Binnenland. Gemengd Nieuws. \nzeiger aldaar verklaard, gcencrlei l)e- dheid aangaande de naaste toekomst, te teren. I)e Sultan heeft den gezant op 5 uitdrukkelijk verlangen zijn keizerlijk d gegeven, voortaan bij eveutueele on- geldheden slechts de politie en de gere- 3 troepon te laten optreden en het ge ien eener gewapende volksmenigte ten igste te verbieden. Hierdoor zou een >egzainc waarborg verkregen zijn. De elijkheid van een herhaling der bniten- igheden van de zijde der Turken houdt •ezant voor uitgesloten gevaren voor de ipeanen dir. zich te Konstantinopel be en, bestaan naar zijn inzichten niet en vlerheid niet voor de Duitsehers. In ï-Azië zou volkomen rust heersche-n. ir weerlegging van de onzinnige insinu- der buitenlandsche pers, stelt de Nati- Zeitung op grond van vertrouwbare in- ipgen vast, dat de Sultan reeds in het i van het jaar keizer Wilhelm om een ïlding van het keizerlijke gezin verzocht, van de uitvoering evenwel tot Augus- vei'traagd werd. Deze inwilliging van gedaan verzoek hangt niet in het minst n met de betreurenswaardige gebcurte- n te Konstantinopel, zooals trouwens de jtig van den Duitschen gezant, bij de e, tegenover de bloedige gruweldaden elijk deed blijken. edepnteerde Staten van Zeeland hebben de gemeentebesturen van deze provincie 'olgcndc circulaire gericht 3aarne zullen wij zoo spoedig mogelijk u vernemen of het u wenschelijk voor- t, dat uwe gemeente in stemdistricten eeld wordt, en zoo ja, op welke wijze de eling zoude kunnen geschieden. Mocht gemeente hoofdplaats zijn van het kies- ict. dan zien wij tevens de opgave fcege- van het stemdistrict waarin het hoot'd- ibureau zitting zoude moeten hebben tocht op 10 October a. s. van u geen sht zijn ingekomen dan zal het er voor mden worden dat de verdeeling uwer ge- nte in stemdistricten niet gewenscht wordt. BIIESKEY8, 2 October 1896. ooals uit achterstaande opgave blijkt zijn en Stoombootdienst op de Westerschelde de maand October belangrijke wijzigin- gekoinen, waaruit blijkt, dat de eerste van Vlissingen naar Breskens en omge- d een half uur vervroegd is, en thans te 6 en te 6 unr afvaart. )p Dinsdag en Vrijdag gaat de eerste van Ter Neuzen te 5.10 en de tweede te 7.35, terwijl die beide booten van uwe en voer haar met mij mede naar abris had geen lust om te lachen en bijgevolg die grap onopgemerkt voorbij— 1. ata werd naar haar nieuwe verblijfplaats racht, en aanstonds verspreidde zich in ganschen omtrek de mare van deze lestad. [yart aanvaardde de taak van de kleine genezen, en tot het hereiken van dit phi— ropisch doel verleende hij de behulpzame d bij de wrijvingen, bij het leggen van pen en watten, en hij het toepassen van de baden. Dabris zat te droouien in zijn ler, terwijl Myart en de dienstbode zich het meisje beijverden. Maar den vol den morgen, na rijp beraad van Myart de dienstbode, kwam uien tot het be- t, dat zonder geneeskundige hulp de ge- ing van het -kind bezwaarlijk zou gaan, ging de moeder dokter Lanza halen, zoo wij reeds wisten. 'abris had in zijn eenzaamheid onder- eidene brieven aan den heer Martignani chreven, en telkens weer deu een na den er verscheurd. Hij streed tegen den angst wederom een weigering vau Martina te gen, en zocht met koortsachtige gijaagd- I naar de meest geschikte termen op o omstandigheden toepasselijk. (Wordt yervolgd.) Vlissingen alsdan vertrekken resju te 6 uur en te 8.50. Op de overige? dagen gaat de eerste boot van 'Ter Neuzen te 5.40 en die van Vlissingen te 7.05. De overige diens ten blijven onveranderd. De avondbooten zijn natuurlijk vervallen. Gemakshalve heb ben we de uren van vertrek volgens de Amsterdamsche tijd berekend. Met ingang van 1 November a. s. worden o. in. de navolgende rijksambtenaren verplaatst, als J. P. van Bortel le kl van Veere naar Breskens, P. Versiuijs 2e kl. van Aardenburg naar Hoedekenskcrke, A. B. de Meulemeester 2e kl. van Breskens naar Hon- tenisse, C. J. de Bruijnc 3e kl. van Hein— kenszand naar Aardenburg. De collecte voor de school met den bijbel heeft o. m. opgebracht te Oöstburg met Zuidzande ƒ103.64. (5roede. De heer C. Brakman, lecraar aan het gymnasium te 's Giavenhage, is te Utrecht cum laude geslaagd voor het exa men in de klassieke letteren. De Staatscourant no. 230 bevat de wijziging der Statuten van de [Jzendijksche Stoomtram-maatschappij te IJzcndijke als lo. Het aanleggen, exploiteeren, verhuren of aan anderen in exploitatie geven van een stoomtramweg van Schoondijke over IJzen- dijke naar de Belgische grens. 2o. Het aanleggen, in eigendom overne men, verhuren of in exploitatie geven van andere lijnen, of deel te nemen in andere tram- of spoorwegmaatschappijen. 3o. Het zoo noodig aankoopen, verkoopen en in depot nemen van alle door haar te vervoeren producten, als steenkolen, mest- speciën, enz. Sluis. Door den raad werd in zijn m de vorige week gehouden vergadering besloten a. tot den openbaren verkoop van eenige voor de gemeente onbruikbaar geworden goe deren alsmede van afbraak herkomstig van de restauratie van het raadhuis, b. tot het maken van een nieuwen wel waterput ten be hoeve van den directeur van het post- en telegraafkantoor en tot het uittrekken daar voor van een bedrag van ƒ150 op de be grooting van het loopende dienstjaar. Aan het slot dier zitting betuigde een der leden zijn leedwezen, als door meerdere ingezete nen gedeeld, over de wijze waarop gehandeld is inet de fraaie lindeboomen op de groote markt alhier, die door het afkappen en af zagen in stompen zijn veranderd en een lee- lijken muur aan hot oog bloot stellen. Schoondijke, 28 Sept. Heden had alhier eciie verkiezing van zeven leden van het kiescollege der Ned. Herv. gemeente plaats, voor vijf aftredende leden de heeren Tz. de Hulster, W. I. Leenliouts, Iz Butler Sr., A. J Versprille en A nth. Luteijn en voor ziening in twee vacaturen in plaats van de heeren P. van Houto, die ouderling is ge worden en Iz. Masclee, overleden. De vijf altredenden werden allen herkozen en geko zen Jobs. Risseeuw met 11 stemmen van de 21 geldige en eene herstemming moet plaats hebben tusschen Anth. Risseeuw, die 8 stem men verkreeg en Iz. du Bois die 6 stem men had op P. Risseeuw Pz. waren 4, Iz. Risseeuw Iz. 3, P. Castclcijn 2 stemmen en op 8 verschillende personen ieder een stem uitgebracht. Met ingang van 16 dezer wordt de heer W. F. Dhont, surnumerair, werkzaam gesteld aan het post- en telegraafkantoor te Breskens. De door de Staten van Zeeland in hunne vergadering van 15 Juli jl. vastge stelde rekening der provincie over 1894 heeft thans de koninklijke goedkeuring lerkregen. De ontvangsten hebben bedragen 467.471.93; de uitsr&ven ƒ426.531.16 zoo dat het voordeelig saldo bedraagt ƒ40.940.77. Bij de behandeling van eenige wijzi gingen in de Schoolwet is een amendement om de vrije en orde-oefeningen als verplicht leervak te laten vallen, verworpen met 58 tegen 14- stemmen. Een dergelijk lot onder ging een amendement om de exaimn-gelden te doen vervallen. Onder de gemeente Oosterbeek zijn dezer dagen bij liet baggeren in den Rijn door de machine opgehaald verschillende voor werpen uit den tijd der Romeinen vazen, pannen en ook een zwaard. De merkwaar dige voorwerpen verkeerden nog in uitste kenden staat. Zaterdagavond had op het station U- trecht bij vertrek van trein 0 het volgende plaats Toen de trein reeds in beweging was, kwam een reiziger aanloopen die nog mee wilde. Hij sprong op de treeplank en hield zich aan den handgreep van den waggon vast, viel echter en bleet hangen terwijl het bovengedeelte van zijn lichaam over het per ron werd medegesleept. De opzichter-machinist II. C. Hoes, dit bemerkende, sprong tusschen den reeds in flinke vaart zijnde trein en ontkoppelde de slangen der luchtrem, waardoor onmiddellijk de trein tot stilstand werd gebracht. Men kon hierdoor den ouvoorzichtigen reiziger voor een groot ongeluk behoeden. Men meldt uit Stavenisse Beu arbeidersvrouw alhier had dezer da gen de onvoorzichtigheid om eene pan. waarin zij de kokende aardappelen had afgegoten, ut de nabijheid van een bijna 3-jarig kind op der. vioer te laten staan. Nauwelijks had de vrouw zich verwijderd, of het kind viel in dat kokende water, zondat een groot gedeelte van het lichaampje met hevige brand wonden bedekt is. De politie te Amsterdam heeft een goede vangst gedaan. Een zekere P., op- kooper in de Utrechtsche dwarsstraat, kwam den heer van der Wiele, commissaris in de 5de sectie, waarschuwen dat bij hem gouden voorwerpen waren te koop geboden en on middellijk werd deze ïuededeeling aan den hoofdcommissaris, den heer Franken, overge bracht. Deze dacht terstond aan den Gor kumschen diefstal en gaf aan alle goudsmids in de stad kennis van de mogelijkheid dat bij hen ook een deel van het gestolene zou te gelde worden gemaakt. Dit bleek geen overbodige maatregel te zijn want weldra kwam van de 6e sectie (commissaris Fünd- her) het bericht dat bij een goudsmid een groot aantal gouden voorwerpen waren ver kocht die waarschijnlijk van een diefstal af komstig waren. Men meende dus de daders op 't spoor te zijn. Evenwel de aangever was iemand aan wiens betrouwbaarheid wel eeuigszins te twij felen viel. Immers hij was indertijd te Rotterdam in hechtenis geweest en al scheen hij sedert dien zijn le^en gebeterd te hebben, er bleef toch altijd wel tenige grond tot arg waan over. Er was echter controle mogelijk, want P. vertelde dat van de twee mannen die het gestolen goed bij hem hadden ge bracht, een oude kennis van hem was uit de Rotterdarasehe gevangenis (het was dus zeer verklaarbaar dat zij juist bij hem kwa men.) Maar de naam van dien ouden ken nis wilde hem niet meer te binnenschieten; echter gaf hij zoo nauwkeurig mogelijk het signalement van den bedoelden persoon op en de hoofdcommissaris seinde nu aan zijn ambtgenoot te Rotterdam of iemand met dat signalement aldaar gedetineerd was geweest en, zoo ja, welken naam hij droeg. Als ant woord kreeg men weldra dat inderdaad dat signalement daar was herkend als behooren- de bij een vroeger wegens diefstal gedetineerd persoon, genaamd R. en toen die naam aan P. werd genoemd, verklaarde hij ook dat die inderdaad de naam van den persoon was die met nog een ander de voorwerpen aan hem had verkocht. De heeren waren inmiddels verdwenen en er moest spoedig gehandeld worden want de daden der politie begonnen al ruchtbaar te worden zoodat er kans was dat de vogels spoedig gevlogen zouden zijn. Er werd ge seind aan alle groote plaatsen eu nog den zelfden dag werden twee verdachten, nl. R. en een zekere H.,' te Rotterdam gepakt. Zij zijn naar Amsterdam opgezonden en voor den hoofdcommissaris gebrachtK. heeft reeds bekend. De in beslag genomen voorwerpen zijn door den eigenaar herkend als de van hem ontvreemde. Maandagnacht hoorde P. D. L. te Leiderdorp zijne vrouw langs het huis )oo- pen, om, zouals hij meende, een ton buiten te zetten ter opvanging van regenwater. Door haar lang wegblijven ging men baat zoeken, hetgeen leidde tot de ontdekking, dat zij in eene sloot langs den Lagen Rijn dijk was terechtgekomen en verdronken. Eenige zakkenrollers hadden zich ver zameld voor liet paleis op den Dam te Am sterdam allen keken naar boven, zeggende „Jongen, jongen, wat een waagstuk, om aan één hand te hangen in dat klokkenspel". De nieuwsgierigheid en het gedrang werden hoe langer hoe grooter en het einde van de geschiedenis was, dat een bijzonder oplet tend of onoplettend heer het verlies van zijn gouden horloge en dito ketting kon consta- teeren. Een felle brand is uitgebroken in het koffiehuis „Ruimzicht" te Boskoop, dat met drie er naast staande huisjes verbrand is. Eene weduwe, in een dezer huisjes wonende, stierf van schrik. Eene vrouw te Scherpenzeel, die haar kindje bij zich in bed nam, heeft het wicht in haren slaap doodgedrukt. Toen het detachement huzaren te Zut- phen Vrijdagochtend gereed stond om uit te rukken, begon een der paarden te steigeren, viel achterover en bleef op de plaats dood. De berijder kwam er gelukkig niet den schrik af. Te Spckholzerhcide (L.) is dood op eene bank liggende gevonden een onbekend manspersoon, die men den avond te voren dronken over den weg had zien loopen. Op zijn rechterarm was getatnueerd H. G. 1860 en op zijn linkerarm een vrouwenfiguur op een aardbol. De heer R. te Breda bevond zich op de stoomtram van Zundert naar Breda. Bij het verlaten van Rijshergen woei zijn hoed af en had hij de onvoorzichtigheid zijn hoofd deksel na te springen, met het ongelukkig gevolg, dat de tram over zijn linkerbeen ging, dat beneden de knie werd verbrijzeld. Te Amsterdam is in arrest genomen een vrouw, Rika Schermachcr genaamd, wo- nende in de N.-Z. Armsteeg. Zij moet in een twist met een andere vrouw, Maria Oos- ting, deze zoo zware verwondingen hebben toegebracht, dat zij kort daarop is gestorven. In de nu trekkende 352ste Staatslote rij is 11. Dinsdag de /'100.000 gevallen op No. 719. Iemand te Gouda woonachtig, had de onvoorzichtigheid eenige dagen véér k de trekking een briefje (t/^ aandeel) van ii dat nummer te verscheuren, waarvan nu het i gevolg is, dat de daarop gevallen -prijs d 4250, niet kan worden uitbetaald. k Dezer dagen gebruikte de familie Fou rier te Tutfeanx in Frankrijk het middag- 1 maal, na afloop waarvan de vader en de moe der naar den tuin gingen om de bloemen te verzorgen. De 25-jange dochter des huizes ruimde intusschen de tafel op. Plotseling voelde zij bij het linkeroog een hevige pijn, die veroorzaakt werd door den steek van een gele wesp. Zij wreef de gestoken plek on- middellijk met eenige bloemen, doch ondanks alles ontstond een hevig gezwel, dat ieder oogenblik in omvang toenam. Toen de va der een kwartier later de kamer binnen kwam, vond hij zijn dochter buiten kennis j op een stoel liggen, met opeengeklemde tan- j den. Een half uur later bezweek het arme meisje, nadat haar gelaat geheel zwart ge_ worden was. I In de buurtschap Zuidveen, gem. Steen- wijkerwold, ziju een boeren- en een arbei- derswoning verbrand, benevens een hoeveel heid rogge en circa 20.000 pond hooi. D® s bewoners, die reeds te bed lagen en ternau wernood aan de vlammen ontkwamen, ver- loren hunne inboedels, van den een slechts

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1896 | | pagina 2