voor Zeeuwsch -Vlaanderen. "liefde en trots. 258. Zaterdag 5 September 1896. 5e jaargang. ABONNEMENTSPKIJS: ie Binnenland. FEUILLETON. Ton hasina r i n i. NIEUWSBLAD Per 3 maanden 40 centsfranco per post 45 cents Voor Amerika /2.90 per jaar. bij vooruitbetaling. Abonnementen worden aangenomen bij alle Boekhandelaren, Brievengaarders en den Uitgever. ADVER T E N T IE P 11 IJ S Van 1 tot en met 4 regels 25 cents; elke regel meer 5 cents. Bij abonnement aanmerkelijk vermin derd tarief. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden ingewacht tot Vrijdagnain. 1 ure. Op de feestelijke stemming, waarin een deel m Europa zich bevindt met het bezoek van liet Russische Keizerpaar is een donkere schaduwzijde geworpen door het plotseling i everlijdeii van den Russischen minister van Uilculandsche zaken, prins Lobanot, die zijn Vorst op zijn reis vergezelde. Te Wcenen gevoelde de prins zich al niet «el Deze droevige gebeurtenis heeft heel vat deelneming gewekt. De pers is onuit puttelijk in zijne betuigingen, en de Fran- sche stelde zich aan het hoofd daarvan. Als de ezaar bijgeloovig van aard mocht zijn, dan zou hij zich wellicht hoe langer hue minder op zijn gemak gaan gevoelen, war kem zulke rampen treffen, zooals o. a. pluis vond te Moskou bij zijne kroningen tui up zijn tocht door Europa. Te Konstantinopcl, de Turkschc .'hoofd stad is er in den nacht van Zaterdag op 7«ndag op ijselijke wijze gemoord. Men spreekt er van dat er een duizend mcnschcn «in liet leven zijn gebracht. - Het tooneel der gruwrle.n was in de buurt i/if ran liet kerkhof van Galata. De aanleiding was dat er bommen werden trrelingerd onder de Turksche troepen. Dade- jjt daarop rukten deze (die nu blijkbaar iel orders hadden) voorwaarts en maakten •lies af wat hun in den weg kwam. Veel Armeniërs boden hardnekkig weerstand en schoten met revolvers op de voorttrekkende soldaten, die in hun beulswerk geholpen en 5 »,2| 0 9.!! 9.«l verre overtroffen werden door softa's en ge peupel, die zich erbij aansloten na als op commando van Stamboel naar Galata ie zijn gemarcheerd. Niet alleen Armeniërs, ook andere landslui werden gedood. De christelijke bevolking verkeerde toen de Zondagmorgen aanbrak en het gebeurde bekend werd, in groote ontsteltenis en be zorgdheid. De correspondent van het Berliner Tage- blatt noemt het getal vermoorde Armeniërs onbegrensd. Op het Armeensche kerkhof te Taksim alleen werden de.i eersten dag (Woens dag) 800 lijken neergelegd. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag zag een toeschou wer te Galatha naast de Duitsche post 145 vuilniskarren en 14 groote ladderwagens met lijken voorbijrijden. Te Chaskeui is hevig gevochten, en te Skoetari werd den ganschen nacht van Vrij dag op Zaterdag gemoord en geplunderd vrouwen en kinderen werden niet gespaard. Bij den verjaardag van de troonsbestijging van den Sultan is de illuminatie doorgegaan, doch het houden van optochten en het ont steken van vuurwerk was verboden. De ambassadeurs hebben hunne gebouwen niet geillumineerd, wat ze andere jaren wel deden. Hunne vertegenwoordigers hadden bevel om bij de gelukwenscheu tevens nota's te overhandigen, behelzende de betuiging van de verontwaardiging van de gezanten over het gebeurde. In een aan den Sultan gezonden telegram, werd gewag gemaakt van het schenden en plunderen van de woningen van vreemde onderdanen door de mohammedanen. In de overhandigde nota wordt er op aangedron gen, dat de. Sultan een einde aan de onlus ten zal maken. }.2il >.40 l.ó'l 1.55 NAAR I1ET ITALIAANSCH DOOR Het raam stond open, en de fijne inot- regen had vcrschcidentn van het werkvolk gedwongen een schuilplaats te zoeken dicht Ojj den muur van Castel Magno, onder het uitstek van het dak. Op den stoep gezeten kielden zij een praatje met elkander onder ket rooken van een pijp. Martina leunde le gen de vensterbank en luisterde onwillekeu rig naar hun gesprek. Daar gaat Rita, arm schepsel zij veel te vroeg weduwe geworden. Heb geen zorg, want voortaan zal zij w niet slecht aan toe zijn. Als fhaar man door het een of ander ongeluk omgekomen *^3, dan zou geen mensch zich om haar be kommerd hebben, maar zooals hij nu gestor- ven is, verpletterd onder de oogen van rijke Bij gelegenheid van de opening der zit ting van de Staten-Generaal op 15 Septem ber a. s. zal Koningin AYilhelmina met H. D. moeder, de residentie bezoeken. Onder het strengste incognito kwam Zondag in den vroegen ochtend te Rotter dam met het stoomschip „Olaf Kvrre" van Bergen in Noorwegen Koning Leopold van België. De Koning, die reisde onder den naam van Graaf van Ravensteyn, was vergezeld van zijne beide adjudanten Baron Snoy en Baron de Wijkerslooth en twee bedienden. Hij werd bij zijne aankomst verwelkomd door den heer J. B. Crol, chef van de firma D. Burger Zoon, reeders van de „Olaf Kyr- re". Z. M. woonde daarna een dienst bij in de R. K. kerk aan den Westzeedijk en bracht vervolgens een bezoek ten huize van den heer Crol aan den Westersingel, waarna een groote rijtoer door de stad gemaakt werd. Te 9.6 vertrok de Koning naar zijn paleis te Laekcn. HRESKEYS, 4 September 1896. Door het postkantoor Breskens werden ge durende de le helft van Aug. de navolgende onbestelbare brieven verzonden, als van Bier vliet M. Vermeulen té 's Gravenliagcvan Groede Kindermanu te Groningen. Aan het postkantoor Breskens en de, daar onder ressortcerendo, hulpkantoren werd ge durende de maand Aug. ingelegd ƒ6059.42; terugbetaald ƒ2998.11. Het laatste, door dat kantoor uitgegeven, boekje draagt het nummer 2198. - Bij zijne vele vereenigingen, is het voormalig 4e district jl. Zondag er weder eene rijk geworden in de afdeeling van den Bond van Post- en Telegraafbeainbten. Daartoe had, onder leiding van den heer H. du Bois, voorzitter der afd. Walcheren van dien bond in „den Eenhoorn" te Oost burg eene collegiale vergadering plaats, die door 9 beambten bijgewoond en door den heer Blaakman te Oostburg geopend werd. Deze wees er in zijn inleidend woord op, dat ook onder hen eene zucht tot verbete ring van maatschappelijke positie waarneem baar is, en dat zij in dezen opzichte ruime stof tot dankbaarheid hadieu, waar een hun ner superieuren, de heer Nagel, inspecteur der posterijen van Noord Brabant en Zeeland, beschermheer van den bovenbedoelden bond is en dus aan hunne zijde staat. Onder dankzegging aan den inleider voor zijne genomen moeite om de strekking en het doel van dien bond te komen uiteen zetten, gaf hij dezen het woord. De heer Du Bois begon met den aanwe zigen het welkom toe te roepen. Roemen op de groote opkomst kon hij in gocnen lieden, dat is heel wat anders, en zij behoeft geen vrees meer te koesteren voor armoede. Dat zal waar zijn, riep een jongen, „om te beginnen is zij thans bij den in genieur." Wie heeft u dat gezegd Wij zijn medebewoners, en gisteravond wist iedereen dat Rita op de villa gehuisvest was. De ingenieur, zoo sprak een ander, „stond verleden ochtend met haar te praten in het bosch, bij het beekje Wel! wel! riep lachende een der jonge lieden. Rita is een prachtstuk van een vrouw en waarom, verduiveld zou zij geen ingenieur kunnen oploopenWie kan zeggen of de heer Fabris niet den doodc vergeet en op een goedeu voet tracht te ko men met de levende Martina sprong achteruitzij drukte haar beide handen tegen de borst en werd zoo bleek als een lijk. Ach 1 door welke inbla zing van den duivel had men aldus gespro ken Zou het ooit waar zijn, dat de schoon heid eener dagloonster Enrica Fabris zou kunne/ verleiden O Go4 O God die gedachte zal mij verteeren, stamelde het arme meisje en wierp zich achterover op de sofa, kermende van toorn, gekrenkten hartstocht en van jaloezie. XII De heer Maitignani kuierde sinds een half uurtje op en neer in de beneden gaanderij, gehuld in zijn lange rood en zeegroen ge streepte kamerjapon, met de uitgedoofde si gaar tusschen zijn snorbaard, en een uitge streken gezicht. Ilij had den grendel voor de deur geschoven, opdat die ezel van een Michelino hem niet telkens zou komen storen met allerlei flauwe voorwendsels. De meesterknecht had hem daareven een brief ter hand gesteld, dien hij toen voor den vijftienden keer herlas, telkens weer in zichzelf herhalende Ware ik een man onbekwaam tot na denken en onbesuisd in mijne handelingen, dan zou ik op dit oogenblik hier ver van daan wezen. Maar ik, mijnheer Martiguani, wil de achting niet onwaardig worden, waar mede gij mij tot nu toe hebt vereerd, en daar de angst mij bekruipt van ondoordacht te werk te gaan, keer ik huiswaarts om nog eens met u te spreken- De hoer Martignani hield op, zooals hij reeds veertien maal had opgehouden met lezen, hij die eerste periode die tot inleiding diende. Dit noem ik schrijven 1 Dat Fabris geen schurk is, dat weet ik al lang. En hij hervatte zijn lectuur. Martina zal u ongetwijfeld op de hoog te gehouden hebben van de treurige om standigheden van ons wcderzijdsch misver stand en zal niet in gebreke gebleven zijn, openlijk de bezwaren te doen uitkomen tegen een hernieuwing onzer overeenkomst. O 1 ol zij er voor uitgekomen is 1 dat meisje ontziet niemand Uit hoofde van een zeer natuurlijk gevoel van eigenwaarde, kan en mag ik niet de eerste wezen om een verandering van aangelegenheden te verzoeken, die, waar het de liefde betreft, van hoogst kicschen aard zijn, aaugezien de liefde eene ongedwongen opwelling des harten is, die geen vormen, geen berekeningen, geen plichtplegingen duldt. Van daar dat ik mij onthoud van u, mijn heer Martignani, een samenkomst voor te stellen, die in de oogen van Martina de be

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1896 | | pagina 1