Gemengd Nieuws. veld 2 en gewond 4>2 militairen beneden den iig van officier". Betrekkelijk Lombok meldt het llbld- dat 14 opstandelingen in de Missigit Praja een Europeesch soldaat met speren doodden. ^Daarna zijn ze gevlucht, liet vuur onzer zijds bleef zonder resultaat. Dc majoor der infanterie Wetselaar blijft te Praja. ItKCSKIkVS 24 Juli 1800. De. heer E. de Thouars, chef van dienst 'bij de Stoom tram-Maatschappij Breshens Maldeghem, is met ingang van 15 Aug. be noemd tot directeur van de Stoomtram-maat schappij 's HertogenboschIleusdenWaal- wijk. Meermalen vermaakt men zich met roeien even builen de haven. Aisdan wordt bij voor<e.ar een plaatsje achter de provin ciale boot opgezocht, om 111 de. deining door deze teweeggebracht, te kunnen dobberen Ook Dinsdagavond was zulks weder het pe^al loen een 5 tal knapen met name A. Hoogstad, J. Munjé, J. Bootsgezel, L. de Pagti r eu Jac. van de Saiidc van een roei tochtje wederkeerden. Dit scheen zoo zeer de aandacht van een Belgische 'dame te trek ken, dat zij er of duizelig van geworden is öi zich te ver over de verschansing van dc pror. stoomboot beeft gewaagd, althans zij had het ungeluk over boord Ie vallen en door de zuiging van het water onmiddellijk in de diepte te verdwijnen. De jongens roeiden, alhoewel eerst lievig verschrikt, naar de plaats waar du drenke linge lag en trokken uit alle inacht dc da me in de sloep, op gevaar af van zelve door dc oinkante.liug van het bootje te water te geraken. Terstond roeiden ze daarop naar de inmiddels gestopt hebbende boot, waar de drenkelinge aan boord werd genomen. Na aan wal gestapt te zijn, werd ze in het /Ho tel van Alphen" liefderijk verpleegd en van droge kleederen voorzien. Den jeugdige redders werd een (linke fooi in geld geschonken, terwijl hen nog eene geldelijke belooning en eene medaille is toe gezegd. Des anderen daags, kon de dame in ge- gezelschap barer familie de reis naar Mid delburg in Vlaanderen per Stoomtram voort zetten, na van het ongeval bekomen te zijn. Tengevolge van het overlijden van den heer O. Giltay en van liet ontslag van den heer J. P. 1. Buteux wegens ongesteldheid, is door het Provinciaal College van toezicht op de kerkelijke goederen en fondsen in Zee land, benoemd tot lid van het algemeen Col lege, de heer A. de Roo Pz. te Groedc en tot diens secundus de heer mr. Pil. J. Oal- lonfcls te Middelburg. Naar Duitsehland, mijnheer Martignani. Deze, overigens een goedaardig man, was geenszins onverstandig; Fabris wist het, en juist omdat hij het wist gaf hij aan zijn ge laat een hoogst ernstige en waardige uit drukking. Dc vriendschap die ik u steeds toege dragen heb, mijnheer Martignani, vereisoht op dit oogeublik een groot bewijs van open hartigheid en van eer. Martignani hief het hoofd op en luisterde met dc grootste oplettendheid, maar wel wat bleek en stuursch. Een ijzeren noodzakelijkheid dwingt mij voor goed weg tc gaan De genegenheden des harten moeten zich gewonnen geven, en zich dood verklaren. Fabris, weet gij wat gij zegt? Ik weet het; ik moet het zeggen om dat ik daartoe genoodzaakt word door.... Door wie vroeg de oude heer hoog hartig. Door uwe dochter. Martignani uitte geen woord, maar in zijn ochtig oog en de droevige uitdrukking, die nmiddellijk zijn eerlijk gelaat bedekte, kon ïcn de diepgaande smart lezen die hem ter ieder drukte. (Wordt vervolgd.) Schoomlijkc, 20 Juli. Ouder voorzitter schap van den burgemeester hield de ge meenteraad heden avond eene voltallige ver gadering. Na voorlezing eu goedkeuring der notu len, wijdde dc voorzitter een woord van hul de aan dc nagedachtenis van den overleden gemeentewerker J. Bruijnooge die de ge meente gedurende 4.5 jaren trouw had ge diend. Blijkens overgelegd proces-verbaal van kasopname was bij den gemeente-ontvanger ƒ2007.691/2 aanwezig. De gedane werkzaamheden der bestrating zijn afgeluopeu en thaus is gebleken dat nog voor een 40 A 50 gulden meer benoodigd wits, dan aanvankelijk geraamd was, tenge volge van een 20 M. nieuwe keien meer. De oude uitgekomen keien zullen nu, voor zoover beschikbaar, gebruikt worden in den Achterweg. Zulks wordt goedgevonden. Betrekkelijk het bekende adres der onder- wijzersvereeniging, stelde de Voorz. voor, dit buiten behandeling te laten op grond, dat het adres niet van het vereischte zegel was voorzien. De heer Luteijn zag het liever voor ken nisgeving aannemen, omdat er mogelijk dan een op gezegeld papier zoude kunnen inge diend worden. De heer De Sinidt meende, dat de adres santen zoo'n slechte gedachte van den afloop van hun adres hadden dat het geen zegel is waard geweest. Met alg. stemmen werd besloten de mee ning des voorzitters te volgen ei\ het buiten behandeling te laten. Voorts hadden Burg. en Weth. gemeend, dat de billijkheid medebracht om aan de wed. van J. Bruijnooge hiervoren genoemd, eene gratificatie toe te staan. De heer van Bortel was van oordeel dat die weduwe zulks niet behoefde. De voorz. was van gelijk gevoelen, maar daar haren echtgenoot, nog al eenigen tijd ziek is geweest, waarin zooveel komt kijken hadden Burg. en Weth. het billijk gevonden haar eene gratificatie te verleenen. De heer De Sinidt, in principe niet tegen eene gratificatie zijnde, zoude eerst willen weten, of aan de wed. Bruijnooge liet onder houd der schoollokalen in de kom der ge meente zal worden opgedragen, omdat z. i. daarop het bedrag eener eventuëele gratifi catie van invloed kan zijn. Dc Voorz. antwoordde hierop bevestigend. De lieer van Bortel verklaarde er zich toch tegen, overtuigd dat genoemde weduwe zelve best de kosten van de ziekte en der begra fenis kan dragen bovendien was het Bruijn- ooge's eerste vrouw dan was het een ander gevaldie vrouw was ongelukkig. De heer Luteijn merkte op, dat, wanneer Bruijnooge lang ziek zoude geweest zijn, de gemeente zedelijk verplicht was geweest eenigs- zitis tegemoet te komen. Met alg. stemmen werd daarop besloten eene gratificatie vau ƒ50 uit te keeren. Zooals voren is vermeld, werd aan de wed. Bruijnooge het onderhoud der schoollokalen opgedragen. De verdere door Bruijnooge verrichte werkzaamheden werden daarna ver deeld als volgtliet onderhoud van het kerk hof, de pleineu, wegen en straten in de kom der gemeente als eerste en liet aansteken der straatlantaarns als 2e gedeelte. De levering der petroleum zal afzonderlijk worden aan besteed. Indien mocht blijken dat, tengevolge eener al te goede verstandhouding tusschen den lautaarnontsteker en den aannemer der petro leum, meer gebruikt wordt dan vroeger, kan dit altijd naar het verbruik van voorgaande jaren worden gecontroleerd. Niet dat hier op acht zou geslagen worden, als dat meer dere verbruik nu eens 1 «f 2 Liter bedroeg, maar alléén bij een aanzienlijke hoeveelheid meei. De begrooting voor de rustende schutterij werd voor deze gemeente goedgekeurd tot een bedrag van ƒ17.60. Eenige posten op den Hoofdelijken Om slag Bn op de Hondenbelasting werden on inbaar verklaard tot een bedrag resp. van 167.981/;, en ƒ3.25. De gein.-rekening over 1895 werd den raad aangeboden in ontvang op ƒ11571.73 en in uitgaaf op ƒ10879.64. De Voorzitter vroeg hierbij of de raad soms, in navolging met andere gemeenten een commissie van onderzoek uit zijn midden wensohtte te benoemen, terwijl hij voorls de hoop uitsprak, dat de ledeu de rekening ter secretarie alwaar hij ter inzage zal gelegd worden, dezelve zouden komen inzien. De heer De Sinidt gaf de voorkeur aan eene behandeling in de openbare vergadering zooals gewoonlijk, waarmede de raad zich vereenigde. Hierna werd de vergadering gesloten. Bij Kon. besl. is herbenoemd als bur gemeester van Schoondijke de heer P. van Houte. Oostburg, 23 Juli '96. Heden werd al hier de Algein. Verg. gehouden van de Ev. Maatschappij Dep. Z.-Vl. AVestcl. Deel. De vergadering werd geopend door den Voorzitter de heer S. G. Geertseina Becke- ringh, en na lezing en goedkeuring van de notulen der vergadering, gehouden in Juni '95 bracht de secretaris de heer G. Hofste de jaarverslag uit. Het departement blijkt ongeveer op de zelfde hoogte te blijven, het getal begunsti gers was door verhuizing of overlijden een weinig verminderd, maar eene aanwerving van nieuwe leden en begunstigers vond niet plaats. Een enkele openbare wintervergadering werd gehouden te Sluis, waarin de heer E. M. van IJzendijk, predikant te Kapelle zeer verdienstelijk sprak, inaar het houden van een tweede vergadering ondervond verhin dering. In het a. s. winterseisoen hoopt het De partement op drie verschillende plaatsen voordrachten te doen houden die tevens meerdere bekendheid aan het doel der Ev. Maatschappij geven en daardoor meerdere be langstelling wekken niogen- Aan het besluit der vorige vergadering was aanvankelijk uitvoering gegeven om n. 1. een statistiek op te maken van de godsdiens tige opleiding der kinderen uit gemengde huwelijken. Voorzoover de gegevens strek ken, kan nu reeds geconstateerd worden,dat het grootste aantal dier kinderen ir. deze streek in protestantschen geest worden op gevoed. Toch is voortdurende en toenemen de waakzaamheid en werkzaamheid van de zijde der protestanten zeer gewenscht. De aftredende bestuursleden de heeren G. L. Krol en J. A. Bekaar werden met alge- meene stemmen herbenoemd. Belangrijke discussiën werden gevoerd in verband met de werkzaamheden van de Ev. Maatschappij, van wier jaarvergadering te Apeldoorn verslag werd uitgebracht. Bedoelde discussiën gaven nog tot twee besluiten aanleiding lo een depot der gt- schritften, uitgegeven door de Ev. Maatschap pij te vestigen bij den heer Hofstede, pre dikant te Aardenburg tot wien ieder belang stellende zich vervoegen kanen 2o een oproeping te doen uitgaan van heeren predikanten om de handen in een te slaan ten behoeve der protestantsche melaat- schen op Paramaribo. De vergadering werd in een opgew.ekten geest gehouden, en lieeft leden en begunsti gers gewis geprikkeld tot meerdere werk zaamheid. 353ste Staatsloterij. Prijzen van ƒ100 en daarboven. Trekking van 20 Juli. 1ste klasse. 5000 No 8755 400 4968 200 12610 17024 18922 100 2210 7291 8208 16687 16890 17929 Trekking van 21 Juli. 1500 No 6700 1000 8244 9068 400 4881 8987 200 4924 5875 100 3645 9505 9791 11962 12405 20156 Trekking van 22 Juli. ƒ20000 No 16389 2000 18615 1500 11978 1000 2500 16773 400 16132 100 4146 6388 10318 Trekking van 23 Juli. 1000 Nu 4028 400 H 3692 Terwijl de zoon van den landbouwer Dijkema te Nieuw-Beerta met een voer gerst naar huis reed, schrikten de paarden door een plotseling opgekomen windvlaag, gepaard met een daardoor opgejaagde stofwolk, met het gevolg dat D. bekneld raakte tusschen den wagen en een langs den weg staanden boom, Reeds eenige uren daarna overleed de onge lukkige ten gevolge van zware inwendige kneuzingen. Aan het station te Gelderm ïlsen is het lOjarig dochtertje van den wisselwachter V. door de locomotief overreden. Het kind werd deerlijk verminkt en is kort daarna aan de gevolgen overleden. Te Bodegraven had dezer dagen hst 7jarig zoontje van den kaashandelaar v. d. K. de onvoorzichtigheid bij het neerlaten van de valbrug over den Rijn vooreer te gaan liggen met 't hoofd boven 't water, met het gevolg dat de zware brug met het volle ge wicht op het hoofd neerkwam en dit nage noeg verpletterd werd. Bij den geneesheer dr. De Niet ingedragen, gaf het jongetje kort daarop den geest. De brugwachter had aan dit ongeval totaal geen schuldde jon gen was onder de afsluiting doorgekropen en de brugwachter bevond zich natuurlijk aan den anderen kant van het val. Zaterdagavond heeft een vrouw van 30 jaar getracht zich in de Maas ter hoog te van de Oude Plantage te Rotterdam te verdrinken. Toen zij cr in lag, begon zij echter om hulp te roeper., en daarop scho ten eenige schippers met hun bootjes toe, aan wie het gelakte de vrouw, die reeds bewusteloos was, op het droge te brengen. Er werd daarop geneeskundige hulp ingeroe pen. Aan de vrouw was door haar man de echtelijke woning ontzegdvandaar haar wan hopig besluit om uit het leven te scheiden. Zaterdagnamiddag werd door een moe der, wonende te Leeuwenlaan no. 9 te Rot terdam, bij de politie kennis gegeven dat haar 8jarig zoontje ontvoerd was door een onbekend man, wat haar door twee jongens was medegedeeld. Onmiddellijk nadat dit ter kennis van de politie gebracht was, werd naar alle omliggende gemeenten getelegra feerd en waren de recherche en gemeente politie in de weer ter opsporing van den ontvoerden knaap. Tegen 5 uren mocht het aan twee recher cheurs gelukken het ontvoerde kind met zijn ontvoerder te vinden en aan te houden op den Groenendijk, tusschen Delftshaven en Schiedam, welk dijkje, een eenzame weg, loopt door het land ten zuiden van den dijk waarlangs de stoomtram rijdt. Daar had hij zich inet het knaapje afgezonderd. Beiden werden medegenomen en gebracht naar het politiebureau aan de Lange Toreustraat, waar zij door den sub. officier van justitie air. Modderman en den commissaris van politie den heer D. M. Ebbeler, in verhoor geno men werden. Door dit veihoor kwam aan het licht, dat de ontvoerder is zekere M. S., een ongunstig bekend man, die 15 Juli jl. uit de gevangenis werd ontslagen, waar hij 15 maanden heeft doorgebracht daar hij ter zake van verduiste- ring veroordeeld was. Den jongen had hij des middags uit de Kalverstraat, waar de kuaap met andere kinderen liep, medegelokt onder belofte van snoepgoed en centen te zullen krijgen. Van de Kalverstraat af is hij met het kind naar de Oldcnbarnevelt- straat geloopen, daar op de stoomtram ge sprongen en te Delftshaven met den knaap er uitgestapt. Twee jongens, die hem de Kalverstraat zagen verlaten, hadden hem tot

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1896 | | pagina 2