voor Zeeuwsch - Vlaanderen, LIEFDE EN TROTS. SiGUwjaarsadvBrtcniiën, No. 273. Zaterdag 19 December 1890. 6e jaargang FEUILLETON. NIEUWS LID ABONNE MENTSPR IJ S Per 3 maanden 40 centsfranco per post 45 cents Voor Amerika /2.00 per jaar bij vooruitbetaling. Abonnementen worden aangenomen bij alle Boekliandelaren, Brievengaarders en den Uitgever. A I) V E R T E N T 1 E P H IJ S Van 1 tot en met 4 regels 25 cents; elke regel meer 5 cents. Mij abonnement aanmerkelijk vermin derd tarief. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden ingewacht tot Vrijdagnani. 1 ure. Deze Courant verschijnt eiken Zaterdag bij den Uitgever C. DIELEMAN, te Bresketis. BERICHT. Uit hoofde ven het a.s. Kerst- en Nieuw jaarsfeest, zul or.? blad in plaats van op 'lia- tvrdaguiorgen, op Donderdagavond 24 I>ec. «i op Vrijdagmorgen 1 Jail. verschijnen. It. ln-t laatstbedoelde no. wordt andermaal gelegenheid gegeven tot liet plaatsen van it ih ceats van 17 regels. DE UITGEVER. Schadeloosstelling aan miliciens. Onder de eischen, op het Katholiek pro- gtam voarkomende, behoort ook, wat wij boven dit artikel plaatsten tchadeloonnteUing aan fni/icien«, waartoe het Katholieke kamer lid, mr. Hahlmann, eenigeti tijd geleden reeds het voorstal deed Met warmte onderschrijven wij dezen eisch, die, tenminste bij de tegenwoordige inrich ting van den dienstplicht, door de recht- rurdigheid voorgeschreven wordt. lil België wordt deze schadeloosstelling reeds verleend daar ontvangen allo ouders, wier zones als milician hun dienstplicht ver vullen, gedurende den tijd welken zij onder de wapenen zijn ren bepaald maandgeld als vergoeding voor de mindere inkomsten van hrt gezin, nu een volwassen zoon tijdelijk aan zijn werkkring is onttrokken. NAAR HET ITALIAANSCH DOOS TOMMASANI GUIDI. Moeier Assunl» luisterde roerloos, zonder een gezicht te vertrokken en met de groot- sta aandacht. Martina tegenover haar werd beurtelings bleek en rood, gelijk een ster waar bij tus- •chenpoozen de wolken eener onweersbui ovar heen drijven. Moeder, mijn sohuld was zwaar, maar het kon niet anders of mijne onpeilbare «mart moest Gojl en Fabris tevreden stellen. Di>d zal mij wel vergiffenis geschonken heb- n I Ik weende en bad aan de voeten van labris, die buiten zich zei ven van woede en ontzetting mij in tnijne smart beleedigde mijne tranen waren ontelbaar, moeder, en oprecht gemeend, doch ten laatste zweeg de droefheid en ontbrandde de toorn in mij. Zóó zouden wij het ook hier te lande werwclien. Er schuilt alreeds eene onrecht vaardigheid in de uiilitiewet. De Grondwst noemt het een der eerste plichten vau alle ingezetenen de waprnrn te dragen tot handhaving der onafhankelijkheid van den Staat en tol beveiliging vun zijn grondgebied maar de wrtgev.r heeft bij de uitwerking van dit artikel de meergegoede gelegeuheid gegeven zich aan de persoonlij ke vervulling van dien plicht te unttrekken door een ander in hunne plaats te laten dic- neu. V\ ie het betalen kan, koopt zich van de lasten en hrzwaren van den krijgsdienst vrij. Op wie te arin zijn remplaeant of num- merverwiaselaar te stellen, drukken die be zwaren met volle kracht. Eu juist zij, de uiindergegoeden, kunnen doorgaans het minst gemist worden zij wor den wel niet juist door het jaar dienens be lemmerd in het vinden van hun broodna afloop kunnen zij meestal terstond wêer aan het werk komen; uiaur voor de ouders, voor geheel het gezin, is het groote schade, wan neer een jaar lang de zoon van 20 jaar niet meer mêe verdient ot inbrengt. Op dien leeftijd hebben de ouders den meesten steun aan hun kinderen zij zijn langzamerhand opgeklommen tot het volle, loon, terwijl zij cenige jaren later het huis uitgaan om te trouwen of voor zichzelf te zorgen. Bezwaarlijker nog dan het dienen is het ieder jaar wêer opkomen voor den tijd van een maand of zes weken want de jongge zel van 20 jaar is geworden een uiau van Een gevoel van eigenliefde spoorde mij aan tot verzet en minachting, juist toen een schijn van verteedering het hart van mijn geliefde binnensloop. Het was te laat voor mij, moeder, het was te laataangezien mijn vrouwelijke trots, zóó gruwzaam gekwetst, mij aanspoorde dengrne Ie verstooten, die met wreede hooghartigheid mij met al te drukkende verwijten had overladen. Mijne vernederingen gingen de maat te buiten Ware Fabris mij eenr. verzoening komen af- smeeken, hij zou mijn toorn hebben kunnen ontwapenen., maar Fabris verliet mij Voor altijd vroeg de non. Neen moeder Fabris heeft toe nadering gezocht, maar ik heb hem ander maal verstooten en thans geeft Fabris niet meer om mij, en ik, moeder, die hem nog altijd liefheb De zuster glimlachte nauw merkbaar. Och 1 riep Martina uit, radeloos op de knieën vallende en het blozend gelaal in ha re handen verbergende, terwijl zij haar hootd tegen het zwarte gewaad der abdis aanleun de. „Och geloof het niet, moeder 1 Neen I het is slechts een korte droom waaruit ik ontwaakt ben. Ik heb God liet, ik zoek mijn 23 a 25, in de meeste gevallen gehuwd, die dus te zorgen heeft voor vronw en één ot twee kinderen. Midden in dsn zomer, als het met den landarbeid het drukst is en het meeste geld verdiend moet worden, ziet men uit onze dorpen eenjge jonge mannen in uniform naar hun oude garnizoensplaats trekken, om tr laten zien, dat ze het soldnatjespelen nog niet afgeleerd zijn. En niet vuor hun plei- zier gaan ze in eene heel andere, stemming dan toen ze nog half knapen waren, die den ernst des levens niet voelden. Wie ouder hen een gezin achterlaat, der.kt met bekom mering er aan, hoe de vrouw het zonder den kostwinner zal stellen, en rekent angstvallig uit, wat in deze weken had kunnen ver diend en overgespaard worden tegen den winter. Wie voelt niet, dat hier een zware la-t wordt opgdlegd juist aan heli, die het ininst belast moesten worden Wie voelt niet, dat hier eene onrecht vaardigheid wordt begaan, die hoo eer hoe liever ongedaan gemaakt moet worden Is het mogelijk aan alle miliciens, of dan aan de ouders voor hunne zoons schadeloos stelling te vprleenen zal 's lands schatkist het dragen kunnen Dit bezwaar is tegew hrt voorstel van tnr. Bahltuann ingebracht. Men heelt gewezen op de enorme uitgave, waarmede daardoor het budget van oorlog zou worden verhoogd. Maar behoeft dat werkelijk een onoverko melijk bezwaar te zijn toevlucht in God, ik verwacht mijne toe komst uit Zijne handen 1 Zuster Aasunta richtte haar op, haar zacht liefkoozende, terwijl zij het kleine houten kruis dat aan hare zijde hing aan hare lip pen bracht. Arm meisje, kus het zinnebeeld aller smarten en bid God opdat Hij u moge voor lichten. Mijn besluit is onherroepelijk riep Martina, de oogen wijd opensperrende, als ware zij bevreesd dat men haar zou tegen spreken. Ik geloof het, zeide de non tovg «f- lijk. En mijn besluit staat zóó onwrikbaar vast, dat zoo mijn vader aan mijne voeten kwaai schreien, en mij met zich wilde me devoeren, ik nog wederstand zon weten te bieden Maar God, mijn kind, zon uwen moed geenszins zegenen. MoederIs hrt geen voorschrift onzer godsdienst om vader en moeder te verlaten, en zelfs over hun lichaam heen te gaan, wanneer wij door eene gelofte tot het kloos terleven geroepen worden Op «en ll/2 of 2 millioen zou 't het land le staan kunnen komenwaar oorlog an marine echter zoovele millioenen vrrslir.den, zouden deze paar millioen, besteed aan eene nuttige en rechtvaardige zaak, en strekkende (ot verhooging der volkswelvaart, er ook nug wel bij kunnen. En bewijst het voorbeeld, door België ge geven, niet de financiëele uitvoerbaarheid van het voorstel Men zou, indien het voorhand» niet mo gelijk ware de vergoeding tot aile miliciens uit te strekken, kunnen beginnon met haar toe te kennen aan hen, die van groot ver lof voor rrnige weken worden opgeroepen midden uit hun werk. Op hen drukt het 't zwaarst, en een groote zorg zon den ge trouwden onder hen van de sehouders wor den geuomtn, indien tijden» hun afwezigheid de, vrouw rekenen kon op een weekgeld van rijkswege als vergoeding voor het derven van het loon van den man. E11 dit zal wel niet zoo'n enorme uitgave worden, dat de schatkist haar niet zou kunnen dragen. Enkele partijen ijveren vóór persoonlijken dienstplicht, andere zijn er tegen hier geldt het de invoering van een praktischen ina.it regel, waartoe 011 voor- dn tegenstanders der plaatsvervanging kunnen medewerken. Van harte hopen wij daarom, dat alle partijen de billijkheid van dezen eisch, door de Katho lieken gesteld, «uilen inzien en met hen zóó spoedig mogelijk zullen bewrrkrn, dat de Het is mogelijk dat men het gezegd heeft, maar het kan niet da n uit liet brein eens krankzinnigen zijn voortgekomen, zoo sprak de nou op kalinen en beslisten toon. «Mant indien Gods gebod beveelt: Gij zult uwen vader en uwe moeder eeren dan zou de Heilige Moedrrke:k niet het tegendeel kunnen gelasten; derhalve, is hrt uiterst tnoeielijk een uitlegging te geven van de door u aangehaalde stelling, en is dit evenmin aan tl, als aan mij, nederige dienstmaagd des fleeren, geoorloofd." Maar ik hen vast besloten, bracht Martina hier tegen iu, en trachtte zoo veel zij kon te verbergen hoe haar geheele ge stalte. trilde onder het zijden manteltje. «Ik kwam bij n, mijne waarde moeder, opdat u tnij zoudt aannemen en verdedigen tegen elke mogelijke oproeping van het vaderlijk gezag 1 O, ik sineek u, ik smeek u, moe- derred mij van het onheil om ooit mijne woning terug te zien, van mij een enkel oogenhlik meesteres van mij zelve te gevoe- lru. Neen, moeder, neen, om Hemelt wil 1 ik ben te ongelukkig in de wereld om te kunnen leven heb ik behoefte aan godsdienst, aan eene gelofte Gelooft u het, moeder, gelooft u hrt? (Wordt vervolgd.)

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1896 | | pagina 1