Binnenland. Gemengd Nieuws. personeel van Sen 'kckeiijjke'a l/rein. Bij de stern I egging van den pont Alexan dre III, Woensdag, was ec i rijk versierd vaartuig de Seine komen afvaren. Daarop bevonden zich veertig jonge meisjes, allen tot de eerste Fransche handelsfamilies be- -hooretide en allen gelijk gekleed en met bloemen versierd. Aan den voet van de kei- 'zerlijke tribune zijn zij uitgestegen eu bo den aan de Keizerin een bouquet van zeld zame bloemen, 111 een geciseleerd zilveren vaas aan. Een gedicht van IIeredia werd •bij die gelegenheid door Paul Moutn t, van de C'oinédie franpaise voorgedragen. Eigenlijke verwelkomings.irtikeleii bevatten de Fransche bladen nog niet. l)e Temps prei-s in het bijzonder de attentie van den Czaar, die zijn verlangen had te kennen ge geven het graf van Cariiot in het Panthéon <te bezoeken. I)e bicteuverhnuweiulc landbouwers zijn ten ha >gstn ontstemd over liet nood-suikerwetje, dezer dagen door de regeering aangeboden. In hunne contracten tot levering van sui kerbieten staat de bepaling, dat do prijs der wortelen met 1 per 1000 kilo's zal wor den verlaagd, indien de accijnsprcinie aan de suikerlabrikanten toegekend, wordt vermin derd. Dit laatste nu zal geschieden bij aanne ming van deze noodwet, omdat niettcgen staande de levering van bieten reeds een aanvang heeft genomen, aan de wet terug werkende kracht zal worden toegekend. Weliswaar hebben de fabrikanten bij bet goede vooruitzicht door de suikermarkt hun geboden reeds in bet begin van bet jaar de bovenaangehaalde beperkende bepaling inge trokken, doch met te meer zekerheid is te verwachten, dat zij hunne schade zullen trach ten in.te halen bij bet aangaan van nieuwe contracten, die dikwijls reeds in December moeten worden afgesloten. Dat bij aanneming dezer wet de prijs der bieten alsdan minstens met l per 1000 kiln's zal worden verlaagd, kan dan ook met zekerheid worden verwacht. Intusschen zullen ook niet w einig bieten - verbouwers reeds dit loopende jaar schade .uudervindcunamelijk zij, die een zooge naamd participatie contract hebben aange gaan. waarbij de prijs wordt geregeld naar de ineer of mindere winst door de fabriek .behaald. Dat deze tengevolge van den hoogeren aanslag in den accijns minstens een halve ton minder zullen verdoelen dan waarop zij inet recht beoben getekend, lijdt geen twij- fel. Naar wordt vernomen, zijn er bij het Land- gfilijk zou gonoeind hebben, eu die een vrouw integendeel voor voortreffelijkheden verklaart. Om Gods wil, Fabris ga niet berekenen of gij in uwe boe Innigheid als man meer geldt dan uwe verloofde als vrouw span een paard ill, vlieg naar Gastel Magno, stuif vroolijk aar binnen, omhels en kus vader en doch- ■r, en wentel een zwaren steen op alle nizenissen. Fabris kon bet niet met zich zelf eens irden. Telkens kwam heul bet nauwken- e verbaal op de lippen van de inderdaad stige gebeurtenis die voorgevallen was, en •die aanleiding had gegeven tot het onge noegen en de verdeeldheid der twee gelief den, maar bij had uit eigen vrijen wil ge zworen nimmer den naam van Martina te mengen met dien van Bnrtolo, en behield dus met de uiterste nauwgezetheid bet stil zwijgen. Reeds eenmaal in zijne liefste verwachtin gen teleurgesteld, kwam beul bet door Mar tina uitgedrukte verlangen verdacht voor, als zoude het voortspruiten uit een geest van weerwraak, een neiging tut hooghartigheid die Manilla meesleepte, en er haar toe bracht zieh voldoening tc «erschafFe» ten nadeele van haar geweten, hetwelk voldaan door de vervulling van deze edelmoedige daad, haar den beganon misslag niet langer verwijten zou. (Wordt vervolgd.) bouwcomité, zoowel als bij de suikerfabri— kanten en bietenverbouwende hoeren reeds plannen aanhangig om door voorlichting van <le volksvertegenwoordiging te trachten deze over te halen het dreigende zwaard van hun ne hooiden al te wendeo. N. R. 0. ItRESKEXS, 9 October 1*911. .Van het (testkantoor Breskens en de, daar onder ressurletrende, hulpkantoren werd ge duimde de maand Sept. ingelegd ƒ4152.fi t; terugbetaald ƒ4541.63. Het laatste, door dat kontoor uitgegeven, boekje draagt het nummer 2207. Na in den voormiddag door den con sulent, den heer Geertsema Beckeringh, pre dikant tu Schoondijke, te zijn bevestigd, hield jl, Zondag de heer Onnes, beroepen predikant hij de Ned. herv. gemeente te IJ- zendijke, zijne intrede naar aanleiding van Romeinen 14 vers 19. Bene talrijke schare, waaronder veie katho lieken, w oonde deze eerste godsdienstoefening van den nieuwen leeraar hij, Des avonds werd hein door de Fanfarensoeieteit „Geduld" een serenade met takkellicht gebracht, waar bij hij door don voorzitter, den heer J. Th. Hendrikse, hartelijk welkom werd gcheeten niet den wensch dat de harmonie, die tus- sehen de Katholieke en Protestantsehe leden der sociëteit sedert hare oprichting, nu bij na 60 jaren, bestaat, en die door den hoog geachte» vorige» leeraar zoowel als door de Katholieke geestelijkheid steeds is aange kweekt en bevorderd, ook zijne sympathie mocht verwerven. Onder dankbetuiging voor de bewezen eer verzekerde de heer Onnes dat hij, zooveel in zijn vermogen is, de verdraagzaamheid gaarne zal helpen bevorderen. Hierua herdacht de president kerkvoogd, de heer A. van I loutden ambtsvoorganger, den heer Wijnmalen en drukte de hoop uit dat de band van vrede, liefde en vriends 'hap, die allen trsaam hond, zoo mogelijk nog nauwer door den nieuwen herder zal worden toegehaald. De heer Geertsema Beckeringh dankte met een slotweorn voor de door den president gesproken woorden en zeide dat waar vrede heerscht de Heer zijn zegen gebiedt. Met een gezellig samenzijn op de pastorie van ouderlingen eu diakenen met hunne echtgenooten eindigde de dag. M. Ort Hoofdplaat. Naar wij uit goede bron vernemen is door den Tolgaarder op den weg van Hoofdplaat naar den Nieuwland- sehe molen een klacht bij de politie inge diend, tegen een landbouwer wegens het be- nadeelen van zijn Tol daar hij de suikerbie ten tot nabij den Tol aanvoert met twee paarden, en heen eu weer door den Tol rijdt met één paard, en dan vervolgens weer met twee paarden er door rijdt tot op de haven alhier. Onsthurg. Tot predikant bij de Gerefor meerde Kerk alhier is beroepen de heer W. Goedhuis, candidaat te Amsterdam. Onsthurg. Ten overstaan van den nota ris C. Ie Nobel werd den 8 October jl. ten behoeve van de erven van wijlen do echte lieden A. L. Pauw en C. T. de Brauwer in publieke veiling verkocht en toegewezen een woonhuis, zijnde herberg met vergunning, staande op de markt alhier, groot 53 c.A. aan A. Dusarduijn, bierbrouwer te Sluis voor ƒ1901 en een inanszitplaats in de Herv. Kerk aan P. Lucieer herbergier alhier voor ƒ35. Hoofdplaat. Naar wij vernemen is sinds 6 October jl. de vrouw van J. J. Huijgli alhier vermistaangezien zij lijdende is aan toevallen, wordt vermoed dat haar een on geluk is overkomen. Uit Aardenburg schrijft men ons Onze gemeente verkeert als 't ware in een staat van beroering over het besluit van de gecombineerde vergadering van den Ge meenteraad en het college van regenten van het Burger-gasthuis, van 28 Sept. jl waar bij de heer de G1 opper, als geneesheer aan dat gasthuis is ontslagen. De redenen, die men daarvoor heeft mee tien te vinden zijn zoo ver gezocht, dat het eigenlijk gezegd, belachelijk is als 't niet zoo treurig was, dat een achtbaar college als de raad zich laat mecsleepen uit vrees voor Dat de verontwaardiging algemeen is, be wijst het feit, dat een protest-petionneinent, dat op touw is gezet, nu reeds meer dan honderd vijftig namen bevat. 101 keen teekent er op, rijk en arm, nota bele er. mindere man, ieder wil aan zijn ge voel uiting geven om zijn misnoegen ken baar te maken. liii dat er misnoegen gewekt is, blijkt evenzeer uit een strooibiljet dat Zondagmor gen bij enkele ingezetenen onder de deur was geschoven en van deu navolgenden in houd is Rurgere dezer Gemeente De Gasthuiskwestie is het onderwerp van de gesprekken alhier gehouden. En geen wonder, 't Is voorwaar geen kleinigheid wat onze deftige (wie lacht daar regenten van het Gasthuis voornemens zijn te doen. De doeter heeft zich niet aan zijne ver-1 plichtingen gehouden nl. oui te schrijven aan het edelachtbaar (mooie titel, niet waar College reden dus voor schorsing of ontslag. Maar nu vraag ik u, medeburgers, gij allen die bloed en geen water in uwe aderen hebt zoudt gij uwe vrouw en n zelf door het slijk laten sleuren op de wijze gelijk de voorzit ter van bovengenoemd College, tevens redac teur van een schendblaadje het den dooier en zijn echtgenoote heelt gedaan Zoudt gij u late.u kappen Ot waart ge niet allen verontwaardigd, telkens wanneer de doeter er weer eens van langs kreeg en hebt ge het niet steeds geprezen, dat hij toonde ver boven zijn verlager verheveu te zijn Lang heeft de doeter geduld gehad en steeds met een minachtend schouderophalen de insinuaties en verdachtmakingen beant woord toen de naam zijner echtgenoote even- we! in het schendblaadje prijkte, met het doel haar in iniscrediet te brengen, toen was het uit. Dat hij toen weigerde meer aan een College te schrijven, dat toeliet ,/dat brieven, gewisseld tusschen hem en dit Col lege, dos ofticieele stukken, gebruikt werden door den voorzitter om zijne vrouw in inis crediet te brengen", wie uwer neemt hem dat kwalijk Dal Z. Ed. niet onwillig is, bewijst het feit, dat hij verklaarde te zullen schrijven en zich dus aan zijne instructie te zullen houden, wanneer het College hem zwart op wit de verklaring gaf) dat dergelijke onkies heden (ik had gezet vuile dingen) niet meer zouden plaats vinden. Is dit een onbillijke eiscli Mag men geen voorzorgen nemen om ziju goeden naam te bewaren Aangezien het College hem deze waarborg niet gaf, is hij bij zijn voornemen gebleven. Mag hij dus al beschuldigd kunnen worden zieh niet aan de instructie te hebben g.- houden, hij heeft in elk geval getoond een man van karakter te zijn. En het mooiste van al is, dat de regenten ieder afzonderlijk over de kwestie gehoord, verklaren niets te gen den doeter te hebben en alles ep den voorzitter te schuiven. En waarom de andere geneesheer ontsla gen Deze toch heelt twee jaar geleden hetzelfde verklaard. Deze geeft men pensi oen. Is dit niet met twee maten nieten Ik misprijs het ('.an ook ten volle in die le den van den gemeenteraad, dat ze zoo'n ongelukkig ding als de nieuwe instructie is, maar hebben helpen vaststellen. De bewe ring van een hunner, »de doeter kan het hier toch niet houden" is buiten de orde en komt in 't geheel niet te pas. Wanneer den doeter plichtsverzuim in 't behandelen der arme zieken kon ten laste gelegd wor den, het ware een andere zaak en zoude ik zwijgen. Thans is spreken plicht. Ieder recht geaard burger zal met mij moeten toestem men dat de doeter èn als geneesheer en als mensch zijn plicht doet tegenover de armen, o(i eeue wijze ver boven mijnen lof verhe ven. En staat zijne echtgenoote hem daar- iu niet trouw ter zij. Wie van de meergegoeden bewijst zoo veel weldaden aan de zieken en kraamvrou- als zij M. i. beboeren zij beiden aller- minst door het slijk gesleurd te worden zooals meermalen heeft plaats gehad. In formeert hij de arme bevolking en ge zult gewaar worden, dat ze den doeter en eg» een warm, dankbaar hart toedraagt. Is dit niet voldoende Toch wordt er geprobeerd hem weg te krijgen Het zij zoo. Of de regenten evenwel fier op hunne overwinning kunnen zijn, betwijfel ik zeer en de doeter zal niet van de sympathie die men hem toedraagt verliezen. Ieder weldenkend burger keurt de handel wijze van de regenten af en durf ik beweren, dat de doeter vrij wat meer in aauzieu is dan de regenten. M. i. moesten er in zulke col leges geen personen zitting hebben, die door hun maatschappelijke toestand niet vrij zijn in hun doen en laten. Steeds komen daar uit misstanden voort. Den voorzitter van dit college zoude ik wil- len toeroepen >denk er om, het kruikje gaat te water zoolang tot het breekt". Dit kruikje schijnt sterk te zjjn, doch eens zal het breken, ik hoop het ten minste. Die steeds in een an ders tuin zit te wieden, heeft geen tijd voor, of vergeet zijn eigen. Sommige opvoeders der jeugd geven al bijzonder vreemde voorbeelden aan de kinderen Te Amsterdam wordt een bekwaam onderwijzer ontslagen, omdat hij, volgens zeggeu, buiten dienst iemand belee- digde. Op audere plaatsen mag een onder- wijzes de geheele wereld uitschelden of ver dacht maken en men doet hem niets en vindt nog steeds creaturen, die hem steunen in zijn onzalig werk. 't Is me een raar wereldje en vooral hier. ZEELANDIUS II. Bij vele weidenkenden, niet alleen in Aar denburg maar zelfs in het geheele district, rijst de vraag hoe het mogelijk is, dat het gemeente-bestuur zich heeft laten vinder., om een zoodanige uiorecle wandaad te be gaan. Afgescheiden van de vraag of dl. de (dop per als geneesheer van het gasthuis zooda nig heeft gezondigd, dat het ontslag nood wendig was, is de wijze waarop en de re denen waarom van te personcelen aard, dan dat de houding van het gemeente-bestuur ook maar eenigszins te verdedigen is. Im mers indien, de meerderheid van het college van regenten het misbruiken van het archict niet wilde of durfde tegengaan, had het ge meentebestuur het aan hein ïekenplichtig regenten-college tot dien plicht moeten bren gen. Dan was de. quaestie op eene recht vaardige wijze opgelost. Waar blijft toch de Aardonburgsche cor respondent van de Midd. Crt., die overigen! van de raadsvergaderingen met periodieke I werkzaamheden, zulke lange verslagen kan I t geven, met de vermelding dezer feiten f Dat het Weekblad v. Z. VI. W. D. zwijgt, ligt misschien in de taktiek van de redactie I van dat blad, en is wellicht om die reden i ook best te verklaren. Uit Delfzijl meldt de Volksst. Bij de politie alhier is aangifte gedaan dut hij den winkelier J. van Betum, wonen de in de Mosterdgang alhier, jeugdige en ook meer opgeschoten knapen op de hoogte gebracht worden van het kaartspelen. Vat B. doet zeil ook tnee en wel zoo, dat bf wel zorgt winner te blijven en de knape» hun geld in zijne woning laten zitten, f'1* de jongens aan het geld komen om te kun nen spelen is reeds begrijpelijkdat worJi op oneerlijke wijze door hen verkregen het ouderlijk huis. Wij hoorden dat een knaap sedert cenigen tijd wel eeli bedrag van ƒ25 vau zijne ouders heeft ontvreemdhfl juiste bedrag kan men in die gevallen n,c' te weten komen.

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1896 | | pagina 2