft te vragen of er soms in het openhaal karakter van offieiëele vergaderin gen soms ook partijdigheid schuilt. Men zou het zoo zeggen, want waartos wordt anders aan den correspondent der M. Crt. gelegenheid gegeven van deze gecom bineerde vergadering in dat blad verslag te doen, torwijl nh afloop dier zitting eerst het sein .openbare zitting" voor onzen ver slaggever van kracht was. Die dubbelzinnigheid mag men nu in kies- vereenigingen rncencn te moeten toepassen, waar men die pers toelaat die den heeren behaagt, doch ween wicn hen minder dien stig toeschijnt, inaar ill offieiëele vergaderin gen is iets dergelijks niet te plaatsen. In de gemeente St. Kruis is sedert 1 Maart jl. een tweede sub-kantoor der aeoijn- zrii gevestigd in de kom der gemeente, ter wijl tot sub-ontvanger is aangesteld J. E. Qnataert. De bewoners van St. Kruis (eiland) kun nen tot hun gerief zich nog steeds begeven naar het grenskantoor aan de Brakke, het welk niet als sub-kantoor is opgeheven. De heer L. A. J. Deyer, geneesheer aan het Burger-gasthuis te Aardenburg, is benoemd tot gemeente-geneesheer te Hoek. Naar wij vernemen is de vergunning tot in- en uitvoer langs de Maagd van Gent door den minister opnieuw met een jaar verlengd. De invoer kan echter, evenals tot nu toe, alleen geschieden op Dinsdag en Donderdag. De uren zijn eohter gewijzigd, daar het kantoor na 15 Mei a.s. alleen is opengesteld op genoemde dagen van 2 tot 5 ure namiddag. De Maandagmorgen te IJzendijke ge houden raadszitting werd door alle leden bij gewoond. Na lezing en goedkeuring der notulen werd inededeeling gedaan dat bij gedane opneming van de boeken en kas bij den gem.-ontvan ger aanwezig bleek te zijn ƒ1947.741/.;. Naar aanleiding van het in de vorige zit ting door den heer Hendrikse gedaan voorstel tot wegneming der erfdienstbaarheid van de Graanbeurs op het erf van den voorsteller, stelden B. en W. voor daartoe niet over te gaan, omdat dit te groote onkosten zoude veroorzaken, en mitsdien de bestaande toe stand tot wederopzeggens te handhaven. De heer Hendrikse kon zich heel goed met dit voorstel vereenigen. Alleen merkte hij op, dat hij niet aanvallender- maar slechts verdedigenderwijze is opgetreden. Met 6 stemmen (dhr. Hendrikse onthield zich) werd daartoe besloten. Betreffende het insgelijks door den heer Hendrikse gedaan voorstel aangaande de geld- leening, stelden B. en W. voor eene leeuing te sluiten van ƒ13000, tegen 3!/2 °/0 a. tot conversie der bestaande schuld ad ƒ11000 en b. tot aankoop van keien ten behoeve der straatverbetering ad ƒ2000. Het algemeen gevoelen van den raad was, dat een zoo hoog bedrag voor straatver be tering onnoodig was. Daar het wenschelijk werd geacht deze zaak bij de begrooting te regelen werd dit punt tot nader aangehouden, nadat daaraan de wenschelijkheid was vastgeknoopt, dat de tegenwoordige houders van obligatiën bij de conversie der gemeenteschuld de voorkeur zouden genieten. De raad verleende weder Z'jne goedkeu ring aan de navolgende aanbesteding, als a. mnur hij dhr. Bödeker, raming ƒ197; ingeschreven door van de Weijde voor 212, wed. Elfrink 220 en Dierkx ƒ187.97, waaronder niet is begrepen het in orde ma ken van den kelder, omdat daarvan moei lijk eene begrooting is te maken. Rosseel zal het voor ƒ14 doen. b. muur bij dhr. Schouten, raming 126; ingeschreven door van der "Weijde voor ƒ150, wed. Elfrink ƒ142 en Dierikx 112.97. e. dak telegraafkantoor; raming ƒ68, ingeschreven door Dierikx ƒ55.97 en wed. Elfrink ƒ43.50. Aan B. en W. werd machtiging verleend om aangaande het verfwerk van het huis vail dr. Schouten, naar bevinding te han delen. Door het toestaan van een 9ubsidie van ƒ200 uit de onvoorziene uitgaven ten be hoeve vau het Tuinbouwfeest teil vorigen jare, moest die post met dat bedrag worden aangevuld, waartoe eenige af- en overschrij vingen werden goedgekeurd. Het raadhuis werd als stemlokaal aange wezen. Als stemopneuiers voor de Juni-verkiezing werden benoemd dhrn. Leenhouts en Calon, en als plaatsvervangers dlirn. Van llijftc en Doens. Het verslag omtrent den toestand der ge meente over 1896 werd deu raad aangebo den en ter secretarie voor de leden ter in zage gelegd. Daar de kosten van 6 ijzeren banken voor de Boulevards te hoog zouden loupen (ƒ9 per stuk) werd goedgevonden er voorloopig 4 te nemen en die op de meeat gescgikle punten te plaatsen. Op een desbetreffende vraag van den heer Hendrikse antwoordde de voorz. dat reeds om dispentatie van de verplichte invoering van de vrije- en orde-oefeningen der gymna stiek was gevraagd. Daarna werd de zitting gesloten. Door de liberale kiesvereeniging in het voormalig 4e district is als voorloopig candidnat gesteld de lieer mr. P. C. J llea- uequiu, aftredend lid. Te Parijs heeft deze week een ontzagge lijk ongeluk plaats gehad. Eenige dames uit de hoogste Parijsche kringeu hadden een liefdadigheidsbazar ge organiseerd, die uit deu aard der zaak door tal van dames werd bezocht. Dinsdagnamiddag omstreeks 4 ure, bevon den zich circa 1800 personen uit de eerste familiën in de bazar, toen opeens op het ge roep van rbrand een geweldige en onbe schrijfelijke paniek ontstond. Door de licht ontvlambare stoffen die de bazar tentoon stelde stond het gcheele, uit hout opgetrok ken gebouw in minder dun geen tijd in liehte laaie. De vier uitgangen waren als versperd door de halfwaanzinnig geworden dames, wier klecderen reeds vlam hadden gevat. In een uur tijds lag het geheele gebouw in asch. Maar wat zich toen open baarde was ontzettend. Meer dan honderd menschen vormden één gebraden en verkool de bonk vleesch onkenbaar en afsahuwelijk verminkt. Geheel Parijs was onder den in druk dier ramp. Aan den strandweg te Scheveningen is gisteren een twaalfjarige jongen spelende van een wagen, waarop zware steenen wer den vervoerd, op de rails gevallen. De wie len gingen hem over het hoofd en binnen enkele oogenblikken was hij dood. Een vroegere Jcommensaal van den timmerman T. te Stadskanaal, gem. Wil- dervank, had zijn zinnen op diens dochter gezet. De ouders wilden er echter niets van weten. Dinsdagochtend nu ging de vroege re kostganger naar de woning van zijn ge liefde, schoot haar drie kogels in de borst en doodde daarna zichzelt met dat wapen. Het zwaar gewonde meisje is naar het Academisch Ziekenhuis te Groningen ver voerd. Bij een groolen braad te Maagden burg zijn twee personen om het leven ge komen. Toen het dienstmeisje met de lad der op straat viel, bevonden zich twee ver diepingen lager op dezelfde ladder de on derwijzer Bode met zijn twaalfjarigen zoos. De knaap viel morsdood, Bode zeil werd ernstig gekwetst.

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1897 | | pagina 2