voor Zeeuwsck -Ylainlderen. LIEFDE EN TROTS. No. 265. Zaterdag 24 October 1806. 6e jaargang, FEUILLETON. I E ABONNE M E N T S P R IJ S Per 3 maanden 40 cents franco per post 45 cents Voor Amerika /2.90 per jaar bij vooruitbetaling. Abonnementen worden aangenomen bij alle Boekhandelaren, Brievengaarders en den Uitgever. A 1) V E R T E N T I E P R IJ S Van 1 tot en met 4 regels 25 cents; elke regel meer 5 cents. Bij abonnement aanmerkelijk vermin derd tarief. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden ingewacht tot Vrijdagnam. 1 ure. Deze Courant verschijnt eiken Vrijdagavond bij den Uitgever C. DIELEMAN, te Breskens. De heer Vorsterinan van Oven heeft ein delijk zijn stilzwijgen verbroken en voor de lezers van zijn blad zijn licht laten schijnen over de gasthuishistorieen, dat hij dit zou doen op de hein eigene manier, met den stijl en de He we van bein gewoon zijn, was ie denken. Maar, dat hij het zou doen oj) zulk et ne armzalige, niets- «eggende wijz% hadden we van een man van zoo groote talenten niet kunnen denken. Indien de vele vervolgen, welke hij zegt, dat nog zullen komen, gelijken op deze inleiding, zal de bestrijding niet moeilijk zijn. Och arme, wat een verdediging Tot, zelfs lijne eigen v rienden moeten zeggen hoe zwak en flauw De geheele inleiding (bijna vier kolom men beslaandej kan men gevoegelijk over slaan voor flauwiteiten als die suikerspek- geschiedenis haalt ieder verstandig inensch de schouders op. Een paar punten zijn er echter in de inleiding, die de moeite waard zijn nader bekeken te worden. Zooals men weet, was in een strooibiljet er op gewezen, dat de heer Van Oyen altijd in zijne cou rant heeft gescholden en verdacht gemaakt; en wal antwoordt hij hier nu op n van mijne zijde heb ik altijd elke personaliteit een weinig ironie daargela tenvermeden en voet bijstuk gehouden." En iets verder ^gescholden, verdacht ge maakt, den goeden naam van iemand in dis- NAAR HET ITALIAANSCH DOOIl TOM M A S A I GDI I» I. Enrico I" riep zijn jonge vriend uit. Wat is er, Myart Ik heb een vervloekten nacht doorgebracht, daarom ziel gij mij zóó afgemat. Bij alle goden van den Olymp maar ik ga den dokter roepen. Hoho ik weet wat mij scheelt. Sinds 'en nacht of twee maak ik gebruik van morphine, en de dosis is waarschijnlijk van lacht wat sterk geweest, waardoor ik misse lijk geworden hen Gooi ik de morphine *eg, dan ben ik genezen. Waarlijk, Fabris, uw bleekheid en uw diepliggende oogappels maken mij bezorgd 1 ronimelsals gij tot zulke buitensporighe- e" uw toevlucht neemt, zal er een krachtig geneesmiddel aangewend moeten worden voor crediet gebracht,daarvan ken ik mij volmaakt vrij. Al veroordeelde ik de daad, den persoon, vuorzoover hij met die daad niet in betrekking stond, liet ik onaange roerd." Hoort het, gij allen, die ooit u hebt be klaagd over toon en inhoud van het Week blad wat u zoo griefde, het was niet meer dan een weinig onschuldige ironie gii hadt groot ongelijk daarover zóó boos te zijn tut uw eigen bestwil was liet, dat de man, die immers is aangesteld tot rechter over alles en allen, li zijne tuchtroede niet spaarde Personen liet hij onaangeroerd O gren- zeloozc zelfverblinding of zeldzame brutali teit,waarover zelfs 's mans dikke vrienden het tiootd moeten schudden. He hier Van Oyen vraagt naar bewijzen; wij zijn bereid ze te geven. Het kan wel eens interessant zijn en z'n nut hebben aan het publiek uene bloemlezing voor te leggen uit de verschillende jaaigangen van liet Week blad, Ie beginnen b.v. wet tien jaargang 1878, welbekend ilour geheel Zeeland, wellicht door geheel Nederland. En dan zullen wij de redactie van de Mid delburger of b.v. den Burgemeester van Aar denburg uitnoodigen als scheidsrechters uit spraak te doen, of de heer Van Oyen niet heeft verdacht gemaakt en zijne kracht ge zocht in laife personaliteiten. Wij zijn bezig deze bloemlezing bijeen te garen en zullen haar te gelegener tijd het publiek aanbieden. Eén bewijs vinden wij alreeds in het laatst verschellen nummer vuu het Weekblad, dat dit hartzeer Maar hoe nuzijt gij een man of een kind Droomt gij of zijt gij bij zinnen?.... Indien gij uwe gezondheid gaat verwoesten, dan zal zelfs de liefde uwer bruid niet bij machte zijn u te redden 1 Ik kwam u juist zeggen, dat ik van plan was naar Gastel Magno te gaan Fabris vloog overeind in zijn bed. Naar Gastel Magno om wat te doen? om de omstandigheden nog te verergeren Integendeelom' de gemoederen tot bedaren te brengen, een overeenkomst te be dingen. Myart, Myart, luister naar mijals gij den toestand bekend maakt waarin ik mij bevind, als gij een toenadering wilt afsmee— ken, als gij op de ecne of andere inauier mijne persoonlijke waardigheid in de waag schaal stelt, dan, Myartzoo waar er een God in den Hemel leeft, ik Wel Dan maak ik een eind aan mijn leven. O gij dwaasKom ik dacht niet, dat gij tot zulke uitersten in staat waart g'j Zoo'n bedaard, verstandig, bezadigd man, als gij Hoe durft gij om een misverstand, otn een stijfhoofdige nuk van de lieer Van Oven het niet kan laten te in- siuucereti en verdacht te maken. Van hen, die hel voor den ontslagen geneesheer op nemen, heet het louli stoutweg, dat zij „van de zaak niets welen", dat zij niet doen „zoo- als ontw ikkelde en nette inensehen betaamt". Natuurlijk, wie het ooit waagt m'nbeer Van Oyen tegen te spreken, is geen ontwik keld eu net inensch hij moet altijd gelijk hebben dat weten wij van ouds. N,og iets in die inleiding, wat ons als re dactie raakt. Wij hadden gewezen op het waas van ge heimzinnigheid, waarin het unlsiag door den heer v. O. en zijne vrienden werd gehuld en hoe redt hij zich nu daaruit „In dc gecombineerde vergadering, waajin het bekende ontslag werd uitgesproken, was geheimhouding opgelegd, totdat de zaak bleek ter algemeene keuuisgekomen te zijn. De be doelde personen (d. z. de redacteur van het Weekblad en de correspondent der Middel burger) lid zijnde der vergadering, moesten dus wachten niet het doen van mededeelin- gen, tot uit een ot andere daad de rucht baarheid bleek, waardoor de geheimhouding eindigde". Begrijpt ge Het moet zóó lang mogelijk onder den dekmantel blijven. Wèl mochten allerlei minuticuse kwesties tusschen den ge neesheer en de regenten, die in regentenka mer of in gecombineerde vergadering moesten afgehandeld worden, aan de groote klok ge hangen worden, doch niet het ofliciéele be sluit lot ontslag, waarvan toch zeer zeker de daarbij geïnteresseerde burgerij diende een jong meisje zulke godslasteringen uit te spreken, die mij schrik aanjagen. Gij zijt buiten uw zinnen door dien slaapdrank laat mij den dokter halen. Terg mij niet, verzocht Eabris ootmoe dig, lusteloos met liet hoofd tegen den muur leunende. Wilt gij mij nu naar Castel Magno laten gaan Zeg inij of gij daartoe uitgenoodigd zijt. Niet rechtstreeks, aangezien men al daar ter nauwernood kennis draagt van mijn bestaan, ten minste in zoo verre dokter Lan za niet over mij gesproken beeftmaar sinds gij weigert Lanza te ontvangen, denk ik er over naar den heer Marlignani te gaan. Om wat te doea hernam de ingenieur toornig. Om den draad te ontwarren. Omaak mijn arm hoofd niet nog sulfer, riep Eabris uit, terwijl hij achterover op zijn bed zonk, er. den eenun arm langs den rand van het bed liet zakken, als wilde hij door die beweging zijn vriend te kennen geven om heen te gaan. Werkelijk zeer uiuroerd nam Mvart de hand zijns vriends tusschen de zijnen en kennis tc dragen, evengoed als haar bekend gemaakt wordt de aanstelling van een niru— wen geneesheer. Of de heeren zich ook op hun gemak ge voeld hebben Ol zij ook gevoeld hebben, dat een storm van verontwaardiging zou op steken Met eene zaak, die zuiver is, durft men ook vour den dag te komen. En nu de zaak zelf. De heer Van Oyen heeft zijne toelicht'ng gegeven daartegenover zullen wij dc ol. stellen. Het ontslag is gegeven op grond, dat ])r. de (Hopper geene schriftelijke kemiisgevin. zond van zijn tijdelijk vertrek, hoewel hij reu plaatsvervanger stelde op eigene kosten, gelijk art. 10 der instructie zegt. waarnaar dc lieer v. O. verwijst. Er is een verzuim gepleegd door den dok terwie ontkent dat? Niemand, ook de dokter niet. Maar hij heeft zijn verzuim ge motiveerd met te verwijzen naar een brief, door hem in vereeniging niet zijn collega Dr. Stern vorig jaar gericht aan het Gemeente bestuur, waarin zij verklaren niet meer te zul len correspondeeren met het Regenten-college zoolang bun niet de verzekering is gegeven, dat deze correspondentie niet misbruikt wordt door den Voorzitter van dit College. Deze grief van Dr. de Glopper is aan twee leden van den Gemeenteraad zoo steekhoudend gebleken, dat zij geweigerd hebben mede te werken tot hel ontslag, terwijl twee andere de vergadering niet hebben bijgewoond, blijk baar ook, omdat zij zich niet konden vereeni gen met liet ontslag. drukte die aan zijn hart. Maak u niet btzorgd over hetgeen ik doen of zeggen zal te Castel Magno, want waarlijk op mijn woord van eer, Enrico, ik verzeker u niet lichtvaardiglijk en luchthar tig te werk te zullen gaan, wanneer de be- wijsgronden die men zal aanvoeren eenige overweging verdienen. Dat ik naar den heer Martignani ga, is niet om uwen verdiensten tc kort te doen, maar veeleer om ze te beter te doen uitkomen want dat ik opheldering tracht te verkrijgen omtrent het geheimzin nige gedrag der jonge, dame, daarin zult gij mij toch gelijk geven en Als Martina eisobt, dat ik met een verzoek tot haar kom haast n dan neen te zeggen hernam de ingenieur, zich met drift overeind richtende, en zijne oogen scho ten vuur. Dan zal ik neen zeggen, antwoordde Myart zachtmoedig. Als Martignani zich over mijne han delwijze mocht beklagen, overtuig heui dan, dat ik ik weet niet wat ik doe Zeg hem, dat ik hem acht en liet heb als ware hij mijn vader Ik zal het hem zeggen

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1896 | | pagina 1