voor Zeeuwsch -Vlaanderen. LIEFDE EN TROTS. No. 262. Zaterdag 3 October 1896. 6e jaargang Na vijf jaren. FEUILLETON. I E U S LAD ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 40 centsfranco per post 45 cents Voor Amerika /2.90 per jaar bij vooruitbetaling. Abonnementen worden aangenomen bij alle Boekhandelaren, Brievengaarders en den Uitgever. A D V E R T E N T I E P R IJ S Van 1 tot en niet 4 regels 25 cents; elke regel meer 5 cents. Bij abonnement aanmerkelijk vermin derd tarief. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden ingewacht tot Vrijdagnam. 1 ure. I)eze Courant verschijnt eiken Vrijdagavond bij den Uitgever C. DIELEMAN, te Breskms. We hebben het gepast gemeend, ter ge legenheid van het eerste kroonjaar, dat ons blad viert, een enkel woord aan dat feit te wijden. De grondtoon van dat herinneringswoord is een dankbare. In de eerste plaats, voor de omstandigheid dat door de voortdurende toename ons blad levensvatbaarheid bleek te bezitten en in de tweede plaats voor het tertrouwen dat men ons in 't algemeen ge schonken heeft, door eene blijvend betoon de belangstelling. Schreven we in ons eerste nummer van 3 October 1891, dat, al kon op de verschij ning van ons blad niet de geijkte uitdruk king, dat zij in eene gevoelde behoefte voor- net, van toepassing zijn, wij niettemin in de rij onzer zusters een bescheiden plaatsje troegen, dan kan het niet anders ol we moeten voldaan zijn. Voldaan, omdat ons blad in zijn vijfjarig bestaau bewezen heeft, onder elks bereik te kannen en te mogen komen, zoo wat in houd als wat prijs betreft. Vooral daardoor stelden we ook de kleine man in de gelegenheid om een eigen Cou rant machtig te worden. Dit is dan ook een voorname reden dat oni blad zulk een vlucht heeft doen nemen. Cijfers te noemen, achten we minder nood- lakelijkliet steekt maar, en we zijn er van overtuigd, dat een degelijke en bevattelij ke inhoud meer voor een courant spreekt, NAAR HET ITALIAANSCH DOOR tommasani guidi. Fabris ging, deed opening van zaken, luis terde naar de vriendelijke woorden van de bedaagde dame, van de achtenswaardige ma- taf, die als eerste vereischte voor een far- «enlijk man op den voorgrond stelde, dat bij zijn eens gegeven woord gestand zou doen, f daarom volhield, dat het volgens recht billijkheid nimmer de plicht van een 8®ii man kon zijn om een verbintenis van en van gevoel af te breken op grond Jan jeugdige dwaasheden, opvliegendheid van karakter, vrederandsohr gerio'^schatting en Wderlii.g ..verstand. labris licht overtuigen dat hij on- ip'ijk h i omvat Martina beminde, en Ja blijde p op eene minnelijke schikking weefde iu zijn hart. Het was hem als dan de vermelding van de oplaag. Schreven we toen in ons program, dat we ons buiten den politikken en godsdiens tige maalstroom zouden houden, we niecncn in dit opzicht ons woord gehouden te heb ben, waarvan we het oordeel met alle vrij moedigheid aan onze lezers kunnen overlaten. Daardoor kan ons blad zonder ergernis door iedereen gelezen worden. Van de raadszittingen van de voornaam ste gemeenten uit het kanton gaven we steeds een uitgebreid relaas, terwijl we dat van de andere gemeenten vaak in beknopten vorm hebben gedaan. Voor zoover de belangstel ling in dezen plaatselijk kan genoemd wor den, is voor menigeen een kijkje in andeter huishouding wel iets waard. Wat we leverden aangaande het nieuws uit het district en betrekkelijk de voornaam ste gebeurtenissen uit ons land en daarbui ten, spreekt voldoende voor zich zelf. De exploitatie van ons blad heeft ons in het verloopen vijljarig tijdvak volkomen re den tot tevredenheid gegeven, dank zij ve ler steun en medewerking. De belangstelling daardoor getoond in ons pogen om het Nieuws blad eene zekere positie te doen verwerven, is voor ons even eervol als bemoedigend op den ingeslagen weg voort te gaan. We roepen dan dezelfde medewerking, de zelfde steun en belangstelling weder in, het zij bij voortgang of bij vernieuwing om de moeilijke en vaak ondankbare taak van cou rantier, in algemeenen zin, te vergemakke lijken. Het adverteerend publiek zijn we onzen zag hij de eerwaardige gedaante van den goeden heer Martignani de armen naar hem uitstrekken, en ten slotte het gebouw zich onvoltooid voor zijne blikken afteekenen en hem noodigen tot terugkeer. Mj'art, lusteloos en met zijn leêgcn tijd geen weg wetende, bood aan zijn vriend huiswaarts te vergezellen, welk aanbod met vreugde werd aangenomen. Fabris bevond zich namelijk in zulk een staat van zenuwachtigheid, afgematheid en prikkelbaarheid, dat hij groote behoefte ge voelde aan steun. Het dak zijner kleine villa terug te zien werd voor hem een ver nieuwd genot, door zijn verbeelding hem in rooskleurige tinten voorgespiegeld. Ont vankelijk, goedhartig van gemoed, streng van zeden, trok alles wat tot een rustig le ven leidde hein sterk aan voor Fabris werd elke inwendige strijd op den duur onmoge lijk bleef hij ongelukkig, dan zou hij ge storven zijnmaar neen, hij mocht niet sterven, dus riep hij zijn verstand te hnlp oin zijn gemoed weer tot zijn natuurlijke kalmte te herleiden. Fabris en zijn vriend bereiktcu de kleine villa op het oogenbhk dat de oude dienst- dank verschuldigd voor het in ons blad ge stelde vertrouwen. Door uwe belangen een plaats in zijne ko lommen te verschatten is een afdoend bewijs voor de populariteit van ons blad. Zoowel door het voortdurend toenemend aantal lezers en het stijgend getal adverten- tiën, wordt het lezend en het adverteerend publiek bevredigd. Nauwer komt men daar door tot elkander, en zoodoende wordt bei der belang bevorderd. Ook op uwe verdere medewerking blijven we rekenen, in de hoop dat Uwe gewaar deerde belangstelling en Uw vereerend ver trouwen ons een spoorslag moge zijn, om beide waardig te maken. Zoo gaan we dan onze toekomst weder in, om, zoo mogelijk met het tien-jarig bestaan, nog hetere getuigenissen te kunnen afleggen. $BiDn!andsff|t De correspondent te Konstantinopel van de Berlijnsche „Post", berekent dat door de moorden der Turken op de Christenen thans lot nu toe in het geheel 40000 Armeniërs in de provincie en 4000 te Konstantinopel geslacht zijn en Jat deze 136,000 vrouwen en kinderen geheel zonder middel van te- staan hebben achtergelaten. Poor uitplun dering en brandschade zijn bovendien nog ongeveer 100,000 Armeniërs geheel tot den bedelstaf gebracht, zoodat in ronde cijfers 236,000 Armeniërs, voor het grootste deel uit vrouwen en kinderen bestaande, in de maagd in de zonnige gaanderij, omringd door haar poesen, haar honden en eonige buur vrouwen, bezig was, de noodzakelijkheid te betogeu van het dochtertje van Bortolo, ver minkt door een val, minstens een paar da gen op de villa bij zich te houden, benevens de moeder, die het kind toch zulk een eind ver niet dragen kou. Het kind huilde, de moeder sprak goeD enkel woord en de buur vrouwen, onderling blikken wisselende, wa ren van meening, dat de liefdadigheid niet gedoogde een ziek schepseltje verder te la ten gaan, zooveel te minder nog, aangezien, de dienstmaagd 'geheel meesteres op de vil la zijnde, de moeite van deze liefdevolle taak alleen op haar berusten zou. De. komst van den heer des huizes, die afgereisd was, zeggende ik kom over zes maanden terug joeg der goede vrouw schrik aan, doch stelde haar even zoo spoe dig weer gerust. Door zijn vroolijk en rien- delijk uiterlijk gal Myart een aangananie tint aan dien onverwachtcn en op zich zelf neteligen toestand. De buurtjes trokken af, de honden verwelkomden hun baas, terwijl de dienstmaagd niet Ritu en het kind een groep Vormden als middenpunt van de ge- diepste ellende verkecron. Anderzijds zijn tengevolge van de opstauden iu Anatolië, Macedonië, Syrië en op Kreta sinds twee jaren behalve de Turksche linietroejien nog 2ÜO.OOU man van de Turksche landweer ge mobiliseerd, die grootendcels gezinshoofden zijn, xoodat minstens 800,000 Turksche vrou wen en kinderen zonder kostwinners feitelijk aan armoede en honger prijsgegeven zijn hieruit is voor een deel de woede van het Turksche volk tegen de Armeniërs te ver klaren. Reeds sinds lang ontvangen de '1 urk- sclie troepen zoomin soldij als voldoend voed sel, zoodat de bij de landweer dienenden den noodlijdenden gezinnen niet den geringsteit onderstand kunnen bieden. De geldelijke moeilijkheden van Turkije hebben volgens den oorrespondent een onge looflijke hoogte bereikt en de vrees heerseht, dat het rijk zich met de uitgifte van papie ren geld zal willen redden. Intusschen houdt de Sultan zich bezig met het oude plan om de bezoldigingen der ambtenaren te vermin deren evenwel slechts voorzoover de hooge en hoogste waardigheidsbekleders betreft, want onder de middelbare en lagere ambte naarsklassen, die reeds ontevreden zijn over de ongeregelde betaling, zouden in dat ge val onlusten t« vreezen zijn. De correspondent dringt erop aan dat de groote mogendheden zich de financieels quaes- tie zullen aantrekken; want op eigen kiaclit steunend kan Turkije zich niet meer her stellen. De Duitsche gezant te Konstantinopel heeft aan den correspondent van de Beriiner Lo- heele omgeving. Fabris, bekend gemaakt met <le plannen zijner huishoudster, sedert jaren gewoon dat geen teii uitvoer te brengen wat haar gocd- dunkte, gaf zijn toestemming tot haar voor nemen om huisvesting tc verleenen aan de weduwe en de dochter van den armen met selaar, wiens noodlottig uiteinde hij aan zijn vriend verhaalde. Intusjchen was Myart, een fijn kenner van vrouwelijke schoonheid, hezig door zijn lorg net de jonge, blonde, volmaakt schoonc vrouw tc beschouwen. Goed zoo, Fabris, goed zoo! Nu het kind zich aan de knie bezeerd heeft, kan het onmogelijk weer een eind loopen, en de moeder zal geen kracht genoeg hebben om het te dragen. Daar doet gij wel aan, goede vrouw, sprak hij tot de dienstbode, „gij verricht daar een goed werk. Maar weet gij wel Fabris," fluisterde hij dezen in het oor, „dat men onder de boerinnen zelden zulk een schoonheid aantreft Deze is een bloem uit vreemde streken, hierheen overgeplant door een grillig noodlot! Als ik een paar dagen bij u doorbreng dan word ik verliefd op de

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1896 | | pagina 1