Binnenland. iii bak, waar er ter afkoeling koud water "irdt bij gedaan een vierde zet ter afkoe- nig de kelderluiken open, kortom er wordt b verschillende boerderijen (meest onwetend) „izondigd tegen de beste wijze van behnn— ding van de melk na du zuivering. 7/Oodra de inelk van alle faccaliën is ont- |ian wordt zij in zinken bussen gegoten cn I den kelder gebracht, j Ter voorkoming van verzuring en ter be- iirdering van liet koud worden van de elk, worden de bussen geplaatst in koud jiter, dat zich bevindt in een gemetselde i e.oen put, of in een kuip, mits de bussen lar maar ruim in passen. De hoedanig- •id van zink is van dien aard, dat zij spue- g de warmte van dn melk door laat, doch lenzeer dringt de koude van het water door -it de melk. Alzoo is de warmte van de Ielk, die in het eerste stadium 32 graden lsius bereikt, doch bereids gekoeld is tot l) 0 door de koude van het wuter veruiin- n. rd tot 15°; acht men dit nog te warm nu herhaalt men deze badkuur, dat wil zeg- gtn, men neemt andermaal koud water, want tet eerste water dat koud was, is door de jLrinenging van de. warmte van de melk jven warm geworden als de melk nnisjhet jan dus geen verkoelenden invloed op de óelk meer uitoeinneti. Daar de tweede ver lenging van de koude van het water inet ,o reeds tot 15 0 warmte gedaalde tempe- atuur van de melk, wordt deze weder tc- luggebracht tot op de helft van de warmte, ten handelt alzoo zoo lang als men de koel- cid van de melk voldoende acht, oin niet p spoedig te verzuren. In normalen toe- taiul moet men de inelk 36 soms 48 uren muien bewaren alvorens tot ontbinding over e gaan. Spr. zeide reeds dat de melk in en kolder werd geplaatst Ook daarbij stond ij even stil. De in den tegenwoordigen tijd ebouwde landbouwlioeven, hebben dat voor- icel bij de oudere, dat. de kelders ineer doel- patig worden ingericht cn dat zij aan den loordkant van het huis eene plaats erlan- len. Dat achtte hij een goed teeken. Dal le kelders ruim en flink worden gebouwd is inmiskenbaar een groot gemak, omdat men ir zich, vooral op het gebied van de Zui- relbereiding, goed moet in kunnen bewegen. (Slot volgt.) Naardien de opdracht aan generaal J. A. Vetter als regeoringscoinmissaris in Atjeh is ïeëindigd, heeft hij zich gisteren naar Bata- lit terug begeven. Als civiel en militair gouverneur van Atjeh en onderhoorigheden s benoemd de gcneraal-uiajoor J. J. K. de Houlin. In de aanstaande zitting der Prov. Sta- en van Zeeland, zal o. .n. aan de orde wor- uleven die gij mij verschuldigd zijt Joed gij zegt. geen woord Gij blijtt stuk- itijf staan, en gij ziet mij aan met een paar Kjeen om bang van te worden Martina schudde liet hoofd. Hier is geen sprake van eerbied en iefde, zeide zij zonder van haar stuk te gc- •akcn, hier is hartstocht voor hem die is teengegaau, en hei komt er op aan te voor tomen, dat ook i'< heenga. Zoudt gij willen sterven riep de heer tfartignani driftig uit. Ik zou juist heen willen gaan omniet e sterven, antwoordde Martina. Gaan, waarheen Heel ver hier van daan. Naar Egypte P bulderde de heer Mar- •ignani, wiens geduld hem langzamerhand jegon te begeven. Heel ver, herhaalde het meisje en boog iet hoofd. Ik begrijp hetde zaak moet aan mdcre handen dan de mijnen worden toe vertrouwd. Ik ben een arme drommel van ;en vader, goed genoeg om kleeding en op- ichik te betalen, maar niet bij machte u tot ,-edo le brengen. (Wordt vervolgd.) den gesteld, de verkiezing van een lid der Eerste Kamer wegens periodieke aftreding van den heer inr. E. Eokker, en van een lid der-Staten bedoeld bij art. 89 der prov, wel het aangehouden voorstel van 'Ged. Staten omtrent het verleenen van rentelooze voor schotten voor wegen van secundair belang. Daarop zijn een viertal amendementen in gediend als a door den heer Hammacher strek kende om dergelijke voorschotten te verlee nen voor de verbetering van openbare wegen; i. door den heer Van der Have tot eene on dergeschikte wijziging der resumtie van Ged. Staten c. van den heer Hotnbach tot tege moetkoming in de kosltn van aanleg van die wegen waarvan verharding nood zakelijk zal blijken te zijn, ad hoogstens 50 ®/0 dier kosten en d. van den heer Henne quin dat het niet wenschelijk is voor het verleenen dezer rentelooze voorschotten an dere vaste regelen te stellen, dan die welke rekening houden met de draagkracht des aan vragers. Met het oog op het ingrijpende in de fi nanciën der provincie achten Ged. Staten de aanneming van de amendementen sub a, c en d te moeten ontraden. Betrekkelijk de aanvrage om een renteloos voorschot «oor wegsverbetering behoeve het waterschap Oranje-Dierentijd komt het Ged. Staten voor, dat het voor het voorschot ge stelde maximum thans geene wijziging be hoeft. Ged. Staten stellen voor tot inwilliging van het verzoek van Jan na Haartsen e. s. pachters van de tollen op de prov. wegen in het v oorm. 4e district om teruggaaf van de rechten van zegel en registratie wegens de onderhandsche verpach ting dier tollen voor dén jaar tot staking van de door den stoomboot- dienst op de Westerschelde beproefde vaart op Hoofdplaat, ten Ie omdat die exploitatie nu reeds een offer van ƒ1056.45 heeft ge vergd, ten 2e dat het personenvervoer da lende isten 3e dat de gemeente Hoofdplaat niet is afgesloten van de communicatie, ten 4e dat bij bestendiging van de proefvaart deze een vast karakter dient aan te nemen, tengevolge waarvan meer equipage moet op genomen worden en ten 5e dat tengevolge van die bestendiging veel meer uitgaven zul len erlangd worden, wil men aan de hoofd diensten niet te kort doen; tot afwijzing van een verzoek der aid. „Axel" van de Ned. Vereeniging tot bescher ming van dieren om het gebruik van hon den als trekdieren te verbieden, omdat een dergelijk voorschrift te veel zou ingrijpen in het maatschappelijke leven, waar door zoo- velen van trekhonden wordt gebruik gemaakt, die niet in staat zouden zijn om deze door een andere trekkracht te doen vervangen. liRESKE.VS, 26 Juni 1896. Tot onderw ïjzeres aan de Openbare School te Oude Tonge is benoemd, mej. A. M. We- luelstelder alhier. Naar wij vernemen is door de politie proces-verbaal opgemaakt tegen zekeren K. alhier wegens dierenmishandeling. Aan de Universiteit te Leiden is het doctoraal examen in ds geneeskunde met gunstig gevolg afgelegd door den heer E. G. Cornelis van Rotterdam, gcb. te Breskens. De heer Mr. P. C. J. Ilennequin, te Aardenburg is door de vergadering van aan deelhouders in de Maatschappij tot Exploi tatie van Staatsspoorwegen, benoemd tot com missaris in die maatschappij. De heer A. Risseeuw van Groede is na gehouden onderzoek toegelaten voor de 4e klasse aan de Rijks-Veeartsenijschool te Utrecht. Groede. Het recht tot het wegrapen van het broed- cn mosselzaad van de hoofden en vooruitstekende werken op den oever van liet waterschap Groede en Baanst tot 30 April 1897 is gegund aan den heer J. A. Dhoo- ge te Philippine voor ƒ255. De heer Voer man aldaar had ingeschreven voor ƒ110. Oostburg, 24 Juni. De afdeeling Oost- buig der Zeeuwsche Landbouw .Maatschappij hield heden eene vergadering ter behande ling van eetie missive van het Hoofdbestuur der Maatschappij, strekkende daartoe aangezocht door H.H. Ged. Stattn van Zeeland, om het oordeel der Alil. te vernemen over de vraag of verplichte Hengstenkeuring al of niet ge- wenscht is. Voorlezing werd gedaan van een viertal correspondentiën van Ged. Staten en het Hoofdbestuur voornoemd, waarbij door eerst genoemd college wordt kennis gegeven, dat de ministers van biiraenlandsche Zaken en Oorlog aan H. M. de Koningin-Regentes geen voordracht tot uitkcerir.g van subsidie voor 1898 ten behoeve, van de paardenfokkerij zouden doen, indien aan eene verplichte hengsteukeuring geen verplicht gebruik ver zekerd was. De overwegingen van het bestuur, hebben een voorstel tengevolge gehad, om aan het Hoofdbestuur te kennen te geven, dal de af deeling wèl is vóór verplichte hengstenkeu ring, doch tegen verplicht gebruik, echter fnet dien verstande, dat de erfelijke gebre ken van de afgekeurde hengsten zoo duide lijk en zoo ruim mogelijk dienen worden be kend gemaakt. De lieer J. van de Sande te Groede kon zich met het voorstel van het Bestuur zeer goel vereenigen. Hij meende er aan toe te mogen voegen, dat niet ter keuring aange boden hengsten niet ter dekking toegelaten mochten worden. De heer Joh. Risseeuw van IJzendijke deelde mede de ervaring te hebben opge daan, dat afgekeurde hengsten nog niet al tijd slechte veulens voortbrengen. Hij is daarom tegen het verbod om afgekeurde hengsten te gebruiken. De lieer Iz. Leenhouts van IJzendijke is vóór verplichte keuring en vóór verplicht gebruik omdat dit alleen leiden kan tot ra dicale verbetering van liet paardenras. De heer mr. Hennequin geeft in 't kort een resuinó der geschiedenis van de gevoer de correspondentie, waarbij hij opmerkte dat Ged. Staten minder eerlijk, doch vermoede lijk onwillekeurig een verzuim hebben ge pleegd, door te verzwijgen dat het Hoofdbe stuur reeds in 1893 zich voor verplichte hengstenkeuring heeft verklaard doch tegen verplicht gebruik van de goedgekeurde heng sten. Hij moest erkennen dat van de be vordering van het paardenras van hooger- hand reeds goede vruchten zijn genoten, im mers er worden voor goede paarden hooge prijzen berekend en het is wenschelijk om die hooge markt aan waarde te houden. Nu we 1896 schrijven heerseht ten opzichte van dat punt nog dezelfde geest, en voor de zoo- veelste maal wijst hij er op dat verplichte hengstenkeuring noodzakelijk, doch verplicht gebruik niet aantebe«elen is. Een ruime puhliceering van de gebreken van een afge keurde hengst met eene zoo schril mogelijke opsomming dier gebreken, achtte hij de bes te wijze om de goede eigenschappen van goedgekeurde hengsten ingang te doen vin den. Hij die dan nog de diensten vau al- gekeurde hengsten verkiest loopt immers zelve de risico van bedrogen uit te komen. Bovendien is het Nederlandsch volk in 't algemeen en het Zeeuwsche in 't bijzonder afkeerig van dwangmaatregelen. De heer Lucieer zeide dat de hengst van Moggré van Schoondijke, waarop reeds werd gezinspeeld, niet toonenswaardig was om ge keurd te worden, doch met het oog op de goede veulens die hij voortbrengt ii hij in 't Stamboek opgenomen. Z. i. zijn de keu ringen ten deele onvolkomen en het zou aan beveling verdienen, dat bij de keuringeD meer werd gelet op de afstammelingen, dan op het uiterlijke van het fokmateriaal, maar dan ook zoo mogelijk met verdubbeling der pre- miën, na bijv. 2 jaar gedekt te hebben. Bij de beste keuring kan men falen in de uitkomsten, waaraan ook de voeding der veu lens niet vreemd zijn. De heer Modde van Schoondijke verklaar de zich tegen elke verplichting, ook tegen die der keuring. Is hij goed ingelicht, dan zijn in ons district 6 dekhengstenindien bij keuring hiervan blijken 3 ongeschikt te zijn, dan rest een te gering aantal, «aarvan een overvleugeling van buitenlandsche heng. sten het gevolg zal zijn. De Voorzitter, de heer Do Brnijne de Die, antwoordde dat ondanks de grilligheid van de natuur, van dc beste hengsten de beste verwachtingen te koesteren zijn. De heer Hammacher kon zich evenzeer met het voorstel van het bestuur goed ver eenigen. Hij meende voorts met een enkel woord te moeten wijzen op de verkeerde ge volgtrekking van den heer Modde. Wan neer van de 6 gekeurde hengsten er 3 af gekeurd woiden dan blijven er nogtans 6 over, want ook de 3 afgekeurde mogen wor den gebruiktzelfs is van deskundige zijde beweerd dat afgekeurde hengsten nog niet altijd slechte fokdieren zijn. De heer De Munck van St. Kruis waag de op gevaar af van buiten de orde le gaan, de keuringen van 't Stamboek te lichtvaar dig te quahficieeren hij zou het wensche lijk achten dat ineer op de afstamming wordt gelet. De heer Lucieer, hierop van antwoord die nende, zeide dat het Stamboek in wording was en dat eerlang daarin niet anders zul len worden opgenomen, dan paarden van Stamboek-oudersdan kan het gerust en veilig geraadpleegd worden, zonder af te moeten gaan op geloof, zooals in vreemde landen. Immers, wanneer hier uit België fokdiereu worden ingevoerd, dan kan men wel zeggen db moeder heeft 4000 lr. gekost en de vader betaalde men met 6000 fr. maar dan moet men dat maar gelooven zonder be wijsmateriaal. De Voorzitter, de zaak van verschillende zijden toegelicht en beschouwd achtende, stal de hierna de stemming aan de orde over het voorstel van het Bestuur, hetwelk werd aan genomen met 40 stemmen3 stemmen ver klaarden zich er tegen, terwijl de heer De Smidt, met het oog op zijne positie als lid der Prov. Staten z'jne stem voorbehield. De heer Stoutjesdijk van Schoondijke vroeg daarna of er geen mogelijkheid zoude be staan om in onze afdeeling een cursus voor zuivelbereiding te kunnen oprichten, zulks naar aanleiding der lezing van jl. Zondag. De Voorzitter zoude zoo'n cursus zeer wenschelijk achten, doch kon om verschil lende redenen hieromtrent nog geen defini tief antwoord geven, eerstens kan de heer Claterbos zich alleen des winters aan zoo'u cursus in deze afdeeling wijden, welke tijd minder geschikt is om dat er dan zoo wei nig melk isten tweede loopen de onkos ten vrij hoog, die echter weer eenigszins hunne voldoening vinden in het feit dat de heer Stoutjesdijk zijne hofstede bereidwillig beschikbaar stelt. Niettemin zal de voorz. deze vraag in de vergadering van het be stuur brengen, opdat er maatregelen kunnen genomen worden. Ten slotte detlde de heer mr. Hennequin nog mede, dat er kans bestond tot oplich ting van een cursus ter bekoming van de landbouwakte voor lager onderwijs, en dat het zal afhangen van het aantal onderwij zers die zich daartoe aanmelden of die Jcur- sus in deze afdeeling dan wel in de afdee ling Hulst zal gehouden worden. Met het oog er op dat de landbouwsch iol te Wage- ningen, ja zelfs de winterlandbouwschool te Goes te hoogeisehend en ook moeielijk te bereiken zijn uit hoofde van de onkosten, wil men trachten door het lager landbouw onderwijs die scholen te vervangen, door het onderwijs meer bevattelijk te maken. Zon der echter uit zijn rol als algemeen Voorzit ter van de Mij. te gaan, wekte hij, als lid der Afd. Oostburg, een ieder op, in zijn ei gen kring werkzaam om de onderwijzers aan te sporen daaraan deel te zullen nemen# Melden zich in Hulst meer onderwijzers aan dai. hier, wordt de cursus daar geopend. In het tegenovergestelde geval hier, vermoede lijk te Breskens of Oostburg, omdat de leer aren der winterschool te Goes het onderricht aan die onderwijzers zullen geven, en na tuurlijk met het oog op de beperkte tijd we der direct terug moeten. Hierna werd de vergadering gesloten.

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1896 | | pagina 2