Gemengd Nieuws. K bliek den tijd „noemt". n Van zeil volgt hieruit dat de Ainslerdum- sell beurs, als de klok verzet is, niet te l.ii kan blijven aanvangen. De Ainster- I daoisohe kooplieden zouden de middagpost niet op of voor de Beurs ontvangen de l kooplieden van elders zouden niet tijdig ge- noeg te Amsterdam kunnen zijn, en de te- legrafischa en telefonische orders van bui— j teiilandsehe benrzen zouden worden ontvan- gen niet tijdens inaar na het beursuur. Het j Kal daarom een gebiedende noodzakelijkheid zijn, het beursuur in naam te veranderen, om lo zorgen dat de langzamerhand ontsta- 1(; nu b.-trekkingeu tussehen beurs en verkeers middelen niet verstoord worden. Kil als het beursuur in naam veranderd wordt, moeten - ook de kantoor-uren en liet etensuur veran- II derd worden, met het gevolg dat ook de pu ll blieke vermakelijkheden weder later zullen aanvangen, zoodat teil slotte het leven zijn C ouden gang zou gaan en alles zou neerko men op een anderen naam voor dezelfde zaak. c i)c economische, hygiënische en sociale l, roonleelen, welke men indertijd van „40 mi- nuten daglicht meer" verwachtte, zoude i den j neus van de Amsterdammers voorbijgaan. Daar de minister inzag dat vooral de ste- l delingen, al hun bezigheden niet 40 minuten I kunnen vervroegen, 6telde hij zooals men weet voor, om, als de kiok 40 minuten vooruit is gezet, de voor die bezigheden vastgestelde tijden een half uur later to stel len, ziodat er dan slechts 10 minuten ver vroeging plaats heeft- En omdat deze maat regel de anders onvermijdelijke verwarring voorkomt, stemt de A. Crt. er gaarne mee in, iil gaan er ook „30 minuten daglicht" dour verloren. Terugkeer tot den ouden toestand is nu ou mogelijk, met het oog op onze spoorwe gen. Eu dap het behouden van de huidige regeling? De bedrijvige wereld is al lang aan de dubbele tijdrekening gewend slechts aan enkele eenvoudigen geeft dit nog moei te Voor heil alleen kan men toch de groote bedrijvige maatschappij geen overlast aandoen door een geheele verandering. Maar aan den anduren kant dient niet ver- geU.il zoo besluit het blad dat de ■torende in»loed, welken een verandering op dn groote belangen zal hebben, slechts zeer kort zal duren, terwijl het ongerief dat en kelen ondervinden, van blijvenden aard is. De kieswet is in dc Tweede Kamer zon vlug van stapel ge.ioopen. dat reeds he den de eindstemming plaats vindt, waarom trent onze lezers elders in ons blad de uitslag wel weet ik met zekerheid, dat ik neerge stort ben in een woestenij, maar ik koester de hoop inij altijd achtenswaardig te gedra gen en onberispelijk de plichten te vervul len die ik jegens mij zelve verschuldigd ben. Een gepaste trots is de beste vertroosting voor een ongelukkige liefde. „Mijn vader komt u straks bezoeken. .Nu zijt gij ingelicht hoe gij u te houden hebt. Maiitiju". Zij had geschreven zooals zij zou gespro ken hebben geen enkele doorhaling ontsier de het papier, waarop begrijpelijkerwijze ie dere andere vrouw meer dan één traan zou hebben laten vallen. Zij lakte den brief dicht en riep uit het venster een daglooner die daar voorbij ging uiet een takkenbos op het hoofd. Hebt gij lijd om voor mij naar den heer Fabris te gaan Ja wel Juffrouw als u even wilt wachten Bezoig dien brief terstond aan zijn adres. Ja, Juffrouw inaar ik moet eerst het hout weg brengen, want daar wordt op inij gewacht Zet uw vrachtje hier neer ik beveel het u Maar de baas zal mij beknorren Ik zal uwe verdediging op mij nemen. Ga onmiddellijk. (Wordt vervolgd.) zullen aantreffen. De stemming zal volgens de aangenomen methode van den heer Michiel van Verduij- nen thans plaats hebben als volgt De kie zer steuit door met een ter verkiezingslokaal aanwezig potlood, dat met een kettingje aan een lessenaar is bevestigd, een wit stipje zwart te maken op een stemvak van zijn stemkaart, en znlks vóór den naam van den candidaat zijner keuze. Aangezien dit moet geschieden, zooals hierboven gezegd in het lokaal waar de stemming plaats vindt, is het niet. meer mogelijk dat verkiezingsagenten dn stembiljetten init de namen hunner can- didaten voir a aderen in vullen. Bovenbedoelde methode zal alleen gevolgd worden bij de verkiezing over één persoon. Up art. 101, bevattende de overgangsbe paling, waren door de lieeren Gerritsen en De Boer amendementen ingediend om de grondwettige bezwaren, die volgens veler uieeniiig aan die bepaling waren verbonden, weg te nemen. Deze ongrondwettigheid vloeide voort uit de omstandigheid, dat volgens het ontwerp het kiesrecht wordt toegekend aan allen, die in de oude personeele belasting zijn aange slagen ook aan hen, die in de remission vallen. Bovendien wordt, voorgesteld, aan hen, die op grond van liet gedurende zekeren tijd be wonen ecner woning van zekeren huurprijs het kiesrecht erlangen, dit recht toe te ken nen, ook al zijn zij in gebreke gebleven hunne personeele belasting te betalen. Wat de heeren Gerritsen en De Boer voorstelden kwam hierop neer, dat wegens aanslag in de oude personeele belasting geen kiesreolit zou worden toegekend, tengevolge waarvan dan geen bedenking kon rijzen te gen de bepaling, volgens welke zij, die op grond van het gedurende zekeren tijd be wonen eener woning van zekeren huurprijs het kiesrecht erlangen, dit behouden, ook al zijn zij in gebreke gebleven hun aanslag in de personeele belasting te betalen. In du zitting van Woensdag nu heeft de minister, zwichtende voor de grondwettelijke bezwaren de overgangsbepaling van art. 161 ingetrukken. Dientengovolge hadden daarop ingediende amendementen hun reden van be staan verloren. BRESKEAS, 1» Juni 1890. Ds. W. II. H. Dijkman, pred. bij de Ned. Herv. gem. alhier, heeft een beroep ontvan gen naar die gemeente te Waarde (Z.-B.) Door het postkantoor Breskens is ge durende de 2e helft der maand Mei de na volgende onbestelbare brief verzonden Van Sehoondijke aan J. Williams te Brigh ton. Bij gclcgeuheid van het lossvn van grint uit do schuil, viel, tengevolge van het wegkantelen van de trap de werkman J. J. C. alhier, gisteravond in het ruim van het schip, waardoor hij zijn been even boven den voet brak. Na per brancard te zijn thuis gebracht, werd het gebroken b«en onmiddel lijk verbonden, en geneeskundige hulp inge roepen. Naar omstandigheden is de toestand be vredigend. Maandag ontlastte zich boven 't zui delijk deel van 'l. land van Hulst een on- weder, gepaard met hevigen regen. De blik sem sloeg in de schuur van den landbouwer Van Hoeve onder de gemeente Honteuisse aan Schuddobeurs. De schuur verbrandde geheel met al het landbouwgereedschap. Een hengst is in de vlammen omgekomen. Erger echter was het gesteld aan de an dere zijde van Hulst en wel onder de ge meente Clinge. Daar werkten vijf personen in het land, toen zij opeens allen door den bliksem tegen deu grond werden geslagen en twee hunner om nooit weer op te staan. De beide geneeslieeren uit Hulst waren spoedig ter plaatje. Zij konden bij twee personen niets anders dan de dood coustateeren, ter wijl de drie anderen dadelijk verbonden wer den. Velen spoedden zich naar de plaats van liet ongeluk eenige personen begaven zich nut een vischbak over de buitenvest en teon Z'j midden op het water waren, zonk het vaartuig en lagen allen in het water. Aan het moedig optreden van eenige goe de zwemmers is het te danken, dat allen gered werden, anders ware de ramp nog grooter geworden. («roede, 18 Juni. Bij de heden gehou den openbare, aanbesteding van du uitvoering der gemeentewerken voor 1896, werd inge schreven door de heeren J. Mazure. voor f 705 J. van Iloo ƒ704 H. Elfrink ƒ701.34; P. van Roo ƒ693; J. Haartsen ƒ655 en J. A. van de Bande ƒ633. De beer A. Elfrink, onderwijzer aan school B te Biervliet, heeft jl. Maandag zijn 25-jurige werkzaamheid in di? gemeente hei- dacht. Overeenkomstig zijn verzoek bleven alle feestelijkheden en de hein toegedachte hul- debewijzingen achterwege. De heer Elfrink staat in Biervliet en in vorige gemeenten, Groede en Weintldinge, als ondeiwijzer gunstig aangeschreven; na tuurlijk dat de schoolautoriteit, beide school opzieners, het hoofd en het personeel der school en vele anderen dien dag voor hem niet onopgemerkt voorbij lieten gaan, al bleef het jubilé tot kleinen kring beperkt. M. Crt. Hoofdplaat, 16 Juni. Heden werd door het bestuur der waterkeering van 'de cala- miteuse Hoofdplaat en Thomaespoldors alhier aanbesteedhet herstel, de vernieuwing en het onderhoud tot 30 April 1897 van de aarde-, kram-, rijs- en steenglooiingwerken aan de waterkeering dier polders. Ingeschreven werd door de heeren A. Foudraine te Goes voor ƒ10.468; J. de Bree te Terneuzen voor ƒ10.347 P .Mon- jé te Breskeiiê voor ƒ10.346 J. de Jong te Biezelinge voor ƒ10.265 B. den Enter v. d. Brink te Krabbendijke voor ƒ10.263; A. Tholens te Terneuzen voor ƒ10.220. De heer J. C. van Hoeve, cand. te Utrecht, heeft voor het op hem uitgebrach te beroep naar de Ned. Iïcrv. gein. tc Zuid- zandt bedankt. Tot directeur van de IJzendijksche Stoomtramweg-Maatschappij is benoemd de heer Joseph Hubeau te Gent. itirdeiihurg. Tot predikant bij de Ned. Herv. geui. alhier is beroepen ds. Brinke- nuk te Necde. Volgens het „Daeblad" zou het lid der Tweede Kamer, de heer Tak van Poort vliet, uit het buitenland zijn teruggekeerd en thans vertoeven te Middelburg (op de buitenplaats ziener zuster.) Dit bericht is onjuistDe lieer Tak ver toeft nog steeds en blijft voorloopig in Zwit serland (Lausanne). De toestand der keel gaat wel vooruit, doch is nog van dien aard, dat de patient zich zeer in acht moet ne men. Een geachte familie (B.) te Middel burg werd gisteren in diepen rouw gedom peld. Haar gewerd namelijk de tijding dat de jongste zoon des huizes, volontair op een handelskantoor te Amsterdam, op noodlotti ge wijze bij het spelevaren op het IJ was om het leven gekomen. Maandagmiddag was de ongelukkige met een bootje uitgeva- varen. Wijl hij niet w ederkeerde, ging men aan 't zoeken, doch te vergeefs, totdat Woens dagavond zijn lijk aan de IJ-oever aanspoel de. Wijl het lijk tot onherkenbaar wordens toe verminkt was (zijne kleederen en een zich daarin bevindend portret konden slechts de identiteit uitwijzen) vermoedt men dat de jongeling door eene stoomboot, ongezien, overvaren werd of met de schroef eener boot in aanraking gekomen is. De ouders die vóór eenige dagen hunne 25-jarige bruiloft vierden, terwijl de vader morgen zijn 25-jarig jubileum als hoofd eener bijzondere school zou herdenken, ze zien thans hunne feestvreugde in rouw veranderd. Hoogwatergetij te Breskens. DAGEN. voorm. nam. Zaterdag 20 Juni 7.56 8.20 Zondag 21 9.06 9.30 Maandag 22 10.11 10.35 Dinsdag 23 11.08 11.32 M oensdag 24 11.57 12.21 Donderdag 25 12.20 12.41 Vrijdag 26 1.23 1.47 Een zekere de J. Ie Amsterdam w* een paar dagen aan de rol geweest en ag tot zijn groote spijt den bodem van zijn por temonnaie zichtbaar worden. Hoe nu aat „centen" te komen om verder te kunnen doorluiven Het zien van een bode van ca begratenisfonds inspireerde den uian. Jl# eon bedroefd gezicht treedt hij op deu bode toe, vertelt hem dat zijn vrouw overleden is en vraagt hem ƒ5 voorschot op de veraj. keringspremie van ƒ100, die hem, den treu renden weduwnaar, te beurt zal vallen. Vol gens afspraak zon de bode 's avonds ani het sterfhuis nadere besprekingen komen hou- den omtrent de begrafenis Op het bepaal, de uur belde de man aan, zag tot zijne vei- wondering dat de gordijnen niet eens warei neergelaten en werd ten slotte opengedaan door de overleden vrouw zelf! Aan den weg van Groningen naar Pa terswolde, bij het Cluvinghsche botchjc, va een wagen in een sloot geraakt, De boa staat er bij, alleen kan hij 't spul nietwea op het droge krijgen. Daar nadert een wielrijder, een hupsch, welwillend man, die gaarne een handje uil steken wil, om den boer te helpen. Er word; haid getrokken en geduwd,eindelijk staal de wagen weer op den weg. „Mijnheer wordt wel bedankt", zegt boer op harteljjken toon. En dan 'met ea lachend trekje op 't leuke gezicht„Man is mijnheer niet advocaat „Ja, wat dan, hoezoo „Nou, dat het al een heel bijzonder iliiii is, dat een advocaat een boer uit de slat op den wal helpt, in den regel 1 „Zoo, jawel, goeie morgen. Niet minder dan dertig wielrijders n rijdsters uit Rotterdam kwamen Zondag li Itijsoord en reden, juist toen de kerk uit- ging tusschen de menschen door. Een ds kerkgangers werd aangereden en gaf do fietsrijder die hel deed een duw. De Rot terdammer springt van zijn fiets en geeft da Rijsoorder een slag in het gelaat, 't geo het sein was tot een algemecne vechtpsrtj De getergde Rijsoorders vielen op de Rot terdammers aan; een panr wielrijders kvt- men in de sloot terecht, een paar fictie werden beschadigd en daarmee konden 1 Rotterdammers heengaan. In het zwembassin te 's Gravenhiz viel dezer dagen een heer, die aan de li» gen werkte, plotseling terug in het water. Toen men hem er uit haalde, bleek ij overleden te zijn. Een hartverlamming v» de oorzaak van dezen plot9elingen doud. Een 19-jarig werkman te Rotterds» die Zondagavond in een café van den schoa mei viel en zeer ernstig aan het hoofd vet wond werd, zoodat hij in het ziekenhui moest worden opgenomen, is in die inrich ting aan de gevolgen overleden. Te Arnhem is in den Rijn bij de spool brug een 18-jarige knaap, bij het baden v dronken. Hij geraakte iu eene diepe W en zonk weg. Bij Venloo is een landbouwer, die zit op de spoorrails te ruste had begeven en i slaap was gevallen, door een trein overrede met het noodlottig gevolg, dat hem hal bcenen werden gescheiden. Een vrouw te Purmerend maakte deze week bij een twist met haar buren» boos dat zij dood ineenzakte.

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1896 | | pagina 2