EUWSBLAD voor Zeeuwsch -Vlaanderen. LIEFDE EN TROTS. 0. 268. L. S! Zaterdag 14 November 1896. 6" jaargang FEUILLETON. ge» A B O N N E M E N T S P R IJ S Per 3 maanden 40 centsfranco per post 45 cents Voor Amerika /2.90 per jaar bij Vooruitbetaling. Abonnementen worden aangenomen bij alle Boekhandelaren, Brievengaarders en den Uitgever. A D V E II TENTIEPR IJ S Van 1 tot en met 4 regels 25 cents; elke regel meer 5 cents. Bij abonnement aanmerkelijk vermin derd tarief. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden ingewacht tot Vrijdagnain. 1 ure. Deze Courant verschijnt eiken Zaterdag bij den Uitgever C. DIELEMAN, te Breskeiis. De Redactie van het Weekblad voor Z.- fbar.derens Westelijk deel richtte vorige Trek een aanval up ons naar aanleiding van ;»s optreden in de Aardenburgsche kwestie. Evenals deze redactie zullen ook onze le- irrs wel reeds geineikt hebben, dat wij de prutraliteit, welke wij vroeger bewaarden turnover de publieke zaak, hebben prijsge lden en ons blad voortaan in eene bepaal de richting zullen sturen, niet om .in troe- l»l water te visschen" of personen te dienen sur n/li beginselen voor te staan en te ge- Irigen, van wat recht is. Volgende week zullen wij breedvoerig ekenschap geven van ons standpunt. Voorloopig volstaan wij inet deze verkla- nng tegenover een enghartig conservatisme lillen wij de democratie dienen en hare be- ginselen bepleiten bezuiden de Schelde. Hoe men kiezer wordt. I. Door de aanneming van de kieswet-Van Houten komen wij met 1897 vooreen men sen toestand te staan op politiek gebied Al moge de nieuwe regeling van het kiesrecht ook nog zoo gebrekkig zijn en te veel rie ken naar den census, niet te loochenen valt iet, dat eene brecde schare, wie tot nu toe NAAR HET ITALIAANSCH DOOR I O H 1 S i K 1 li II I D I. Het kau zijn, waarde dokter, sprak de jonkman glimlachend. En u hebt dus zóó op staauden voel over uwe toekomst beslist Eu u stelt voor om eerst de onderwijzer, daarna de echtge- r ot worden van de weduwe des luclse- laars Ja, Mijnheer. Ik, man van de wereld, vlinder die over zoo vele bloemen heb rondgefladderd, ik hier, onder dien heerlijken hemel mij tot nu toe onbekend, onder de schaduw dezer hoornen, die mij nimmer be schut hebben, ik stel mij voor otn over een ik -r te trouwen een afgelegen huisje te koo- K: lat het droombeeld mijner moeder is, r jr mijn geheele leven te nestelen n gezelschap van de vrouw die ik liefheb, dit recht was ontzegd, mede zal toegelaten worden tot de stembus en daarmee de poli tieke toestand ten onzent eene groote wijzi ging zal ondergaan. Waar een groot deel der volksklasse mee een stem zal krijgen in liet kapittel, zal alle aandacht moeten wor den geschonken aan de sociale vraagstukken, welke te lang werden verwaarloosd en moes ten achterstaan voor andere belangen. Eene gezonde hervorming van liet party- leven zal daarvan het gevolg zijn. Niet langer zal de verouderde leus cle- ricaal of anti-clericaal het sahibbuleth zijn, waarom men zich vcreenigt; maar de vraag: hoe denkt ge over de maatregelen, op so ciaal terrein te nemen welke sociale her vormingen staat ge voor Daarop zal het aankomen. Zij, die zich blind hielden voor de Iccka- nen der tijden, zullen kleur moeten belenrn, en duidelijk en beslist doen uitkomen, wel ke hunne zienswijze is op sociaal-politiek terrein. Andere eisehen en behoeften dringen naar voren en zullen het politieke leven gaan be- licerschen, de stoffelijke belangen van die klasse, welke thans vooreen groot deel mede geroepen wordt zich te doen vertegenwoor digen in 's lands vergaderzaal. Zij doe zich daar dan ook vertegenwoor digen m. a. w. zij make gebruik van het haar geschonken recht. Hoe verkrijgt uien dit recht wie zullen krachtens de nieuwe kieswet mede kunnen welken tot de keuze van volksvertegenwoor digers en om vervolgens een gedeukteeken op het graf van den armen metselaar te laten op richten. Hier is het terras waar Bortolo afviel riep de dokter uit, en wees met den vinger naar het bijgebouw van Castel Magno, dat in nog onvoltooiden vorm hoog boven de toppen der populieren uitstak. My art hiet de oogen op, en eerbiediglijk den hoed alneinende, prevelde hij Eeuwige gelukzaligheid den afgestorve ne en volkomen geluk voor ons die nog hier op aarde vertoeven. XVI. Een onheilspelend flikkerend licht bespeur de men in Martina's blik, wier ingebeelde moed, volgehouden ten koste harer physieke krachten, die haar van lieverlede begaven en deden verkwijnen in een langzaam slopende binnenkoorts, aan het oog des dokters ont gaande, haar tot onberaden stappen moest vervoeren. Zij roemde haar gezondheid, haar vrede, de genoegens des levens, terwijl zij in haar hart de bittere klacht slaakte»ik zal geen goeds meer op de aarde beleven 1 Op de jongste algemecne vergadering van liet Ned. Werkliedenverbond werd de wen- schelijkheid uitgesproken, dat de pers de nieuwe kiezers zoude v«iorlicht«n door meer malen de formaliteiten te publieeeren, welke in acht zijn te nemen door hen, die Maart '97 op de kiezerslijsten wenschen geplaatst te wordrn De nuttigheid van dien maatregel springt in het oog het kiesrecht naar de wetvan Houten is zóó ingewikkeld, dat voorlichting niet overbodig is. Ten behoeve van hen, die onder éénr der categorieën van art. 1 der kieswet vallen, willen wij daarom kort en duidelijk antwoord geven op de vragen me zijn de kiezere der toekom»/ en en val moet men doen om kie zer te vonten Aan wie kent de nieuwe kieawet het recht om te kiezen toe Aan niemand, die niet behoort tot de mannelijke ingnzetenen des Rijks, die geen Nederlander is, en die den leeftijd van 25 jaar nog niet heeft bereikt. Hebt ge deze kenmerken wel, daarom zijt ge evenwel nog niet hek waaui geacht een woord mêe te spre- ken in de groote huishouding van staat. Er wordt meer van u geëischt. Gij moet bewijzen geven van maatschap- pelijken welstand of bekwaamheid. We willen zien, waarin deze bewijzen be staan. Art. 1 dier wet schept zesderlei soort kie zers belasting-, woning-, loon-, pensioen-, kapitaal- en exuuieiikiezers. Zijt ge in eeue ot meer der Rijks directe Haar vader waa niet bij machte de gehei menissen dezer uilcrst gevoelige en trotsche ziel te doorgronden die, geslin gerd door deze beide gevoelens, aan de kie- inei. der droefheid en van den hartstocht het beste deel van haar zelve liet haar gedachten. Want Martina'a gedachten waren geves tigd op Fabris, en zij had zich zelve ver boden aan Fabris te denken Martina's ge dachten waren vervuld van liefde, en in de lielde wilde zij geen geloof stellen. In onophoudelijke tegenstrijdigheid met zich zelve, ineende zij dag aan dag, uur aan uur, zegevierend zich te bevrijden van den doode- lijken last die haar terneer drukte, terwijl zij vruchteloos worstelend er zich hoe lan ger hoe dieper indompelde, gelijk de onge lukkige die in een moeras gezakt, verzinkt, verzinkt tot dat hij er geheel in bedolven is. Niemand in huis noemds den naam des ingenieurs de loop van het huishouden ging werktuigelijk zijn gewonen gang de arbeid op gezette tijden, dan de wandeling, daarna de studie en 's avonds het spel. Martignani, zich met geweld willende op dringen, dat de bedaarde koelheid 'van Mar- belastingen aangeslagen en hebt ge vóór of op I Maart het verschuldigde voldaan, dan wordt ge op dien grond ingeschreven in de kiezerslijst voor de grondbelasting wordt daartoe gevorderd een aanslag van minstens óén gulden. Uit hoofde van deze bepaling alleen reeds zullen velen, vooral in onze streek, waar menig arbeider een eigen huisje bewoont, de rijen der kiezers vermeerderen. Behoort gij niet tut deze gelukkigen, er zijn nog vijf kansen u gegeven, dat gij toch nog binnen de termen der net valt. Wij spraken van woningkiezers; dat zijn allen, die als hoofden van gezinnen of als alleenwonende personen van 1 Aug. tot 31 Jan. in huur hebben bewoond een huis, waar van de huurwaarde bedraagt minstens ƒ0.80 per week in alle gemeenten van dit district, inet uitzondering van de kom der gemeen ten Axel en Terneuzen, waar de minimum- huurprijs ƒ1 bedraagt. Eén kter verhnizen in den tijd tusschcn Augustus en Februari is toegestaan. Hetzelfde geldt van lien, die een schip bewonen van minstens 24 M'. Tot hiertoe vallen alle ongehuwde man nen, die bij anderen inwonen en niet zijn aangeslagen in grond-, bedrijl's-of inkomsten belasting, er buiten inwonende knechts, kostgangers en dergelijke. Ook deze is even wel nog geboden kiezer te worden. Zoo zij nl. dertien maanden (van 1 Jan. tot 31 Jan.) onafgebroken in denzelfden dienst zijn werk zaam geweest, hetzij hij particulieren, hetzij bij eene vennootschap of bij openbare ofbi- tina oprecht gemeend was, bail zijn ret[ust herkregen (voor hem de thermometer van le ven en dood) en bij ontstentenis van Fabris was hij voornemens de hulp van een ander ingenieur in te roepen om het gebouw te voltooien. Oude lieden zetten zich spoedig over bekommernissen been, omdat hun bloed traag vloeit en hun afgematte hersenen, meer dan aan denken, behoefte hebben aan slaap, 's Levens zonneschijn de lielde is on dergegaan voor hen, en in het half duister der schemering kunnen zij niet meer op het voorhoofd der jongelieden lezen wat in hun hart omgaat. Miss Ada was een arm, onnoozel zieltje, altijd vervuld met den schoolmeester, en wezenlijk onbekwaam verder te oordeelen dan volgens den oppervlakkigen glimlach dien zij blielde geruststellend te. noemen, of naar de tranen die zij bij toeval in haar oog ont dekte en verfrisschend noemde. Van de stormen die daar woeldrn in den boezem van het jonge meisje, wist zij niets af, en ver moedde niemand iets, alhoewel dokter Lanza de jonge dame beschouwde door een dubbel brillenglas. Op het briefje, dat Martina aan pen ingenieur geschreven had, was gc en aut-

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1896 | | pagina 1