voor Zeeuwsch-Vlaanderen. LIEFDE EN TROTS. No. 247. Zaterdag 20 Juni 1800. 5e jaargang FEUILLETON. Binnenland. IIEUWSBHD ABONNEMENT,SPRIJ S Pen- 3 maanden 40 cents; franco per post 45 cents. Voor Amerika /2.90 per jaar bij vooruitbetaling. Abonnementen worden aangenomen bij alle Boekhandelaren, Brievengaarders en den Uitgever. A D V E R T E N T1 E P U IJ S Van 1 tot en met 4 regels 25 cents; elke regel meer 5 cents. Bij abonnement aanmerkelijk vermin derd tarief. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden ingewacht tot Vrijdagnam. 1 ure. Deze Courant verschijnt eiken Vrijdagavond bij den Uitgever C. DIELEMAN, te Breskens. 0 n M De Chincesche onr.derkoning Lihoengts- jang, die zjjn vorst bij de Ironing van deu Czaar en de Ciarina te Moskou heeft ver tegenwoordigd, is te Berlijn aangekomen, waar hij verwelkomd werd door den Commandant der stad en door den politic-president vau Berlijn. Op het graf van Keizer 'Wilhelm I te Charlottenburg heeft hij een tweetal kransen gelegd, met deze woorden„Lihoengtsjang aan den grooten keizer Wilhelm I". De staats-secretaris von Marschall overhandigde den hoegen Oosterschen gast het grootkruis der orde van den Rooden Adelaar. Ter herdenking aan den slag bij Water loo op 18 Juni 1815 zond keizer Wilhelm aan het 1-e Engelsche dragonderregiment een krans, bestaande uit gouden lauwertakken, terwijl op het lint een gekroonde W staat met de woorden ,18 Juni 1815". Voor het deelnemend telegram van keizer ^Vilhelm bij het overlijden van den Fran- schen ei-Staatsman Jules Simon, alsmede voor Iloogstdeszelfs vertegenwoordiging bij diens begrafenis, is graal Minister den dank der Fransche regeering overgebracht. De verschillende attentiën die keizer Wil helm Frankrijk bewijst kunnen als zoovele getuigenissen zijn van zijne toenadering om de herinneringen aan de gebeurtenia-en van voor 25 jaren te smoren. De kroningsfeesten in Moskou loopen ten einde. Zondagnamiddag vond eene parade NAAR HET ITALIAANSCH DOOK Toinsin c ii i n i. Maar ik wilde u helpen met opstaan Och neen, Miss Ada, ik bid u, ik heb geen hnlp noodigkom niet als ik u niet toep. Wat een droefheid in dat hart, dat tot nu toe niets anders gekend had dan dt vreug den dei levensEn hoe vreeselijk is die eerste, droefheid des harten Martina kleedde zich haastig aan, van zwakto nog waggelende op haar beenen, daar z'j nog niet geheel vrij van koorts was dan eens rillend van de koude, dan weer gloei end van de warmte. Onder het aankleeden mompelde zij onsamenhangende woorden, God °m ontferming aanroepende, zich zelve mot 'erwijtingen overladende en zich snood rampzalig vervloekt noemende. plaats, na afloop waarvan aan de verschil lende gezanten en ambassadeurs afscheids- audientiën waren verleend. Des avonds zijn de leden van de keizerlijke familie naar St. Pe tersburg vertrokken. De Keizer en de Kei zerin begaven zich naar het landgoed van den Gouverneur-generaal te Iljinskoje. Der Keizerin werden bij het hestijgen van den trein bouqnettcn aangeboden Onder de reis werden H.H. M.M. door het talrijk verza melde landvolk luide toegejuicht. Bij gelegenheid van een diner door den Burgemeester van Moskou aan zijnen ambt- genooten van verschillende Russische steden, maakte deze bekend, dat de Keizerin 10000 roebel had geschonken voor de verzorging van kinderen wier ouders op het Chodvns- kojeveld waren omgekomen, waaraan de Czaar een even gelijk bedrag heeft toegevoegd. Dewijl het de bedoeling is deze gelden te gebruiken tot oprichting van een asil, werd door de dischgenooten voor een aanzienlijk bedrag nog ingeteekend zoo was weldra een soin van 20000 roebel bijeen. Nog sneller dan de vreemdelingen naar Moskou gekomen zijn, vertrekken ze van daar. De stad wordt hoe langer hoe leeger; bovendien ze begint er nu onbehagelijk uit te zien daar de versieringen vuil worden, verdroogd zijn en aan flarden gescheurd, wat het den vreemdelingen nog onpleiziger maakt. Kruger heeft Zondag een monster-deputa tie ontvangen, bestaande uit burgemeesters uit alle deelen van Zuid-Afrika,die hem kwa men bedanken voor zijn edelmoedigheid. De Staatspresident wees op zijn grooten Bijbel: Haar geestkracht begaf haar nu zij alleen was ten overstaan van anderen zou zij die herkregen hebben. Haar vrouwelijke zwak heid, de hartstocht, de laagheden der lief de (welke laagheden ontegenzeggelijk veel bewonderenswaardiger zijn dan zekere manne lijke heldhaftigheden) namen de overhand over dit arme jeugdige en verliefde hart. Nadat zij alle voorwerpen dooreen gerom meld had op tafel en op de schrijftafel die voor het venster stond, knielde zij neder met saamgevouwen handen, en bad tot God en de Heilige Maagd haar kracht te vcrlee- nen om afstand te doen van den goeden Fa- bris Uien ioozen man, die haar niet ge noeg liefhad om haar het vergrijp te verge ven waaraan zij onschuldig was. Was zij aan den dood van Bortolo onschuldig Zij zwoer van ja. O wat een ontzettende kom mer Wat een verwarring in haar brein, wat een vernedering, wat een pijniging voor haar trots, wat een wrok in haar gemoed Zij nam een vel papier en een pen, trad naar de vensterbank, en met het hoofd op haar linkerhand geleund begon zij vastbeslo ten te schrijven„Niemand behoeft te ra den om welke reden wij elkander haten „Dit is het eenige gezag dat ik erken", zeide hij, „dit boek heeft mij den weg ge wezen dien ik had te volgen. Wij moeten niet vergeten dat de burgers der Republiek den last en den schok te dragen hebben ge had van den inval, maar de Atrikaanders weten hun vijanden te vergeven in het uur der overwinning. Maar wat zal men zeg gen ging Kruger voort van den man die ai deze honden opgehitst, en het lieele schandaal veroorzaakt heeft Hij is nog al tijd vrij en ongestraft. Toen de deputatie vertrok, riep zij drie maal hoera voor den staatspresident, de re geering, en mevrouw Knger. Naar men verneemt bevat het ontwerp eener rijwielbelasting, zooals 't bij den Raad van State is ingediend, o. a. de volgende bepalingen Voor het berijden van den openbaren weg mei een rijwiel moet men voorzien zijn van eene van rijkswege afgegeven wielrijderskaart, die op de eerste vordering van de in de wet aangewezen ambtenaren moet vertoond wor den. Voor de kaart moet f3 betaald wor den. Ambachts- en handswerkslieden, die tcu minste 3 kilometer moeten afleggen van hunne woning naar de plaats, waar zij ge woonlijk werken, ontvangen de kaart kosteloos. De beheerder van een winkelnering kan een kaart ontvangen, die ook gebruikt kan worden door ondergeschikten, die gewoon zijn bestellingen op te nemen of waren te doch spoedig genoeg zullen allen het te we ten komen, dat wij niet langer verloofd zijn. Gij hebt het zoo gewild, en het is ook mijn wil, omdat, zoo wij eenstemmig waren in onze liefde jegens elkander, wij het ook moe ten zijn nu alles uit is tusschen ons. Het is een groote ramp geweest, die wederom een andere ramp na zich heeft gesleept Inzonderheid groot voor mij, die u zoo in nig lief gehad heb. Wees zoo goed mijn vader mede te deelen, dat er oneenighcid bestaat tusschen u en mijzeg hem, dat de gebreken aan mijn karakter eigen n van dag tot dag meer opvallen, en dat de vrees u bekruipt ze niet te kunnen verdragen ik geef u de vergun ning daarbij alles te verzinnen wat u het ge- schikst voorkomt om uw ergernis geloofwaar dig te maken, en vertel mijn vader, wanneer gij het noodig oordeelt, onbewimpeld wat de wezenlijke oorzaak is uwer verwijdering van mij. Ik heb mij voorgenomen k niet te believen en ik ben ook reeds begonnen kwaad te spreken van u. Laat ons elkander we- derkeerig belasteren, laat ons dat oversclioo- ne afgodsbeeld in duigen werpen, dat ons in den vorm van geluk heeft toegelachen, bezorgen voor de nering. Half geld wordt slechts betaald voor eene kaart, die in liet laatste halfjaar genomen wordt. De kaar ten zijn geldig tot 1 Februari, volgende op het jaar van afgifte. De wet is niet van toepassing op in uniform gekleede militairen van de landmacht en airibtenaren der rijks- en gemeentepolitie. Ook zij, die verplicht zijn voor den publicken dienst een rijwiel te berijdenkinderen tot 1 Februari volgende op het jaar waarin zij 12 jaar worden, en zij, die een rijwiel, ingericht voor meer dan écu persoon, berijden gelijktijdig met iemand, die van een wielrijderskaart is voorzien, zijn vrijgesteld van het nemen van een kaart. Hot verbaast de „Amsterilamsche Cou rant" dat de voorgestelde nieuwe tijdrege— ling zoo weinig belangstelling wekt hij liet publiek, omdat de door don minister ge- wenschte maatregel dieper in het maatschap pelijke leven grijpt, dan menigeen denkt. Het blad neemt als voorbeeld de hoofd stad Men kan te Amsterdam even goed als el ders de klokken 40 minuten vooruit zetten zegt het maar men kan in de hoofd stad niet als ten platte lande alle bezighe den naar de vooruitgezette klok gaan rege len. De buitenlandsche posttreinen zullen, als de klok 40 minuten vooruit is gezet, niet 40 minuten vroeger aankomen, om bij denzelfdeu „wijzerstand" ons to bereiken. De spoorwegadministratie kan zich met het oog op de internationale aansluitingen niet bezighouden inet de vraag hoe het pu nt, zoo noodig, laten wij ons verlagen tot de leugen, laten wij elkaar beschimpen, cn beschuldigen van verkeerdheden die wij iu werkelijkheid niet hebben. Elkander nim mer weer tP zien zal moeielijk gaan, maar gebeurde dit, dan zou ik er God voor dan ken als voor een bijzondere gunstIk schrijf u dit in de kamer vlak over het ter ras waarvan de arme man is afgetuimeld; ik kijk er naar en ik beef van smart, maar niet van wroeging. Wat ergers heb ik ge daan dan gewoonlijk eene jonge dame alsik kan doen Ik gaf een bevel. Wie kon een ongeluk voorzien En als God dit heeft laten gebeuren, ben ik dan verant woordelijk daarvoor Te zaïnen liet be- weenen. te zamen hulp verleenen aan hit rampspoedige gezin, ziedaar wat i'i vrijwillig had gedaanmaar gij, wreed ook in uw mededoogendheid, gij hebt inij van u afge- stooten cn veroordeeld tot eene boete die het begane onrecht overtreft. Dit geeft mij aan leiding te gelooven, dat gij inij nimmer hebt liefgehad deze gedachte beneemt mij allen troost cn maakt mij het tegenwoordige oo- genblik nog bitterder. Wij zullen elkaar haten of gij mij nu reeds haal weet ik niet;

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1896 | | pagina 1