voor Zeeuwsch - Ylaanderen. LIEFDE EN TROTS. No. 260. Zaterdag 19 September 1896. 5e jaargang. De Troonrede FEUILLETON. Binnenland. ■IEUWSBLA ABONNEM E N T S P R IJ S Per 3 maanden 40 centsfranco per post 45 cents Voor Amerika /2.90 per jaar bij vooruitbetaling. Abonnementen worden aangenomen bij alle Boekhandelaren, Brievengaarders en den Uitgever. ADVERTENTIEPRIJS: Van 1 tot en met 4 regels *25 cents; elke regel meer 5 cents. Bij abonnement aanmerkelijk vermin derd tarief. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden ingewacht tot Vrijdagnam. 1 ure. Deze Courant verschijnt eiken Vrijdagavond bij den Uitgever C. DIELEMAX, te Breskens. vaarmede jl. Dinsdag de zitting van de Sta- ten-Gcncraal door H. M. de Koningin-Re gentes werd geopend, luidde als volgt Mijne Heeren Het is mij aangenaam de vertegenwoordi gers van het Nederlandsche volk wederom ter behartiging van 's lands belang verga ard te zien. De toestand van land en volk geeft in menig opzicht aanleiding tot voldoening. De betrekking tot de buitenlandsche mo gendheden zijn van den meest vriendschap lijken aard. tee- en landmacht gaan voort zich zoo vel hier te lande als in de overzeesche be- zithngen op loffelijke wijze van hun plicht Ie kwijten. Ik breng hulde aan de voortvarendheid en den moed van het Nederlandsch Indische leger, dat, met krachtigen bijstand van de ■eeinacht, de afvallige hoofden in Atjeh de 91 lacht onzer wapenen op gevoelige wijze doet ondervinden. Met weemoedigheid herdenk ik de offers, die daarvoor moesten worden gebracht. De oogst heeft over het algemeen de goe de verwachtingen, die daarvan gekoesterd werden, niet te leur gesteld. In de uitkomsten van het landbouwbedrijl NAAR HET ITALIAANSCH DOOK tommasina g ij i d i. Zij bezwijmde, niettegenstaande haar krach ten wil om weerstand te bieden- Zij sloeg de armen om den hals haars vaders, en bleef een oogetiblik stil, machteloos. Ik begrijp er niets, inderdaad niets i.i 'an. Wel 1laat ik m ss Ada roepen. Ik ben beter, zride Martina vastbera den, de grijze haren van den ouden man «treelende. „En u, doe wat u goed vindt neen ga niet spreek, neen spreek toet, zooals u wilmits ik het maar niet *eteik weel reeds veel te veel. Een spijtige glimlach plooide zich om haar lippen, als zij bedacht hoe thans de weduwe Jan Bortolo verblijf hield in het huis van «en ingenieur. Alles is mij onverschillig, vervolgde li kwam nog geen gunstige wending, doch ove rigens is in de onderscheidene takken van handel en nijverheid vooruitgang merkbaar. Ook in dit zittingjaar zal een inspannen de arbeid van u worden gevorderd. Ver schillende belangrijke wetsontwerpen zijn reeds bij u in behandeling. Andere gewichtige voorstellen, waaronder die tot nadere regeling der gemeente-fman- ciën en tot verplichte verzekering van werk lieden tegen de gevolgen van ongevallen, werden ingediend of zullen u eerlang be reiken. De economische toestand onzer bezittingen in Oost- en West-Indië kan over het geheel gunstig worden genoemd. Op uwen ijver en uwe toewijding tot vol brenging der veelomvattende taak, die op u rust, blijf ik bij voortduring staat maken. Mogen uwe werkzaamheden onder Gods zegen strekken tot welzijn van ons dierbaar vaderland 1 In naam der Koningin verklaar ik de ge wone zitting der Statcn-Generaal te zijn ge opend." Dit staatsstuk wordt in de pers over het algemeen als sober beschouwd. Doch hot kan het ook anders. De voornaamste ge rechten van het parlementair menu der laat ste jaren zijn verorberd, zoodat de thans te doene werkzaamheden voor het meerendeel zij, met die weifeling eigen aan hen, die, hoewel verlangend eene opheldering te ge ven, tegelijkertijd bevreesd zijn het overtol lige te zeggen. „Alles is mij onverschillig, uitgenomen datgeen wat ons betreft. Maar ik wil geen enkele gedachte vooi u verbergen". Zeg op, zeg op, drong de vader aan en luisterde met alle oplettendheid. Maar zoo er één punt is waarop ik mijne begeerten met de grootste belangstel ling heb gericht, dan is liet maar het is overdreven luistert u maar niet naar mij. Ach Martina 1 gij maakt mij dol door die halve en onduidelijke verklaringen 1 Het is een gevoel van liefdadigheid, mogelijk wel te ver gedreven, dat mij in spanning houdt. Mijn engel, spreek. Ik zou van nut willen wezen voor twee door een zware ramp getroffen schepsels. Mijn engel, zeg dan toch Martina bloosde, en sperde onnatuurlijk wijd de mooie oogen open. Ik zou de weduwe van Bortolo en haar kleine meid in huis willen nemen gek heid, niet waat, dwaasheid 1, zoo besloot zij, van huishoudelijken aard zijn. De geineente-finaneiën en de verplichte verzekering van werklieden, zullen, met de gewone bezigheden wel voldoende zijn voor dit zittingjaar. Trouwens moet men de Ka mers maar niet al te zeer met werk over laden, opdat als de huidige vertegenwoordi ging haar versleten kleed zal hebben afge legd, er „schoon schip" zal kunnen gemaakt z;n. Dan gaan we de toekomst in met een kiezerscorps op een zeer hreeden grondslag, waardoor weilicht aan de tegenwoordige ka mers een ander aanzijn zal geschonken wor den. Zaterdagmiddag is de zitting der Staten- Geueraal gesloten door den mi lister van binnenlsndsche zaken, inet eene rede, waarin allereerst werd gewezen op de overeenstem ming die was verkregen omtrent twee der gewichtige onderwerpen va.r wetgeving, wel ker nieuwe regeling de regeering zich meer in het bijzonder tot taak had gesteld de personeele belasting en het kiesreeht. Daarop volgde eene opsomming van de verdere tot stand gekomen ontwerpen, als die op het faillissement en de snrceance van betaling, de converteering van de 3'/2 in de 3 pCts nationale schuld, de instelling van een militairen pensioenraad, de wijziging van het wetboek van burgerlijke rechtsvordering, de nadere regeling van de eedsaflegging voor leden van de provinciale staten en de ge op nieuw verbleekende, en maakte eene toor nige beweging. Maar God zegene u, Martina, is het niets anders wat gij wenscht Maar ik moze gestraft worden, als ik nog een enkele minuut aarzel om aan uwen wensch te vol doen 1 Rita is bij Fabris aan huis, riep Mar tina, terwijl zij haar vader weerhield. Bij Fabris Ja, zoo is mij gezegd. En daarom Fabris kon het kwalijk nemen. Onmogelijk! ik schrijf aan den ingenieur. Neen laat ik schrijven. Ik ga zelfdaar hij mij wacht. Neenik zal schrijven 1 hernam Mar tina vastbesloten. De heer Martignani, zooals gewoonlijk, gaf zijns inwilliging. Het hijzijn van de kleine zal voor mij een onuitsprekelijk voorrecht wezenik zal haar verzorgen, haar opvoeden, haar met de innigste voldoening onderwijzen Ja, jamijn brave dochter. En wat zullen wij van de weduwe maken vroeg de heer Martignani argeloos. meenteraden, om te besluiten met den dank der Regentes voor den ijver en de toewijding der Vertegenwoordiging. Door de Rotterdamsche politie is een zeer belangrijke vangst gedaan, naar aan leiding waarvan we aan de N. R. Crt. het navolgende ontleenen Nadat door de Londensche policie aan den hoofdcommissaris van policie te Rotterdam kennis was gegeven, dat zich aldaar twee uiterst gevaarlijke anarchisten zouden ophou den, werden Zondag in den vroegen ochtend in een hotel heide personen overvallen, ge arresteerd en naar het ceutraal bureau van policie gebracht. De aangehoudenen waren in het bezit van zeer gevaarlijk dynamietmateriaal. Brieven, die men hij hen vond, gaven aan leiding tot eene uitgebreide wisseling van telegrammen, en had deze had tengevolge, dat in verschillende groote steden van het buitenland arrestatiën en huiszoekingen plaats hadden. De beide gevangen genomen dynamiet— mannen (Engelschen) zijn onder strenge be waking gesteld en zullen vermoedelijk aan de Engelsehe regeering worden uitgeleverd. Op den dag zijn later de luitenant-kolonel Regenbogen en de kapitein Iluard van 's Rijks pyrotechnische werkplaatsen te Delft naar Rotterdam overgekomen, ten einde als deskundigen de in beslag genomen voorwer pen te onderzoeken. Nader blijkt nog dat de misdadigers in hun slaap overvallen, toch nog eenige cor respondentie te verscheuren wisten, doch de Ik zal er een huishoudster van maken. Goed zoo, Martina! een adjudant van miss Ada, dat zal vermakelijk wezen. De goede man was in zijr. schik, en be merkte niets van de verandering die er plaats greep bij zijn dochter, wier zenuwen trilden gelijk de snaren eener harp bespeeld door een ruwe en onbedreven hand. Ik ga schrijven, herhaalde het jonge meisje en begaf zich naar haar kamer. Gij zijt meesteres. En overigens als gij u niet tot eene verzoening geneigd voelt, laten wij dan Fabris zijn eigen weg laten gaanwat zal ik inccr zeggen, bij al le goede geesten 1alles moet naar uwen wil geschieden. XIII 1 ngenieur Fabris had zich een paar dagen in de stad opgehouden, alvorens de reis te ondernemen, waartoe hij besloten was uit hoofde van de gedragslijn die juffrouw Mar tignani tegenover hem had ingeslagen. Hij had eenmaal gezegd te zullen vertrek ken, en ondanks het lee.il dat hij daardoor maar al te goed wist aan den heer Martig-

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1896 | | pagina 1