voor Zeeuwsch- Vlaanderen. LIEFDE EN TROTS. No. 252. Zaterdag 25 Juli 1890. 5* jaargang. FEUILLETON. Binnenland. NIEUWSBLAD ABONNEMENTSPRIJ S Per 3 maanden 40 centsfranco per post 45 cents. Voor Amerika 2.90 per jaar bij vooruitbetaling. Abonnementen worden aangenomen bij alle Boekhandelaren, Brievengaarders en den Uitgever. ADVERTENTIEPRIJS: Van 1 tot en met 4 regels 25 cents; elke regel meer 5 cents. Bij abonnement aanmerkelijk vermin derd tarief. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden ingewacht tot Vrijdagnam. 1 ure. Deze Courant verschijnt eiken Vrijdagavond bij den Uitgever C. DIELEMAN, te Breskens. ïengevulge van de vele stof die we kor telings voor onze lezers hadden opgezameld, is het buitenlandseh nieuws er eenigszins bij ingeschoten. 'Jrouwens zooveel belangrijks vas er niet te vermelden ook, want we zijn midden in den komkommertijd, ook op staat kundig gebied. De meeste parlementen hebben den arbeid nedergelegd, -en zijn op reces gescheiden, joodat er weinig zaaks gebeurt. Laat ons daarom even den blik buiten de parlementen slaan en het eerst wat aanvan kelijk zeer de aandacht trok, was de aanslag op het leven van den President der Fran- sche Republiek, wat later gebleken is geen aanslag geweest te zijn. Deze hoog opge roerde zaak had zich aldus toegedragen. Bij gelegenheid van het Nationale Feest in Frankrijk dat 14 Juli elk jaar te of in de omstreken van Parijs wordt gehouden, tou dit jaar te Longchampes eene revue plaats vinden, die ook door President Faure zoude worden bijgewoond. Te half drie reed de President met een landauer uit, vergezeld van den heer Méline, minister-president, en de generaals Touruier en de Boisdeffre. Mevrouw Faure en haar dochter Lucie wa ren reeds te 2 ure uitgereden. Het was zoo ongeveer 5 uur dat het rij tuig van den President het terrein opreed, toen eensklaps een tamelijk welgekleed heer ran omstreeks 40 jaar, die zich achter een NAAR HET ITALIAANSCH DOOK lOHHASIlti G U I I) I. Toen schreef hij het briefje aan den heer Martignani, waarin hij een koorts voorwend de die hem eigenlijk niet lichamelijk kwel de, maar die zijn gemoed verontrustte. Een '»ee uur later ontving hij den brief van Martina. Die had een uitweiking gelijk een verra derlijke dolksteek, welke niet alleen doode- lijk is voor het lichaam, maar ook noodlot tig voor de ziel, waaraan onbarmhartig haar eigen ongeluk ontsluierd en daarbij den toe- gang gesloten wordt tot elke liefelijke hoop, die tracht te herleven om het bestaan te 'ervroolijken. Toen hem de brief ter hand gesteld werd, waarvan hij op het adres Martina's schrift herkende, werd Fabris op staanden voet een boom verscholen had, twee schoten in de richting van den President richtte. De omstanders, die begrijpelijker wijze zeer ontroerd waren, mogelijk gedachtig aan den aanslag op Carnot wierpen zich on middellijk op den onverlateue, terwijl hij door de agenten terstond werd gearresteerd, waar na hij naar eeD in de nabijheid aanwezig bureau werd gebracht. Aldaar verklaarde hij in zijn verhoor dat hij enkel met los kruit had geschoten en geenszins de bedoeling gehad had den Presi dent te vermoorden, doch alleen de aandacht op zich had willen laten vestigen. Bij onderzoek van zijn revolver moest de waarheid zijner woorden betwijfeld worden, daar dezelve nog 3 scherpe patronen bevatte. Hij deelde verder mede Francois te hee- ten en te Parijs woonachtig te zijn. Ouder geleide van een escorte werd hij naar de gevangenis gebracht. Terstond haastte Wilhelm 11 zich om zij ne deelneming te betuigen inet den misluk ten aanslag. Op het Elysée was door den concierge een album nedergelegd voor de bezoekers die den President langs dezen weg hunne gelukwen- wenschen kwamen aanbieden met het ieit dat hij aan een groot gevaar was ontkomen. In hoeverre hier van een aanslag zal sprake kunnen zijn, zal de tijd moeten leeren. Het argument van Francois dat hij enkel een paar schoten loste om de aandacht op zich te vestigen, is misschien vrij wel her senschimmig of zal wellicht aan hersenkrank- heid moeten worden toegeschreven. geheel ander menscheen lichtstraal verhel derde zijn duister voorhoofd, een overstel ping van blijdschap kneep hem de keel dicht, zoodat hij tegelijkertijd doodsbleek werd en een glimlach zijn gelaat verhelderde. „Schrijft zij mij Dus bemint zij mij 1" dacht de jonkman, met bevende hand den brief uit de enveloppe te voorschijn halende, de oogen als verblind door ten stroom van licht. „Zij schrijft mij Zij bemint mij Dus geeft Martina weer gehoor aan de zoete inspraak haars hartenen komt zij mij in zachtmoe dige erkentenis harer schuld de hand reiken en tot mij zeggen Wij zouden niet kun nen leven zonder elkander lief te hebben. Ja, Martina, dat gevoel ik wij zouden niet kunnen leven zonder elkanders liefde. Zoo ik ook bovenmatig streng tegen u was, zie hoe uwe teedere vrouwelijke zachtaardig heid mij terstond komt ontwapenen en mij de overtuiging schenkt, dat ware liefde geen woord is dat men kan uitvrisschen, geen ge voel dat wijkt voor een razende bui van trots en verontwaarding Wees gedankt Marti na Ik moest het geweten hebben, dat gij mij weder het geluk zoudt tegemoet vos- Het is ten minste een vreemdsoortige lief hebberij. Dc aanslager heeft in zooverre eer van zijn werk, dat aan President Faure meer hwij- zen van sympathie ten deel vielen dan wel eens is gebeurd. Nadat Li Hung Chang uit Nederland, België heeft bezocht is hij ook de gast van Frankrijk geweest. De vorige week, Donderdag, werd hem door de Fransche regeering op den Eiffelto- ren een dejeuner aangeboden. Bij die gelegen heid sprak de minister Hanataux den wensch uit, dat de onderkoning in 1900 weder de gast van Frankrijk zoude zijn. Er wordt thans officieel bevestigd, dat de Czaar en de Czarina van Rusland in het laatst van Augustus een bezoek zullen bren gen aan het Oostenrijksche Hof te Weenen. Officieus verneemt men zelfs, dat het Rus sische Keizerpaar ook Duitschland en Frank rijk zal bezoeken doch deze berichten ver dienen nadere bevestiging. Egypte wordt zeer geteisterd door dc cho lera. In het begin der vorige week kwa men aldaar 495 nieuwe gevallen voor, waar van 419 met doodelijken afloop. Onder de Egyptische legertroepen in het kamp te Wa di Haifa deden zich 18 ziekte- waaronder 11 sterfgevallen voor. Bij een door den Duitschen Rijksdag aan genomen koloniale wet, zullen deze troepen voortaan van het Duitsche leger algeschei den zijn, en ter beschikking staan van het koloniale depaitement van buitenlandsche za ken. De troepen zijn bestemd om de orde Langzaam opende hij den brief, ten einde tijd te winnen om met zijn verstand te rade te gaan. Daarop begon hij te lezen, waar na hij eensklaps al zijn moed voelde ontzin ken Welk eene ontgoocheling Arme Fabris zou Martina uitgeroepen hebben, indien zij hem had kunnen zien. Hij wachtte den heer Martignani af in zijn slaapkamer, waar op den vloer een groote koffer geopend stond, dien de meid bezig was met linnengoed en lakensche kleeren te pakken. Toen hij zijn ouden vriend zag aankomen, zond hij de dienstbode weg en ging hem tegemoet, wel zeer verbleekt doch bedaard. Hij scheen verscheidene jaren ouder ge worden te zijn. Martignani trad opgeruimd binnen, in de eene hand een zweep in de andere de snuif doos houdende. Ik ben gekomen om u eens duchtig bij de ooren te trekken, om het even of gij in bed ligt of dat gij waart opgestaan. Ik vind u op en dat doet mij plcizier. Hoe te bewaren, het Duitsche gebied te bescher men en in het bijzonder om den slavenhan del tegen te gaan. De opstand te Cuba heeft al heel wat of fers aan Spanje gekost. Op het eind der maand Augustus zullen opnii aw een 400 00 manschappen naar Cuba vertrekken. Alsdan hoeft Spanje sinds het uitbreken van den opstand 190000 man daarheen gezonden. In November zullen andermaal 40000 man derwaarts vertrekken, terwijl de Spaansche regeering in onderhandeling is met Britsche firma's over den aankoop van twee pantser- schepen. De miliciens van de lichtingen 1892 en 1893, die aanvaukelijk op 15 Augustus e. k., onder de wapenen zijn geroepen, zullen eerst op den 17 d. a. v. bij het korps pre sent moeten zijn. De verlofgangers keeren den 28st<-n Au gustus weer naar hunne haardsteden terug na geoefend te zijn in de behandeling van het nieuwe geweer M 95. Bij het departement van koloniën is ontvangen het volgende van 22 Juli gedag- teekende telegram van den gouverneur-gene raal van Ned.-Indië betreffende de krijgs verrichtingen in Atjeh „Eergisteren naar Kroeng Gloempang en Senelop. Bij teruginarsch waren talrijke ben den in de V Moekims Montassik. Gesneu- gaat het geen koorts meer ferm 1 De metselaars hebben u noodig, en ik oók. Het is gelucht warm en nu? verduiveld! wat een rommel hier in huis; wat beteekent die koffer zoo lang als een doodkist Fabris glimlachte flauw. Het is de kist die de kleederen van den doode zal vervoeren. Waar is de doode sprak de heer Martignani kluchtig, en naar alle zijden rond ziende. Die ben ik, mijnheer Martignani Kom 1 riep de oude heer, de zweep van zich afwerpende en de snuifdoos open ma kende. „Gij maakt mij aan het lachen met uwe geheimzinnige manier. Vertel mij eens, wat gaat gij uitvoeren Mijnheer Martignani, ik spreek in vol len ernst, wil mij gelooven. Ik maak toe bereidselen om te vertrekken. Martignani nam een snuifje. Waarbeen zult gij gaan, bij manier van spreken Dat zal ik bepalen als ik in Bologne ben. Waarschijnlijk naar Duitschland. De giijsaard beeideGij hebt ge zegd

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1896 | | pagina 1