Binnenland. Gemengd Nieuws. Burgerlijke Stand. Rechtzaken. Daarop ia door de Vereeniging voornoemd aan de landbouwers de volgende circulaire gericht «Aan de landbouwers die suikerbieten verbouwen". In antwoord op ons schrijven, bedoeld in onmc circulaire 15 Maart ontvingen wij van den heer Joh. C Veenhuijzon namens de ge zamenlijke suikerfabrikanten den hieronder afgedrukteu brief met bijgevoegd reglement op het gebruik vaR de weegbruggen. Nu door H. H. fabrikanten voor een groot deel aan onze bezwaren is te gemoet geko men, achten wij eontractccren, wat de voor waarden aangaat, al zouden wij die in enkele opzichten anders wanschen, alleszins moge lijk. Wat den prijs betreft zoo is het ons niet mogen gelukken, dien verhoogd te krijgen. Iu hoeverre ƒ3.50 ook na de wijziging der voorwaarden als eene toonenden prijs te be schouwen is, moet ieder bietenverbouwer voor zichzelf uitmaken. In de gegeven omstan digheden en met het oog op het vergevor derde tijdstip meent ons bestuur zich van het geveu van advies te moeten onthouden. (Uet Hoofdbestuur der vereeniging van Landbouwers die suikerbieton verbouwen K. J. A. Q. COLLOT d'ESCURY Voorzittor. C. J. HOCKE HOOQENBOOM, Secretaris. Hontenisse, S April 1897. BRESKEIVS, 10 April 1897. Wij hebben het genoegen aan onze abon- >ils, die tevens lezer zijn van bet Geïllus treerd Zondagsblad mede te deelen, dat zich als houders vau de exemplaren, waarop de prijzen van de gratis verloting ad ƒ250. ziju gevallen, hebben aangemeld voor No. 278081, waarop ƒ100.is go- vallen de heer Joh. Ester, Molenstraat te Zwolle. Voor No. 841260, waarop 100. ie gevallen, de heer Peter van Neer te Sus- teren. Voor No. 195182, waarop ƒ60. ie gevallen, de heer Mr. P. H. A.Tjdeinan te Tiel. De bedragen zijn ter uitkeering aan de prijswinnaars, door de Uitgevers, overgemaakt. Veleu onzer abounds ontvangen het Geïl lustreerd Zondagsblad gerrgeld bij hunne cou rant. Wie het neg niet ontvangt, verzuime niet tieb bij ons aan te melden. De prijs, waartegen wij deze zeer fraaie premie voor onze abounds verkrijgbaar stellen, is zoo ge ring, dat niemaud sich het genot daarvan behoeft te ontzeggen. liet tijdschrift is een waar sieraad op de huistafel en biedt den lezers aardige verras singen, thans weer de lansen om geheel gra tis belangrijke geldsommen te trekken. Bovengenoemde prijswinnaars zullen zich zeker niet beklagon dal zij op dit tijdsohrift hadden ingeteekend. Naar wij vernemen, zal de heer mr. P. C. J. Henuequin, lid van de Tweede ka mer, in de 2e helft dezer maand eene poli tieke lezing houden. Sntit. Bij kon. besluit is benoemd tot ontvanger der directe belastingen te Kollnm P. Lucieer, ontvanger der invoerrechten, ha- van- en sehutgelden in het kauaal van Wal cheren te Vlissingen. De postbode B. Verboom te Sohoon- djjke is met ingang van 1 Mei a. s. be- nbeuid tot brievenbesteller te Goes. Maandagavond vergaderde de gemeen teraad te Oostburg ter behandeling van het door de raadscommissie ontworpen adres aan Ged. Staten, in zake het door den gem.-ge- neeibeer ingediend adres, reeds in ons no. van 27 Maart vermeld. De conolusie van dat rapport was, dat de raad aau Ged, Staten verzoekt in overwe- giug te willen uemen of er in de gegeven umstandigheden geene voldoende termen be- •taau om de ontheffing van het verbod tot levering van ganeeamiddelen door den gem.- geneeshcer ter plaatse waar een apotheek ge vestigd is, (bedoeld bij art. 9 al. 8 der wet van 1 Juni 1865), te vcrleenen, om de na volgende redenen dat bij de beraadslagingen over genoemde wet tal van bezwaren werden geopperd te gen het voorgestelde verbod aan geneeskun digen in plaatsen, waar een apotheker is gevestigd, geneesmiddelen te leveren; dat de bewuste alinea 3 in de wet werd opgenomen, oin aan die bezwaren tegemoet te komen; dat die bezwaren zich te Ooslburg dui delijk doen voelen; dat dc tekeningen van dokter en apothe ker sainen hoog er moeten zijn dan van een geneeskundige, die bevoegd is geneesmidde len te leveren aan zijne patiënten; dat een geneesheer, die genoemde bevoegd heid mist, noodwendig een honger tarief moet toepassen; dat er ook te Oostburg, evenals elders, velen worden gevonden, die den geneesheer niet kunnen betalen; dat het den raad niet bevreemdt, dat de geneesheer, reeds na een jaar verblijf alhier, heeft moeten ontdekken, dat zonder de meer gemelde bevoegdheid, deze gemeente geen voldoend bestaan voor een geneeskundige op levert; dat, mocht de bestaande toestand niet kunnen worden gewijzigd, Ooslburg weer al spoedig zonder geneesheer zal zijn. Met 5 stemmen (de heereu Pokker en Le Nobel waren afwezig) besloot de raad zich met dit adres tot Ged. Staten te wen den. Een afschrift van het request vau den heer Jas zal dit adres vergezellen. Een adres van adhacsic aan dat van den geuieeenteraad, dat daartoe in dc gemeente heeft gecirculeerd, is var. ruim 800 liand- teekeuingen voorzien. («roede. Naar wij vernemen gaal hier het |geruchl, dat de heer Hammacher als wethouder dezer gemeente wil aftreden, naar men zegt tengevolge van de grieven die hij tegen den Burgemeester heeft. We hoorden dat Maandagavond de leden van den gemeenteraad in de Witte Leeuw vergaderden zou dat soms daarmede in ver band kunnen staan f Indertijd, iu het laatst van het vorig jaar, werd gemeld dut van een landbouwer te Zuidzande een paard was ontvreemd. Al spoedig kwam de eigenaar, die zich onmiddellijk naar de juist te Brugge gehou den paardenmarkt begaf, op de gedachte, dat een zekere beruchte P. V., vroeger te Sluis woonachtig, wel de dader van den dief stal kou zijn. De zaak is toen in handen van dc Belgi sche justitie gegeven, met het gevolg dat het paard is ontdekt en onder borgstelling in bezit van den eigenaar is teruggekomen en dat genoemde V. zich reeds cenigen tijd in hechtenis bevindt, om voor dit feit eene gevangenisstraf van 10 maanden te onder- 'In de heden gehouden zitting der Tweede Kamer had de stemming plaats over het wetsontwerp tot regeling der jfinancieele verhouding tusschen het Rijk en de gemeen ten enz. Dit is aangenomen met 88 tegen 6 st. Dinsdag heeft de Tweede Kamer een door den heer Schepel ingediende motie tot afschaffing van den accijns op het geslacht, verworpen niet 35 tegen 28 stemmen. De portier van het bekende (Hotel Coomans" te Rotterdam, die Donderdag over leed, laat een vermogen na, dat geschat wordt op een bedrag van nagenoeg een hal ve ton gouds. DeRzclfden dag hebben zich reeds 150 sollicitanten voor deze blijkbaar winstgeven de betrekking aangemeld. En daar zal 't wal niet bij gebleven zijn. Men meldt uit Den Haag Aan liet departement van marine werden sinds eenigen tijd door enkele ambtenaren uit hunne jassen gelden vermist, van welke diefstallen de dader niet te vinden was, tot op zekeren dag wederom een bankbiljet van ƒ25 zoek was. Door zich in de kast van het betrokken bureau te verbergen slaagde men er in den dader, een der schrijvers, op heeterdaad te betrappenhij rukte zich los en vluchtte. Tot op heden heelt Je schuldige zich niet meer vertoond. Ter gelegenheid van het tienjarig be staan der harmonie Euphonia te Goes zal aldaar op tweeden Pinksterdag een interna tionaal festival voor harmonie-, fanfare- en zanggezelschappen worden gegeven. Zeven fanfare- en acht zanggezelschappen hebben zich reeds aangemeld, zoodat het welslagen van het festival verzekerd is. Onder de deel nemende gezelschappen zal ƒ225 aan ver schillende prijzen worden verloot. Te Maastricht is Woensdagmorgen de metselaar Vrancken, oud 43 jaar, van het dak der voormalige militaire hroodbakkerij gevallen en op dc plaats dood gebleven. Hij laat eene vrouw met vijl kinderen ach ter. Dit is het tweede ongeval met doode- lijken afloop, dat daar ter stede binnen acht dagen heeft plaats gevonden. Men schrijft uit Middelburg aan de N. R. Crt. Indien de onwillige schutferplichtige Van der Veer de hem tot nu toe opgelegde boe ten wegens het niet afhalen der wapenen niet betaalt, zal hij daarvoor te zamen meer dan twééhonderd dagen provoost-arrest moe ten ondergaan. l)e machinist G., der Ned. Cenlraal Spoorweg-Maatschappij, die, Woensdagavond circa 8 uur met een goederentrein van Zwol le te Nunspeet aangekomen, daar wachtte op kruising met den van Utrecht komenden aVBiidsneltrein, werd door dezen gegrepen en onmiddellijk gedood. Véér een paar dagen sprong een school gaand meisje le Groningen zóó lang touwtje, dat ze bewusteloos neerzeeg. Eene hersen schudding was wellicht het gevolg, want het arme kind was steeds bniten kennis en is reeds overleden. Men schrijft aan de N. R. Crt. De verkapte verlotingen, die tegenwoor dig onder den naam van prijsraadsels, in het bijzonder door twee personen in eenzelfde dorp in Friesland worden gehouden, zijn vooral in de laatste weken zeer in het groot doorgezet. Slaagt men in de oplossing v*n een letterraadsel, weinig moeilijker dan de vraag, hoeveel twee maal twee bedraagt, dan mag mei, een postwissel zenden van 30 ct. of 6 blauwe postzegels en heeft dan kans eene pianino, een fiets, naaimachine enz. te winnen. Bovendien worden uitgeloofd prij zen voor de 100 eerste inzenders, voor be rijmde oplossingen enz. In aanmerking genomen, dat van een dier raadsels niet minder dan pl. m. 8000 goede oplossingen moeten ziju ingekomen, bij hon derden zelfs uit het zuiden van het land, dan begrijpt men dat de kans om iets te winnen al heel klein is, doch dat de onder nemer uitstekende zaken maakt en onder die omstandigheden gemakkelijk eene winst be haalt van zes of zevenhonderd gulden. Op de weekmarkt te Leeuwarden werd voor eenigen tijd zitting gehouden voor den verkoop engros van blauwe postzegels 4!/2 cent per stuk. Zoo laat men ook anderen nog eens iets profiteereu. De trckkingslijst van het eene prijsraadsel draagt reeds dadelijk de opgave voor een vol gend. Dat nok buiten Friesland de deelname groot is, bewijst de jongste trckkingslijst, die onder 200 namen van winnaars er 120 be vat van personen buiten Friesland, terwijl diezelfde lijst een 60-tal filialen aangeeft voor de aanbieding van oplossingen, waarvan zelfs^in Limburg en Zeeuwsch-Vlaanderen. Natuurlijk, hoe meer personen er toe wil len bijdragen den ondernemers hunne grove winsten toe te brengen, hoe aangenamer de zen het zullen vinden. Te Nijmegen werd Woensdag tusioheD een hoop opgezette bosschen twijg nabij dt nieuwe haven het lijk gevonden van zekeren H. van den Toorn, oud 56 jaar, die van koude en gebrek aldaar een ellendigen dood moet hebben gevonden. Deze man, die wel- eer hetere dagen kende, was in den laatsten tijd zwervende. Naar men zegt, had hij herhaaldelijk bij het armbestuur zijner kerk gemeente om onderstand aangeklopt, doch was steeds afgewezen. Te Oudcsluis kwamen deier dagen ee ltige kinderen uit de school en spe-eldea on- derweg op gerooid liggende hoornen. Een der- booinen ging aan 't rollen, met het on gelukkig gevolg, dat een 9-jarig meisje er onder geraakle. Het meisje werd in een nabijzijnde woning gedragen en bleek, toen een geneeskundige was gehaald, overlednnte zijn. Te Vicrzen (Rijnpr.) is een kind ge storven, dat bij vergissing uit de Apotheek een ander geneesmiddel dan het voorgeschre- vene bekomen on gebruikt had, wijl hot re cept te onduidelijk was geschreven. Nauwelijks had de moeder het kind een theelepel vol van de medicijnen gegeven of het bekwam hevige krampen en was weldra dood. Een droevig ongeval had Zondagavond op de spoorbaan nabij de Willemspoort te Arasterdam plaats. Eenige jongens waren op de rails aldaar aan 't spelen en verkeerden, door af- en aanrijdende treinen in gevaar. Een agent van politie, dit ziende, ging, van het politieposthuis Willemspoort ko mende, naar hen toe en joeg ze weg. Ongelukkigarwijze struikelde de agent en viel op de rails, juist toen een trein in vol le vaart kwam aansnellen. De ongelukkige werd vreeselijk verminkt en was onmiddel lijk een lijk. Het ongeval wekt bij zijn kameraden en superieuren veel deelneming. Om zieh te onttrekken aan het be talen van een tramkaartje ter waarde vu negen centen, zeide iemand te Mannheim, dat hij geabonneerd was. Dit was echter niet waar. Er werd daarom procesverbaal tegen hem opgemaakt, en de aangeklaagde tot 8 maan den gevangenisstraf veroordeeld. Nlenwrlift. Huwelijks-Voltrekkingen. 1! Maart. Jannis Jozias van de Sande 81 j-, wedn. en Magdalena Suzanna Provoost |28 j. jd. Geboorten. 6 Maart. Adriaan, z. van a- driaan Tiersen en Suzanna de Reu. 20 id Maria Pieternella, d. van Michael Lucieel en Wilhelraina Risseeuw. Overlijden. 12 Maart. Adriaan Ticrui 5 d., z. van Adriaan en Suzanna de Reu. Arrondissemcnts-Rcchtbank Middelburg. Dinsdag 6 April zijn veroordeeld weg» diefstalI. A. d. V., 41 j., werkman tel' zendijke, tot 3 w. en W. C., 50 j., slachle te IJzendijke, tot 14 d. gev. straf. Zitting van Vrijdag 9 April. G. J. P., 16 j., voermansknecht te Cad zand is wegens mishandeling veroordeeldb 8 Heken gevangenisstraf. A. L., 32 j., veldarbeider te AardenbuJ is wegens mishandeling vrijgesproken. Kantongerecht te Oostburg. Bij vonnis d. d. 6 April jl. zijn ver* deeld, wegensbet zich in kenlijken

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1897 | | pagina 2