voor Zeeuwsck - Vlaanderen. LIEFDE EN TROTS. No. 282. Zaterdag 20 Februari 1897. 6e jaargang. FEUILLETON. I E U W S B L D ABONNK M ENTSPRIJS: Per 3 maanden 40 centsfranco per post 45 cents Voor Amerika /2.90 per jaar bij vooruitbetaling. Abonnementen worden aangenomen bij alle Boekhandelaren, Brievengaarders en den Uitgever. «A ÜVEKTE N T I E P R IJ S Van 1 tot en met 4 regels 25 cents; elke regel meer 5 cents. Bij abonnement aanmerkelijk vermin derd tarief. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden ingewacht tot Vrijdagnam. 1 ure. Deze Courant verschijnt eiken Zaterdag bij den Uitgever C. DIELEMAN, te Breskem. Wij •chreren in ons eerste artikel reeds, tos hrt vraagstuk der pensionneering niet ns vandaag of gisteren dagtrekent, doch se dert langen tijd reeds door verschillende man lui is gepoogd het tot erne goede oplossing Ibrengen. Oemakkeljjk is deze oplossing niet, want er duo zich, wil men tot de uitvoering over run, zoovele vragen op, die op meer dan ddns wijze kunnen beantwoord worden, dat mui degelijke studie en roorbereidiug een naisbaar verrischte is, zal de zaak slagen Tie wie moet de storting in de pensioenkas lilgasnf Wie moeten er van profiteeren? Op vtlke leeftijd zal de tiitkeering aanvangen? Hoe wordt, «oolang men nog in het over- |Mgitjjdp«rk verkeert, dat de bijdragen der ulsgging nog niet voldoende zijn aangegroeid ia daaruit te keeren, gehandeld met hen, dit thans den vastgestelden ouderdom ba- nikt of bijna hebben en voor of door wie doe niet gestort is? Moet men het tegenwoor dig levende geslacht voorbijgaan om alleen nksning te honlen mat het opgroeiende? Hrt gemakkelijkst ontkomt men zeker aan dns »n dergelijke moeilijkheden, wanneer bis het stelsel toepas'., voorgeslagen door den Engelschman Charles Booth. Deze toch stelde voor, dat ieder burger, die 65 jaar (morden was, recht zou hebben op een pen- Men van ƒ150 uit de rijksk»6ieder bur in, onverschillig of hij rijk of arm is, of NAAR HET ITALIAANSCH DOOR TOMMASAN I G V I D I. ïj hield een luisterend oor gericht naar 'et geringste gedruis zij hoorde in de verte langzaam gemurmel gelijk aan het stroo- *<n van het water onder den grond. Zij «nds dit geluiddat waren de stemmen leerlingen van de eerste klasse, die zich eentonig rythmus oefenden in het optel- D*arna kwam haar een liefelijk, godsdiens- Hg, gezang ter oorendat waren de leer- •"•gen die allen gezamenlijk, alvorens de •Wisal binnen te gaan, gebeden opzeiden. Ook zjj had die vele jaren achtereen op- f^gd I Toen was zij goed, gedwee en ge- ',k«ig. Maar waarom zoo niet gebleven waarom niet voor de vermaningen van "'"rii, hoe hard zij haar ook mochten toe- hij handen- dan wel geestelijken arbeid heeft geloverd. Die van zichzelf genoeg had om van te leven, zou, meende hij, geen aan spraak maken op de uitktering. Booth wilde geen bijdragen ot contribu ties heffen, noch van patroons, noch van ar beiders, doch de kosten vinden uit eene in komstenbelasting en verhooging van enkele andere belastingen, waardoor toch x. i. naar de draagkracht ieder voor zijn aandeel aou bijdragen. Het behoeft geen bet.og, dat bij deze regeling de kosten der pensionneering voor hot Rijk bizonder hoog zouden komen. Voor Engeland werden dese kosten geraamd op 150 millioen gulden 's jaars, voor ons land op 30 millioen. Ongeveer a van hetzelfde denkbeeld uit gaande, maar veel goedkooper was het stel sel van Napoleon III. Deze Keizer aller Fransehen, welke grieven men overigens te gen hem moge hebben, toonde een warm hart te hebben voor de belangen der volks klasse en de democratische neigingen zijner jeugd nooit geheel ontrouw te zijn geworden. Persoonlijk bestudeerde hij het vraagstuk der pensionneering en kwam met het volgende voorstel voor den dag «r wordt van Rijkswege een pensioenkas gevormd door bij de geboorte van ieder kind eene som van fï5 te storten. Deze gestorte bedragen zullen voldoende zijn behoorlijk rente op rente uitgezet natuurlijk oin ie der 65-jarige een pensioen te verzekeren van ƒ150, zonder dat in al die 65 jaren eei.i»- ge contributie, door wie ook, behoeft betaald te worden. Dit offer zon alleen van het schjjnen, het hoofd gebogen, en alleen daar tegenover gesteld eene aanhoudende volg zaamheid en zachtzinnigheid, dat machtige wapen eener vrouw, door middel waarvan zij altoos zegeviert 1 Fabris was bewogen ge worden, had zijne armen geopend, en zij had hem van zich gestooten. Alles was dus uit. De slok van het torentje sloeg zes uur; het uur waarop 's zomers de natuur rijk is aan die verrukkelijke, zachte kleuren die het vlammend licht der ondergaande zon ach terlaat, gelijk een van heerlijke geuren door trokken gouden sluier. O, hoe snel bij de gedachte aan baar Castel Magno, badende in het zonnelicht verdwenen uit hart de al- les trotseerende plannen, de overmoedige trots, waaraan zij haar eigen geluk opofferde I De deur van haar kamertje werd geopeDd en de abdis verscheen op den drempel. Hoe gaat het met u, Juffrouw Martig- nani Martina stond op, bedaard, verdrietig, koud. Zij vermeed te antwoorden op de vraag der non, haar integendeel een andere vraag voor- hondende Gij hadt mij gezegd, moeder, mij niet Rijk worden gevergd, dat het de ƒ25 be taalde voor de kinderen, wier ouders zelt niet bij machte waren zulks te doen, zoodat de kosten aanmerkelijk minder zouden be dragen dan bij het bovengenoemde stelsel. Deze regeling kan hierom z<56 goedkoop zijn, omdat voor ieder, die ter wereld komt, ge stort wordt, dus ook voor die velen, die vroeg of laat sterven, vóór den 65-jarigen leeftijd bereikt te hebben, en wier bijdragen alzóó voor de wèl geprnsionni-erdcn meetellen. Naar dit stelsel zouden de jaarlijksche kos ten vuur de Rijkskas op hoogstens vier mil lioen komen, waarlijk niet te veel, indien daarmede alle moeilijkheden overwonnen wa ren. Eén groot gebrek kleeft deze regeling echter aan dat het allen, onverschillig hoe groot hun inkomen is geweest en waar zij leven, in de stad of op het land, over ééne kam scheert, allen hetzelfde pensioen uit- kecrende. Terecht is ook nog dit bezwaar er tegen ingebracht, dat eerst na 65 jaren dit pensioenfonds zou gaan werken en het voor de reeds levenden niets geeft. Gingen Napoleon en Booth van de ge dachte uitde Staat moet helpen, van een geheel tegenovergesteld gevoelen was men op een cougres, in 1874, te Eisenach gehouden, waar breedvoerig over de pensionneering werd gesproken. De Dui'.sche economen bleken nog vrijwel alle atkeerig te zijn van Staats- bijdragen en verkeerden nog in den zoeten waan, dat de werkman zelf best zijn pensioen uit eigen loon zich sou kunnen verzekeren, wanneer maar de Staat alle werklieden ver plichtte tot deelname. Langzamerhand zag terug te zullen zien vóór van avond en gij zijt nu gekomen Dat is waar, Juffrouw maar in dit uur van uitspanning voor de leerlingen heb ik aan u gedacht, en heb ik mij verwijderd, in mijne plaats eene der zusters achterlatende. Zij sloot de deur en stak het jonge meis je beide handen toe Ik kan het onderhoud, dat ik nood zakelijk met u hebben moet, niet tol van avond uitstellen, mijne dochter. Gij kent mij toch genoeg Zijt gij volkomen verze kerd in mij een vriendin, een verstandige raadgeefster, een moeder te hebben Ja, kind, meer nog dan de kleeding die ik draag strek- ke n tot een waarborg mijner oprechte ge zindheid dit voorhoofd, waarop de jaren, de krankheid en de lust tot goeddoen diepe rim pels hebben gegroefd. Gelooft gij in mij Ja, moeder. God zegens u Laat ons samen praten. Dat. gij bedroefd zijt, weet ikdat gij in tweestrijd zijt, zie ik Oik lijd nietIk ben niet in twee strijd Vóór alle dingen, kindlief, wees waar, wees oprecht. Ik her. oud, zoo ging zij voorl men de onmogelijkheid hiervan in en in de Duitsche Wet is dan ook met dit onhoud baar standpunt gebrokeu en heeft men ale basis aangenomen drieëerlei bijdragen van den Staat, van den patroon en van den ar beider. In 't kort willen wij thans de inrichting en werking dier wet sohetsen, gelijk aij 22 Juni 1889 in Duitschland werd ingevoerd. De werklieden zijn naar gelang huuner verdiensten verdeeld in vier klassenvoor iedere klasse is de bijdrage verschillend en ook dus het pensioen verschillend. Zoodra nu iemand 16 jaar oud is en hij een ander in dienst, meldt hij zich op het politiebureau aan om eene kaart of formulier mru is wettelijk verplicht dit te doen, verdeeld in 52 vakken. Elke week wordt op één dezer vakken een zegel geplakt, zoodat ieder jaar ééne kaart vol kan raken. Er zijn zegels voor de eerste klasse van 14 pf., voor de 2de klasse van 20 pf., voor de 3de klasse van 24 pf. en voor de 4e klasse van 30 pf. De werkgever of patroon koopt ze en plakt ze op de kaart, maar de werkman betaalt de helft der bijdrage, doordien de patroou hem de htlff der zegelkosten op zijn loon mag met zachtmoedige beradenheid, en ik heb reeds menigmaal gelegenheid gehad een blik te slaan op de wonden des harten. In uw hart, Juffrouw Martignani, lees ik de rade loosheid van een onverzettelijken moed en de zwakheid «ener groote hartstochtelijkheid. De moed is denkbeeldig, de zwakheid bestaat wezenlijk. Moeder.... u maakt mij beangit, n doet mij sidderen 1 mompelde Martina. Ik doe u goed, mijn kind, God ia er getuige van. Zij omhelsde haar, kuste haar op het voor hoofd en nam een schijn van moederlijk ge zag aan. Waart gij door eene onwederstaanbare neiging tot het kloosterleven gedrongen, mij ne armen zouden u tot schild dienen voor eiken aanval van verzetmaar gij, mijn kind, hebt ondoordacht gehandeld van morgen gij hebt uw toevlucht gezocht bij God, om dat gij in de wereld gestruikeld zijt over een nietige hinderpaal, over uwe eerste ver drietelijkheid. Thans zeg ik u, in naam van den Goeden God, dat gij, volhoudende in uw voornemen van den sluier aan te nemen, bezwijken zult van kommer, den Heer belee- digt, en uw voortieffelijken vader ren ont zaggelijk groot verdriet berokkentdat gjj daarentegen, door mijn raad op te volgen, spoedig weer den vrede zult herwinnen en n zelve weer achting en liefde waardig zult keuren Verder zal ik niet meer hierover uitweiden, vervolgde de non, uit de plooien van haar ruim gewaad een brief te voor schijn halende. (Wordt vervolgd.)

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1897 | | pagina 1