voor Zeeuwsch - Vlaanderen. LIEFDE EN TROTS. No. 263. Zaterdag 10 October 1896. 6' jaargang. FEUILLETON. NIEUWSBLAD ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 40 centsfranco per post 45 cents VToor Amerika /2.90 per jaar bij vooruitbetaling. Abonnementen worden aangenomen bij alle Boekhandelaren, Brievengaarders en den Uitgever. A D V E R T E N T I E P R IJ S Van 1 tot en met 4 regels '25 cents; elke regel meer 5 cents. Bij abonnement aanmerkelijk vermin derd tarief. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden ingewacht tot Vrijdagnam. 1 ure. Deze Courant verschijnt eiken Vrijdagavond bij den Uitgever C. DIELEMAN, te Bres/eens. $>ttit<nl»nilsff|e >1Mh- De voornaamste geschiedenis van den dag in de staatkundige wereld is ongetwijfeld het bezoek van het Russische keizerpaar aan Frankrijk. De opgewondenheid der Franschen is on beschrijfelijk, zoowel op de dagen voorafgaan de van dat bezoek als op het huidige oogen- blik zelve, nu Czaar Nicolaas de gast van Felix Faure is. Maandagochtend zijn H. II. M. M. van Balmoral naar Portsmouth gereisd om van daar de tocht over het kanaal voort te zet ten. De Russische jachten werden begeleid door twee rijen Engelsche oorlogschepen. Zoodra de door Frankrijk uitgezonden sche- pt-n de Russische ontmoetten, gaven de En— gelschen het escorte over, die bij hel terug gaan Ui kanonschoten van elk schip losten. Daarna werd koers gericht naar Cherbourg alwaar de komst van den Czaar met onge duld werd verbeid. Ter ontvangst was de President reeds Zon dag naar Cherbourg gereisd, ter welker ge- legeuheid een escorte kurassiers zijn rijtuig tot aan het station St. Lezare begeleidde. Op het perron waren ter uitgeleiding aan wezig de presidenten der Kamers, al de mi nisters, de hooge ambtenaren en officieren, die aan het keizerlijk paar gedurende het verblijf in Frankrijk zijt, toegevoegd, de Rus sische gezant te Parijs en de Fransche ge zant te St. Petersburg; eerstgenoemde met hel geheele personeel d t ambassade. NAAR HET ITALIAANSCH DOOK TOMMASANI GUIDI. Den dag daarna schreef lnj den ons be kenden brief, en stelde dien, met zich zelf tevreden, ernstig en vastbesloten in handen van zijn vriend. Myart spelde het geschre vene langzaam over. Gij hebt met zeldzame plechtstatigheid den standaard der eigenliefde omhoog gehe ven, terwijl ik, in uwe plaats, mijn waarde Fabris, eenvoudig zou geschreven hebben wat er gebeurd is, dat is gebeurd 1 Zeg aan uw dochter, dat ik haar echtgenoot zal wor den, en schik inmiddels tegen etenstijd voor mij een plaatsje aan tafel in. De brief van ingenieur Fabris werd afge zonden, en het antwoord, niet van den heer Martignani, maar van de jonge dame, was als volgt De voorzitters der beide Kamers alsmede andere op het perron verzamelde hoogge plaatste personen volgden den President ir. den salonwagen en maakten de reis naar Cherbourg mee, alwaar de trein te 7 uur des avonds arriveerde. Maandagmiddag te 12 ure werden de Czaar en de Czarina door den president ontvangen, terwijl hij Hunne Majesteiten bij het aan wal gaan de ministers voorstelde. Te half twee liet men het Fransehe escader de revue pas- seeren. Te 6 ure werd in het arsenaal door den President een diner aangeboden. De Russische Souvereinen zijn te half 9 naar Parijs vertrokken, nadat Faure hen reeds was vooruitgereisd om hen te Parijs te ont vangen. Omtrent de vorstelijke versiering van het Elysée leest men, dat daar langs de groote trappen II gobelins zijn aangebracht, oeiioo- reude tot de drie beroemde reeksen, van Lo- dewijk XIV afkomstig de Fructus belli, de Dierenriem er, het Oude Testament. Van de eerste heeft men portières gemaakthet zijn prachtige stukken, geweven naar de teeke- ningen van Jules Romain, en van onschat bare waarde, daar ze alle uniek zijn. Er worden dan ook speciale bewakers bij ge steld om ze tegen mogelijke omhandigheden van rookers of bedienden te beschermen. Om kwart over twee traden Faure en de Czaar in de groote salie des fètes binnen, (die onder Carnot nieuw bijgebouwd is aan het Elysée), waar de leden van het parle ment zich vereenigden. Faure stelde de pre sidenten van Senaat en Kamer nogmaals XIV. Martina Martignani, die volgens het voorbeeld van ingenieur Fabris niet vraagt, niet redeneert, niet in een schikking treedt inet het gevoel van eigenwaarde, wordt ge drongen door een gewaarwording van berouw, die haar kwelt van 's morgens vroeg tot 's avonds laat, oin u een gunst te vragen, de e e n i g e gunst die gevraagd e» toegestaan kan worden zonder dat er bij beide partijen sprake zij van eigenliefde. Martina Martignani geeft den ingeni eur Fabris te kennen, dat zij wei.scht de weduwe en het dochtertje van den metse laar Bortolo voor altijd bij zich aan huis te neinen. Niets audersEn dit alles met vaste hand geschreven. Fabris verstijfde van schrik, Myart glim lachte. Wat denkt gij te doen Gij zijt toch niet van meening de jonge dame haar zin te geven, door op haar bevel, gelijk een pakje lekkers of een ruiker bloemen, de moe der met haar dochtertje weg te zenden Ik verzoek u mij ook hierbij in aanmerking te voordeze vervolgens de bureaux dier b - de lichamen. Daarna ging de Czaar met den President den kring rond en deze stel de hem de oud-ministerpresidenten voor. Het gala-diner vond Dinsdag op het Ely sée eveneens plaats in de salie des fétes. De tafel stond op de estrade en had 18 cou verts, waarvan 12 op één rij. Aan den maaltijd werd deelgenomen door den Presi dent en meviouw Faure, den Czaar en de Tsaritsa, de presidenten der Kamers, den premier en eenige anderen. Loodrecht op de hoofdtalcl waren twee andere tafels aan gericht en ecu vierde tafel van 80 couverts stond in de zaal, die door den wintertuin van de galerie des fêtes werd gescheiden. Toen de Czaar Dinsdagmiddag voor het eerst op het Elysée verscheen, vroeg hij Fau re dat mevrouw hem werd voorgesteld. De Czaritsa was daarbij niet tegenwoordig, maar bevond zich in het hotel van de Russische ambassade. Terwijl nu de Czaar met den President de leden van het parlement en de andere grootwaardigheids ontving, reed me vrouw Faure naar de ambassade en werd daar ontvangen door de Czaritsa. Deze bracht haar vervolgens in den loop van den luid- dag een bezoek op het Elysée terug. De kardinaal Richard, aartsbisschop van Parijs, had tot de geestelijken van zijn dio cese een langen brief gericht, waarin hij, on der aanhaling van de woorden door Leo XIII tot de Slavische volken gericht, de ge- loovigen opwekt God te bidden en dank te zeggen. »Wij zullen de zeer heilige maagd Maria, schutsvrouwe van Parijs en van Frank- nemen, als zijnde uw gast, die zich onledig houdt met de psychologische studie der boerin. En a proposzoudt gij inij ook de beteekenis kunnen zeggen van dit woord b e r o n w waarover heeft de jonge da me btrouw Fabris gaf geen antwoordmaar verviel weder onder de heerschappij der somberheid. Ik ga naar Duitschland, sprak hij kortaf en steunde zich het vaalbleeke voorhoofd met beide handen. Mijn waarde, doe iets beiersver plaats u niet 1 Zijt gij niet tot het begrip gekomen van hetgeen ik terstond begreep Juffrouw Martignani verlangt niets liever dan u aan hare voeten te zien, even als gij ver langende zijt om u daar neer te werpen maar aangezien geen van beiden moed ge noeg heeft naar de inspraak zijns harten te handelen, en gij liever achter den rug om elkander uitscheldt, zooals ki ideren plegen te doen, zoo blijft gij steeds op de manier der zoo even genoemden, in den vreemden strijd tusschen de eigenliefde en de eigenlijk gezegde liefde, elkaar op een eerbiedigen af stand aanstaren, alleen naderbij komende om elkander de een of andere hatelijkheid toe rijk, aanroepen, dankbaar als wij zijn jegens den souverein, die, getrouw aan de gods vrucht, den Slavischen volken eigen, zijn bezoeken aan onze openbare gebouwen heeft willen beginnen inet de oude kerk van No- tre-Dame God verhoore den wensch van Leo XILIHij zegene het verbond tusschen de twee volken ter wille van den wereldvre de en bereide door deze vriendschap de ver- eeniging der volkeren in het geloof eu de goedertierenheid van Jezus Christus voor De kardinaal had gelast dat deze brief van ahe kansels in zijn diocese zou worden gelezen, en dat Wosnsdag 7 October ecu plechtig Te Deum in de Notre-üame zou worden gezongen. Het hoofd van de derde afdeeling recher che-politic, André, moest zich voortdurend in de onmiddellijke nabijheid van den Czaar bevinden. Er was een slaapvertrek naast dat van den Tsaar voor hem gereed ge maakt in de Russische ambassade. Ook wa ren verder strenge maatregelen voor de or de en de veiligheid genomen zoo was o. a. overal waar de Czaar langs kwain de circu latie ot doorgang van personen en voertui gen verboden gedurende een half uur vau te voren. Overigens mocht Parijs feestvieren. Alle café's en restaurants moesten Dinsdag den heelen nacht en Woensdag tot 's nachts 3 uur open blijven. Er werden natuurlijk reeds tal van minder officieele banketten en ont vangsten voorbereid. Zoo gaven de spoor wegbeambten Woensdag een reuzemnaaltijd gevolgd door een punch, aan het Russische te dienen, en dan poetst gij de plaat. Bij den hemel, mijn waarde Fabris 1 kom toch eindelijk eens tot u zelveuHerinnert gij u nog op school Daar was eens ecu twist met een van de meesters. Hij hield u voor den uitstrooier van eer. praatje ten zijnen nadeele en had u deswegen straf op gelegd de schuldige werd ontdekt, gij her- kreegt uwe vrijheid, en hoewel in een zede- lijken zin schadeloos gesteld duur allerlei bi- tuigingen, door vriendelijkheden, door lief— koozingen zelfs herinnert gij het u nog kostte het, omdat uwe eigenliefde zich ge kwetst waande, u moeite de gunstbewijzen van den meester aan te nemen die, op zijne beurt zich beleedigd gevoelende door uwo hardheid, u in hardnekkigheid overtrof, zoo dat gij niinmer tot eene verzoening kwaaint. Wilt gij die geschiedenis herhalen Maar een man moet niet sineeken 1 veel minder nog wanucer hij gelijk heeft O hoor dien despoot eens aan 1 Waar het de liefde betreft, mijn vriend, daar twist men niet over rechten en plichten, zooals ik gewoon ben te doen met mijn knecht. In de liefde begaat een man soms verkeerdhe den, die Monseigneur Delia Casa onverdra-

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1896 | | pagina 1