voor Zeeuwseh - V1 en LIEFDE EN TROTS. No. 284. Zaterdag 6 Maart 1897. (>e jaargang. Verzekerin g tegen ouderdom en in validiteit. FEUILLETON. IEUWSBliAD A B O N N E M E N T S PRIJS: Per 3 maanden 40 centsfranco |>er post 45 cents Voor Amerika /2.90 per jaar bij vooruitbetaling. Abonnementen worden aangenomen bij alle Boekhandelaren, Brievengaarders en den Uitgever. A 1) V E R T E N T I E P R IJ S Van 1 tot en met 4 regels 25 cents; elke regel meer 5 cents. Bij abonnement aanmerkelijk vermin derd tarief. Grootc letters naar plaatsruimte. A dvertentiën worden ingewacht tot Vrijdagnam. 1 ure. Deze Courant verschijnt eiken Zaterdag bij den Uitgever C. DIELEMAN, te Breskens. Indertijd hebben we de Duitsche wet tot verzekering tegen ouderdom en invaliditeit in een onzer opstellen aangehaald ten bewijze dat andere landen ons te dezen op zichte ver vooruit zijn, en gaven we daarin eene mededeeling aangaande eene wensche- lijke wijziging in die wet. Het is in verband met de toen gedane mededeelingen, niet. ondienstig, dat we het thans bij den Rijksdag ingediende ontwerp eens nader onder de oogen willen zien. De kring der personen die aan de bepa lingen der nieuwe wet, nu Invalidenversi- cherungsgesetz geheeten, onderworpen zijn, is eenigszins beperkt. Uitgezonderd worden zij die slechts in enkele tijden van het jaar niet langer dan twaalf weken, loonarbeid verrichten, en overigens zelfstandig of on bezoldigd werkzaam zijn. Ook zal de Bonds raad bevoegd zijn, vreemdelingen, die sleclits voor een zekeren tijd verlof hebben, in Duitschland te wonen (bijv. de Poolsche werklieden die een deel van den zomer in Pruisen veldarbeid verrichten), van den ver zekeringsplicht vrij te stellen. De tegenwoordige wet kent vier loon- klassen I tot 350 mark jaarlijksch inko men; II van 350 tot 550 mk.; III van 550 tot 850 mk.; IV meer dan 850 mk. Er NAAK. HET ITALIAANSCH DOOll T O 51 51 A S A N I GUI I» I. De ion ging ouder in een oceaan van blauwe, efl'ene lucht. De majestueust) kalmte van die stralende en welriekende atmospheer oelende een onweerstaanbaar liefelijken in- vloed uit op het gemoed van Martina, die, too even zich aan de. verwikkelingen vatt een bevigen strijd ontworsteld hebbende, eene in nige behoefte gevoelde aan vrede en aan liefde. Bij heftige naturen gaat het altijd zoo in evenredigheid van de heftigheid hunner misnoegdheid waaraan zij zich overgeven, vergen zij eene daaraan gelijkstaande ver goeding van rnst en genotzij hebben het van noode veel te genieten, omdat zij veel geleden hebben. Van daar dat Martina's barl, ontstemd door al het verdriet, als eene zal nu een vijfde klasse bijkomen voorkeu, die meer dan 1150 mk. 's jaars verdienen. De bijdraggn zijn voor de eerste klasse ver minderd van 14 tot 12, voor de tweede van 20 tot 18 pf. en voor de loonklasse V vastgesteld op 36 pf. Ook worden zegels uitgegeven geldig voor langeren termijn. Behalve deze gewone zegels, die tegen be taling aan alle postkantoren verkrijgbaar zijn, en waarmede de wekelijksche bijdra ge van den verzekerde voldaan wordt door ze op een Quittungskarte te plakken, moe ten zij die zich vrijwillig verzekeren zon der dat zij vallen in de categorieën dooi de wet vastgesteld, nog een Zusatzmarke bijplakken. Deze laatste bepaling zal nu vervallen, en ook zal de vrijwillige verze kering niet langer beperkt zijn tot de twee de loonklasse. De wachttijd, de termijn gedurende wel ken men bijgedragen moet hebben om aan spraak te hebben op uitkeering, wordt ver kort. Deze bedraagt nu 5 Beitragsjahre" van 47 weken voor de invaliditeitsrente en 30 van 47 weken voor de ouderdomsrente. Van 235 en 1410 wordt dit aantal weken nu teruggebracht tot 200 en 1200. De aanspraak op invaliditeitsrente wordt eenigs zins gemakkelijker gemaaktze zal reeds dan bestaan wanneer de loontrekkende niet meer in staat is, een derde gedeelte te verdienen van bet loon dat een normaal vakgenoot trekt. Bij de berekening der invaliditeitsrente geldt niet meer liet mi nimum van 60 mk. voor alle loonklassen in de tweede wordt dat 90, in de derde ongeduldige haakte naar geluk, daartoe elke gelegenheid aangreep, even als de zelfmoor denaar, na de omnenschelijke daad tegen zich zelf begaan, zich in den vloed tracht vast te grijpen aan een struik, aan een steen, aan een stroohalm tot redding. Zij begreep heel dwaas gehandeld te heb ben en wilde het verstand herwinnen, de vreugde van eertijds terugkrijgen, en wper eene tevredene vrouw worden. Zij zou haar Fabl'is spoedig wederzienuit de armen van Fabris zou zij in de armen haars vaders snellen de twee wezens die zij lief had en aan wie zij haar geheele leven wilde toewijden. De gpdachte aan Rortolo, aan de weduwe, aan het kind was geheel geweken. XIX. Michelino, gehoorzamende aan het laatste bevel dat hij had vernomen, hetzij van den een, hetzij van den ander zijner gebieders, liet het paard stil houden voor het hek der kleine villa. Een grasperk van tien meters breedte scheidde hel hek van de huisdeur af. Martina had zich uit de kussens opgche- 120. in de vierde 150, in de vijfde 180 mk daarentegen wordt de rente in ver band met de gestorte bijdragen niet meer zoo sterk verhoogd als vroeger; bet resul taat is dat de enten die uitgekeerd wor den binnen de eerste twintig Beitragsjah re'' hooger zullen worden dan tegenwoor dig, die later uitgekeerde daarentegen la- ger. In de organisatie der verzekeringsban ken worden wijzigingen gebracht, Mi i de centralisatie beoogen. Voorts zullen de banken de bevoegdheid hebben, de genees kundige behandeling van alle verzekerden op zich te nemen, waartoe zij in eenigs zins andere betrekking tot de ziekenfond sen komen dan tegenwoordig. Het toe zicht op bet beheer van het vermogen der verzekeringsbanken wordt op verschillende wijzen verscherpt. De gewichtigste wijziging van bet wets ontwerp betreft de andere verdeeling van den renten-last. Tegenwoordig wordt bet bedrag der uit te keuren renlen over de verzekeringsbanken verdeeld in verhouding tot de zegels die zij ontvangen hebben. In de praktijk is echter gebleken dat dit laatste een zeer onvoldoende maatstaf is. Sommige banken hebben veel geld over gehouden, andere zeer weinig, of kwamen zelfs te kort. Ter vermijding van deze on gelijkmatige verdeeling der lasten wordt nu voorgesteld, de helft van de uit te keeren renten over alle verzekeringsbanken te verdeelen, naar verhouding van het vermo gen dat ze op 31 December van het vori- ven zij had de voile van haar hoedje op geslagen en met een gelaat getuigende van ongeduld en onrust, liep zij de dienstbode van den ingenieur, die zij zeer g.ied keilde, hardop bij haar naam. Op den drempel der tleur verscheen niet de vrouw, inaar de lieer Myart. I)e ver schijning van dien onbekende verwekte niet de minste verwondering bij Juffrouw Mar- tignani, die door dokter Lanza wist hoe een vriend van Fabris met hem mede naar bui ten was getogen. Kort en bondig van be sluit, gelijk zij was, beduidde zij miss Ada om uit te stappen en zich regelrecht naar de kleine villa te begeven, ten einde naar de. gezondheid vail den ingenieur te vernemen. Maar onderwijl de gouvernante talmend hare hevelen ten uitvoer bracht, naderde My art nieuwsgierig liet rijtuig. Wie waren die dames Wat verlangden zij Met de hand aan den hoed, de blik ge keerd naar het jonge meisje, inaakte Myart aanstalten huil te vragen wat zij begeerden, toen, halverwege het grasperk gekomen, het lieftallig uiterlijk der jonge dame hem de photographic te binnen bracht die hij kort te voren bewontlerd had. ge jaar bezaten, en de andere helft ten las te van de betrokken bank te laten komen. Tegen deze oplossing zijn echter zooveel bezwaren ingebracht dat ze allerwaarschijn lijkst verworpen zal worden. u i t e it I a n il s 11| t r o n i f Ij. De toestand op Kreta blijtfc nog immer kritiek. De onzekerheid van den toestand tengevolge van het dralen van de Mogend heden is voor Griekenland een wapen in de hand om liet bombardement van de Kre- tenzen door de vreemde oorlogsschepen te laken en de blokkade van Kreta ongemo tiveerd te noemen. Er was sprake van dat Rusland eene af zonderlijke nota aan Griekenland zuode overhandigen, doch daarvan hoort men niets meer. Verwonderen doet zulks niet, daar men algemeengelooft, dat met de mede deeling daarvan andere doeleinden beoogd werden dan om Griekenland bang te ma ken. Daar de geschiedenis van die mede deeling niet open en bloot ligt, is het niet uit te maken welke doeleinden uien daar mee op het oog had. Elke dag dralens van de mogendheden maakt intusschen de toestand onzekerder en verhoogt voor de Grieken de kans om op Kreta vasten voet te krijgen op het ei land. Een treffend bewijs daarvan is dat deze week een gezelschap Turken bij den Griekschen vice Consul te Chania verscheen en hem verzocht de omsingelde mohamme- Juffrouw Martignaui riep hij uit, verbaasd en hoffelijk tevens, terwijl hij den tred versnelde. Martina nam hem van het hoofd lot de voeten op. Mijnbeer Myart, zei de zij, hem groe tende, en voegde er onstuimig, haastig bij Hoe gaat het met Enrico Enrico, maar Hij wendde dc oogen naar den voorgevel van het huis en glimlachte. Door de open ramen heen zag men de gordijnen bol staan van den tocht en ver licht door de gouden zonnestralen. Enrico zal wel wakker geworden zijn. Ja waarlijk, zie maar eens naar boven Juf frouw. Martina zag het ongelukkige vermagerde gezicht van Fabris, dat door de onder de kin met beide handen saamgeho iden gordijnen als door een kap, een verband, een zweet doek was omsloten Hij had hooren roepen Juffrouw Martignani en Mv- art's stem herkend, en in een ommezien had hij de kracht gevonden om op te staan en uit het raam te gaan kijken. (Wordt vervolgd,)

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1897 | | pagina 1