voor Zeeuwsch - V laan deren. LIEFDE EN TROTS. No. 283. Zaterdag 27 Februari 1897. jaargang. Liberale Politiek in ons district. FEUILLETON. NIEUWSBLAD A B O N N K M E N T S P li IJ S Per 3 maanden 40 centsfranco per post 45 cents Voor Amerika /2.90 per jaar "bij vooruitbetaling. Abonnementen worden aangenomen bij alle Boekhandelaren, Brievengaarders en den Uitgever. A D V E 11 T E N T I E P li IJ S Van 1 tot en met 4 regels 25 cents; elke regel meer 5 cents. Bij abonnement aanmerkelijk vermin derd tarief. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden ingewacht tot Vrijdagnam. 1 ure. A)eze Courant verschijnt eiken Zaterdag bij den Uitgever C. DIEL.EMAN, te Breskens. aocg»wa— Bun schel licht wordt op ouzo districts— politiek geworpen door het besluit, in de jongste veigaderiug der Liberale Kiesvcreeni- ging genomen, om over afscheiding van de Liberale Unie te delibereercn ia de ver- titziiïgen. We hebben eerst onze uogen niet vertrouwd en gemeend, dut bedoeld was ver daging »an het besluit tot eene volgende veigadaring; maar toen de secretaris der ver winning, (ie heer llaioinaeher, in een inge- londan stuk in de Midd. Crt. als de ware lezing bekend maakte: verdaging tot na de verkiezingen, moesten we wel aannemen, dat werkelijk de Lib Kiesv. tot zdó treurige hou ding zich liet overhalen. Ten einde onze lezers een juist inzicht te geven in het armzalige en kleinzielige onzer politieke toestanden, willen wij de geschiede nis en de pointe van dit verdagingsbesluit eens nagaan De heer Neeteson deed indertijd, wij inee- nrn vóór 2 jaar reeds, het voorstel tot af scheiding van de Unie, omdat gebleken was, dat het bestuur en de meerderheid van de leden der vereeniging toch niet met de de mocratische richting der Unie mee gingen, waarom het eisch van eerlijke politiek moest gracht worden uit het Unieverbond te treden, waar men een anderen koers uit wilde. In sake het voorstei-Neeteson werd geene be slissing genomen. NAAU HET ITALIAAN8CH DOOlt TOM M A S A N I O U I D I. Van ochtend zond ik den heer Martigna- ni bericht, dat zijn dochter en haar bege leidster in het klooster zonden vertoeven tot morgen, om van avond de muziekuitvoering der leerlingen bij te wonen Martina verstomde. En op mijn brief, verzonden door mid del van uw bediende, ontving ik daareven, wederom door denzeltden bediende die voor de dear wacht, dit antwoord aan u gericht, dat ik niet heb gelezen, maar dat gij ver- plieht zijt in mijn bijzijn te lezen. Martina greep, door blijdswbap vervoerd, naar den brief die haar een belofte van ver- lossiag toescheen, en zij las met een stem die haar bijna begaf, met uitpuilende oogen •o zwoegenden boezem, terwijl de zuster, November jl. uam de Unie hare bekende besluiten, waardoor zij een nog sterker ge prononceerd democratisch karakter kreeg programma's van beginselen en urgentie wer den opgesteld, waaraan de behoudende libe ralen zich niet konden onderwerpen, zoodat deze dan ook in verscheidene plaatsen de Unie verlieten. Het samengaan tusschen con servatieven en democraten, zoolang mogelijk volgehouden, bleek onherroepelijk op de klip der sociale vragen schipbreuk te moeten lij den er werden, in de liberale partij even goed als in de anti-revolutionaire, twee stroo mingen openbaar, die met den dag verder uit elkaar gingen. Waar nu de Unie hare banier inet sterk sprekende kleuren ontrolde, hebben alle kiezers er recht op te weten, of de mannen, die zij afvaardigen, en de verce- nigingen, door welke zij gecandideerd wor den, zich onder deze vlag schuren of niet. Wil inen niet met het hervormingsplan der Unie meegaanof hoeft men bezwaren tegen het bindend karakter van dit program, goed; wij eerbiedigen ieders politieke overtuiging, maar men spreke deze overtuiging ook uit en volge geen slag-om-den-arm politiek, wel ke dienen moet om de kiezers zand in de oogen te strooien. Zulk eene politiek volgt de Liberale Kiesvereeniging in het 4e district. Wat toch doet zij met het voorstel-Nee- teson Stopt het eenvoudig in den doot- pot tot na de verkiezingen, alsof het n a on niet vóór de verkiezingen juist er op aan kwam te zeggen, hoe men staat tegenover :1e verschillende programma's. Zij, de Lib. Vereeniging, aangesloten bij bleek en vol ernst, luisterde. Fabris zwaar ziek een vraag van leven of dood O moeder, moederriep Mnrtiua sid derend uit, onwillekeurig een sprong doende naar de deur. De abdis nam haar handen in de haren en sprak bedaard Hebt gij begrepen, Juffrouw Martigna- ni daór is het waar de Heer u roept. Vaar wel, mijn dochterBetoon a eerbiedig je gens uw vader, wees getrouw aan den inan dien gij liethebt. En aan mij denkende, boud ik mij aanbevolen voor uw goeden inval om mij te komen opzoeken, maar laat u gelei den door het geluk, niet door de vrees, niet door den valschen trots die u hierheen ge voerd heeften God zegene u Zachtkens voelde Martina zich naar de deur voortgestuwd, en deed geene moeite om weerstand te bieden. Het alles uit van een half uurtje geleden veranderde iu een ik hoop alles, wat de schoonste, wat de edelste en volhardenstc gedachte is der vrouw op twintigjarigen leeftijd. AL op vleugels voortgedragen, liep zrj naar den uit gang, en bij het terugzien van de straat en jaBBSMaapigf.MWjjs aroma de Lib. Unie, negeert gladw eg hot door de ze ontworpen program, inaakt het niet tot een onderwerp van breedvoerige gedachten- wisseling, spreekt zich niet uit over de ver schillende op het program voorkomende pun ten, neemt niet de minste, nota van de be weging in den boezem der Unie door geheel het land. Nu zou men zeggen, van tweeën een of du Lib. Kiesv. is liet eens met de Unie, maar spreekt dit dan ook duidelijk uit door het voorstel-Neeteson te verwerpen; of zij vindt, dat de Unie te vooruitstrevend is ge worden, en kan zich met haar program niet vereenigen, maar besluit dan ook rondweg er uit te gaan. Dit laatste was de weg, iiaar aangewezen; men behoeft immers sluchts de namen barer bestuursleden en der door haar aanbevolen personen te kennen, om te we ten, dat haar karakter is gematigd of be houdend liberaal. Wat echter te zeggeu van eene houding, als nu aangenomen is Tot na de verkie zingen verdaagd! Zonneklaar blijkt hieruit, dat de mannen der Lib. Vereeniging in huil hart tegen de Unie en haar program zijn, anders toch zou er van verdaging geen sprake behoeven te zijn. Wat nut heeft een zoodanig besluit nog na de verkiezingen? Waartoe anders dient een Unie of partij bestuur, dan om onder geestverwanten de gedragslijn bij de verkiezingen vast te stel len? waartoe, dienen programma's anders dan om eene vraagbaak te zijn voor de kiezers, en vóór de verkiezingen den candidate!! dui van de menschen doortindeide haar een ge voel vau ontzaggelijke verlichting. Miss Ada had de reden van hun opont houd in het klooster niet begrepen, even min als zij nu de reden begreep van hun plotseling vertrek. Nauwelijks was zij in het rijtuig naast haar jonge dame gezeten, of zij wendde zich nieuwsgierig en bedeesd tot haar Gaan wij naar huis Is u al dien tijd tusschen de leerlingen geweest? Ja, antwoordde Martina, door hare aandoeningen overmeesterd. „Ik ben bij zuster Kosalia geweest, de onderwijzeres in de handwerken. Hebt u gegeten Juffrouw? Hebt u zuster Rosalia gezien Ja. En weet u wat van de muziekuitvoe ring Neen. De heer Martignani zal van middag alleen gegeten hebben dat spijt mij toch. Martina, eensklaps door angst overstelpt, en zonder eenigen overgang weergekeerd in haar toestand van liefhebbende dochter, van teerhartige brnid, strekte de banden als bid dende tot God vóór zich uit en riep schrei delijk te maken, wat de kiezers willen? Ver beeld jeals de stembus gesloten is, eens heel gemoedelijk gaan nakauwen over pro gramma's eu beginselen, wellte inen vóór de opening der stembus genegeerd heeft. Wij weten wel wat hier achter ziteen streven om evenals Janus den volke twee aangezichten te vertoonen, al naar het te pas komteen spelen met beginselen om destebeter persoonbelangen te kunnen die nen. De vereeniging moet tot aanprijzing van haar candidaat tot den óón kunnen zeg gen „ot wij vooruitstrevend zijn moet men diit nog vragen! wij zijn immers aangestoten bij de Unie" en tot den ander „wees maar niet bevreesd, dat wij te democratisch zijn ge kent ons immers beter; wij hebben immers ons volstrekt niet gebonden nog aan bet Unie-program.» Behoudenden en voor uitstrevende!), allen onder één hoed Ie van gen, den hoed van den voorzitter der kies- vereeniging en waartoe om 's mans vriend er door te halen. Om den persoon is het te doen en niet om het beginselhet beginsel wordt wegge moffeld, als het nuodig is. Ziedaar de politiek, zooals zij in bet 4de istrict gedreven wordt en altijd gedreven is: de beginselen moeten de personen, in plaats van omgekeerd, dat de personen de begin selen dienen. Eene politiek, die alleen be zuiden de Schelde mogelijk isin alle an dere districten zouden de kiezers reeds lang wars zijn van dergelijk oneerlijk spel en zich afwenden van eene partij, welke weigert met ronde, ruiterlijke verklaringen voor den dan ende - Ach, als Fabris kwam te sterven Miss Ada schrikte. Wat een denkbeeld, Juffrouw Miciiclino, Michelino! riep het jonge meisje en tikte zoo hard zij kon op de raamp jes van het rijtuig. De koetsier keerde zich om, bet paard inhoudende, Pijd den grooten weg en houd stil voor de kleine villa.... dat ik kan gaan hooren hoe het met Fabris gaat Maar Mijnheer heeft mij bevolen den kortsten weg te houden, dien namelijk die onder langs gaat Gij zult mij gehoorzamen Ik ver kies het zoo Michelino legde de zweep over het paard en reed den grooten weg.JJ Ik wil het herhaalde Martina, zich in een hoek van het rijtuig terugtrekkende. Miss Ada liet haar doffe oogen in het ronde waren, zeggende in zich zelve Ik begrijp er niets van Maar als de Juffrouw zegt zóó wil ik dan moet het ook zóó gebeuren. Evenwel, het is een mooie klucht om voorbij de villa van den ingenieur te rijden. (Wordt vervolgd.)

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1897 | | pagina 1