voor -Vlaanderen, LIEFDE EN TROTS. No. 291. Zaterdag 24 April 1897. IJ (1° jaargang. A D V E R T ENTIEP R IJ S Protectie. FEUILLETON. W ABONNKMENTSP R IJ S Per 3 maanden 40 centsfranco per post 45 cents Voor Amerika ƒ2.90 per jaar bij vooruitbetaling. Abonnementen worden aangenomen bij alle Boekhandelaren, Brievengaarders en den Uitgever. Van I tot en met 4 regels 25 ent- elke- regel meer 5 cents. Bij abonnement aanmerkelijk vermin derd tarief. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentien worden ingewacht tot Vrijdagnam. 1 ure. I)cze Courant ver eiken Zaterdag bij den Uitgever C. 1 MELKMAN, te Brcslrns. Nimmer geloof ik, heeft een verkiezings strijd de belangen van den landbouw z op den voorgrond gesteld als de aanstaande verkiezing belooft te doen. En voor liet kiesdistrict Oostburg als graanverbouwende streek is deze verkiezing dubbel interessant nu bescherming in 't algemeen en invoering van graanrechten in 't bijzonder een strijd leus worden zal. Schrijven katholieken en antirevolutionai ren bescherming in hun program, de libera le partij is behoudens een enkele uitzondering als één man daartegen. Immers zoowel voor uitstrevend- als eonscrvatiel-liberalen hand haven het vrije ruilverkeer zóódanig, dat mannen van uiteenloopciide richting met den bekenden oud-minister van financiën Mr. N. G. Pierson aan het hoofd een vereeiiiging hebben 'opgericht, die zich ten doel stelt propaganda te maken vóór de vrije ruil, dus tegen liet protectionisme. Als men nagaat wat het protectionisme beoogt, dan komt het mij voor, ligt het ook «iet in de lijn der vrijzinnige denkbeelden, maatregelen van wetgevenden aard in het; leven te roepen, die uitsluitend een bepaalde Hasse van menschen bevoorrechten en dat nog zonder noodzaak. De conservatief-libe- ralen Staatsinmenging zooveel mogelijk wil lende vermijden, verklaren zich uit dezen hooide reeds tegen beschermende rechten de vooruitstrevenden, beoogende de welvaart van het geheele volk niet het minst de arbeiders- NAAR HET 1TALIAANSCH DOOlt T (I M Dl A S A M I fi 11 I D Wees voorzichtigals de Engclschen de gewoonte hebben zich in het algemeen tot 'en model te stellen, dan moeten zij dien tengevolge ook boven elk soort van klein geestigheid verheven zijn en gij bezit verscheidene. Miss Ada bewoog zich onrustig heen en veer op de sofa, maar Martina vervolgde, teer voldaan over de verlegenheid waarin zij h>ar bracht. Eerst doelt gij op de onmogelijkheid ?an een man te hebben die Gegorio beet.... dan zijt gij in angst voor de valsehheid om hem bij een anderen naam te noemen. Mijn G"dgij lijkt wel een duifneen, een kalkoen die het domste van al de dieren is. Maar Juffrouw riep de gouver- klasse, kunnen maatregelen van dezen aard niet aanvaarden, omdat zij met dat doel re gelrecht in strijd zijn. Voorzeker kan de boerenstand zich in do laatste 20 jaar niet in welvaart verheugen. Maar daarmee is niet gezegd, dat de land bouw kwijnt of ziek is, integendeelbet be drijf als zoodanig wordt beter uitgeoefend dan in de gulden jaren toen bel niet hinderde als de grondbewerking wat te wenschen over liet. Neen, de landbouw verkeert in een inoeiclijkc periode dat is eenvoudig de zaak, de verhoudingen zijn verkeerd. De graan prijzen zijn in den loop van den tijd zooda nig gedaald, dat de geldelijke opbrengst van den grond de kosten van liet bedrijf in den ruimsten zin des woords moeielijk kan goed maken. Betrekkelijk snel als deze daling beeft plaats geluid, komen ui hare gevolg, n achteraan de daling van de koopprijzen en nog verder die van de pachtprijzen der lan derijen, waardoor we thans nog steeds ver- keeren in een tijdperk van overgang, in een proces van nivelleering, dat zijn voltooiing nog niet heeft bereikt. Immers staan de pachtprijzen nog lang niet in verhouding tot de prijzen der producten. Het dool van beschermende rechten i« voor wat deu landbouw aangaat, de graanprijzen eü daarmee de ontvangsten te verlioogen. Minder wordt er aan gedacht de uitgaven te verminderen, al zou liet streven daartoe veel gezonder zijn. Doch bescherming, mor. voelt ket, gaat gemakkelijker men beeft eenvou dig wettelijke maatregelen te nemen, een in voerrecht te hellen en liet verlangde resul- nante in den hoogsten graad geërgerd, ter wijl de meester voorzichtiglijk de oogen neer sloeg. Gij weet toch, Miss Ada, dat ik op recht ben en het goed met u meen. Wel nu 1 gij moet tot een besluit komen. Ik zal liet kind doopeu, de meester is de peet zoon, en gij zijt de peettante, miss Ada Ik doop u, meester Rocclietti, in naam des Vaders en des Zoons en ik noem u De naam, spoedig de naam riep Martina, baar fraaie handen boven liet hoofd van den meester opgeheven houdende. O de naam Welken naam ver langt de jonge dame, stamelde Rocchetti overbluft. Een naam volkomen naar den smaak der toekomstige gade Giorgio 1 viel Rocclietti haar in do rede Nooit, nooit riep de gezelschapsjuf frouw op eenmaal heftig vertoornd uit. Giorgio was de naam van den advo- kaat die als verdediger voor mijn vader op trad en die de tegenpartij deed zegevieren. Laat ons dan zeggen Torquato zeido Martina lachende zooals zij sedert een poos niet gelachen had. taat wordt bereikt. Jammer, dat deze voor velen verleidelijke heffing zooveel schaduwzijden vertooiit. Hel is schier onnoodig al de nadoelen van be schermende r chten hier te' behandelen want de dagbladen hebben de zaak der protectie al zoo vaak en zoo breed behandeld, dat ik slechts kan herhalen wat anderen te voren in betere bewoordingen hebben gezegd. Dat liet geheele Nederlandsche volk ten believe van een bepaalden kring van men schel» bij invoering vin graanrechten duur der brood moet eten wie, die het niet reeds lang weet. Dat tengevolge van de beperking der in voeren, die van deze heffing het'onvornrijdo- lijk gevolg zouden zijn, ook de uitvoerhandel van ons land zou worden benadeeld, kan den K,,cis van de dagelijkschc pers evenmin als een nieuwigheid worden voorgezet. .Men ge lieve zich daarbij te herinneren, dat van de 13 millioeu H.L. graan, die in ons land wordt verbruikt, slechts millioeu H.L. hier te lande wordt geteeld. Dat alzoo tengevolge van de helfitig van inroerrreehten op granen een bepaalde cate gorie van ingezetenen wordt bevoorrecht, dat daarmee een voorbeeld zou worden gesteld te gevaarlijker omdat een soortgelijke bevoor rechting onder zekere voorwaarden ten slotti zelfs aan bijzondere personen niet zou kun nen worden geweigerd dit alles is zelfs ook welbekend. Maar dat de verhooging der graanprijzen tengevolge van schaal rechten ten slotte en kel ten goede komt aan menschen, die hontd- - Torquato? oh pruttelde de mees ter knorrig. Laten wij een kort, aardig naampje nemen, waar ieder naar eigen goedvinden den een of anderen naam uit kan afleiden. Komaan 1 laten wij zeggen Gigi, Titi, Bebc. Men begrijpt, dat de juffrouw wi er een reeks goede dagen gaat beleven 1 sprak miss Vda, diep bcleedigd over uc scherts die kolossale, afmetingen begon te nemenen daar zij, waar het te pas kwam, stoutmoe dig durfde zijn, wilde zij het bij deze aan gelegenheid wezen .1" hebt de -marl over wonnen, Juffrouw, en tracht thans ten mij nen koste den verloren tijd in te balen met onaangenaamheden en wederspannigheid Martina's voorkomen onderging cene ver andering. Wat zegt gij Miss Ada Ik scherts, en gij inoest u vereerd gevoelen door mijne spotternijen. Miss Ada was weer tot rede gebracht. Geef mij een naam op hernam Mar tina, weer jolig wordende. Meester Rocchetti, die ter goeder trouw handelde en die het niet onmogelijk vond herdoopt te worden ter wille van miss Ada zakelijk tot dan gegoeden stand belmoren, wordt naar mijnt mecning niet genoeg in 't iieh gesteld, il werpt af en too de openbaar- mak. lig i ui op zielt zelf staande gevallen op deze omstandigheid helle stralen. Men rneene toch nu t. dat de pachtboeren van beschermende rechten zouden profiteeren. Waar de grondeigenaar zich thans dikwijls tevreden moet stellen met een zeer matige interest van zijn kapitaal, een rente, die den gebruiker van zijn grond toch nog te bezwa rend i^ daar behoeft het geen betoog dut bij kunstmatige opdrijving van graanprijzen den pachter .al spoedig wordt beduid hoe zijne .ontvangsten aanmerkelijk stijgen, zoodat hij ook nu wel wat meer pacht kun betalen. Tracht de grondeigenaar er reeds munt uit te slaan als zijn eigendom door deu aauleg >;ui grindwegen in waarde verbetert, uiet minder zal hij het doen zoodra de wetgeven- u macht door protectie de vruchten van zijn grond m waarde doet rijzen enmetdenwet- icluKcn maatregel aan die rijzing een blijvend karakter toekent. Cirlietanders zal het zijn als de graan prijzen uit zichzelf, dus zonder kunstmatige opdrijving weer naar boven gaan. Evenals de daling binnen betrekkelijk kort tijdsver loop heeft plaats gehad, zal de rijzing vroeg of laat vlug geschieden men heeft omtrent den op- en neergang van de markt geeu ze kerheid, waardoor evenals bij daling, ook bij rijzing de giaanprijzen eerst na verloop van augen tijd op koop- en pachtprijs van den grond invloed zal uitoefenen. Ln dat geval zulien de pachters van den beteren prijs en sprak beslist en in vollen ernst Laat het zijn Antonio. Toni no, best Ik doop u, meester, uiet den naam van Tonino Rocchetti Ik heb vi n koopman ii. zwavelstokken ge kend die Tonino heette en die een uitmun tend echtgenoot was. Daar kunt gij een gunstig voorteeken uit opmaken, Miss Ada, en wees gij de trouwe, hoogst gelukkige vrouw van den heer Tonino Rocchetti Miss Ada werd op nieuw boos, en nog erger dan eerst. Als u die spotachtige manier niet af legt Juffrouw, zal ik Wie bespot u Gij weet, dat ik vrien delijk ben tegen mijne onderhoorigen en gij moet mij dankbaar wezen Ik ben van niemand een oiulerkoorige! riep Miss Ada opgewonden uit, zonder te letten op de smeekende oogen van den school meester. Maar gij, hernam Martina, „fijngevoe lig en bedeesd, zooals gij u een oogen blik te voren aan den lieer Tonino voordeed, gij verandert in een oogwenk in een wesp, 11» een venijnigen schorpioen (Wordt vervolgd.)

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1897 | | pagina 1