voor Zeeuwseh - Vlaanderen. 0NS_D0EL. LIEFDE EN TROTS. No. 2(H). Zaterdag 21 November 1890. 0e jaargang FEUILLETON. NIEUWSBLAD A BON N EMENTSr R I.I S P«r 3 maanden 40 centsfranco per post 45 cents Voor Amerika 2.5)0 per jaar bij vooruitbetaling. Abonnementen worden Boekhandelaren, Brievengaarders en den bij alle Uitgever. A 1) V E R T E N T I E 1' li IJ S Van 1 tot en met 4 regels '25 cents; elke regel meer 5 cents. Bij abonnement aanmerkelijk vermin derd tarief. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden ingewacht tot Vrijdagnam. 1 ure. Deze Courant verschijnt eiken Zaterdag bij den Uitgever C. DIELEMAN, te Breskms. In ons vorig nummer eindigden wij onze voorloopige verklaring mei deze woorden, dit wij „tegenover een enghartig conserva tisme de democratie willen dienen en hare beginselen bezuiden de Schelde bepleiten". Wij deelden daarbij mee, dat wij niet, zooals liet Weekblad on» aanwrijft, in troe bel water wenschen te vissehen en geen per sonen willen dienen, maar dat we beginse len willen voorstaan en getuigen van wat naar onze meening recht is. In den breedc willen wij thuDS uiteenzet ten wat wij hiermee bedoelen. 'l'ot liierloe hielden wij ons vrijwel buiten de publieke zaak, en waren wat men noemt: een neutraal blad. De Aardenburgsche gast- iiuisgeschiedenis heelt hierin wijziging ge bracht 'en ons doen besluiten voortaan de onzijdigheid te laten varen en mêe ons oor deel te zeggen over zaken vnn algemeen be lang. Over deze kwestie te zwijgen, was ons onmogelijk waar naar onze overtuiging zóó schromelijk onrecht geschiedde, meenden wij daattegen met alle kracht te moeten op komen. En eenmaal de neutraliteit vaarwel geiegil hebbende, verlangen wij haar niet terug, doch zullen voortgaan onze opinie te zeggen over alles, waarhij het groote publiek geïnteresseerd is, ons latende leiden door beginselen, welke altijd de onze zijn geweest, maar wel<e wij tot dusver niet in ons bind lieten uitkomen. Het Aardenburgsche Weekblad spuwt tia- NAAIt HET ITALIAANSCH DOOK T O M M A S A i\ I G II I I) I. Martina's roman was kort maar verschrik kelijk zich toe te wijden aan het klooster leven, zich geheel aan de wereld te onttrek ken, haar liefde, haar trots, haar dwaling «Hes te begraven in het klooster, waarin zij zooveel jaren als leerlinge had doorgebracht. Aldaar zou zij in God leven en Hem leeron kennen Die, groot van ontferming, haar de genade zou verleenen van niet meer te be hoeven te denken aan het onheil door haar gesticht, en Pie haar den man zou dotn vergeten, di» haar de folteringen eener af- ijzing ha,l doen lijden. „Ik heb be hoede aan God zoo kreet Kaar hart en God zal ik vinden in dc cel der nonnen, in het gebed, door te vasten, en in de aan schouwing der heilige en eeuwige dingen". tuurlijk vuur en vlam, lapt hatelijkheid ten onzen koste, zuigt venijn uit ons optreden. Het laat ons koudwij hebben goed ver trouwen, dat de burgers, niettegenstaande de waarschuwingen van dat orgaan, ons nog zóó kwaad niet zullen vinden, wanneer zij kennis genomen hebben van de richting, welke wij uit willen, en de beginselen, welke wij voor staan. Ons blad zal voortaan zijn een politiek blad. Waarom nu in eens, na hetgten in Aardenburg geschiedde? „Vissollen in troebel water", „belangen van bepaalde peisonen dienen", roept de re dacteur van het Weekblad uit. Och neen, w ij hebben nog wel een hooger doel, dat wij nastreven, dan menschen te bshagen en te dienen wil men ons dal nu nageven, vóór de bewijzen daarvoor bijgebracht kunnen wor den, w ij moeten het ons getroosten te ge legener tijit zal het publiek kunnen oordec- leti, of het oris om personen of beginselen te doen is. Ons oordeel over de Aardenburgsche kwes tie en ons politiek front-kiezcu staat in nauw verband met elkunr, dat is zóó; maar een verband, voortvloeiende uit geheel au- dere beweegredenen dan uit onedele drijfvee- ren van persoonlijk belang of a itipathie te gen enkele menschen. Wat Dr. de Glopper overkwam, was ons eene uiting wederom van dat quasi-liberalis- tne, dat met mooie woorden vaa vrijheid en verdraagzaamheid in den mond zich bitter weinig bekommert om de rrchicn en meeningen van ondergeschikten, zich van alle Dergelijke gedachte, plotseling opgerezen in het gemoed van het jonge meisje, keerde telkens weder, vuurde haar aan, wond haar op cn hechtte zich daarin vast met al de hardnekkigheid aan haar inborst eigen. Zich buigen voor Fabris, niir.merZich aan God overgeven, ziedaar het schild tegen dr. aanvechtingen der zinnen. Ziedaar het doel waartoe zij zich zelve voeren wilde, zij jeugdige van jaren en reeds verouderd door hartstochten, rijk aan stoffelijke welvaart, maar arm door de ondergane vernederingen. Zij was trotscb op haar schoonheid ter wille van Fabris, en het was Fabris die met de grootste minachting gezegd had „het is niet de schoonheid des lichaams welke, ik vereer in een vrouw, maar de schoonheid hater ziel." Derhalve bleef God alleen haar over, en God, volgens haar meening, riep haar tot die eeuwige geloften die de schoonheid tot offer eischen, en tot belooning de redding der ziel schenken. D» liefde voor haar va der wierp slechts ren flauw schijnsel in die pikdonkere wolkenmassa. Martina was over tuigd, dat haar vader, na eene lievige uit barsting van verontwaardiging en droefheid, mogelijke middelen bedient om eigen macht staande Ie houden, elke vrije uiting zoekt aan banden te leggen door den bmodval klaar te zetten vour, wie van Item afhanke lijk is. Een klein clubje lteeren, dat regeert en zegt, hoe het gaan moet zóó was het nu te Aardenburg en zóó was het, onze le zers weten het maar al te goed, overal jaren en jaren lang, vooral in onze kleine platte- lanil.-plaatsen. Eene coterie, die men naar de oogen te zien, te eerbiedigen had, wilde men zich niet onmogelijk maken en zijn be staan, zijne toekomst op het. spel zetten. Wel foor het volk wat doen, maar vooral niet door het volk mocht het geschieden het volk een huop omnondigeii, sociaal ge- drukten, die moesten „prijzen, wat de hee- ren wijzen". Er is eene Kentering gekomen in de ge dachten een stroom van uieuw, friscli leven is gegaan door de wereld, verbrrkende de banden, waarin ééne kleine klasse van macht- hebbenden de groote menigte gekluisterd hield. Een nieuwe tijd is gekomen, die een einde zal maken aan deze ovcrheersching van het kapitaal, het volk in zijn breede gelei dingen rept tot politieke vrijheid, alle bur gers als vrije mannen met gelijke rechten naast elkaar wil plaatsen, da maatschap|>clijk misdeelden wil opheffen uit hunnen druk, eene betere en meer rechtvaardige vcrdeeling eiscllt van de gorderen der aaide. Dat is de democratische «(rooming, aan welke ook ons anders zóó kuele en behoud- zieke volk zich niet heelt kunnen onttrekken; welke in Holland en de Noordelijke provin- zich in hat geval gevoegd zou hebben, zon der dat zij bedacht, die ondankbare, dat een onverwacht verdriet ouden van dagen neer velt, even als de bliksem een boom verplet tert. En dat dc beer Martignani, zoo hij al spoedig zich zou kunnen gewennen aan het getnis van zijn Tliend, den ingenieur Fabris, dit grootendeels zou zijn door de vergoeding, van zijn dochter, die hij nog veel inniger liefhad, altijd bij zich te hebben; maar ind'en nu ook deze hem ontviel, wat zou er dan van hem kunnen worden Kon de onverschilligheid, waarmede hij al die on aangenaamheden verdroeg, niet wellicht ont aarden in eene gevaarlijke uitputting door_ den schok van zulk een ontzaglijk groot vcr- dri«t Maar meestentijds vermoeden de kin deren niet wat er gebeuren kan met oude lieden, die, als arme geknakte planten, zoo zachtkens blijven voortleven langs den weg dien zij eenmaal doorloopen hebben. De kin deren, voortgejaagd door onbesuisdheid, door drilt, door trotschheid, ol door welk ander gevoelen dan ook, verscheuren menigmaal het hart hunner ouders, alsof dit van steen was en nimmer om hen gebloed had. Martina was ziende blind, terwijl haar va- cies haren invloed reeds terdege deed ge voelen, maar zich aan dezen kant der Schel de nog niet wist baan te breken, dank zij die coterie, die met baar macht en haar geld alles brheerschte. Die democratische strooming willen wij voortaan dienen, niet langer uns neutraal houdende in den grooten strijd onzer dagen, waar de historie te Aardenburg ons weder een bewijs was, hoe noudig het is op te ko men voor het recht cn een cindq te maken aan den wille :eur van eenige weinige, zich oppermachtig voelende lteeren. „De democratie willen wij dienen", schre ven wij. Deze woorden vereischen nadere toelich ting. Hoe zullen wij staan tegenover Je, ver schillende partijen? Bij welke van deze sluiten wij ons aan Ten opzichte van het maatschappelijk vraagstuk, het in de naaste toekomst der politiek beheerschende vraagsluk, zijn drie stroomingen merkbaaraan de rechterzijde die der behoudsmaiinen, die niet anders dan schoorvoetend cn dan nog met mondjesmaat inwilligende verlangens van het volk aait de uiterste linkerzijde die der socialisten, welke heil zoeken in eene algehcelc veran dering van de grondslagen der maatschappij, afschaffing van privaat-bezit e. d.terwijl daartusschen in eene democratische stroo ming zich beweegt, welke, tuet behoud van de grondslagen der samenleving, door mul der zijn blik rustig op haar vestigde, zonder in liet minst te beseffen wat er in haar oogen te lezen stond. Goed zoo, Mnrtinella, zijt gij in den mocatuin geweest Ferm, zog dat zij de kool en de salade moeten begieten. Wat ziet gij er kostelijk uit van daag Martina had in dien slapeloozen, koorts- nehtigen nacht het plan opgevat een b ief achter tc laten en heimelijk het huis te ont vluchten maar het plan, zóó aanlokkelijk voor iemand die in een opgewonden toestand verkeerde, scheen haar nn ongeschikt toe en zij vsrkoos liever onder het een of andor aannemelijk voorw endsel uit het hui* te gaan. Nauwelijks was zij op, of zij gaf aan h. ar vader haar verlangen te kennen om naar de stad tc gaan met miss Ada; zij had onder scheidene boodschappen te doen, en zou daar na een bezoek gaan afleggen bij de geeste lijke zusters haar geliefde vriendinnen. Zij legde grooten nadruk op de woorden geliefde vriendinnen en de heer Martig nani knipte mot de oogen en glimlachte, zich bezinnende hoe zijn dochter vroeger niet veel vriendschap betoond had voor de heilige bewaarsters baret jeugd. (Wordt vervolgd.)

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1896 | | pagina 1