voor Zeeuwseh -Vlaanderen. LIEFDE EN TROTS. No. 289. Zaterdag 10 April 1897. 6* jaargang. Suikerbieten. FEUILLETON. NIEUWSBLAD ABONNEM E N T S P R IJ S Per 3 maanden 40 centsfranco per post 45 cents Voor Amerika ƒ2.90 per jaar bij vooruitbetaling. Abonnementen worden aangenomen bij alle Boekhandelaren, Brievengaarders en den Uitgever. ADVERTENTIEPRIJS: Van 1 tot en met 4 regels 25 cents; elke regel meer 5 cents. Bij abonnement aanmerkelijk vermin derd tarief. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden ingewacht tot Vrijdagnam. 1 ure. Deze Courant verschijnt eiken Zaterdag bij den Uitgever C. DIELEMAN, te Breskens. De conclusie van de correspondentie van de Beetwortelfabrikanten en het Hoofdbestuur ran den Bond van landbouwers die suiker bieten verbouwen, is deze, dat de heer Joh. C. Yeenhuizen te Roosendaal, namens de ge- zamelijke suikerlabrikanten kan schrijven dat het blijkt dat de contractanten onder den indruk verkeercn, dat het gebruik van weegbruggen imperatief zou zijn uitgesloten. Die opvatting is volkomen onjuist. Ook in de vroegere contracten bijv. stond reeds het wegen der beetwortelen zal, evenals het scheep- dragen, in manden moeten geschieden. T)aar- juit zou dug evenzeer zijn te besluiten, dat liet bebruik van weegbruggen ware uitgeslo ten*. Toch is dat nimmer zoo opgevat. De zaak is deze, dat fabrikanten de wijze waarop de weegbruggen zijn misbruikt en de 'schadelijke gevolgen daarvan moede zijn en de eontracten daarom zoodanig zijn ingericht, dat het gebruik van weegbruggen blijft voor behouden op voorwaarden, die billijk en noodzakelijk zijn. De gezamelijke fabrikanten zouden er de voorkeur aan hebben gegeven, die voorwaar den eerst later, in den loop van den Zomer, bekend te maken zij hebben mij nu even wel gemachtigd u, in antwoord op uw schrij ven, raededeeling te doen van de voorwaar den, waarop ook in de a. s. campagne de weegbruggen zullen kunnen worden gebruikt op alle plaatsen, waar tot dusverre de ont- NAAR HET ITALIAANSCH DOOR T 0 H M ASA V I GUIDI. Hij had de gouvernante verrast bij de kaag van den moestuin, bezig snijboontjes bijeen te garentoen bad bij tot haar ge zegd op eenigszins gezaghebbenden toon die klaarblijkelijk zijne huwelijksplannen open baarde Ik zou u gaarne willen spreken, inaar niet hierlaten wij binnen gaan, waar het o goeddunkt. Doch op eene veilige plaats ik meen, op een plaats waar wij door geene getuigen gestoord worden. Miss Ada, gedwee zooals het eene recht geaarde maagd betaamt, nam de punten van den doek bijeen waarin de boontjes gelegd waren, en sprak, midden op het pad gaande: In de eetzaal i» niemand. De juffrouw ie in haar kamerLaten wij dua in de vangst der beetwortelen op die wijze heelt plaats gehad. Het reglement zooals het is vastgesteld en waarop het gebruik van de weegbruggen in 1897 zal worden toegelaten, luidt als volgt: Ter bevordering van eene vlugge en ge makkelijke aflevering van beetwortelen kan de wichtsbepaling mede geschieden door ge bruik te maken van weegbruggen of fair- banks en dit onder de navolgende voorwaar den le. Allo openbare weegbruggen, bediend door vast aangestelde beëodigde wegers weegbruggen, eigendom van bijzondere per sonen, corporatiën of gezelschappen, bediend door beëdigde wegers, of waarop de wichts bepaling onder onmiddellijk toezicht van ge machtigden der fabrikanten geschiedt, kun nen voor het gebruik worden toegelaten, wanneer de goede en nauwkeurige toestand daarvan blijkt uit een certificaat, afgegeven door een bevoegd deskundige. Dit certifi caat zal hoogstens zes maanden oud mogen zijn. 2e. Weegbruggen, die in eigendom aan eene fabriek toebehooren en op publieke laadplaatsen zijn opgesteld, zullen tegen de zelfde vergoeding van weegko9ten ook gebruikt kunnen worden door contractanten van an dere fabrieken. 3e. Op alle weegbruggen zal dadelijk twee ten honderd van het bruto-verlies voor grond- verlies worden afgetrokken. Alle voertui gen, zoowel wagens als stortkarren moeten met de hand of met rieken worden geledigd, 4c. De kooper houdt de volle bevoegd- eetzaal gaan. Mijnheer is naar de pastorie. Grootsch op de verkregen toestemming, verhief meesier Rocchetti zich in zijne volle lengte, en bracht onwillekeurig de hand aan den gesteven halsboord als om zich te ver gewissen, dat die wel degelijk gesteven was. Zij traden de een na den ander in de be nedenkamer, waarvan de deuren en vensters, half verborgen achter groote perkalen gor dijnen, een gedempt licht verspreidden maar eene verrukkelijke frischheid achterlieten. Zij namen op eene behoorlijken afstand van el kander plaats, hij druk in de weer met den strik van zijn zwarten das, zij met de boon tjes op baar schoot, een weinig benauwd in haar onaangename positie van jonge maagd die op de proef gesteld wordt In de eerste plaats roerde Rocchetti de quastie van den naam aan als het meest geschikt om zoo van lieverlede het gesprek te brengen op het onderwerp van het huwelijk. Ik weet, dat mijn naam u onuitstaan baar isik kan dus niet vergen, dat gij ge dwongen wordt in een vergelijk te treden met eene gewaarwording van weerzin even min wil ik mij laien afwijzen uit hoofde ee- ner soortgelijke omstandigheid. Gij moogt beid de tarrabetaling der beetwortelen te doen geschieden, hetzij rechtstreeks van het voer tuig, hetzij van den inhoud tijdens of nadat die gestort is. 5e. Wanneer de gewogen beetwortelen niet dadelijk in het vaartuig of op waggon kunnen geladen worden bij gebrek aan ver voermiddel, kan de kooper toestaan, dat zij voor zijn wichtrisieo aan den hoop worden gebracht maar blijft de verkooper desniette min aansprakelijk voor zijne verplichting van levering binnen scheepsboord of op waggon. Ce. Het blijft den kooper ten allen tijde vrij liet gebruik van de weegbrug tot wichts bepaling te ontzeggen aan hen, wier afleve ringen van dien aard zijn, dat eene nauwe re tarrabepaling er door wordt bemoeilijkt of belemmerd. Dergelijke beetwortelen aan gevoerd wordende, zullen aan afzonderlijken hoop geheel voor risico van den verkooper hlijven totdat de wichtsbepaling bij de leve ring binnen seheepsboord of op waggon zal kunnen worden geconstateerd. Na verloop van hoogstens tien dagen na den aanvoer, heeft de verkooper echter het recht te aischen dat de kooper het wicht der beetwortelen doet bepalen indien hij in gebreke is geble ven voor vervoermiddel te zorgen. 7e. De kosten van wichtsbepaling op de weegbruggen zijn voor rekening van den verkooper. 8e. De kooper behoudt zich het recht voor het gebruik van eenige fairbank te ver bieden, zoodra twijfel ontstaat over de goede bediening en nauwkeurige weging. Eerst nadat de zekerheid omtrent goede bediening mij noemen bij een naam die u het best aanstaat Alfonso, Stefano, Arrigodat is voor inij hetzelfde. Wat mij ter harte gaat is u in alles en door alles te believen. Miss Ada zuchtte. Ik ben eene zeer fijngevoelige vrouw, en zou u niet tot eenige valschheid willen dwingen. Maar zekerlijk zal ik mij nooit kunnen gewennen een naam uit te spreken, die mijne gedachten terugvoert naar de ram pen in mijne familie ondervonden. Bij gevolg, wil ik dat gij mij naar uw goedvinden herdoopt, sprak de goede meester op hoffelijke wijze. Maar ik ben eene uiterst bedeesde vrouw, en ik zou niet op staanden voet kun nen besluiten u bij dezen of genen naam te noemen Als ik denk aan de praatjes uit den omtrek, dan vermeen ik nu reeds het te besterven De meester naderde die uiterst bedeesde en fijngevoelige vrouw, met het vastberaden voornemen haar tot moed aan te zetten, maar in dat oogenblik werd liet gordijn ge opend, en wie voor de blikken der twee ont hutste gelieven versoheen was juffrouw Mar- tignani. en nauwkeurige weging is verkregen, zal het verbod worden opgeheven. 9e. Op harens waar meerdere weegbrug gen zijn geplaatst, zal het den kooper vrij staan, de weging te doen geschieden op die weegbrug, die hij daarvoor bepaaldelijk zal aanwijzen. Openbare weegbruggen bediend door rast aangestelde, beëedigde wegers, heb ben daarbij steeds de voorkeur. Ik geloof, dat het bekend maken van de ze voorwaarden, waarop gezamenlijke fabri kanten bereid zijn ook weder de wiehtsbe- paling op weegbruggen te doen plaats hebben, aan de contracten veel zal ontnemen van hst bezwarende, dat er in werd gezien. En zeker zal gaarne aanvaard worden uwe toezegging om gezamenlijke fabrikanten met woord en daad te steunen in het onderdruk ken van alle misbruiken, Tevens neem ik deze gelegenheid te baat om u te melden, dat met het oog op de tot dusverre hoogst ongnustige weersgesteldheid, waardoor hot land niet vroegtijdig ter be-, zaaiing met beetworteleu zal kunnen gereed zijn, gezamenlijke fabrikanten mjj hebben ge machtigd mede te deelen, dat geen verplichte Septemberlevtring zal worden gevorderd. In verband met ook van andere vereeni- gingen en personen ontvangen schrijven en verzoeken, neem ik de vrijheid dit antwoord publiek te maken met het verzoek, dat zjj, voor zooveel noodig, daarin teven» eene be antwoording van hunne brieren mogen wil len vinden. Hoogachtend, Uw. Dw. Dn. JOH. C. VEENHUYZEN. Mij dunkt het wordt tijd, Miss Ada, om er een einde aan te maken sprak zjj met een gebiedend gebaar, terstond verzacht door de lachende uitdrukking harer gelaatstrek ker,. /,Ik heb alles gehoord en nu ie het genoeg Indien meester Rocchetti n voor stelde eene valschheid te bedrjjven ten na- deele van uw evenmensch, dan zondt gij ge lijk hebben met niet toe te geven aan zijn verlangen, maar nu het alleen betreft zün voornaam te veranderen, zal het toch de we reld niet deren of meester Rocchetti, mijn heer Paolo, mijnheer Pietro, mijnheer Teles- foro heet, dan wel mijnheer Gregorio I De tusschenkomst der jonge dame was z66 overweldigend geweesr, dat nook miss Ada noch Rocchetti zoo dadelijk van hunne ver bazing konden bekomen. Martina vond hunne verlegenheid verma kelijk «n ging op ernstigen toon voort Gij, Miss Ada, gjj houdt er van die drogredenen op na, die inderdaad eenerEn- gelsche vrouw waardig zijn. (Wordt vervolgd.)

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1897 | | pagina 1