voor Zeeuwsck - Vlaanderen, uefde en trots. No. 286. Zaterdag 20 Maart 1897. 6e jaargang. Griekenland. FEUILLETON. D ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 40 centsfranco per post 45 cents Voor Amerika /2.90 per jaar bij vooruitbetaling. Abonnementen worden aangenomen bij alle Boekbandelaren, Brievengaarders en den Uitgever. ADVERTENTIEPRIJS: Van 1 tot en met 4 regels 25 cents; elke regel meer 5 cents. Bij abonnement aanmerkelijk vermin derd tarief. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentien worden ingewacht tot Vrijdagnam. 1 ure. I)eze Courant verschijnt eiken Zaterdag bij den Uitgever C. DIELEMAN, te Breskens. o Het besliste optreden van Griekenland, waarbij 't het ultimatum der mogendheden ran de hand heeft gewezen, heeft aanvan kelijk tengevolge, dat het Europeesch con cert een toontje lager is gaan zingen. Al thans van de maatregelen, die zouden wor den aangewend om Griekenland te dwingen, van Kreta terug te trekken, hoort men wei- pig of niets meer, en het schijnt alleen nog maar de Duitsche keizer te zijn, dio daar aan denkt, terwyl Engeland en Frankrijk vrjj duidelijk te verstaan gegeven hebben het nut van dwang niet in te zien. Van de regeeringen, die op zulke han delingen de goedkeuring hunner parlemen ten moeten hebben, is weinig steun te ver wachten, want Frankryk en Hongarge zul len nooit hunne toestemming geven voor een daad van openlijke vijandschap tegen Griekenland; Italië en Oostenrijk zitten Ronder parlement, terwijl het Engelsche zoo hoogst twijfelachtig hiertoe te bewegen zou zjjn, dat commentaar overbodig is, om te gelooven dat de vlootbeweging in de Ege- ische Zee meer een figuurlijke dan een wer kelijke beteekenis heeft. Griekenland erkent ook dat het eenvou dig afgeven van Kreta aan haar Turkjje in vuur en vlam zou zetten, een bewijs te meer voor de aannemelijkheid van het En- gelsche voorstel, om met Griekenland eerst het eiland tot rust te brengen, om daarna de Kretenzen zelve over hun lot te laten NAAR HET ITALIAANSCH DOOlt TOMHASANI II I D I. Martina begreep zeer ondoordacht gehan deld te hebben, door eene eerste ontmoeting net Fabris te wagen, om zoo te zeggen op den publieken weg, niet „ter zijde gestaan door haar vader", en ten overstaan van haar geheel vreemde personen. Het scheen haar noodlot, eerst dan een daad te overwegen waaneer die reeds volvoerd was Myart hielp haar instappen. Juffrouw, kan ik mij borg stellen bij mjn vriend, wiens toestand werkelijk be zorgdheid inboezemt voor oen meer dan vriendschappelijke, eene liefdevolle overeen komst Martina beefde. Zeg aan Fabris, dat ikvurige gebeden ten hemel zend voor zijne genezing. beslissen. Als de consulaire vertegenwoor digers een beetje handig zjjn, dan kunnen de eilanders zonder twijfel gebracht worden in de richting waar de mogendheden ze willen hebben, nl. onder zijdelings of onder rechtstreeks bestuur van Griekenland. Met klem wordt gewezen op de twee dracht, die zelf» in den boezem der mogend- beden bestaat, daar Duitschland tegenover Griekenland eene houding aanneemt, die de vrede in het Oosten des te eerder in ge vaar zou brengen. Immers korten tijd geleden vermeldden de Duitsche officieuse bladen dat Duitsch land desnoods alleen tegen Griekenland zou optrekken, als dit zich niet schikken wilde naar den wil van Europa. In de diplomatieke kangen is men van oordeel, dat als Duitschland werkelijk zoo'n stap alleen mocht willen doen, geen der andere mogendheden zich daartegen zou verzetten. Integendeel zou Europa kalm pjes aanzien, dat Duitschland door een on besuisde oorlogsdaad zijne industriëele en handelsbelangen in gevaar zou brengen, en wat meer zegt Europa van een lastigen mededinger (zich zelf) in den Levant zou verlossen. v Reeds nu heeft Duitschland door zijn op treden aan zijn handel en aan zjjn naam in het Oosten eene onberekenbare schade toegebracht. Daarom wordt de houding van Duitschland door ieder Duitsch koopman en door elke met Duitsch kapitaal werkende industrie of onderneming aldaar scherp af gekeurd, omdat zjj er de meest nadeelige Best juffrouw, maar ik wenschte aan de gezondheid des lichaams tevens de ge zondheid des harten toegevoegd Mijnheermijn vader zal komen. Dat geloof ik gaarnedoch ik blijf aanhouden ter wille van het geluk mijns vriends Mijnheer, mijnheer Myart kreeg medelijden met den gloeien- dcn blos die het gelaat van het jonge meis je overdekte. Hij dacht: „Ha, juffrouw, zoo gij uit drift en verontwaardiging hebt misdaan dan zeg ik u, dat gij er thans boe te voor doet Hij groette Martina, terwijl hij op koelen, ernstigen toon tot haar zeide Fabris is een edel inensch 1 Fabris weet zijne beloften na te komen, maar bij al zijne rechtschapenheid, laat hij ook met het volste recht eene vordering gelden de vordering namelijk, juffrouw, van bemind te worden Over Martina's spierwitte lippen kwamen ongedwongen de woorden „Ik bemin hem meer dan mij zelve Moei t de openhartige bekentenis ook al eene verlichting voor het hart wezen, bitter gevolgen van ondervonden. Te Konstantinopel en Smyrna willen de Grieken niet meer met de Duitsciters te maken hebben bestellingen in Duitschland gedaan zijn afgezegdde Grieken willen met Duitsche schepen niet meer verzenden, kortom zjj hebben zich gekeerd tegen al wat Duitsch is, tot zelfs de portretten van keizer Wilhelm in de cafe's moeten het ontgeldenzoodat de verbittering tegen Duitschland heel wat erger is dan de haat tusschen Grieken en Turken. Dat de positie van den Sultan bjj zoo'n toestand weer verbetert, ligt voor de hand. Minder gunstig is ze weer in zijn eigen land, daar onder alle rassen en klassen groote ontevredenheid is omstaan omdat hij niet alleen ecu groot deel der bruikbare paarden tot zjjne beschikking heeft gesteld, maar ook steeds meer en meer lichtingen der reserve onder de wapenen heeft geroe pen. De positie van de vreemde admiraals op Kreta wordt hoe langer hoe onmogelijker, terwijl de Grieksche kolonel Vassos in het binnenland maar steeds voortgaat om liet bestuur in naam van koning George in te richten en de Turken uit de weinig ver sterkte punten, die ze nog bezet houden, terug te dringen. Dat de Christenen hunne mohammedaansche landgenooten nu juist niet zachtzinnig behandelen, is wel te be treuren, maar dat is nu eenmaal niet anders. De vraag is niet overbodig geplaatst, of de toestand niet oneindig verbeteren zou zwaar was het voor den trots van het jonge meisje, en Myart, dit bemerkende, had het tot bewijsgrond voor een zedekundige ver handeling willen aanvoeren, indien niet Mi- cheliuo, ziende dat de dames in het rijtuig gezeten waren, krachtdadig het puard had aangezet. Myart, midden op den weg staande, zag hootdsehuddend het rijtuig na dat zich ver wijderde. Wat de betrekking aangaat die ge- vouden moet worden voor Itita, mompelde hij zacht voor zich heen, „zal ik de juffrouw verzoeken zioh daarmede niet in te laten, aangezien ik een plaats gevonden heb voor Rita Het rijtuig reed weg, te midden eener dichte rookwolk. Natuurlijk was de heer Martignani niet op het denkbeeld gekomen, dat zijne doch ter aan Michelino bevolen had den grooten weg te houden, evenmin dat zijne dochter dientengevolge Fabris gezien had, op het oogenbiik dat hij, haar arme vader, op hee- te kolen stond haar terugkomst af te wach ten, en met du noodige verwenscniugen de nouuen, de leerlingen, de muzikale avondjes als de mogendheden zich eens. heelemaal niet met het Kreta-vraagstuk hadden in gelaten, en aan Turkije en Griekenland overlatend om het Kretasche zaakje uit te maken. Dat hiervan eene oorlogsverklaring van de eene of andere zijde het gevolg zou zijn gelooft niemnnd, daar geen van beiden tot zulk een strijd gereed zijn. Dat de mobilisatie van het Turksche le ger evenveel te wenschen overlaat als zjj ne slagvaardigheid, vindt hoofdzakelijk zijn oorsprong in de minder goede of de slecht» ten deele verbetering van de inrichting van het leger. Met de Grieken is het, zoowel to land als te water, nog treuriger gesteld daar zjj slecht bewapend en slecht gedisciplineerd zijn. Men is het er volkomen eens over, dat noch Griekenland, noch Turkije er be lang bij hebben om elkander den oorlog aan te doen. Ze hebben veeleer reden om zich met elkander te verstaan over de Kre tasche kwestie. Indien de mogendheden deze kwestie on der hen beiden liet beslechten, dan zou hot veel spoediger en met veel minder bezwa ren gepaard gaan. Voor den Sultau is aan een zoodanige oplossing echter een groote maar verbon den immers hij weet maar al te goed dat, al» de mogendheden zich van Kreta zullen terugtrekken, zij zonder twijfel weer met hernieuwden tnoed het groote hervormings plan zullen opvatten. Door het gaande houden van den tegen. en Michelino overlaadde. Toen de terugkeerenden in het gezicht kwamen, stond hij zoo recht als een kaars vddr de deur van Castel Magno, even als het standbeeld van Napoleon I op zijn voet stuk, sn zwaaide met zijn arm, dat zooveel te kennen wilde geven als: „kanaljes die gij zijt is dat laten wachten De ondergaande zon kleurde zijn eerljjk gelaat niet een rose en paarsche tint. Zoo, Martina eens vooral, ont houd, dat voortaan noch znstors, noch broe ders, noch heiligen u meer een kwartier uit huis mogen houden Dat als de klok se ven uur vijf en veertig minuten aanwijst, dit wil zeggen dat gij mij vijf en twintig minuten hebt laten wachten en ik ben niet iemand om mede te gekscheeren. Kom aan, uitgestapt komaan, u ook uitge stapt, damemiss Ada, riep hij gram storig. „Men neemt geen uitnoodiging van geestelijke zusters aan, wanneer men de ver plichting op zich geladen heeft om de jon gejuffrouw huiswaarts te begeleidenEa nu verzoek ik de jonge dame mij te volgi n. (Wordt vervolgd.)

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1897 | | pagina 1