voor Zeeuwseli - Vlaanderen. LIEFDE EN TROTS. No. 281. Zaterdag 13 Februari 1897. O" jaargang. e, FEUILLETON. Binnenland. 42 v i-a r»n no W S B ABONNEIIE N T S P HIJ S Per 3 maanden 40 centsfranco per post 45 cents Voor Amerika /2.90 per jaar bij vooruitbetaling. Abonnementen worden aangenomen bij alle Boekhandelaren, Brievengaarders en den Uitgever. ADVERTEN T I E P I! IJ S Van 1 tot en met 4 regels 25 cents: elke regel meer 5 cents. Bij abonnement aanmerkelijk vermin derd tarief. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden ingewacht tot Vrijdagnam. 1 ure. l)ezc Courant verschijnt eiken Zaterdag bij den Uitgever C. DIELEMAN, te Breskens. v U D 0 0 U tl 'iuitenlantlst(|t ronitlp Op Kreta is plotseling de burgeroorlog tier in volle woede uitgebarsten. Te Ka- Ilea is de gelieele Cliristenwijk door de Mu- M j dn rden t'd Ai uimannen in brand gestoken, waarbij een driehonderd tnenschen zijn omgekomen. Tal w\ Christenen zochten in de consulaatsge- iwen der Europeesche mogend heden eene schuilplaats, vanwaar zij door Italiaansche andere schepen naar Milo werden over bracht. De gouverneur was onmachtig iets t .cn het oproer te doen, integendeel liep liju eigen leven gevaar. Er wordt beweerd, dat de Turksche soldaten zelf op de Chris tenen schoten. OogcnUikkeiijk .:ijr. cki der vreemde mogendheden eensgezind opgetreden in het belang d§r arme bevolking. Vooral de Grieken namen eene flinke hou ding aan tegenover de Turken. Te Athene is de opgewondenheid grootook de regee ring, die bij den opstand der Kretensers van vorig jaar voorzichtig eiken steun van de rijde der Grieken tegenging, heelt begrepen, dat tegenover eene anarchie, als thans op hot eilanil heerscht, niet langer getalmd mag worden. Een Grieksch eskader is met ver- regelde orders naar Kreta gezonden, welke bij Milo eerst mogen geopend worden De koning gaf als zijn wensch te kennen, dat «en kruiser en torpedobooten zouden volgen, en in de Grieksche Kamer werd den kreet. i»Leve de vereeniging met Kreta!" met al- geuieene instemming begroet. NAAR HET ITALIAANSCH DOOR T O M 10 A S A SI I G U I I. Hij had mei opzet overdreven in het ge ren van btricht van Fabris, met het doel om bet liart van het jonge meisje te treffen en haar over te halen, niet alleen tot dade lijk terugkeeren, maar ook tot eene teedere verzoeningsgezindheid. Michelino reed weg, knabbelende op een stukje brood en de noodige zweepslagen aan het paard uitdeelende. He abdis van het klooster van Santa had tot miss Ada gezegd //Gij moet u niet verontrusten over wat ik u ga zeggen. Juilrouw Martignani, die gij zoo even hier hein begeleid hebt en die gij weder komt halen, zal tot morgen hier blijven, en daar 11 gehouden zijt de jonge dame niet alleen bi laten, blijlt gij niet baar onder mijne hoede." Zou dit de vonk zijn, die den brand in het Turksche kruithuis steekt? De vrees, dat de tro'pen van den Mahdi in Soedan de Italiaaiische kolonie Erythraea zouden aanvallen, is gebleken voorbarig te zijn geweest. Zonder eenige vijandelijkheid te hebben gepleegd, zijn de Denvischen weer teruggetrokken. Hunne bewegingen stonden in verband met hun verdedigingsmaatregelen tegen den aanval der Engelseh-Egyptische troepen. Het schijnt Spanje ernst te zijn met het invoeren van hervormingen op Cuba, waar door het hoopt, dat aan den opstand een einde zal komen. Wanneer het met die her vormingen maar niet gaat als met die, wel ke de Sultan telkens belooft in zijn rijk te zullen invoeren, terwijl het nooit tot de uit voering komt. De werkstaking te Hamburg is geëindigd met eene volslagen m derlaag der arbeiders. In eene Zaterdag gehouden vergadering rie den de sociaal-democratische ieiders aan Maan dag den arbeid te hervatten, hetgeen ook geschied is. Er was nog slechts voor ééne week geld in de weerstandskas, zoodat de stakers, wel genoodzaakt waren toe te geven. In hunne verbittering over dit einde van een wekenlang volgehouden strijd is Zater dagavond door ben in de [straten een ge vecht gelpverd tegen niet-stakendc werklie den, waarbij drie politie-agenten ernstig ver wond werden. De vrienden van het Vlaamsch hebben in den Belgischen Senaat eene nederlaag ge leden. Door de Kamer was een wetsont Miss Ada beefde van verbazing. Maar de heer Martignani Hier is een brief van mij voor hem. Zij las die aan de gouvernante voor en gelastte daarna, dat men den brief ter hand stelde aan den koetsier die met het rijtuig vóór de deur stond te wachten. Martina was door de abdis eigenhandig gevoerd naar een kamertje in de kostschool, dat volkomen gelijk was aan het kamertje, jaren lang door haar als jong meisje betrok ken, tn daarom tal van gewaarwordingen in haar ziel opwekte. Zij wist niet, dat haar gezelschapsjuffrouw zich iu het klooster bevond wat zij alleen met zekerheid wist was dat de abdis in haar brief aan den heer Martignani het besluit van Martina kenbaar gemaakt had, en dat derhe've alles voor haar uit was. Alles uttMiss Ada wist hethaar va der wist hetFabris zou haar vreeselijk bo- sluit spoedig te weten komen. Alles uit 1 Twee woorden die zoo menigmaal weerklin ken van de lippen der jonge meisjes die, hoewel geuaarschnwd voor de dwaasheid van dit woord, honderdmaal weersproken door de werkelijkheid, het evenwel blijven herhalen, werp aangenomen van de hh. Coremans en De Vriendt, waarbij de Vlaarusche taal met de Fransche geheel werd gelijk gesteld. In den Senaat voerden de Walen, die minach tend op het IJietsch nederzien, een verwoe den strijd tegen de wet om deze zegepraal der Vlaainsche beweging te verhinderen. Zelfs een nakomeling en naamgenoot van den dichter van het oude Wilhelmus, graal Marilix van St. Aldegonde, bleek een voor stander van het Franseh te zijn en hiermee zijne afkomst te verloochenen. Ten slotte wisten de Walen met 50 te gen 17 st. een amendement door te drijven, waardoor het Nederlandsch offiieeel niet met het Franseh wordt gelijkgesteld. Groote ver ontwaardiging natuurlijk onder de Vlamin- gen. Program of belofte. Patrimonium van 6 Februari ziet evenals wij in ons vorig nummer een groot onder scheid tusschen program en belofte. Het zegt naar aanleiding hiervan zeer juist //Men zij voorzichtig en onderscheide toch juist. Velen noemen een program de belotte van eene of andere, partij aan de kiezers gedaan. Wij ontkennen niet, dat er vaak aanlei ding wordt gegeven om zóó te denken. Vooral zij, die aan de kiezers geen ander recht gunnen, dan op goed vertrouwen een mail te stemmen, willen het dan voorkomen totdat de groote leermeesteres, de ondervin ding, haar later leert, dat het alles uit van den achttien- of twintigjarige!! leeftijd gelijk staat aan het vallen en ontluiken der bladeren. Weet gij, meisjes, wanneer alles waarlijk geëindigd is Wanneer niet het blad valt, maar de boom Martina had zich aan haar geestelijke zus ter overgegeven gelijk eene dochter aan haar moeder, in schijn, gelijk eene martelares aan de kastijding, gelijk een veroordeelde aan den beul. Zij had tegen zichzelve gehandeld, met de ruwe wanhoop die het uitwerksel is van een een onterubaren hartstocht en van een dol- zinnigsn trots, die niet alleen eischt, dat men zioh zeiven opoffert, maar ook anderen in bitter verdriet brengt. De weinige uren, in eenzaamheid doorge bracht, verplaatsten haar met koortsachtige gejaagdheid in den kring harer dierbaarste herinneringen, die de droeve gedachtenis autt het ongeluk van den metselaar te boven gin gen, en den persoon van Fabris iu een glans rijk licht haar voor de oogen stelden. Fabris die goede, rechtschapen, die zóó zeer gclief- alaof «niets beloven" van nog meer betee- keuis is dan liet uitspreken en onomwonden belijden van gevoelens. Mannen, die bewaren, niets te kunnen be loven, willen wij wel gclooven, maar tevens willen wij bun beloven, dat zij ook van on ze zijde op niets behoeven te rekenen. Wat dan Wel eenvoudig, men spreke duidelijk uit, wat tuer. meent, dat gebeuren moet om de belangen van het volk iu 't algemeen en van sommige kringen in het bijzonder te be hartigen. Men geve onomwonden te kennen, wat moet worden verbeterd, waarom dit moet ge schieden, en wie daaraan moet medewerken." Precies ons idee. Wie program ma's poogt verdacht te ma ken om utaar aan niets gebonden te zijn, kan er op rekenen van onze zijde geen steun, maar tegenwerking te zullen ondervinden. Tot lid van de Tweede Kamer der Staten-Grneraal in het district Hilversum is gekozen jhr. mr. J. Ht J. Quarles van Uf- lord, (ehr.-hist.) In eene vergadering van bietenbou wers te Eist, Gelderland, is besloten niet onder een bepaalden prijs bieten te verbou wen. De prijs werd vastgesteld (voor de lietuwe) op ƒ9.50 par 1000 kilo's, ƒ1 min der dan vorig jaar. De leden verbinden zich onderling bij contract van dezen prijs niet af te wijken bij overtreding is men ten ba te der mede-contractanten eene boete ver schuldigd van ƒ.50 per hectare. de man, verloren voor altijd En haar ou den vader stelde zjj zieh voor alleen overge bleven, ziek, vervallen, gebukt gaande onder den druk dier onverwachte verlatenheid. Wal zou er van hem worden?.... Haar dochterlijke liefde en de liefde voor haar bruigom namen haar ziel gansch ei, al in beslag in dat eerste uur barer afzonde ring, zoodat zij, baars ondanks afgetrokken gedachte aan God, een stille hoop begon te koesteren. Zou misschien niet de een ot an der haar komen bevrijden Eetic leekezuster had haar het middag maal gebracht, waarvan zij geen stuk aan— goroerd had. in een hoekje weggekropen, het hoofd in haar handen verborgen, zat zij zonder op houden stilletjes te schreien. De abdis bad haar bij het heengaan om helsd cn lot haar gezegd Tot wfcdcrziens van avond, mijn kind. Er moesten nog verscheidene uren vorloo- pen eer de avond aanbrak üp Gastel Mag- no straalde de zon nog in al haar pracht terwijl in de cel van het klooster reeds de sombre schaduwen vielen van den nog ver, afzijnden nacht. (Wordt vervolgd.)

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1897 | | pagina 1