voor Zeeuwsch-Vlaanderen. 'liefde en trots. No. 248. Zaterdag 27 Juni 1890. 5* jaargang. Zuivelbereiding. FEUILLETON. NIEUWSBLAD ABONNEMENTSPRIJS Per 3 maanden 40 centsfranco per post 45 cents. Voor Amerika 2.00 per jaar bij vooruitbetaling. Abonnementen worden aangenomen bij alle BoekhandelarenBrievengaarders en den Uitgever. A 1) V E R T E N T I E P li IJ S Van 1 tot en met 4 regels 25 cents; elke regel meer 5 cents. Bij abonnement aanmerkelijk vermin derd tarief. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiön worden ingewacht tot Vrijdagnam. 1 ure. Deze Courant verschijnt eiken Vrijdagavond bij den Uitgever C. DIELEMAN, te Breskens. i. Jlet dit onderwerp trad de heer J. J. van Weijdom Claterbos van Nijmegen op voor een 50 belangstellenden in de botermakerij, waaronder een 10 tal boerinnen. Deze voor namelijk riep spr. het welkom toe omdat het gesproken woord hoofdzakelijk hen zoude be treffen. Tot onderwerp zijner rede, had hij gekozen een Spreuk uit Starings Landbouw almanak, t. w. „één man van ondervinding is uieer waard dan tien geleerden." Hij begon met te wijzen op het feit, dat, waar in het huidige oogenblik de graanprij zen van dien aard zijn, dat het landbouwbe drijf in zijn vooruitgang belemmerd wordt, inetr het oog dient gevestigd te worden op eeu andere tak in den landbouw, met name de Veeteelt en de Zuivelbereiding, waut, „als het getij verloopt, verzet men de bakens" zegt een spreekwoord. Daar hij speciaal over het laalste onderwerp zal spreken, zal hij ecnige grepen doen uit dit rijke vraag stuk en zoodanig behandelen, dat iedereen hem kan begrijpen, en dat iedereen in de praktijk met zijne wenken voordeel zal kun nen doen. Bij ondervinding is spr. gebleken, dat ve le landbouwers niet weten wat een koe op brengt, en welke zijn beste koe is. Waar in zulke gevallen in den blinde wordt ge werkt, kunnen de nadeelen niet uitblijven. Ieder landbouwer dient te weten, welke op brengst aan me.lk en welke beste melkkoe hij heeft. Om tot die wetenschap te komen, NAAR HET ITALIAANSCH DOOK TOMMASINA GUIDI. De man gehoorzaamde. Doch geen vijl minuten waren verloopen of de opzichter van het werk, die op den arbeider stond te Wachten, kwam te voorschijn en overlaadde met geene zeer liefelijke benamingen den on schuldige die, de bevelen der jonge dame volgende, zich op weg begaf naar het huis van den ingenieur. Martina boog zich uit het venster en beijverde zich hem te over tuigen, dat het haar schuld was, niet van den daglooner, wien zij in allerijl een bood schap had opgedragen De opzichter nam zijn muts af en keerde •erug. onderwijl Martina mismoedig zich in een hoek van het vertrek neerzette, peinzeni- de over de opvliegendheid van haar karak ter. meet men de melk door middel van in be paalde hoeveelheden verdeelde emmers. Van elke koe, wordt dagelijks de opbrengst aan- geteekend, opdat men aan het einde van het jaar door een statistisch overzicht kan na gaan, wat spr. in den beginne als sanbeve— lenswaardig aanprees. Hierdoor komt men werkelijk soms tot verrassende uitkomsten. Van die koeien, die over een geheel jaar de meeste melk gegeven hebben, tracht men te fokken, terwijl de minst waardige opge ruimd dienen te worden. Het is voorgekomen, dat koeien, die als zeer baatgevend bekend stonden, het moes ten afleggen tegen die, welke niet zulk een goeden naam op dat gebied hadden. Zoo haalde spr. een voorbeeld aan van den heer Sneep, bewoner van een model-hoeve te Os- sendrecht (N.-Br.), die door aanhouding van zijn goede melkkoeien, zoo'n uitnemend stel baatgevende exemplaren kreeg, dat in den aanvang van zijn bedrijf zijn beste koe 3000 L. melk per jaar gaf, en na verloop van eeni- gen tijd dezelfde beste koe, als zijn minst- melkgevende werd aangemerkt, immers toen varieerde de opbrengst van de beste van 4000 tot 4500 L. per jaar. Ter beoordeeling over de opbrengst van de melk is het noodig deze nader te be schouwen. Melk is samengesteld uit water, boter, kaas eu suikerwel bestaat zij uit z. g. minerale bestanddeelen, alspotasch, kalk enz. enz., doch daar we met die hoog geleerde namen niets uil te staan hebben be paalde spr. zich tot de vier hoofdbestand- declen. Hij had liet water eerst genoemd Alweer een ander gebrek, dat Labris, als bij het wist, zou stijven in de overtui ging hoe onvolkomen mijn karakter is Al weer een struikelblok voor ons huwelijksge luk, dat zich aan den horizont onzer liefde zou voordoen, indien die horizont niet reeds zoodanig bewolkt was, dat geen enkel licht puntje meer overbleef! Zoo wordt onze goe de naam bedorven en zoo verliest men alle aanspraken op achting en liefde Fa- bris heeft derhalve gelijk om na het voor gevallen ongeluk met Bortolo het zoo hoog tegen mij op te nemen Elk ander gevoe lig en verstandig man zou eveneens gehan deld hebben en ik, die mij boven hem ver heven waande, en er een eer in stel mij bij het verbreken onzer liefdesverbintenis trotsch, koel en kalm voor te doen, ik weet ii. mijn hart dat ik ongelijk heb en dat ik vol gens recht moet boeten voor een fout die mij aankleeft Voor onnadenkendheid, voor eigenzinnigheid, die naar Labris' bewering, de afschrikwekkendste fout is van een vrouw, op wie de verplichting rust voor liet huis gezin te waken en te zorgen Ach wat zal er van mij worden, wat zal er van mij worden 1" riep het meisje en barstte in omdat van dit vocht de meeste hoeveelheid aanwezig is, nl. 8U °/0 indien de melk zeer goed is, en 90 0/q indien zij normaal is. Daaruit blijkt dat het waarlijk overbodig is om bij de melk nog water te doen. Verder bezit de melk 3 A 4 °/p boter, 3 h 4 °/0 kaas en 4 a 5 °/0 suiker. Met recht mag dus gezegd worden dat melk niet veel meer is dan een waterzoodje. Waartoe de melk dient mag een onnoo- zele vraag zijn, toch durft spr. beweren dat het meerendeel, het ware antwoord niet pie- cies weet. Immers wanneer men zegt dat de melk dient, tot voeding van den mensch, en om er boter en kaas uit te maken, dan heeft men bet mis voor. De natuurlijke be stemming van de melk is tol voeding van het kalf. Alleen het vernuft van den mensch beeft aan de melk eene andere bcsteihming gegeven, en dezelve aangewend tot eigen consumptie. We weten het allen dat de melk verkre gen wordt, door aan de spenen van de uier zoodanig te trekken, dat het witte vocht er uil springt. Nogtans is er tusschen mel ken en melken een groot onderscheid. Op tal van boerderijen geschiedt dit werk door aankomende meisjes of door de koeherders. Het werk van dezulken laat in den regel veel te wenschen over. Wanneer de spenen niet met volle hand worden aangegrepen eu niet op flinke wijze op en neer worden be wogen, zoodat de uier trilt en het achter werk der koe trilt en de koe den kop wel- behageiijk vooruitsteekt, wees er dan verze kerd van, dat het melken dan voor de koe tranen uit. „Ik ben slechtik heb den dood veroorzaakt van Bortolo en ik heb mij den baat berokkend van den man dien ik liefheb wat zal er van inij worden 1 De heer Martignani had zijn ontbijt ver orberd, gerustgesteld dat hij zijn vorigen eet lust had herkregen daarop had hij zijn si gaar uitgerookteen wandelingetje rondom het magazijn gedaan, en ten laatste, verwon derd dat bij zijne dochter nog niet zag op dagen, was hij in huis gegaan om haar te halen. Miss Ada, spichtiger, stijver en af- gemetener dan ooit, hield de wacht aan de kamerdeur. Sta je op of sta je niet op, Martina? De jonge dame is opgestaan. K unt zij de kaïner uil of niet Men zou zeggen, dat zij niet voorne mens is er uit te komen. Ik zou wel eens willen weten, waarom niet wel verduiveld De toegang is verboden, mijnheer Mar tignani. Hoor eens hier, Miss Adahet kost mij weinig moeite u aan te vatten en in het midden van de kamer neer le zetten. Drom mels ook dat nog! ik zou niet naar binnen meer een last dan een lust isdaarop moot vooral gelet worden. En wat niet minder belangrijk is, is het geheel uitmolken van de uier. Daardoor voorkomt men uierziekten, die ontstaan ten gevolge van liet verzuren del- achterblijvende melk, en ten anderen, ge dachtig zijnde aan de spreuk „de lautstc drop geeft de boterknop" is het hoogst nood zakelijk dat de koe tot het einde toe wordt uitgemolken, want inderdaad, bevat de laal ste melk de meeste boterbestaiuldeelen. Bij het molken is het voorts noodzakelijk dat de niers en spenen rein zijn, hetwelk niet altijd het geval is bij koeien die in il- n Stal gemolken worden. Bij buitenloopeinl. koeien treft men dat minder aan. Het is daarom een slechte gewoonte om de koeien niet in het weiland te melken. Ook ilo handen van den melker of melkster moeten schoon zijn, wilt inen een zoo zuiver moge lijk produkt hebben. Zijn de koeien guM uitgemolken, dan wordt de melk meestal door een paardeharen zeef gezuiverd het is meer aanbevelenswaardig door een van ver tind koperdraad voorziene zeef. Het is na tuurlijk een hoofdvereischte, dat de uulk volkomen zuiver zij. In de meesto gevallen wordt de melk na de zuivering verschillend behandeld, doch ook in even zoovele geval len verkeerd. De een giet de melk in hou ten emmers om at te koeleneen ander brengt ze in aarden potten in den kelder (met aarden potten bedoelde spr. vermoede lijk de veelal gebruikte teelen)een derde giet ze in een in den kelder gemetselde stee mogen gaan Martina schreit, stamelde de gouver nante bedeesd. Waarom Ik weet het niet Dan zal ik het te weten komen. Dit zeggende, opende hij de deur en ket k naar binnen. Zijn dochter stond voor hem in eene af wachtende houding haar mooie oogen waren onherkenbaar. Groote God, maar wat scheelt er aan, kind Het leven dat wij hier sinds een paar dagen leiden is onverdraaglijk. Dat het een ontzettende ramp geweest is voor den met selaar en zijn familie, dat geef ik toeMaar dat wij ons daardoor geheel van streek moe ten laten brengen, bij alle goden dat gaat te ver dunkt mij Hoor eens, ik ben voelig en het beeft mij tranen gekust, en ik heb den ganschen langen dag niets an ders gebruikt dan een en'cel kopje bouillon, maar nu is het genoeg dood is dood en al uwe tranen, kindlief, kunnen hem niet doen hcrle-'en. Zie, ik ben er ook nog Ben ik dan niets voor u Waar is de bescheidenheid, de eerbied on de liefde ge-

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1896 | | pagina 1