voor Zee iiwsch-Vlaanderen. LIEFDE EN TROTS. No. 246. Zaterdag 13 Juni 1896. 5' jaargang FEUILLETON. Binnenland. NIEUWSBLAD ABONNEMEN T 8 P R IJ S Per 3 maanden 40 centsfranco per post 45 cents. Voor Amerika 2.00 per jaar bij vooruitbetaling. Abonnementen worden aangenomen bij alle Boekhandelaren, Brievengaarders en den Uitgever. ADVEK T E N TI E P R IJ S Van 1 tot en met 4 regels 25 cents; elke regel meer 5 cents. Bij abonnement aanmerkelijk vermin derd tarief. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden ingewacht tot Vrijdagnam. 1 ure. I)eze Courant verschijnt eiken Vrijdagavond bij den Uitgever C. DIELEMAN, te Bres/eens. $üit tttlattlUtttt l| 9 H M lb Het is een bekendheid, dat de edelmoe dige houding van President Kruger ten op- jichte van de Jameson-zaak door Engeland met ondank wordt beloond. De vrijstelling nn de Jameson-bendo en de terugzending naar Engeland is een daad die bij de En- gelsche rechtspleging te dezen opzichte zeer gunstig afsteekt, want het is bekend, dat Jameson e. s. nog immer ongestraft zijn. Het wetsontwerp van Auer, tot regeling jan het recht van vereeniging en vergade ring in Duitschland zal in den Bondraad roo'n succes hebben, als de voorsteller meent op het oog te hebben. Het is mogelijk dat hft voorstel het in den Rijksdag brengt tift Jc derde lezing, maar even zeker is het ook dat de regeering een noodwetje zal indienen, «aarbij het recht van vereeniging en verga dering wel niet geregeld zal worden maar dan toch voor de vereenigingen met Staat kundig doel het verbod om zich met elkander in betrekking te stellen, opgeheven zou worden. Tot dat einde moet de regeering van den steun van de conservatieven, het centrum en de nationaal-liberalen, versekerd zijn en zal de vrijzinnige partij zich legen de aanneming van het noodwetje niet verzetten. Bij de verkiezing voor een lid van den Rijksdag, te Ruppin-Templim, een district, dat immer door conservatieve afgevaardigden werd vertegenwoordigd, is een vrijzinnige gekozen mit een groote twaalf duizend stom men meerderheid. NAAR HET ITALIAANSCH DOOR TOIHASINA GDI I» I. De manier van handelen van Pabris had baar geheel ontmoedigd, en hoewel het door baar bedreven kwaad, waardoor zij onwille keurig aanleiding had gegeven tot het ver ongelukken van den metselaar, ten volle er kennende, werd zij niettemin gekrenkt door de gestrengheid van den ingenieur, en ge voelde zij hoe diep vernederend het voor haar was, dat hij haar zijn achting had ont zegd. Er rees zelfs een twijfel bij haar op °f hij haar wel ooit had liefgehad met die liefde, die volgens haar meening steeds har telijk, zachtmoedig, meedooger.d moest blij ven, ook ondanks een hevigen toorn, die toch, zoo oordeelde zij althans, nimmer lang van duur kon blijven. Het woord wij zullen elkander haten DenjTSJsteri dezer zal Keizer Wilhelm met de „Hohenzollern" zijn Scandinavische reis aanvaarden Z. M. jacht zal vergezeld wor den door den Kruiser Gefion. Als een gevolg van de nauwe vriendschaps banden tusschen het Russisehe Hof en de Eransche Republiek is in Parijs het feit der kroning van den Czaar met luister gevierd, zoo zelf dat zij die van nationale gedenk dagen overtrof. Kapitein Lothaire, de Belgisch Afrikaan- sche held, is de vurige week te Brussel aan gekomen. Daar zijn komst oen dag vroeger was, dan gedacht werd, was er weinig volk aan het station, maar niet zoodra vernam het publiek, wie de persoon was, die door eenige officieren verwelkomd was, of een uit bundig gejuich steeg op ter ecre van den dapperen aanvoerder. Zondagavond werd de Kapitein in de Afnkaanschc club ontvan gen. Maandagavond ontplofte in de Nuevos Cambios straat een bom, op liet oogenblik dat de processie met het wierookvat voorbij trok. Men meent dat de aanslag gemunt was op generaal Despuyols, die de processie volgde. Er zijn 8 dooden eu 32 gekwetsten. Bij versclieide personen is huiszoeking ge houden. Het schouwspel was verschrikke lijk stukken van menschelijke lichamen la gen overal verspreid. De meeste slachtoffers belmoren tot de werkmansklassc. Waarschijnlijk is de bom uit een venster van eeu leegstaand huis in de straat Cam- bos-Viejos geworpen. Het was 'een Orsini- bom met 23 zundpijpen. op ijskouden toon herhaaldelijk door Eabris uitgesproken, klonk haar droef in het oor en verontrustte haar hart. Zij. die uit zuivere bedoelingen had liet gehad en die, afkeerig van alle wereldsche begeerten, vrouwelijke eerzucht en oogmer ken van eigenbelang, de voorkeur had ge schonken aan een vertrouwelijk samen zijn, aan een leven in afzondering doorgebracht aan de zijde van haar echtgenoot, dien Fa- bris die haar het eerst had opgezocht, het eerst getracht had haar voor zich te win nen, haar liefde voor hem in te boezemen, zij voelde zich gekrenkt door de hardvoch tigheid waarmede hij haar behandeld had. Zij vond de gestrengheid van haar rechter te ver gegaan en, gedrongen door een sterk sprekende gewaarwording van eigenliefde, meende zij dit oordeel, dat zij wreed vond, met gelijke onbuigzaamheid te moeten be antwoorden. Zij dacht bij zich zelvein dien het hart van een jong meisje in staat is waarlijk te beminnen, dan moet ook het gezond verstand in staat wezen de bewijzen te leveren eener edelaardige fierheid eu waar digheid. Eabris had haar beleedigd door haar zijn Alle schouwburgen in de stad liepen op het gerucht dadelijk leeg. De staat van be leg is afgekondigd. Ook te Madrid beerscht groote ontsteltenis. Reeds sedert eenige dagen schijnt uien te Barcelona vrees voor een aanslag gekoesterd te hebben er waren eenige bommen in be slag genomen en een bekende anarchist was gearresteerd. AÏJR II. Bij het departement van koloniën is van den Gouverneur-Generaal van Ned.-Indië ont vangen het volgende van 8 Juni gedagtee- kende telegram, betreffende de krijgsverrich tingen in Atjeh .Gisteren trok eeiic kleine colonne uit Ketapan Doea langs den voet van het ge bergte over Kam Asan door de kampongs naar Kam Tih, zonder beschoten te worden." Den 9en Juni zijn de navolgende berich ten outvangen Zes bataljons mot drie batterijen doen nu een aanval op Lnmkrah. E11 een later ontvangen telegram luidde, dat Lamkrali is genomen waarbij onzerzijds 11 gewond waren. Ter aanvulling hiervan diene, dat de vij and werd overrompeld, waarvan er velen ge dood werden. Van de onzen sneuvelde 1 mindere en werd mede gewond, de 2e lui tenant Boerrigter. De behandeling van de kieswet vor- vertroiiwen onwaardig te keuren, n haar schuld brutaal weg te vergrooteu, terwijl zoo hij haar werkelijk liefhad daardoor oneindig veel verzachtende omstandigheden te vinden waren geweest, en toch bad zij hem schrei ende daarom gesmeekt. Haar smart was op recht, ontzettend groot en verdiende opbeu ring, toegevendheid, meewarigheid. In plaals daarvan had zij slechts verachting, onver biddelijke gestrengheid en koelheid inge- oogst. Waarom Eabris had zelfs gesproken van haatToen opende zich voor de oogen van het liefdevolle meisje al de ijse lijkheid eener troostelooze toekomst, en haar verstand ried haar niet meer te schreien, niet meer te stneeken, hooghartig hem te antwoorden die haar meedoogenloos eene on verdiende kwelling oplegde. Maar het ont beren van al die vreugden, het verlies van zijn liefde, de losmaking vau den band, die haar aan haar verloofde verbond, moest ge schieden zonder dat iemand er de oorzaak van bevroeden kon. Zou haar vader zich laten misleiden Haar tweestrijd was begonnen van het oogenblik af dat Eabris Casjel Magno had verlaten het verhaal ecli- dert goed. Men is thans gtnaderd tot art. 50 beginnende met de uitoefening van het kiezen. Het op dat art. ingediende amendement van den heer Sanders, om de candidaatstel- lirig te doen plaats hebben door minstens 20 kiezers werd verworpen, doch dat van den lieer Seret om dat cijfer te brengen op 40 (in plaats van 50 in liet ontwerp) werd aan genomen met 58 tegen 30 st. Het amcndement-Sanders oin de kiesver- eenigingen te laten vervallen werd aangeno men met 48 tegen 42 «t. Bij beschikking van den minister van financiën zijn aan de ambtenaren bij 's rijks belastingen, belast met de visitatie, vergoe dingen uitbetaald wegens het gemis van voordeden, voor hen voortspruitende uit be naderingen. Het voornemen bestaat eene commis sie van deskundigen te benoemen met het doe! den minister van waterstaat van advies te dienen in zake de verbouwing van de Gravenzaal waarin thans het gerechtshof iu den Haag gevestigd is. De Tweede Kamer heeft bij het bcgroo- tingsdebat beslist dat deze aangelegenheid niet onder bet beheer van het ministerie van binnenlandsche zaken, doch onder dat van waterstaat behoorde gebracht te worden. De miliciens der lichting vin 1805 van het reg. gren. en jagers en der overige regimenten infanterie worden 16 Juli en 16 Augustus in het genot van groot verlof gi- steld. ter dat zij voor haar vader ging opdisschen moest nil nog verzonnen worden. Heb ik geen gelijk, Martina herhaal de de heer Martignani. Ook de liefda digheid beeft een grens. Ja zeker, vaderlief! doch do ingenieur laat zich nimmer van zijn stuk brengen, en daarom vind ik het onnoodig hem een ge dragslijn voor te schrijven. Eabris is, on danks zijne voortreffelijke hoedanigheden, bui tengewoon eigenzinnig, ineer dan eigenzinnig, stijfhoofdig, meer dan stijfhoofdig, overdre ven M zelfs, dat wanneer gij tot hein zoudt zeggen zoo is het genoeg dit oen voldoende reden voor hem zou wezen om nog meer te doen of als gij zeidet doe dit ot dat nog eens hij hoogstwaar schijnlijk niets meer zou uitrichten. Lastige, koppige naturen 1 De heer Martignani bleef met zijn snuifje tusschen duim en wijsvinger zitten. Is dat zoo vroeg de waardige man langzaam. Ik vind hem zoo, antwoordde Martina kortweg. Bah nu steekt gij toch stellig den draak met dien armen Eabris. Ik; die hem

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1896 | | pagina 1