No. 278. Zaterdag 23 Januari 1897. 6e jaargang. Wereldvrede. FEUILLETON. A B O N N E M E N T S P 11 IJ S Per 3 maanden 40 centsfranco ])er post 45 cents Voor Amerika ƒ2.90 per jaar bij vooruitbetaling. Abonnementen worden aangenomen bij alle Boekhandelaren, Brievengaarders en den Uitgever. ADV E li T E N T I E P II IJ S Van 1 tot en met 4 regels 25 cents; elke regel meer 5 cents. Bij abonnement aanmerkelijk vermin derd tarief. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden ingewacht tot Vrijdagnam. 1 ure. I)eze Courant verschijnt eiken Zaterdag bij den Uitgever C. DIELEMAN, te Breskens. Onder niet öngunstige verschijnselen heeft het jaar 1897 zijne intrede gedaan in de wereld. Nauwelijks was liet ingeluid, of het bracht ons eene tijding, w elke als een schoo- nen triomf der beschaving is te beschouwen voor het behoud des vredes. Hoe dreigden twaalf maanden geleden bij den aanvang val! '9fi van alle kanten oor logsgevaren in Zuid-Afrika, waar Britscha vrijbuiter* den vrede verstoorden in Ame rika, waar om een grensgeschil tusschen Ve nezuela en Engeland, de Vereenigde Staten plotseling tegen laatstgenoemd land, tot. ver bazing en ontzetting der geheele wereld, een oorlogszuohtigen toon begonnen aan te slaan. En thans, een jaar na dien, sluiten de twee groote volken van Anglo-Saksisehen stam met elkaar eene overeenkomst, waarbij zij zich verbinden alle tusschen hen rijzende geschillen aan de uitspraak van een scheids- grieeht te onderwerpen U6 werd uit het kwade het goede gebo- ren. Een oorlog dreigde tusschen Amerika en Engeland, en om dit onheil af te wenden, werd eene commissie van onderzoek benoemd, die de zaak tot een goed einde brachtzou men echter op deze wijze ook niet andere, nog niet voorziene kwesties kunnen oplossen? En vrucht dezer gedachten was een ontwerp verdrag tusschen beide lauden, waarbij zij zich verbinden voor den tijd van vijf jaren, alle geschillen door arbitragen, door een LitrSJL NAAR HET ITALIAANSCH DOOK T0JI5IASA1ÏI K U I II I. Myart hervatte„He heer Martignani hoopt op een spoedig bezoek van u, en hij heeft geljjk, want gij zijt van de familie." Fabris kreeg waf kleur en bewoog de ar men, door zijne kranke verbeelding weer tot andere gedachten gebracht. Hebt gij de tnis laten vieren voor de ziel van den armen Bortolo of niet riep hij uit opziende naar de zoldering. Ja stellig, was het gereede antwoord van Myart. Herinnert gij u niet, dat frj er de qutanties van bewaard hebt Intusschen had de dokter oen recept ge schreven. Nooit meer morphine, vermaande hij. En uu naar de apotheek gezonden maar eerst bestellen wij kofüc er. cognac- scheidsgereohl te zullen laten beslechten, waartoe beide landen eenige leden benoemen, terwijl in hoogste marantic de Koning van Zweden de einduitspraak heefl. Wij wijzen in een afzonderlijk artikel ou- ze lezers op deze gebeurtenis als op eene belangrijke overwinning van de vredes-idee in onze militairistische, tot de tanden ge wapende maatschappij. AVèl is beslechting van geschillen tusschen twee Stalen door middel .van ean scheidsgerecht niet iets nieuws meero. a. bij de Alabaina-kwestie vond dit beginsel to-passing en ook Nederland zag op deze wijze reeds een geschil uit den weg geruimdmaar nog niet was gezien, dat twee machtige Stalen voor de toekomst, len aanzien van nog onvoorziene geschillen zich verbonden aan de beslissing van een scheids gerecht zich te willen houden. Dit nn ach ten wij eene groote schrede vooruit op den goeden *rg, om een einde te maken aan den oorlog met zijne zee van ellende; een slap. die verder brengt in de richting van dit schoone einddoel dan den toestand van gewapenden vredf, zooals die thans in Europa hcerscht. »Si vis paceum, para helium", zeiden de Romeinen indien gij den vrede begeert, be reidt 11 dan tot den oorlog loe en de Groote Mogendheden beamen ten volle deze uit spraak der Ouden. Na den Fransch-Duitschen oorlog is het een voortdurende wedijver geweest tusschen de verschillende landen om het sterkste en bcstbewapendc leger te hebben. Geeft üuitsch- land aan zijne troepenmacht eene kleine uit- Fabris, mijn vriend, herhaalde de heer Martignani over den jonkman heengebogen, die op nieuw begon te glimlachen en rustig voortdommelde. Zal ik Martina noemen? zoo drong hij aan bij Myart. Daten wij het probeeren. Gij moet weten, mijn goede Fabris, datMartina De glimlach verdween van de lippen van den ingenieur. Dat Martina ook ziek geweest is, maar dat zij nu hersteld is en u wachtzoo besloot de grijsaard hartelijk. Fabris sloot de oogen en gaf geen ant woord. Het spijt de jonge dauie u in onge rustheid gebracht te hebben, voegde Myart er op schertsenden toon bij. Het ongelijk is wederzijds, lispelde Fa bris. Ik was onmeedoogeud jegens haar en zij was wreed jegens mij. Maar thans is alles uit, en er wordt nimmer meer over gesproken, zeide jubelend de heer Martignani. Borrolo had niet moeten vallen. Vrede zij met de dooden.l Gezondheid voor de levenden, riep Myart, en wisselde breiding, onmiddellijk volgt Frankrijk dit voorbeeld wordt bij de Oostenrijksche ar- uiêe een nieuw wapen ingevoerd, de andere rijken ineenen niet te mogen achterstaan en verheugen hun ourlogsbudget wêcr met ee nige millioenen om op de hoogte te blijven van hun tijd, in casu van de vorderingen, door de krijgswetenschap gemaakt. Het menschelijk vernuft vindt steeds nieu we moordwerktuigen uit, waartnêe in minder dan geen tijd geheele bataljons kunnen weg gevaagd worden; snel volgen de uitvindin gen elkander op en elke nieuwe uitvinding legt weder nieuwe lasten op de schouders der volken. Werd niet onlangs mvldiug ge maakt van eene groote verbetering van het geschut, waardoor de artillerie inet eeu ge heel nieuw soort kanouneu zuu moeten be wapend 'worden En ternauwernood beeft ddns mogendheid z§n voornemen te kennen gegeven ze in te voeren, of aan alle depar tementen van oorlog wordt gemompeld van de noodzakelijkheid zich de nieuwe kanonnen aan te schaffen Dat heel: handhaving van het staatkundig evenwicht. De Groote Mogendheden moe ten ieder afzonderlijk of in bundgenootge- schap, ongeveer even sterk zijn, precies te gen elkaar opgewassen, en anders dreigt de vrede verbroken te worden. Dat door zulk een toestand van gewapenden vrede tijdelijk een Europeesche oorlog tegengehouden wordt, kan zeker niet ontkend worden het onge veer opwegen tegen elkander in sterkte hondt de schrik er in maar dat kan altijd slechts voor een lijd zijn. Hoe zou men het uion- eeu blik met Lanza. Wij hebben de verzekering van u weder tot het geluk terug te voeren en wij zeggen u oprecht Het verledene is voorbijde toekomst ligt ter uwer beschikking, schoon en heerlijk daar voor u. Stelt gij vertrouwen in inij Ik zeg u juffrouw Martignani bemint u op de zelfde wijze als zij u te voren bemind heelt. En onderwijl hij deze woorden nilsprak, gaf Myart, met zijne blikken den ouden heer Martignani doorborende, hem op zeer dui delijke wijze te verstaan Pas op gij zijt er verantwoordelijk voor hoe uwe dochter zich gedragen zal. God spreke tot Martina's haft, zeide de goede man in zich zelf. Fabris hief de annen omhoog, vouwde de handen hoven zijn hoofd te zamon en gaf een lichten schreeuw O, indien dat waar was indien Mar tina mijn Martina was; en hij keerde zich naar Martignani, liet zijn eene hand in de hand van den ouden man zakken, en trok hein zacht naar zich toe. Is het moge lijk, dat al het voorgevallene slechts een droom is? Dat zou wel kunnen zijn, sprak de ster, dat oorlog heet, kunnen bedwingen door zooveel mogelijk aan zijne eischen, die niet te verzadigen blijken, toe te geven 1 AVien men ook hoort van de vorsten, het zij Keizer W ilhelin II, hetzij Czuar Nicolaas van Rusland; welk parlement ook wordt ge opend, steeds zijn het betuigingen van lief de tot den vrede, die van de lippen der machthebbenden vloeien, en wij willen aan nemen, dat deze betuigingen eerlijk en op recht geineend zijn. Maar zal dit de weg zijn om den vrede tussohen de beschaafde volken tu verzekeren, toenemende uitbreiding van het militairisme en dientengevolge steeds groolere lasten, de natiën opgelegd, steeds zwaarder offers vun de volken gevergd. Wat het einde van dit spel zal zijn, is licht te voorzien. De span kracht zoodanig verhoogd, tot eindelijk de boel springt. De draagkracht der natiën heeft hare gren zen, en is deze grens eenmaal bereikt, dan volgt noodwendig voor rijken als Italië, die in den algemeenen wedloop niet uieo kun nen, bet Staatsbankroet, totale verarming d«r bevolkingen eindelijk komt toch, wat men had willen afwenden de groote Euro peesche oorlog, al ware het alleen om naar buiten een uitweg te zoeken, waar van bin nen de druk te zwaar wordt. Een oorlog. heer Martignani, van vreugde schreiende. Zeker vriendlief, het is niet anders ge weest dan een droom. Eabris schudde het hootd en mompelde met namelooze bitterheid Maar Bortolo is dood 1 Myart nam nu het woord en zeide nadruk kelijk .- Dat is te veel. vergun mij, u te be wijzen hoe met een weinigje philosophic en gezond verstand men zich zonder moeite kan overtuigen, dat hst ongeluk van den een volstrekt niet het ongeluk van een ander in zich sluitdat, heeveel werklieden er ooit van een dak grstort zijn, znlks nimmer, ik wil wedden, tol een reden van oneenigheid tusschen twee geliefden is geworden, aange zien de dood van dezen of geilen metselaar even weinig te maken heeft met de toekomst van den ingenieur FaLris en Juffronw Mar tignani, als mijn persoon iets te inaken heelt met de nederlaag van Sedan. Fm zijne fraaie gestalte verhiel zich in zijne volle lengte, sn gesteld dat Bortolo, zaliger nagedachte nis het dak beklommen had op bevel van den een of ander, cn neergestort was op den grond, door eene vergeeflijke onachtzaamheid van wie dan ook dan nog houd ik vol noch hij die den metselaar naar boven zond, waar hij tehuis behoorde, noch diegene die uit onachtzaamheid misdeed, is verantwoor delijk voor de ramp. (Wordt vervolgd.)

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1897 | | pagina 1