Gemengd Nieuws. Peiisiouneerine van werklieden. O I. Bij het lezen van dit opschrift denke uien niet te uitsluitend aan het verschaffen aan werklieden op hun ouden dag van een pen sioen, waardoor ze de laatste jaren van hun leven voor de bitterste armoede bewaard wor den. Met dit vraags uk slaat in nauw ver band deze and-re vraag, hoe te voorzien in noodcn, ontstaan do >r ziekte of door on gelukk'Mi, in en door den dienst verkregen, zoodat in onze artikelen over dtze kwestie het nut en de uitvoerbaarheid van beide: van ouderdomspensioenen zoowel als van ver zekering tegeu ziekte en ongelukken zal be handeld worden. De drang naar pen<ionneering der arbei ders is niet eerst kortelijks ontstaan, zooals sommigen schijnen tc uieenenwij wezen er vorige week reeds op, hoe èn Duitsehland én Denemarken deze zaak reeds sints eenige ja ren geregeld hebben, al moge die regeling nog zóó gebrekkig zijn. Nog ouder dan 1889 (invu-Ting der Duitsche Wet) is echter de geschiedenis van he« vraagstuk niemand minder dan Napoleon 111 ontwierp reeds een volledig stelsel van pensioenregeling. Het is ook niet te verwonderen dat omstreeks het midden dezer eeuw, toen van alle zijden sociale vragen opdoende, ook het lot van den oudeu en afgedauktc-u arbeider belangstel ling opwekte bij ieder, wiens hart warm klop te voor de belangen der minderbedeelde le den der maatschappij. Onze eeuw had den arbeider in zóó geheel andere en bei rekkelijk veel ongunstiger conditie geplaatst dan voor- hêenhet stoomwezen verdreef den vrijen werkman en tnaakte hem afhankelijk, geheel afhankeljjk, van hen, die met hun kapitaal zijne arbeidskracht konden koopen naar de regelen, die dj geliefden te stellen. En wa re nu slechts in ruii voor zijne onafhanke lijkheid, zijne positie van dien aard gewor den, dat hij van zijne geboorte tot zijn graf verzekerd ware van een voldoende bestaan Een korten tijd scheen het, alsof het wer kelijk zóó zou zijn un er een gouden tijd voor de werkman zou aanbreken; toen echter het stelsel der vrije, meest onbeperkte concur rentie, dat een tijdlang de staathuishoudkun digen verblindde, al zijne nadeden deed ge voelen, werd het er voor de. arbeidende klas se niet beter op. Zij werden het meest ge drukt door de anarchie op het gebied der productie, die eerst den zelfstandigen werk man en daarna het klem bezit derd opgaan in den alles-verzwelgenden stroom van het groot-kapitaal. Die anarchie kon niet anders dan leiden tot malaise op allerlei gebied, ma laise niet zeer tijdelijk, maar steeds toone inende. De houge lucht, die m»n zich voor handel en nijverheid en landbouw gedroomd had van de vrije concurrentie, ging onder m een staat van gedruktheid, die allereerst zijn terugslag deed gevoelen op de arbeidendt Jriasse t-n over haar bittere ellende bracht. Wel waren en zijn nog wellicht de loonen hot.-er dan in deu aanvang dezer eeuw maar de standaard der levensbehoeften is uiede zóó verhoogd, dat Icitelijk de toestand niet gunstiger, wel ongunstiger is dan 111 vorige tijden. Waarlijk, uiet voor niet heeft de laat ste helft dezer eeuv de machtige sociale be- weging zien geboren worden en steeds krach tiger opgroeien, de wereld dwingend te luis- teren naar liare aanklachten eu verlangens. Zijn niet de loonen van dien aard en dit geldt de arbeidersbevolking ten platte lande evenzeer als die der steden dat de meesten blij zijn, als ze zich en de hunnen hel allernoodigste levensonderhoud kunnen verschaffen in ruil voor hun arbeid, zonder iets te kunnen overlegden voor den ouden dag? Die ouue dag ja, deze is het, waar 7/§ der mt-nschen tegen aan zuchten, niet we tende hoe ze. hem moeten doorkomen. Van sparen zal toch wel geen sprake kun nen zijn, bij menschen, zooals ze in onze omgeving bij menigte gevonden worden, die voor een luttele zestig, zeg zeventig cen ten daags van den vroegen ochtendstond tot den avond toe moeten arbeiden in het zweet huns aansohijns, en van dat schamele loon vrouw en kinderen moeten onderhouden Zóó zijn ze gedoemd mêc te loopen in het gareel, zoolang ze maar even kunnenen als dan eindelijk de krachten het niet meer toelaten, dan óf, zoo de plaats hunner in woning znlk «mue inrichting rijk is, naar het Oude Mannenhuis, óf in verreweg de inecste gevallen naar het armhuis óf met de pet in de hand of voor de armbesturen om onderstand te vragen. Dat is het einde van een werkzaam le ven, in den dienst der maatschappij be steed een karig genadebrood etend, niet vrij, anderen tot lastWij willen hiermede niet smalend neerzien op de Christelijke barmhartigheid integendeel, het strekt haar tot eer, dat zij tracht goed te maken, wat het egoïsme der samenleving bedierf. Maar barmhartigheid drukt altijd neer hem, die haar ontvangen moet; en hij, die een wel besteed leven achter zich heeft, moet aan het eind van het leven niet neergedrukt, doch opgeheven worden; hij moet kunnen zeggen waarvan ik nu leef, komt mij rech tens toe der door mij geleverde arbeid. Daarom mag zulk een toestand als de thans bestaande niet bestendigd worden en is het aller plicht mede te werken, dat zoo spoedig mogelijk eene wettelijke regeling der pensionneering tot stand komt. Wij zeiden: de loonen zijn er niet naar, dat de werkman zelf zich een pensioen be sparen kan. Werk dan liever, dat de loo- uen beter worden, is van zekere zijde ge zegd; waarop wij antwoorden: de loonkwes- tie blijft voorzeker de gewichtige kwestie eitftdaarom bekleedt ook minimumloon op ons pr< gramma eene groote plaats maar, w ar de pensioenkwestie reeds hare moei- 1 ijk heden meebrengt, de loonkwestie nog veel meer, en wat het eerst te verkrijgen is, daarnaar moet men het eerst streven. De regeling der loonen hangt samen me den uiterst verwarden economischen toestand die in zóó korten tijd zeker niet te ont warren is als de algemeene pensionneering is in te voeren. En met deze laatste is tenminste reeds iets gewonnen. Bovendien ook waar de loonen beter waren, zou men nog niet het sparen voor den ouden dag aan de menschen zelf kunnen overlaten, doch blijft de invoering en regeling eener ver plichte pensionneering vereischte, evengoed als zulks voor verschillende categorieën van ambtenaren reeds is geschied. Wij bepleiten daarom met klem deze zaak als een recht den arbeider toekomende. Als een recht; of heeft hg geen recht op pensioen, als hij z'n heele leven in dienst der samenleving heeft gewerkt en zijn loon te gering is om daarvan te sparen voor la ter? Dr. Kuyper heeft hierover eens dit ware woord neergeschreven: »de man of de vrouw, die in de dagen van hun kracht naar plicht en roeping gearbeid hebben, be zitten een zedelijk recht op pensioen, als ze onklaar worden door afslijting van hun kracht"; want: »heel de maatschappij pro fiteert van het lage loon van den arbeids man, maar hij wordt er, als de jaren ko men, het slachtoffer van". In een volgend artikel zullen wij het Duitsche pensioenstelsel schetsen; om daar na uiteen te zetten, hoe naar onze mee ning het ten onzent zou ingericht kunnen worden en welke houding de staat o. i te genover de pensionneering dient aan te nemen. BRFNftESS, 13 Februari 1897. Op Walcheren zijn de verschillende poli tieke partijen ijverig in de weer. Voor de anti-revolutionairen trad het Kamerlid mr. Lucasse Vrijdag te Serooskerke op; voor de liberalen te Vlissingen mr. H. Smeenge, af gevaardigde voor Meppel, en voor de Katho lieken in diezeltde stad dr. Schaepman. De laatste spreker lichtte vooral in zijne rede de doopceel der liberalen. In ons district is alles nog in diepe rust, behalve dat de Katholieken in een paar plaatsen vergaderd hebben. Dinsdagmiddag hield de Eerw. Heer Ker- stens van Ter Neuzen eene lezing over de kieswet te IJzendijke. Woensdagavond 6 uur trad de Eerw. heer Van den Brink, kapelaan te Eede, in do Katholieke school te Aardenburg voor de kiezers op en verklaarde aan de velen, die opgekomen waren, op heldere en bevattelij ke wijze de nieuwe kieswet, allen opwekken de van het hun verleende recht gebruik te makeu. Donderdagavond sprak de heer Van den Brink inet hetzelfde doel te Eede. Oostburg. Het bofsteedje op en met 8 H.A. 51 A. 50 c.A. tuin, bouw-en weiland tc Nieuw vliet, toe bc hooiende aan ds erfge namen van wijlen den heer J. Kense, is ge kocht door den heer M. Lucieer te Nieuw- vliet voor ƒ5136. Van eene partij bouwland groot 1.9630 HA. gelegen in dezelfde gemeente werd ge noemde Lucieer eveneens kooper voor 2010. Dinsdag had, ten overstaan van den •ontvanger der registratie en domeinen, te Oostburg de openbare verpachting plaats van de tollen langs den rijks groote» weg van Breskens naar do Belgische grens. De uitslag was dat verpacht werden tui no. 1 onder Groede bij Kruisdijk aan P. Huijsheere aldaar voor ƒ1tiöO vroeger ƒ1175; Jiiog was ingeschreven door L. Robert te Breskens voor ƒ1400, J. J. do Bouw te Groede voor ƒ1500 en J. A. van de Sande te Groede voor ƒ1011. tol no. 2'onder Schoondjjke aan Iz. du Burck aldaar voor ƒ1450 vroeser ƒ890 Mede schreven in P. du Burck te Schoon- dijko voor ƒ1090 en J. A. van de Sande to Groede voor ƒ1207. tol no. 3 bij Oostburg: aan de wed. J. Verhage aldaar voor 1607 vroeger ƒ1200; Voorts was een biljet ingekomen van J. Roofak te Oostburg voor ƒ1501.25. tol no. 4 te Draaibrug onder Aardenburg aan J. Platschart aldaar voor 1910 vroe ger ƒ1425; Hiervoor werd ingeschreven door B. Jan sen te Aardenburg voor ƒ1025, J. A. van de Sande te Groede voor ƒ1713, P. van der Hooit te Aardenburg voor ƒ1807 en P. du Burck te Schoondijke voor ƒ1897. tol no. 5 bij bet kantoor der in- en uit gaande rechten te Eede aan P. de Vos al daar voor ƒ720; vroeger ƒ740. Alle tollen werden verpacht voor den tijd van drie jaren en de genoemde somuien zijn per jaar. Oostburg. Op een adres van eenige vis- schers alhier om de sluiting der visscherij in plaats van 15 April tot 15 Mei, te bepalen van 15 Maart tot 15 April, is door Gedep. Staten aan de adressanten te kennen gege ven, dat geene termen bestaan tot inwilli ging van hun verzoek. Door het flinke optreden van een twee tal vrouwen is te Maastricht een brutale diefstal verijdeld. Bij eeu juwelier aluaar vervoegde zich een Duitscher met het voor wendsel een gouden horloge te willen kou- peu. Bij het uitzoekeu trachtte hij er een in de hand te nemen, maar dit wist de juf frouw, die hem hielp, te voorkomen. Toen hein geweigerd werd het horloge zonder be taling mede te nemen, deed hij alsof hij heen ging, maar schoot toen plotseling terug en greep het horloge. De juffrouw, gehol pen door de dienstmeid, wist hem te grijpen eu vast te houden, zoodat hij het (gestolene weer terug moest geveu. De man is door de politie aangehouden. Te Maastricht heeft Dinsdagavond een ernstige vechtpartij plaats gehad, waarbij een fabrieksarbeider in de linkerzijde en in den rug met een mes levensgevaarlijk verwond werd. De vermoedelijke daders, drie dag- Jooners, zijn door de politie aangehouden. Op het ijs van een slootje onder Alk maar is Woensdag het lijk gevonden van den 55-jarigen Jeen man die met negotie het boerenland afliep, en zich meermalen aan dronkenschap overgaf. Alles wat de man verdiende, bracht hij ten offer aan sterken drank. Door koude en gebrek is hg »tt moedelijk omgekomen. Aan de ponton te Vlissingen. de p|M, van waar de stoomschepen der Maatschappij Zeeland afvaren, is Dinsdagmiddag een j|, heer gekleed vreemdeling geariesteerd, i|je den overtocht, naar Engeland wilde maken doch daarin door den commissaris van rijks politie werd verhinderd. De man, die gevankelijk naar Middelbort werd gebracht, scheen zich te AinsterJaia aan diefstal te hebben schuldig gemaakt. Woensdag is de verdachte per trein naai Amsterdam overgebracht. Rothschild, de geldbaron, is maar eren. tjes 215 millioen Mark of 130 millioen gn|. den rijk, en Krupp, de kanonnengieter te Essen, 121 millioen Mark of 72 iniliioen guldens. Dat kan nog al schikken 1 Te Yianen doet zich een vreemd ziel. tegeval voor. Een vijftienjarig meisje aldaar is overdag als een krankzinnige. Ze damt lacht, praat alles door clkauder, of ie zM in zich zelve gekeerd en. neeait van niets notitie. Tegen 9 uur 's avonds evenwel komt er verandering m haar toestand, dan wrijft ze zich de uogen uit eu zegt,Hè, wat heb ik weer lang geslapen." Het verdere gedeelte van den dag is zt volkomen helder en ook 's nachts slaapt ze rustig. Ontwaakt ze 's morgens dan is ze weer als den vorigen dag. Deze treurige toestand duurt nn al vier weken. De moeder is dood en de vader heeft nog voor 7 meest kleine kinderen te zorgen, Te Loo is na afloop van den kerk dienst door den dorpsaflezer een gedeelte vas de nieuwe kieswet voorgelezen. Het audito rium, anders voor aflezing van verknopingen geheel oor, vond de stof zeker te taaihel liep weg en de aflezer, geen lust hebbende om als roependein de woestijn te staan,rol de zijn matje op. Gelukkig dat even te voren afgelezen wai dat een kastelein 's avonds eene verklarior zou geven van de nieuwe kieswet. Da»; werd ruim gebruik van gemaakt. Die kas telein had 's Woensdags te voren Kolkmi» te Zevenaar gehoord en wist heel wat medi te deelen. Onder het aanhooren van die mededeelingen werd menig glaasje geledigd, zoodat het hoogstwaarschijnlijk om die rede» was, dat hij ieder die nog nadere inlichtin gen omtrent die wet verlangde, in den loop der volgende weken maar bij hem moest komen. Zoo weet een verstandig tapper de be langen van vreemd en eigen te vereenigen. Door de politie werd deze week i» den Haag een aanhouding gedaan, waardoor 't vooruitzicht bestaat dat weder een persoon voor eenigen tijd onschadelijk zal worde» gemaakt, die anders doer niet ontdekking vermoedelijk inet den dag brutaler zou zij» geworden, evenals 't geval is geweest met den thans tot gevoelige straf veroordeelde» berechten inbreker. Tegen half vijf ure stelde eeue dams, men. v. R, een politiedienaar in kennis, dat haal op de Yeeukade door een man van zeer nie tig uiterlijk en van middelbaren leeftijd haat porteinonnaie was ontrukt, inhoudende fi en eenig kleingeld, waarop de dader ijlinp was weggcloopen. De diender verwijderft zich in de aangewezen richting, hoorde derweg van kinderen, dat zij een mans]*' soon een porteinonnaie hadden zien ledigs» en in een poort weggooien en slaagde eindelijk in den verdachte te vatten, op na overbrenging aan het centraal bureau - aangeduide inhoud van ds portemonnaie gevonden. Onderwijl de dader steeds bleef ontkeniis» werd de gravin Van B. aan het genoe1 bureau aangediend, welke dauie aangifte kw» deen dat baar in de Wagenstraat door manspersoon een bruin lederen visite-bod? met zilveren kroontje uit haar mantel s" ontfutseld. Op vertoon van den aangehoU' dene voor 't bovenaangeduide leit meeixfe1'' gravin in hem den dader te herkennen. De aangehoudene, die ter beschikking justitie is gesteld, is ongeveer 45 jasr m"1.

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1897 | | pagina 3