Binnenland. Gemengd Nieuws, 352§te Staatsloterij. Burgerlijke Stand. Reeds sedert geruiinen tijd, heelt ecu ern stige /.aak van insuburdinaijtie in de school wereld veler aandacht bezig gehouden. l)e zaak, die thans in den Ainsterdniu- sehen gemeenteraad haar beslag heeft gek to gen, heelt zich toegedragen als volgt Telken jare. wordt van vvogc de suliool- autoriteiten te Anisterdaiii een examen ge houden onder hel hulppersoneel, waardoor wen komt tot een hongeren rang, en daarom bereids den naam van rangexamen heelt ver worven. Deze wijze van bevordering ondervindt bij het Aiuslri'dumsohe personeel zoo weinig sym pathie dit schier niemand daaraan wil deel nemen. Het stelsel wordt dan ook door de onderwijzers ten eenettmalo veroordeeld. Tel ken jare stijgen de grieven tegen dit examen, zoodat door Burg. en Wetli. op hunne uit- nuodiging aan du hoofden van scholen om in do commissie als deskundige te willen l'un- geeren een weigerend antwoord ontvingen. Daarom besloot dat college de hoofden in plaats van te verzoeken, te bevelen in de commis sie zitting te nemen, waartoe dhrn Baart en Van Duorne waren aangewezen. Na afloop van het examen dat ze zich huiswaarts zou den begeven, werden ze door den onderwij zer Den llartog, up het Leidsche plein op ergerlijke wijze beleedigd en achtervolgd. Tengevolge van hunne, bij het Dag. Be stuur ingediende aanklacht, werd door Burg. en Weth. een voorstel aan den raad voor gelegd, om genoemden onderwijzer Den llar tog te ontslaan. Naar aanleiding daarvan bevat'ton de dagbladen bijna dag in dag uit beschouwin gen uver den aard van net misdrijf, over de gevolgen voor het onderwijs, over de aanlei- Uing van de geuite beleediging, kurtoin ever de ge.hcele toedracht der zaak van wege tal van schoolvereenigingep en autoriteiten werd bij den raad gepetitioneerd tot afwijzing van het voorstel van Burg. en Weth. l)en Har- ,tog werd aangeraden om de beieedigde hee- ren zijne verontschuldiging aan te bieden, doch bij meende zulks niet te moeten doen, dan na de beslissing van den raadten slot te is hij daarop teruggekomen en heelt, in een schrijven den hoeren Baart en Van Door- ne zijn leedwezen over het gebeurde te ken nen gegeven en zijne verontschuldiging aan geboden. Na zoo geruimen tijci in hoop en vrees gedobberd te hebben, heeft de Amsterdara- sclio gemeenteraad Woensdag uitspraak in dit dilemma gedaan en heelt het voorstel van B. en W. aangenomen zoodat Den Hartug is ontslagen. Dit besluit werd genomen met 18 tegen 7 stemmen. Bij deze stemming waren 14 leden afwezig. Men kan hieruit wol de gevolgtrekking maken, dat voor het nemen van eenig be sluit in deze aangelegenheid de tijd, waarop Let op hetgeen gebeuren kan, jonge dame gij beijvert u zeer, naar het schijnt, om eene ontmoeting met den ingenieur Fa- bris te vermijden, en niets gemakkelijker dan hem juist te ontmoeten, aangezien hij op het punt staat van te vertrekken. Gaat hij vertrekken 1 stamelde Marti na getroffen door dit bericht. 11a, gij verbleekt, mijne dochter 1 riep heilig de goede grijsaard, die meende den ingenieur nu op ontrouw betrapt te hebben. lid!is hij het die u verlaat! is hij het die u verraden heeftdie eerlooze Neen..... neen! ik beduidde hom om heen te gaan Zie maar, ik schrei niet Zie 1 ik bezwijk niet 1 Als Fabris mij on trouw ware geweest, als ik Fabris beminde, maar ik zou ik dan op dit oogenblik niet reeds dood zijn Martina's stem was scherp geworden. Zij had de hand baars vaders gegrepen, als wil de zij daar op de waarheid van haar gezeg de bezweren En de hoer Martignani, verschrikt, be sluiteloos, zag haar aan en durtde niets meer te zeggen. (Wordt vervolgd.) velen „uit stad" zijn, niet gunstig was. Door Ged. Staten van Zeeland is de opening der jacht op hazen en patrijzen in deze provincie bepaald op Zaterdag 29 Aug. BRESKE.VS, 7 Augustus 1898. üinsvnoriniddag hield dr gemeenteraad al hier couo openbare vergadering die, behalve Joor den heer De Hulster, door alle leden bijgewoond werd. Na lezing en goedkeuring der notulen werd uiededeeling gedaan van de goedkeuring van het kohier van den Hoofdelijken Omslag. Betrekkelijk liet bekende adres der onder wijzers-V ereeniging in het arr. Oostburg, werd op voorstel van den Voorzitter besloten het schrijven, onder erkenning van het goede dat in bet. adres besloten ligt, aan te nemen voor kennisgeving, overtuigd dat Breskens, klein als het is, bij de invoering dezer rege ling daaiop zelve zoude vastloopen. Het kohier van de Hondenbelasting waarop 20 weelde- en 37 diensthondeu voorkomen werd zonder hoofd, stemming goedgekeurd. De rekening van het alg. burg. armbestuur werd goedgekeurd met een goed slot van ƒ90.03. Eenige posten op den Hoofdelijken Om slag worden oninbaar verklaard tot een be drag van ƒ40.27. De geineenterekening werd aangeboden in ontvang ƒ10.180.391/, en in uitgaaf 9.765 56l/2 bedragende. Oj) 1 Sept. a. s. zal in de vacature van wethouder, wegens periodieke attreding van den heer Monjé moeten worden voorzien. Op de voordracht voor Zetter werden ge plaatst de aftredende leden II. Weijkinanen A. du Burek elk met 5 stemmen en als no. 3 en 4 de heeren P. de Hullu en W. We- melsfeider elk inet 6 stemmen. De bcgrooting voor de rustende schutterij wer 1 voor deze gemeente goedgekeurd tot een bedrag van ƒ16.40. Hierna werd de vergadering gesloten. Aan het postkantoor Breskens en de, daar onder ressorteerende, hulpkantoren werd ge durende de maand Juli ingelegd ƒ3479.91; terugbetaald ƒ3104.89. Het laatste, door dat kantoor uitgegeven, boekje draagt het nummer 2188. Gisteren morgen sloeg alhier een span paarden voor een boerenwagen, van de wed. Gamraaert te Schoondijke op holde knecht werd van de wagen geslingerd waardoor hij zich vrij ernstig bezeerde. Een der voor wielen liep van den wagen af, terwijl een der paarden, voorthollende aan den Kijkuit omver viel en het andere er over heen ge slingerd werd Nadat ze waren opgestaan renden ze den Molenweg in, totdat ze. op het z.g. Drngonderdijkje door den landbou wer van Dijke gegrepen en tot staan ge bracht werden. Naar men zegt, waren de dieren schuw geworden door het knallen van luciferskop pen, die in een sleutel zich bevindende, tegen den muur worden geslagen, liet ware te wenschen dat daaraan een einde koude wor- den gemaakt alvorens ergere ongelukken daar door te betreuren waren. Sclioumlijke. Zagen we de vorige week melding maken van de belangrijke verande ringen die door de IJzendijksshe Stoomtram- maatschappij, alhier in uitzicht zijn gesteld, we kunnen daaraan toevoegen, dat ook door de Maatschappij Breskens-Maldeghem eerlang een goede, verbetering zal worden aangebracht. Aan de Zuid-westzijde van het dorp, aan het Moleneind, zal doer genoemde maatschappij, op bouwgrond van den heer A. Leenhouts, een los- en laadspoor worden aangelegd. Zal bij de a. s. bieten-campagne de groo- te bedrijvigheid uit het centrum van ons dorp verdwijnen, we zijn er toch verzekerd van, dat de verbetering door zeer velen zal toe gejuicht worden, omdat we van de modder poel in het regenachtig seizoen nu toch min der last zullen hebben bovendien zullen de werklieden zich op een ruimer terrein vrij wat gemakkelijker bewegen, dan tot dusver het geval was. Oostliurg. Oj) het tweetal voor predi kant bij de Gereformeerde Kerk alhier ko men voor de heeren C J. van. Binsbergen te Loosduinen en W. F. C. van Lingen te Lollum. Hoofdplaat. Gedurende Augustus 1895 tot 30 Juli 1896 bedroeg het aantal ver voerde personen op de trajecten Vlissingen- Breskens-IIoofdplaat-Ter Neuzen en Vlissin- gen-Hoofdplaat v. v. 1054. Door liet gevallen besluit der Staten zul len de diensten met 1 October gestaakt wor den, en daarmede zal natuurlijk het gemis te meer gevoeld worden, omdat we ons een korte tijd met het gerief van een stoomboot- dienst zagen gepaaid. De technische bezwa ren, die bij liet vorig Gedeputeerd college de dienst op Hoofdplaat in den weg ston den, schijnen bij de huidige samenstelling van die Staten niet meer te bestaan, dooh hebben plaats gemaakt voor financiëele be zwaren. Daar nu de stooinbootdienst op de Wester-Schelde voor de provincie (uitgezon derd het traject Vlissingen-Breskcns) een aanzienlijke schadepost is, heelt dit bezwaar thans wel een eenigszins treurig figuur ge maakt. Immers dan zou, als dat het hoofd motief is, de geheele dienst moeten worden opgeruimd. Een woord van hulde aan de afgevaardig den, die voor de belangen van het Oostelijk deel van ons district in de bres zijn gespron gen, mag hun niet worden onthouden. Bij Kon. besl. is o. ra. met ingang van 2 Aug. benoemd tot adelborst der 1ste klasse hij de zeemacht de adelborst der 2de klasse le afdeeling H. P. Prillevitz, vroeger te Groede. Bij een arbeider onder de gemeente Zuidzande bij Nieuwvliet, is Woensdag 1. 1. door onbekende personen ingebroken en een paar gouden ooroellen ontvreemd. Oosthurg'. Het muziekgezelschap alhier heeft van de firma Van der Klooster en Co. te Sluis eene uitnoodiging ontvangen om op 10 Augustus a. s. per stoomboot een tochtje te maken van Sluis naar Oostende. Sluis. Tot lid van het algemeen armbe stuur alhier is benoemd de heer J. du Btirck ter vervanging van het overleden lid A. Willemsen. Sluis. De vrouw van P. d. L., die een ketel met kokend water van de kachel nam, had daarbij het ongeluk dezelve te laten val len, waardoor zij hare beide beenen ernstig verbrandde. Sluis. Bij gelegenheid van den verjaar dag van II. M. de Koningin-Regentes, woei Zondag van de gemeente- en vele particu liere gebouwen de driekleur. Des avonds gaf het muziekgezelschap Apollo" een concert op de groote markt. Biervliet, 4 Aug. Ten overstaan van den den Eerw. Deken der R. K. Kerk te Aar denburg en eenige ambtgenooten uit de om liggende gemeenten, vond heden, onder al- gemeene blijken van belangstelling, de plech tige installatie plaats van den sedert Mei benoemden en hier gevestigden pastoor E. P. M. Raaijmakers. Des avonds bracht het muziekgezelschap „Harmonie" den heer Raaijmakers eene sere nade, waarbij wederzijds werd gezinspeeld op de goede verstandhouding van de Biervliete- naars van beide gezindten. Bij het te 's Gravenhage gehouden examen voor de acte Engelsche taal L. O. is o. m. geslaagd de heer J. de Meijer te Cadzand. De ontvangsten van de Stoomtram- maatschappij Breskens-Maldeghem bedroegen gedurende de maand Juli 1896 5919.141/2 tegen ƒ5942.93!/2 in die maand 1895. Sedert 1 Januari 1896 is ontvangen 34.259.95l/2 tegen /35.507.83l/2 in dat tijdstip 1895. Aardciiburg, 6 Aug. Onder leiding van <5e heeren De Ilondt, voorzitter en Dielio, directeur der Kinder-zangschool, maakten he den een 100-tal kinderen een reisje per Stoomtram naar de Belgische badplaats Heijsl. Gisteren is te Amsterdam een lievji, brand uitgebroken in drie meelpakluiEe waarin een 50000 zakken meel van de ma Bloeinendaal en Laan te Wormerveér borgen zijn. Bij het verbouwen van een huis Winschoten, vond men bij het uitbreken n een der vloeren een gemetselde brand»™, kast, waarvan niemand het bestaan vermoei de. Volgens zeggen moet deze eene am, zienlijke hoeveelheid goud en zilver hebbëi bevat, wat voor den eigenaar en den vindi een niet onaardig buitenkansje heeft leverd. Te Akkrum geraakte Dinsdag in vroegen ochtend een 80-jarig man te wafe, toen hij zich even achter zijne woning hij' begeven. Hoewel door een paar gedienstig, buren spoedig en nog levend op het drogi gehaald, overleed hij spoedig daarna. Te Moergestel (N. B.) zijn Woensdag avond zes woningen door brand vernield. Het grootste deel der inboedels, waaiin enkele verzekerd waren, zijn een prooi dj vlammen geworden. Woensdag is te Venlo bij het I in de rivier de Maas een veertienjarige jon. gen verdronken. Koers van het geld. België 160 fr. ƒ47.60 a ƒ47.975 Engeland 1 Pond Sterl ƒ12,935 a ƒ12,085. N-Amerika 1 Dollar ƒ2.43. Hoogwatergetij te Breskens. DAGEN. voorm. nam. Zaterdag 8 Aug. 12.18 12.4! Zondag 9 12.57 1.01 Maandag 10 1.35 1.5S Dinsdag 11 2.13 2.31 Woensdag 12 3.51 3.15 Donderdag 13 3.33 3.5! Vrijdag 14 4.23 4.41 Prijzen van ƒ160 en daarboven. Trekking van 3 Augustus. 2de kl. '1500 No 2564 1000 631 400 3250 200 8274 100 151 Trekking van 5000 No 4223 2000 10919 1000, 2188 400 19345 200 13590 100 1125 Trekking van ƒ20000 No 9767 400 5965 200 13260 100 1183 14666 Trekking van 400 No 4841 100 6663 5863 2436 12078 20 9071 20479 Breskens. Huwelijks-Voltrekkingen. W Mei. Uilke Donienie 34 j., jin. en Am» Verschelling 34 j., jd. Geboorten. 6 Mei. George Hugo, z. vat P. Moggré en Maria Magdalena Drevc. 8 id. Snzanna Sara, d van Jacob Quaars et Pieternella Boekhout. 8 id. Machiel Dirk z. van Abraham Izaak van Melle en Margn" retha Maria de Hondt. 20 id. Jacob De ter z. van Abraham van Akker en San

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1896 | | pagina 2