voor Zeeuwsch-Vlaanderen. LIEFDE EN TROTS. No. 250. Zaterdag 11 Juli 1890. 5r jaargang. FEUILLETON. 1IEUWSBLAD ABONNE M E N T S P R IJ S Per 3 maanden 40 centsfranco per post 45 cents. Voor Amerika 2.90 per jaar bij vooruitbetaling. Abonnementen worden aangenomen bij alle BoekhandelarenBrievengaarders en den Uitgever. A D V E R T E N T l E P E IJ S Van 1 tot en met 4 regels 25 cents; elke regel meer 5 cents. Bij abonnement aanmerkelijk vermin derd tarief. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden ingewacht tot Vrijdagnam. 1 ure. Deze Courant verschijnt eiken Vrijdagavond bij den Uitgever C. DIELEMAN, te Breshen». Een onrustbarende Staat. De toestand waarin Turkije zich op het oogrnblik bevindt is, zoo niet hachelijk, dan toch hoogst 'bedenkelijk te noemen. Schier in het gansohe rijk zijn opstanden uitgebroken, terwijl dóór, waar die nog niet lijn voorgekomen, de opgewondenheid niet nel goeds belooft. De schatkist is uitgeput, en de bronnen die haar behoorden aan te vullen, zijn op gedroogd. De Sultan en de Porte gaan steeds voort met de weigering om alle bemidde lingsvoorstellen van de Mogendheden aan te nemen, zoodat Turkije inderdaad een veeg lind te noemen is. De Sultan verzet zich ioo lang mogelijk om aan de rechtmatige eischen van zijn onderdanen te voldoen. Do Kretenzen, die luide om de benoeming vso een Christen gouverneur-generaal had den gesmeekt, mochten zich voldaan achten met dc zending van een George pasja Bero- witz die evenzeer veracht wordt als een Turk en zelfs bij de Mohammedanen zeer impo pulair is. Het is dan ook te verwachten, met het oog op de mogelijke gevolgen, dat deze gou verneur geen maand lang op Kreta zal blij ven, en door den Sultan, ingevolge een vin gerwijzing van de Mogendheden, van zijn post zal worden teruggeroepen. Het wordt dan ook noodzakelijk geacht den Sultan eens goed aan zijn verstand te brengen, wat in NAAR HET ITALIAANSCH door tommasixa e ii i n i. Fabris twijfelde aan Martina's liefde, daar hst hem toescheen dat de gevoeligheid, waar- "sde zij zich op hem wreekte, haar ingege ven werd door die soort van trotschheid die oer. zachte, teedere, alles verdragende liefde 'en eenemale buitensluit, onderwijl zij zelve de wreede verdenking in zich opnam. En terwijl een van beiden, gedrongen door ware liefde, het vraagstuk had moeten ophelderen en plaats geven aan eene juiste uiteenzetting van gevoelens, ziedaar nn hoe beiden, ten einde niet hunne eigene waardigheid op het apel te zetten, gelijktijdig de hand leenden tot de verwoesting van hun eigen geluk. Opgestaan eer de dag aanbrak, na gelijk Martina een slapeloozen nacht te hebben Doorgebracht, gevoelde hij een onweerstaan- het belang van zijn land en van zijn troon, en niet minder wat in het belang van den Europeesehen vrede, dient te worden gedaan, want die troon, en dns ook de vrede in Eu ropa, loopen werkelijk een beetje gevaar. Verschillende muiterijen kunnen met moei te worden onderdrukt, omdat de achterstal lige soldij van het leger wegens gebrek aan middelen niet kan worden uitbetaald. Ook de militaire autoriteiten ondervinden groote moeilijkheden om de reserve land weer-bataljons onder de wapenen te doen ko men, daar velen, vooral op het platte land, waar de oogst in vollen gang is, zich aan den dienst onttrekken, ten einde niet de kans te loopen, te worden doodgeschoten, of om te komen van ellende, zonder uitzicht daarvoor ooit de minste belooning te ontvan gen. Als men dat alles nagaat, dan is het wer kelijk geen wonder dat ook onder de Tur ken de ontevredenheid met het bestaande regeerings-regime hoe langer hoe luider zich doet hooren, en dat de partij der zoogenaam de Jong-Turken in den laatstcn tijd zeer is toegenomen en van grootere werkzaamheid doet blijken. De Sultan voelt zich dsn ook niet veilig meer in zijn paleis van Jildiz, dat anders met de grootste zorg bewaakt wordt. Hij vertrouwt zelfs niet meer op zijn lijfwacht, samengesteld uit de prachtige bataljons Al- baneezen en Barbarijsche Turco's, en hij heeft dientengevolge twee regimenten van de be ruchte ongeregelde Koerdische Hamidiëh-ca- valerie, alsmede vijfhonderd ruiters, te kie- bare behoefte aan lucht, beweging, aan licha melijke vermoeienis, en had hij, terwijl de sterren nog aan het luchtruim fonkelden, een goed eind weegs afgelegd, blootshoofds, om dat zijn hoold gloeide, en zonder doel, om dat hij gedachteloos voortliep. Hij was zijn landgoed reeds voorbij, en bij het eerste schijnsel van den dageraad, had zijn hart den hitteren kreet geuit„Voor mij is 's hemels vriendelijk aanschijn niets," en bij den eersten zonnestraal die hem be scheen had hij opnieuw de verzachting ge slaakt »Voor mij beteekent al het schoo- ne der wereld niets." Hij dacht aan al hetgeen hij had verloren, aan al wat goeds en troostrijk was voor zijn hart de achting voor Martina, de liefde van Martina en het scheen hem toe als ware hij niet meer de ingenieur Fabris, maar een ondergeschikt persoon, met roaden gc- geescld op het voorhoofd en de borst. Wan neer de liefde, die het uitmuntendste gevoel van het menschelijk hart uitmaakt, van het altaar nederstort gelijk een gebroken afgods beeld, gelijk een ontwijd heiligdom, dan sleept zij onvevbitterlijk al het goede en schoo- ne met zich mede waaruit ons leven was sa- zen onder de niet minder woeste stammen van Dagistan en den Karabatak (ondoor dringbare uitloopers van het Taurusgebergte), uit Armenië naar Konstantinopel ontboden, om hem voortaan tot persoonlijke lijfgarde te dienen. Dit besluit heeft natuurlijk een niet ge ringe opschudding ouder de Armeniërs al hier verwekt, en ook eenige ongerustheid on der de Europeanen veroorzaaktzoodat de Fransche ambassadeur het noodig heeft ge acht verleden Vrijdag den Sultan op die on gerustheid en haar aanleidende oorzaak op merkzaam te maken. Het hierheenhalen van die wilde, onge bonden krijgers, die sedert meer dan een jaar gewend zijn alles wat Armeniër is ongestraft ♦e molesteeren, uitplunderen en vermoorden, kan inderdaad tot hoogst ernstige verwikke lingen aanleiding geven en een voortdurende bedreiging worden voor al wat hier christen is. Daarentegen beweert men in het palcis dat deze maatregel de Armeniërs juist ten goede zal komen, daar de Sultan, daor de voornaamste en meest invloedrijke hoofden en notabelen onder de Koerden uit hun land naar hier over te brengen om hen later bij voorbeeld naar Macedonië over te plaatsen en hier weder door andere te vervangen, de kracht dier nomaden, die in hun bergen bij na ongenaakbaar zijn, wil breken, en aldus zonder eenig bloedvergieten de christenen in Anatolië van hun ergste vijanden wil ver lossen. Dit listig uitgedachte plannetje zou, mits mengesteld. Fabris doolde langs eenzame paden, rechts den weg inslaande, als hij links voetstappen hoorde naderen. De schilderachtige heuvels die de velden omringden waren overgoten met licht, ter wijl de rand van een bosch, dat een stroo- mend beekje omzoomde, nog geheel in de schaduw lag. Het was naar dit dicht be groeide plekje, dat de ingenieur zijne schre den wendde. Hij hield de oogen op den grond gericht. De leeuwerikken en de mus- schen, die van boom tot boom het boschje deden weergalmen van de grilligste invallen uit allerlei tonen en schakeeringen, herinner den hem niet zooals gewoonlijk aan Marti na's tuintje, waar hij tot versiering, en om aan haar voorliefde voor vogels te voldoen, een voliere had laten maken, bevolkt door een honderdtal vogeltjes, die kwamen aan vliegen op een wenk van Martina's hand, zoo menigmaal daarin ter zijde gestaan door haar verloofde. Alle vriendelijke, aangename gewaarwordingen schenen uit het gemoed van den ingenieur verdrevenmet bezorgdheid, gramschap en hevige verbittering dacht hij aan Martina. het ook handig ware uitgevoerd, ongetwijfeld tot het gewenschte resultaat hebben geleid, als de Porie twee jaar geleden, dat is vóór dat de Armenische gruwelen hadden plaats gehad, ertoe was overgegaan. Nu is het echter te 'laat. De gebeurtenissen van de laatste achttien maanden hebben de Koerden en andere met hen verwante stammen geheel uit den band doen springen, zoodat zij zelfs nu in Anatolië etn bedreiging voor de Tur ken vormen, en hun overbrenging onder de ze omstandigheden in een geordende en be schaafde maatschappij deze blootstelt aan on berekenbare gevaren. Do toestand ziet er dus weinig vroolijk uit. Onrust overalde zaken gaan bijge volg hoe langer hoe slechter, het geld wordt hoe langer hoe schaarscher, de eerste levens behoeften steeds duurder. Daarbij vermindert het centraal gezag van de regeering zicht baar en met den dag, terwijl de inkomsten en het krediet van den staat volkomen uit geput schijnen te wezen. Een ieder vraagt zich dan ook met be zorgdheid af hoe dat alles moet eindigen want dat het zóó niet langer blijven kan, wordt door niemand meer bestreden of ont kend, zelfs niet door de meest verstokte Oud- Turken uit de onmiddellijke omgeving van den Sultan. De zon stond eindelijk hoog aan den he mel, en van alle zijden vermeerderde liet gegons der tallooze insekten en zette leven digheid bij aan de landelijke stilte. De ingenieur hield stand en keerde plot seling om. Op twintig passen afstand» van hem naderde een boerin met een klein meis je het waren de weduwe en de dochter van Borlolo. Hij had hen kunnen ontloopen door een ander pad in te slaan, doch hij deed het niet. Het was de eerste maal dat hij hen zag na den dood des metselaars. Het meisje hinkte en liet zich door de moeder een weinig meetrekken. Wat scheelt het kind vroeg Fabris op somberen toon. Het heeft zich bezeerd Mijnheer, door van een paar trcedjes te vallen. Waarom laat gij de kleine dan loopen? Ik moet noodzakelijk naar de kerk en al léén laten kan ik haar toch niet. De oude lui zijn gisteren vertrokken Dat weet ik. Mijnheer, ik dank u En de vrouw, met de punt van haar voor schoot haar oogen afvegende, vervolgde „U

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1896 | | pagina 1