Binnenland. Gemengd Nieuws. f Zaterdagmiddag te kwart vuur 2 ure reed i. de speciale trein met liet Chineesche gezant schap het Staatsspjnrstat.ion tc 's Ginvenha- ge binnen. l)e adjudant der Koningin, ka pitein ter zee Zeger Vccckens en de ordon- 1, nance-officier luitenant Loudon, die. het ge zelschap waren tegemoet gereisd, vel'iiotcll het eerst het rijtuig 011 plaatsten zich aan den ingang van den salonwagen waarin de 'J grootkanselier de reis maakte, om hein op i Haagsch grondgebied te ontvangen. Kort daarna stapte Lihoenglsjaiig, gekleed in het wel bekende gele vest en getooid niet ■een pauwuiiveer, den trein uit, aan den arm ondersteund door een lid van zijn gevolg. Op het perron vond de hooge Chineesclic (staatsman ter zijner ontvangst geschaard de heeren Verkerk Pistorius, minister-resident en secretaris-generaal van buitenlaudsche za- ken; Groenevuld, oud vice-prtsideiit, van den raad van Indië, Creuier, lid der Tweede ICa- e merPook, commissaris der Koningin, allen t in galakostuuniden gouverneur der resi- t ilentio en den luit. kul. Bierman, plaatselijk t commandant. Lihoengtsjang, die een bloein- ruiker in de hand droeg, trad dadelijk op l generaal Van Holden toe en wisselde met t; dezen opperofficier cenige woorden gelijk me- i dc met den heer Gvoeneveldt cu anderen, 1 die kolonel Zegers Veeekens hem voorstelde. I Na een kort oponthoud in de wachtzaal van de koninklijke familie, ter zijner beschik- I king gesteld, en welke voor deze gelegen- 1 beid met groen en planten was versierd, be- f gaf Lihoengtsjang zicli naar het op liet sta- tionsplein gereed staande hofrijtuig, waar hij, f met dc vertegenwoordigers der Koninginnen naast zich, naar het Hotel des Indes reed, begeleid door cavalerie, door de Rijnstraat, langs dc Prinsengracht en het Voorhout, f Er waren veel nieuwsgierigen op de been r -vooral in den omtrek van hut station van 1 het station, waar onder de menigte veel be weging lieersehte toen de zonen van het he melsein; rijk passeerden. Bij het Hotel des Indes, van welk gebouw de Chineesche vlag (de zwarte draak en de •roode zou pp geel veld) tusschen de Neder- dandsehe en Bataviasche vlaggen ontplooid was, wachtte een dichte menigte op de komst van Lihoengtsjang. Bij het binnentreden van het hotel boden de beide dochters van den directeur, den lieer Wirtz, den kanselier ieder een bloem ruiker aan, van welke de een de kleuren van de Chineesche vlag weergaf, terwijl de .andere de kleuren van de Nederlandsche vlag vertoonde. Met cene diepe neiging bedank te de staatsman voor deze oplettendheid, •waarna bij zich, ondersteund door twee sol daten zijner lijfwacht, onmiddellijk naar zijne aparte.mentcn begaf. hebt u zooveel moeite getroostu hebt mij met zoovele weldaden overladen, dat ik het waarlijk al te goed'heb. Hadde ik u maar uw armen man te rug kunnen geven Oeh ja, mijnheer dan Do groote oogen van het kleine meisje staarden vol verbazing den ingenieur aan, en de schreiende moeder draaide haar boe zelaar om en om in de handen, terwijl de doek, dien zij onder de kin geknoopt had, naar achteren viel, waardoor haar hoofd met de in de wanorde geraakte haren zichtbaar werd. Toch was hel schoon dat hoofd, in den vollen glans van jeugd, gezondheid en verleidelijken eenvoud. Fabris had reeds inenigkeer Bortolo's schoone vrouw gezien, maar nooit zoo nauw keurig op haar gelet. Gedrongen door eeu ontzaggelijk medelijden, en een overeenstem mend gevoelen van smart, beschouwde hij haar nu met alle aandacht. Arme jonge vrouw sprak hij zacht. Misschien waart gij gelukkig Ja Mijnheer, heel gelukkigherhaalde zij. „Bortolo was nooit dronken, maakte geen schulden en sloeg mij niet 1 Hij was een goede man. - (Wordt vervolgd.) Te 3 uren reed hij uit naar de woning van den minister van bnitenlaiidsclie zaken, om dezen zijne opwachting te maken, en daarna bracht hij bezoeken aan de overige ministers aan liunne departementen, hetwelk zich bepaalde tot het achterlaten van zijn visitekaartje. Bij de aankomst 'van Jjihoengtejang alhier was de hoofdcommissaris van politie Van Schermbeek vergezeld van zijn Rottordam- scheii ambtgenoot Voormolen, en wel met liet oog op het bepaalde bezoek van den Chitieesehen staatsman te Rotterdam. Des avonds gaf de minister van buiten laudsche zaken ter eer van den hoogen gast ren diner, en Zondag werd in het Kurhaus te Soheveningcn ZExc. een gastmaal aange boden en ccn prachtig vuurwerk ontstoken. Maandag bracht hij eeu bezoek bij II.II. M M. te Soostdijk waar hij in eene offieiëele audi ëntie ontvangen werd. Dinsdag bezocht hij Amsterdaip eti Woens dag Rotterdam. Zijn bezoek aan Nederland en zijns offi cinale ontvangst maakte een zeer gunstigen indruk op deu Ckmeesclieii Onderkoning. Dinsdagavond is de zomerzitting der Prov. Staten van Zeeland geopend door den Commissaris der Koningin jhr. mr. W. M. de Brauw. Aanwezig waren 40 leden. Na onderzoek en goedkeuring der geloofs brieven van den heer C. J. J. A. van Te ij— lingen, werd tot diens toelating besloten. Onder meer werd door de leden H. G. Haminacher, P. C. J. Hennequin, W. C. de Smidt, J. L. I. de Bats, I. van Houte, J. Erasmus en C. L. van Woeidereii, een voor stel overgelegd van den navolgenden inhoud Door de Staten is bepaald dat de exploi tatie van den stoomboutdienst op de Wes- tcr-Sclielde zal blijven in banden der pro vincie. De ondergeteekenden zijn overtuigd dat voor eene goede dienstoefeniug drie, in alle opzichten aan de door den dienst gestelde eideben beantwoordende, schepen nuodig zijn. Bij de telkens voorkomende reparaties blijkt dat twee schepen onvoldoende zijn voor den dienstdoor toevoeging van een derde schip, kan ieder schip behoorlijk rust bekomen, al les goed nagezien en onderhouden worden. Lit ten finaneieel oogpunt is de aanschaf fing van een derde schip zeker zeer ge- wenscht, daar men door liet niet voldoende onderhouden der schepen later genoodzaakt zal worden groote financicele offers te bren- gen. De ondergeteekenden hebben daarom de eer voor te stellen onverwijld over te gaan tot den aankoop van een derde schip voor den diénst op de Wester-Scbelde, waarvan, zoo noodig, de onkosten door eene leening zullen gedekt worden. Na eene korte toelichting van den beer Nan Woelderen, waar bij de noodzakelijkheid van de aanschaffing betoogde, werd het voor stel naar de afdeelingen gezonden. De verkiezing yan een lid van de Eer ste Kamer der Stateii-Generaal, wegens de periodieke aftreding van den heer mr. E. Fokker, zal plaats vinden op Dinsdag 14 Juli a. s. des namiddags te 1 uur. Bij gelegenheid van het bezoek aan IIH. MM. de Koninginnen op Soestdijk op den 7 den dezer, bood het Chineesche ge zantschap een collectie producten der natio nale kunst en nijverheid van hoogc waarde, een geschenk van den Keizer Hare Majes teiten aan. De kostbare geschenken bestaan uiteen een porceleinen vaas, „sang de boeuf", 500 jaren oudeen paar groote vazen met ko peren binnenwandeneen paar theekopjes van oud wit porcelein met gekleurde figuren; een stuk Chineescho zijde, groen roseeen stuk Chineeseh satijn met bloemen der vier jaargetijden van geelgroene en lilakleureene rol Chineesche satijn, eveneens gebloemd en met goud doorwevenzoomede een viertal bussen thee van de aanplantiugen van Long Tomg, licht van kleur en „qualité supéri- oure." Blijkens berichten is de, de vorige week opgetreden, Guoverneur-generaal De Moulin aan de gevolgen van een zonnesteek overleden. Er rust, aldus de N. R. C. weinig zegen op onze gouverneurs van Atjeh. Kohier sneuvelde, Pel overleed te midden zijner zegenrijke tochten, Demmeni stierf aan berri berri. Van Teyn ondermijnde er zijn buitengewoon krachtig gestel voor goed en werd in het vaderland begraven waar hij ge nezing kwam zoeken en nu is het Gene raal De Moulin die viel als offer van de hein gevergde inspanning. Wij betreuren zijn sterven voor Nederland zoowel als voor de koloniën. Van een man zoo bezadigd en ontwikkeld als bij, was er veel voor Atjeh te verwachten, vooral a's daar liet vroeger gevolgde stelsel van af wachten er. blijven binnen onze linie zou warden voortgezet. Hij stond buiten de At- jeh-partijen en kon zonder bezwaar een trouw uitvoerder zijn der bedoelingen van het op perbestuur en langzamerhand een gewaardeerd raadgever worden in de verwarde toestanden op Noord-Sumatra. Hij stierf vóór hij als zoodanig zijn reputatie had gemaakt., tijdens den eersten tocht dien hij er aanvoerde. Alweder een goed opperofficier in het In dische leger minder, alweder eene bedroefde weduwe meer. De keus vuor een vervanger van hein zal waarschijnlijk staan tusschen generaal Zwart en kolonel Stemfoort. BRESKEAS, 10 Juli 1896. Ds. W. H. H. Dijkuian, pred. bij de Ned. Herv. gem. alhier, heeft bedankt voor het beroep naar die gem. te Waarde. Aan den cursus voor de bootdacte in bet arrondissement Oostburg, zullen voorloo- pig 10 onderwijzers deel nemen. Het on derricht zal gegeven worden door de heeren J. P. Bonman, C. Hack en K. Ter Laan, hoofden van scholen, resp. te Hoofdplaat, Znidzande en Sluis. Voor een zelfde cursus in iiet arrondisse ment Axel, meldden zich 15 deelnemers aan. Voor het beroep tot predikant bij de Ned. Herv. gem. te Aardenburg heeft be dankt ds. D. B. Brinkerink te Neede. Bij Kon. besluit zijn benoemd tot dijk graaf van het Waterschap Groede en Baanst de heer A. de Roo Pz., en tot gezworen de heer J. A. Risseeuw, beiden te Groede. Tot predikant bij de Ned. Herv. ge meente te IJzendijke is beroepen ds. L. B. Onnes te Kedichem. Oostburg. Den 7den Juli jl. had alhier in de openbare school de wedstr'jd in het behandelen van eene leesles plaats. Aan dezen wedstrijd, uitgeschreven door het bestuur der onderwijzersvereeniging in het arrondissement Oostburg, werd deelge nomen door de heeren Beerens te Sluis Brakman en Colijn te GroedeBeerens en van do Plassche te SchoondijkeFrelier te Breskens en de Klerk te Nieuwvliet. De uitslag zal bekend gemaakt worden op de algemeene vergadering, welke op 23 Ju li a. s. te Blankenberghe gehouden wordt. Tot onderwijzer aan de openbare school te Eede is benoemd de heer H. L. Suurs te 's Hertogeboscli. De gemeente-veldwachter van Water landkerkje, die wegens uitingen o. a. tegen den waarneinenden burgemeester dier ge meente, die naar opruiing geleken, en des wege gearresteerd en naar Middelburg was overgebracht, is gistereu uit die voorloopige hechtenis ontslagen. .Schoondijke. Woensdag 8 Juli il. werd alhier grafwaarts gedragen onze gemeente werker Jannis Bruijnooge. Hij diende de gemeente bijna 45 jaren trouw en eerlijk en 26 jaren als lantaarnopsteker. De gemeente verliest in hem een oppas send en verdienstelijk ambtenaar en zal voor eerst in vele gevallen zeer gemist worden. De lijkstoet werd, behalve door de fami lieleden, gevolgd door den Burgemeester, beide Wethouders, den Secretaris en den Veldwachter. Het rijwiel heeft het gedaan aldus luidden de klachten uit Frankrijk en Ameri ka. De tentoonstellingen worden slecht be zocht waarom Omdat oud en joug in plaats vau op hun wandeling de schilderijen te gaan bezichtigen, nu op het snelle rad uaar buiten vliegt om in bet societeitslokaal een glas limonade te drinken. In Amerika w irdt de nieuwe uitvinding verwenscht door de horlogemakers, juweliers, kasteleins, kleer makers, schouwburgdirecteuren, tabakshan delaren. Vroeger was de belooning van een knaap een horloge, nu valt bij zijn vader om een rijwiel lastig. Verlangden de jong- dames tot nog toe sieraden en toiletten, nu zetten zij al baar zinnen op een rijwiel De kleermaker levert alleen maar meer sportcos- tuums af, en daar vait niet voel op te ver dienen. Voor den wielrijder is rooken lastig en nadcelig, daarom worden sigaren, sigaretten en pijpen vervangen door suikerwerken en chocoladede banketbakker beeft meerdert verdienste. De vermindering van het ta baksverbruik wordt in Frankrijk reeds op zeventig millioen sigaren geschat. Sterke dranken zijn ook bij den waren sportliefhebbers in den bar. gedaan; daarom komen de wielrijders minder bij de kaste leins. Onder hen die bet meest klagen, be lmoren de schouwburgdirecteuren. Hun ont gaan zoowel de verliefde paartjes, die vroe ger bij voorkeur den tempel der Muzen be zochten, als ook een menigte geregelde gas ten die vroeger hun avonden in den schouw burg doorbrachten. Ook in Nederland ver mindert het rooken en draukverbruik terwil- le van dezen tak van sport, en zegt de le verancier „het rijwiel is de schuld". De policie te Parijs beeft een prachti ge vangst gedaan. Een oende van 21 die ven en inbrekers is door haar gearresteerd. Reeds sedert een jaar was men de hoofden der bende op het spoor en werden zij door eeltige rechercheurs, telkens in andere ver mommingen, gevolgd. Zoo kwain men de adressen van vele anderen te weten en op een gegeven oogenblik had tegelijkertijd de arrestatie der een en twintig en huiszoeking in hun verschillende verblijven plaats. Daar bij werden de meest volmaakte stellen loo- pers, valsche sleutels, breekijzers en andere instrumenten gevonden. Een had een ope rateurskistje waarmede hij gewoon over dc straat wandelde men zag hein dan voor een dokter aan, maar het kistje was vol kunsti ge inbrekerswerktuigen. Een ander had een bepaalde stndie van brandkast-sloten gemaakt; geen slot, beweerde hij, hoe kunstig ook, of hij zou het binnen drie uren openmaken. Bovendien werd een heele garderobe van de meest verschillende kledingstukken, bene vens valsche baarden, pruiken, snorren ge vonden, waarmee de dieven zich onkenbaar maakten. Men meent in hen de daders van mins tens 200 diefstallen, in de laatste jaren ge pleegd, ontdekt te hebben. Alleen in 1893 maakten zij een waarde van frs. 338,000 aan geld en kostbaarheden buit. Zij waren in'edeplichtig aan den bekenden diefstal bij Cordewencr te Brussel. Een rijtuig vol bijouterieën, kerkversierin- gen, kostbare stoffen, goud en zilverwerken is door de policie naar het hoofdbureau over gebracht. Men vreest, dat de bende internationaal is en men er slechts een onder-afdeeling van te pakken heeft. Het centraal-bestunr S vermoedt men. bevindt zich in Amerikaeen eminente dief moet er liet hoold van zijn. De leden der bende leelden er goed van; een had een villa laten houwen, waar het vaak lustig toeging. c Maandagavond is in den Rijn bij Ant- I hem, op de hoogte van den Westervoortschen |j dijk, een roeibootje omgeslagen, waarin een 24-jarig en een 18-jarig jongeling gezeten waren. Voorbijgangers slaagden er in eerst- j genoemde uit het water te halen. Hij werd in eene woning aan den dijk gebracht, wan' 1

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1896 | | pagina 2