voor Zeeuwsch-Vlaanderen. ïeKen n LIEFDE EN TROTS. I". No. 272. Zaterdag 12 December 1890. 6e jaargang FEUILLETON. NIEUWS 0 U 9 dB 3 9.» 3.) «,1 1 hj i Jn alp» .AH. A B O N N E M E N TSPR IJ S Per 3 maanden 40 centsfranco per post 45 cents Voor Amerika /2.00 per jaar bij vooruitbetaling. Abonnementen worden aangenomen bij alle Boeldiandelaren, Brievengaarders en den Uitgever. A D V E R T ENTI E I' 11 IJ S Van 1 tot en met 4 regels 25 cents; elke regel meer 5 cents. Bij abonnement aanmerkelijk vermin derd tarief. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden ingewacht tot Vrijdagnam. 1 ure. I)eze Courant verschijnt eiken Zdkrday bij den Uitgever C. DIELEMAN, te Bres/eens. Er begint leven te komen in de brouwerij. De verschillende staatkundige partijen ma ten hunne programma's op, gewijzigd naar Je nieuwere tijdsbehoeften politieke spre kers lichten oud* en nieuwe kie.zers in kies- rereenigingen organiserren en reorganiseeren ach. Onder de oud-liberilen is natuurlijk het minste leven te bespeuren zij schijnen ouder gewoonte geene behoefte te gevoelen aun flinke organisatie en duidelijk sprekende programma's. Maar deze daargelaten, begrij- ueii alle parlijen, wat hun tc doen staat. De radicalen zijn reeds lang klaar met hun program en laten liet door hun beste voordvoerders aanbevelen. De Liberale Unie deed eene schrede voor vaart» en wacht nu af, welke de gevolgen harrr besluiten zullen zijn. Ook onder de anti-revolutionairen koint werking. De scheiding tusscben Kuvperianen en Lohaiannianen i» nu formeel gewordende bataten zonden een manifest de wereld ïd, waarin zij geestverwanten oproepen, ten ein de buiten bet oude verbond om te komen tot eene nieuwe organisatie. Zeker wel de grootste bedrijvigheid echter wordt onder de Romnsch-Katholieken aan len dag gelegd. Dr. Sohaepuian treedt nu nier, dan daar op oiu de Roomsehe kiezers krachtig aan te sporen tot aaneensluiting, waarbij hij niet weinig succes heeft. Scheen het voor eenige jaren, alsof onder heil twee NAAR HET ITALIAANSCH DOOR TOMMASANI G U I D I. De spreekkamer, met al de meubels op dezelfde plaats, netjes, kaal, deftig, zooals zij daar stonden tijdens haar verblijf aldaar, tnaakt* op haar de uitwerking van een open grif gedolven voor da levenden. Een oogen- Mik scheen het haar toe als zou zij niet kunnen ademen in dien zwoelen, vochtigen, Sev*lachtig»n, doodschen atmospheer en aan gegrepen door een plotselingen aanval van droefheid, herzag zij in haar verbeelding Castel Magno haar woning beschenen door de zon, doortrokken van de liefelijke geuren 'aa veld en akker, weergalmende van druk ke, vroolijke stemmen die zich verlustigden 'u eene dartele, zorgeloosheid, in eene onbe perkte vrijheid, in liefde en eene blijde toe komst. Niettemin bieef zij volharden in fracties waren, die van elkaar verwijderd zou den raken eene behoudende en eene ineer democratische, thans is de eenheid volkomen hersteld en bij de komende verkiezingen zal deze partij als één vast-aaneengeslolen leger in bet veld verschijnen. Van weerszijde is wat toegegeven, zoodat alle 25 Katholieke Kamerleden, dr. Schaepman zoow el als Graaf d'Ansenibotirg, een programma geteekend hebben, dal tot richtsnoer zal dienen voor de lijn, door de Katholieke pa:tij in de eerstkomende tijden te volgen. Met dit programma wenschen wij onze le zers thans nader bekend te maken. Het behoeft gecti beloog, dat wij ons niet kunnen verecnigen met de wijze, waarop het is ontworpen. AVy zijn de nieening toe gedaan, dat niet de Kamerleden, wier man daat ten einde loopt, aan de kiezers heb ben Ie zeggenzóó moet het gaandien kant mort uitmaar dat de kiezers, het volk zelf zijne wenschen moet formulerren en aan de eandidaten voorleggen, vooral nu «aar een geheel nieuwe toestand staat ge boren te worden. Dit is echter iets, wat de Katholieke par tij zeive onderling moet uitmaken, ut zij haar program zelf wil opstellen of uit do handen harer afgevaardigden ontvanger.. Wij zullen liet program niet in z'n ge heel overnemen, doch de voornaamste pun ten er uit inededeelen. Eene eerst» paragraaf is gewijd aan de so ciale vragen. Daarin komt o. m. dit voor //De Wetgever geeft d«s o. m. zijne aan haar schijnbare gestrengheid en in haar vas te overtuiging dat God het alzoo wilde. Door de komst der abdis onverhoeds op geschrikt, gelijk iemand die aan het droo- men is, gaf zij een schreeuw. Moedor Assunta sloot haar in haar ar men. Lieve Juffrouw Martignani, denkt nog aan mij Ben ik in de tegenwoordigheid der moeder of der abdis P vroeg Martina nederig. De moeder, de zuster, de vriendin Ga zitten, kind, en vertel mij van alles Een vriendalijke glimluh spoelde om de lippen der non, wier gelaatstrekken, hoewel ontsierd door de littrekenon der wieede ziekte, toch eene aristocratische fijnheid hadden be houden, en een zachtheid hadden behouden, en een zachtheid van uitdrukking die haar rechtgeaarde, verstandige, uitnemende ziel openbaarde. Martina had haar tot nu toe niet genoegzaam gekend, omdat jongelieden niet gewoon zijn een karakter te ontleden omdat men zich door een goeden invloed laat leiden op den leeftijd der onnadenkendheid, als ware het een alledaagsch leit, welks on eindige waarde verborgen blijft, even als de dacht te wijden aan de volgende punten Zondagsrust Zedelijke en stoffelijke vrrheffing van den ambachtsstand, voornamelijk met betrekking tot de leerlingen; Het vraagstuk der arbeiderswoningen rrbod of beperking van den arbeid voor vrouwen en kinderen voor zooveel en naar den aard der werkzaamheden en verbod van dien arbeid in fabrieken en werkplaatsen voor vrouwen, uiet de zorg voor eigen kinderen belast Regeling der uitbetaling van loon Verzekering tegen ziekte, ongevallen, in validiteit en ouderdom. Terwijl het recht van den arbeider op een pensioen van Staatswege als zoodanig beslist wordt ontkend, wordt even beslist erkend, dat de Staat er toe behoort mede te werken dat liet lot van den invaliden en den ouden werkman niet aan de openbare weldadigheid zij overgelaten. Dit brengt zijne roeping mede//uit liet samenstel en uit het be stier van den Staat moet d* welvaart van de gemeenschap en van de enkele personen opbloeien". Ene. Recum Novarum. Verbetering van dc Armenwet, inet be houd van hel thans gehuldigd beginsel //d* ondersteuning der armen wordt" in hoofdzaak //overgelaten aan dr kerkelijne en bijzondere instellingen van weldadigheid De tweede paragraaf, over Onderwijs, be vat den eisch tot handhaving en uitbreiding der rechtsgelijkheid, op dit gebied verkregen bij de pacificatie van 1889. De derde paragraaf, over het Leger, dringt weldadige gunsten die men van eene moe der ontvangt cn waarvan inen eerst later het volle gewicht beseft Verttl mij nu eens van alles, herhaal de de abdis welwillend, terwijl zij aandach tig het bleeke gelaat van het meisje be schouwde. Eén ding, dierbare moeder riep Mar tina uit, het hoofd buigende en de handen over elkaar kruisende. Ik kwam bij u oui u nimmermeer te verlaten. De abdis drukte Martina's handen tegen haar borst. Ik zie den lieer Martignani nietsprak zij eenigszins verontrust. «Door wie heelt de jonge dame zich laten vergezellen Door miss Ada.. Waar is miss Ada Zij zal mij aanstonds komen halen en dan moet u, lieve moeder, aan miss Ada zeggen Martina keert niet weer naar huis terug, De abdis deed het jonge meisje neerzit ten en nam vlak tegenover haar plaats, knie tegen knie, oog in oog. Juffrouw Martignani. hernam zij bedaard cn koel, heeft mij ongetwijfeld gewichtige aan op vermindering van militaire lasten, en ook op Int verleeneu van schadeloosstelling voor Miliciens, die geacht kunnen worden geheel of ten deele kostwinners te ziju. In par. IV, Zaken van Recht, wordt het beginsel uitgesproken, dat de Overheid het recht tot de doodstraf heettalsmede dat opvoedingsgestichten en gevangenissen voor jeugdige, misdadigers moeten overgelaten wor den aan kerkgenootschappen of liefdadige in stellingen, behoudens toezicht van den Staat. Kort recht voor jeugdige heklaagdi n ver eenvoudiging der rechtspleging schadeloos stelling aan preventief gevangenen en on schuldig veroordeelden toezicht op levens verzekeringen e. d.verbod van pandjeshui zen. De belastingparagraat is kort en zegt het volgende „Geen verdere uitbreiding of verhooging van 's Rijks directe belastingen. Afschaffing van het recht van successie in de recldc lijn. Versterking van 's Rijks middelen, zoo die uoodig is, worde verkre gen doer indirecte heffingen, o. a. door eene belasting op de transactiën ter beurze. Par. VI, Landbouw eu Nijverheid, luidt De llegcering behoort de Nederl. Land bouw en de Nederl. Nijverheid te steunen en te ontwikkelen door maatregelen van over heidswege te nemen. Met name bchuurt zij, waar zij optreedt als werkgeefster en aaubesteedster, op de be langen van den Ned. arbeid te letten en zich niet dan oin gewichtige redenen te wen den tot liet buitenland. dingen te verhalen, en ik verbaas mij hoe zij met haar mededeelibg begint met liet woord dat tot slot muesl dienen. Heb de goedheid, jongejuffrouw, om mij alles te ver tellen Alles, moeder, ja alles. Uit de kost school teruggekeerd, duurde het niet lang of ik was mot ingenieur Fabris verloofd Hebt gij hein ooit gezien, moeder? Herin nert gij u hem Lk herinner inij hem wel. Een jonk man met een gunstig, edel voorkomen. Over een maand zouden wij in het huwelijk treilen maar God hecll liet anders beslist. Er viel een groot ongeluk voor bij mijne woning op Castel Magno Ter voldoening van een mijner grillen he klommen wij het dak van een in aanbouw zijnd magazijn ik, Fabris en een metselaar; gehoorzamende aan een mijner bevelen, te vergeefs door Fabris afgekeurd, tretieerde de metselaar een gevaar en werd het slachtoffer van lint waagstuk waartoe ik hem aangezet had Hij stortte van het duizelingwek kend hooge dak af, en werd verpletterd (Wordt vervolgd.)

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1896 | | pagina 1