voor Zeeuw sell - Vlaanderen. liefde en trots. No. 288. Zaterdag 3 April 1897. (>c jaargang. abonnementspr ij s Prograsn van actie der anti-revolutionaire partij. FEUILLETON. Per 3 maanden 40 centsfranco per post 45 cents Voor Amerika /2.90 per iaar bij vooruitbetaling. Abonnementen worden aangenomen bij alle Boekhandelaren, Brievengaarders en den Uitgever. A D V E 11 T E N T I E P R IJ S Van 1 tot en met 4 regels 25 cents; elke regel meer 5 cents. Bij abonnement aanmerkelijk vermin derd. tarief. Groote letters naar plaatsruimte. Ad vertent iën worden ingewacht tot Vrijdagnam. 1 ure. Deze Courant verschijnt eiken Zaterdag bij den Uitgever C. DIELEMAN, te Ilreskens. O Boor het Centraal-comité der antir. par tij is het volgend concept program van ac tie opgemaakt en aan de kiesverenigingen verzonden om 29 April a. s. aan de goed keuring der Dcputaten-vergadering te wor den aangeboden. I. In zake de Sociale quaestie A. Voor Arbeid en Landbouw beide: 1. Ministerie van Arbeid eu Landbouw (met Handel en Nijverheid). B. Voor wat den Arbeid aangaat 1. Verplichte pensioenregeling voor loon trekkende personen metaanvankelijke on dersteuning nit 's rijks schatkist. 2. Regeling van het Arbeidscontract. 3. Maatregelen ter verbetering van den Woningtoestand. 4. Wet regelende de onteigening in het belang der Gemeenten ten behoeve harer bevolking. 5. Uitbreiding en wijziging van het ta rief van invoerrechten op bewerkte artikelen. C. Voor wat den Landbouw aangaat. 1. Oprichting van Kamers van Land bouw, alsmede van een Raad van Landbouw, door de landbouwers zeiven gekozen. 2. Nadere regeling van liet l'achtcon- tract. 3. Afschaffing van den accijns op bet geslacht. 4. Tijdelijke tegemoetkoming aan den graanbouw door prcmieverleening in verband NAAR HET ITALIAANSCH DOOR r O M M A 8 X M I GUI I. Aanbidt Fabris mij ik weet het 1 Heeft hij het gezegd weet u ik tou het besterven zonder Ful ris. Als u eens wistInisteren zij trok hem op een stoel, haar armen voortdurend om zijn hols geslagen, neerknielende, hij verbaasd, en half in tweeën gebogen. Haastig duisterde zij benj in liet oor, hem kussende op hals, ha ten en oogen Hij liet haar begaan, en trachtte zijne gedachten bijeen te zamelen, den zin barer woorden te vatten. Luister, mijn lieve papa 1 Wij be minnen elkaar, Fabris en ik, maar in ons midden is een ongeluk voorgevallen dat ons nen oogcnblik van elkaar verwijderde. Weet u welk ongeluk? O ja, de val dien mui - «laar, en Fabris trok het zich t sterk met beffing van invoerrechten (1). II. In zake Onderwijs. A. Lager Onderw ijs 1. Verhooging van de Rijksuitkeering aan Gemeentebesturen en Schoolbesturen. 2. Regeling van Jaarwedden en Pensi oenen. 3. Exatnen-eommissiën van Overheidswe ge, onderscheiden naar de opvoedkundige be ginselen, waarvan de onderscheidene groe pen van scholen uitgaan. 4. Losmaking van het Vaccine-vraagstuk van de School. 5. Bevordering van het ambachtsonder- wijs in verband inct de invoering van het leerlingenstelsel. B. Middelbaar Onderwijs le Herziening van dc wet op liet uiid- dclbaai onderwijs, o. a. leidende tot a. Gelijkstelling van de diploma's der overheid en der vrije scholen. b. Rijksuitkeering aan de vrije scholen op voet van die aan gemeentescholen. c. Ilooger onderwijs 1. Atschaffing van het privilegi, toege kend aan de, diploma's der overheidsscholun. 2. Rijksuitkeering aan de vrije gymnasia op den voet van die aan de geweeuto-gyrn- (1) Opmerkelijk, dat juist na het ver schijnen van dit program de hr. van Oijen met zijne verklaring voor den dag komt. Zou er ook verband tu«schen kunnen zijn en bet voorkomen van beschermende rechten op dit program hem gedreven hebben tot eijne verklaring? aan; ik zelf.... kon het haast niet over leven. Eu verder, wat zal ik u zeggen Wij bedierven het voor elkaar, ik wees hem af en gaf hem te verstaan, dat alles uit was tu88cheD ons. Maar in mijn hart bleef ik om hem treuren Ver van Fabris te leven was mij onmogelijk! Met hem te le ven, ten koste mijner waardigheid, even on mogelijk 1 Ik buigen voor hem Ik toege ven Ik hem terugroepen en toch, nu, ach I Zij slaakte een diepen zucht, liet de ar men zakken en drukte haar waug tegen haar vaders knieën aan. Ik vatte het voornemen op den sluier aan te nemen zoo ging zij deemoedig voort; „en van ochtend begaf ik mij naar het kloos ter van Santa*** vastbesloten om nooit weer huiswaarts tc kt-eren. De heer Martignani, met eeno eenvoudig heid zijner edele ziel waardig, steeds gereed om zich naar de omstandigheden te schikken, deed niets dan dc hand ophclfen en een oogcnblik uitgestrekt te houden boven de naar hom toegekeerde wang zijner dochter. Driewerf verkeerd en onverstandig 1 knorde hij, de wenkbrauwen fronsende. nasia. III. In zake justitie. 1. Herstel van het recht der overheid oui den moordenaar aan liet leven te straf ten. 2. Opheffing van liet verbod van onder zoek naar bet vaderschap. 3. Bescherming van het verwaarloosde kind. 4. Herziening van de militaire rechtsbe doeling. 5. Nadere voorziening tegen dc verval- schiug van waren en oneerlijke concurrentie. IV. In zake de koloniën. 1. Onttrekking van de inlandsohe Chris tenen aan liet Moliuinmcduansclie recht. 2. Bevordering van du lurrfeuiiing van Indië a. door hut beschikbaar stellen van vaste utlki cringen van de bijzondere schuim, en i. door het steunen van dc medische gen- diilgf 3. Tegengaan van de vergiltigiug der be volking door opium. V. In zake de defensie. 1. Bezuiniging op het beheer. 2. Organisatie bij de wet van onze le vende strijdkrachten, overeenkomstig art. 17 van ons program van beginselen en in af wachting hiervan voorziening in de behoef te aan bezettingstroepen. 3. Voortgaande, verbetering van het ka zerne- ea scheepsleven. Een veldheer, die zijn vaandel verlaat. Met verbazing heeft zeker geheel het di- Maar hier ben ik nu, riep het meisje nederig en zachtmoedig, „hier hen ik om u nimmermeer te verlaten.... Uit dc stad te- rugkeerende, reed ik inet In t rijtuig voorbij de kleine villa De heer Martignani schoof achteruit op zijn stoel. En ik heb naar Fabris gevraagd, en ik heb hem gezien. O O dat had ik nog niet eens durven hopen, was de uitroep haars vaders die zijn zakdoek uit den zak haaide en zich ijlings het voorhoofd afveegde. Zijt gij bij, Fabris geweest maar dit is te kras, voor den drommel I XX. Eindelijk brak de zon door de zware wol ken en overgoot Castel Magno met een schit terenden stralenkrans. Martina, dankbaar aan God, aan moeder Assunta, aan Fabris die baar nog beminde, wachtte het eerste bezoek van baar verloof de, af die in gezelschap van zijn vriend, den heer Myart, van dokter Lanza en den school meester huiselijk bij tien zou komen eten. strict de verklaring van den heer Vorster— man van Oven in de Jliddelb. Crt. gelezen, dat hij het voorzitterschap der liberale kies vereeniging neerlegt. Ieder verdiept zich natuurlijk in gissingen, wat het motief van dit plotseling letireeren kan zijn; want, dat er iets achter moot zitten, is nog al duide lijk. De reden, door den heer Van Oyen oj>ge- geveti, dat hij, voorstander zijnde van be schermende rechten, geen voorzitter kan blij ven eener lib. kiesvereeniging, zou afdoende zijn, wanneer zijne veranderde zienswijze op dit punt van vandaag of gisteren dagtoeken de- Vddr drie jaar echter reeds verdedigde hij in zijn blad nadrukkelijk de heffing van schaal rechten, zonder dat zulks hem Uletle op zijn post ic blijven als veldheer van lot lila raio leger. En nog, toen eenige uiaan- den geleden de kiesvereeniging vergaderde, werd met gce i woord over de zaak gerept, hoewel alle aanwezigen toch bekend waren met het verschil in overtuiging aangaande vrijhandel of bescherming tusschen den hoer VO. en anderen. Indien werkelijk de heer V. O. zich z66 bezwaard gevoelde over zijn afwijkend gevoe len, zou hij een anderen weg hebben inge slagen dan Jen nu gevolgden. Plotseling, als een bliksemstraal uit heldere lueht, ver rast den leden der kiesvereeniging het be richt, dat hun voorzitter hun in den steek laat, voordat in eeue vergadering hun ge voelen over de zaak in kwestie werd inge wonnen. Indien er niets achter zat, had dc heer V. O. gewacht, tot de kiesvereeniging Myart, Lanza en de heer Martignani wa ren onderling overeengekomen, dat er nim mermeer een enkel woord over het gebeurde zou gewisseld worden. Het huwelijk zou voltrokken worden op den dag daartoe vastgesteld, zoodra de vre de te Castel Magno onverstoorbaar was ge worden. De heer Myart. had te midden der luid ruchtige vroolijkheid, der gesprekken, en aan doeningen van het nieuw herkregen geluk den goeden dokter Lanza laten beloven, bet stilzwijgen te bewaren over zijne vertrouwe lijke mededeeling betreffende zijne liefde voor Rita. Lanza had inet tegonzin die belofte afgelegd. Gregorio Rocehetti, degene van de drie aanbidders die de verste vorderingen gemaakt had in dn goede gunsten van de gezelschaps juffrouw der familie Martignani, had zich dc vrijheid veroorloofd naar Castel Magno te gaan 's middags om twaalf uur, dat is een uur of vijf vdór het etensuur. Het was Zondag cii hij maakte gebruik van den vrijen dag waarover hij tc beschik ken had om zijne lietde ie verklaren f\V ordr vervolgd.)

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1897 | | pagina 1