voor Zeeuwsch-Vlaanderen. LIEFDE EN TROTS. kTo. 245. Zaterdag 6 Juni 1896. 5e jaargang. FEUILLETON. Binnenland. NIEUWSBLAD ABONNE M E N T S P R IJ S Per 3 maanden 40 centsfranco per post 45 cents. Voor Amerika 2.90 per jaar bij vooruitbetaling. Abonnementen worden aangenomen bij alle Boekhandelaren, Brievengaarders en den Uitgever. ADVERTENTIEPRIJS: Van 1 tot en met 4 regels 25 cents; elke regel meer 5 cents. Bij abonnement aanmerkelijk vermin derd tarief. Groote letters naar plaatsruimte, Advertentiëu worden ingewacht tot Vrijdagnam, 1 ure. Deze Courant verschijnt eiken Vrijdagavond bij den Uitgever C. DIELEMAN, te Bres/eens. Rusland heeft de vorige week schitteren de feesten gevierd bij gelegenheid van de Ironing van den Czaar en de Czarina. Alle Roropeesche Mogendheden zonden hunne af gevaardigden naar Moskou als blijk van be langstelling in die gewichtige gebeurtenis. De pracht en praal, die bij de offiiciëele stoet en de plechtigheid aan den dag is ge- legd, was oogverblindend. Het geheele feest had een zeer goed ver loop, tot dat Zaterdagavond, bij gelegenheid tan de uitdeeling van spijzen aan behoefti- gen een ontzettend ongeluk plaats greep. Op de wijde vlakte tegenover het Petrofs- folieparlc, hadden ettelijke honderdduizenden kunne tenten opgeslagen oin van de uitdee ling te kunnen profiteeren. Iinmer groeide do menigte aan en de talrijk aanwezige po litie was niet meer bij machte om de orde te bewaren, zoodat zij adsislentie verkreeg tan de Kuzakken. Te zes ure begon de uitdeeling van vijfhonderdduizend geëmail leerd metalen herinneringsbekers, zakken met vijgen, dadels, noten en suikergoed, door honderd uitdeclers, die zich repten wat ze konden, maar ze hadden geen handen ge noeg om al die honderdduizenden snel genoeg te bedienen. De voorsten van het volk werden opge drongen door hen die er achter kwamen en hoe langor zoo ineer golfde die onafzienbare inensclieninassa naar voren want de achter sten waren bevreesd, dat zij hun deel niet NAAR HET ITALIAANSCII DOOR T 0 M M A S I N A C II 1 II I. Michelino luisterde, ging de trap af en kvam spoedig daarop terug met een brief in de hand. Dit zendt de heer ingenieur aan den beer Martignani TutTutkomt die goede man dan niet van daag Hierbij meld ik den heer Martignani dat ik eene harde koorts heb en te bed moet blijven. De oude man maakte een toornig gebaar. De derdendaagsche koortsen schijnen m de mode te komen Bij den Hemelkoorts bier, koorts daar, dit land is een waar gast hui* en een kerkhof geworden, welke beide plaatsen, om de waarheid te zeggen, geens zins mijne sympathie wegdragen. Maak gij zouden kunnen krijgen. Het schijnt dat de voorsten door dat voortdurend gedrang in een diepen greppel ziju geraakt, die voor het afvloeien van het water om de kramen waren gegraven. Eenigen zijn daarin gevallen, an deren er over heen, velen doodgedrukt; en de onwetende menigte achteraan drong maar altijd op, en vergrootte het getal gestikten en vertrapten, gekwetsten en g(kneusden. Een ijselijk angstgeschrei, een galm van klagen en kermen vervulde de lucht. Het duurde een geruimen tijd voordat de Kozak ken liet zoover konden brengen, dat de me nigte niet meer opdrong, zoodat de voorsten konden blijven staan en zich konden ver spreiden. De ruimte tusschen ds kramen was een slagveld geworden. Meer dan twaalf hon derd dooden afgrijselijk misvormd en leven den, niet minder haast verminkt, lagen door een. Tot laat in den middag duurde het opnemen van dooden en gekwetsten. Op de brandweerwagens en karren werden zij naar de lijkenhuizen en hospitalen vervoerd, meestal vrouwen en kinderen. In den nacht van Zaterdag op Zondag werden de verongelukten naar het Wagankof kerkhof overgebracht en neergelegd, opdat hun verwanten ze zouden herkennen. Maar hoe waren velen te herkennen, waar hun ge laat één wonde of geheel verminkt was, waar de kleederen hun van 't lijf waren getrapt en gescheurd Bijna 1800 lijken lagen op de begraaf plaats, met lakens bedekt, slechts gedeelte lijk in kisten, een vreeselijk schouwspel. intusschen mijn ontbijt klaar, Michelino, dan ga ik mijn dochter even goeden morgen zeg gen. Hij betrad de kamer van Martina, het trielie van den ingenieur tusschen duim en wijsvinger houdende. Ik geloof, dat gij beiden mij opzette lijk wilt boos maken, want, hoewel gij weet dat ik geheel van streek raak als ik onaan genaamheden heb, haalt gij en l'abris u ge lijktijdig de koorts op den hals. Fabris schrijft mij daareven, dat hij ook de koorts heeft wilt gij lezen Martina las de twee regels, en zeide be daard Het zal een lichte ongesteldheid we zen, en wat mij aangaat, mij scheelt niets meer. Dat dacht ik welriep de heer Martignani opgeruimd en maakte het vens ter wijd open. Een heerlijk lentezonne tje beschijnt Castel Magno, en ongelukken hebben wij nu al over genoeg gehad. Staat gij op oin met mij te ontbijten Dat is onmogelijk, sprak miss Ada zeer beslist. Miss Ada heeft plan den dokter weer te Weeklagende en schreiende liepen de arme bloedverwanten en vrienden rond, zoekende naar huimo lieve dooden, sommigen niet eens wetende of zij ze zouden vinden. Telkens kwamen meer treurenden de ellende op het kerkhof vergrooten. Tusschon de dooden gingen de priesters in lange gewaden, zegenende en biddende voor al die medeschepselen, die in de zonde waren gestorven. Te Z ure begon de teraardebe stelling. De Czaar heeft aan elk gezin, dat getroffen is 1000 roebels toegeaegd, terwijl Z. M. de begrafeniskosten voor zijne reke ning genomen heefi. De Czaar en de Czarina kwamen de ge wonden en gekwetsten opzoeken in de zie kenhuizen en spraken hen woorden van troost en medelijden en bemoediging toe. Naar de mogelijke oorzaak wordt een ge rechtelijk onderzoec ingesteld. De Tweede Kamer heeft in hare Vrijdag gehouden vergadering art. 1 der aanhangige, kieswet aangenomen met 62 tegen 36 stem men, hetwelk na de aanneming van een drie tal amendementen op de bepalingen van dat artikel, luidt als volgt De leden van de Tweede Kamer dor Sta- tcn-Generaal worden gekozen door de man nelijke ingezetenen des rijks, tevens Neder landers, die den leeftijd van vijf en twintig jaren hebbtn bereikt, voor zoover zij over liet laatstverloopen dienstjaar in eene of meer laten roepen en wij weten wel waarom, maar mijne dochter is werkelijk beter, en zij zal niet naar miss Ada luisteren. Ik weet hoe zij den nacht heeft door gebracht Zeg gij het dan, Martina Ik herinner mij niet mij ziek gevoeld te hebben Bravo Maar ik herinner mij u te hebben hoo- ren ijlen Verbeelding, Miss Ada, verbeelding Op Martina's leeftijd houdt <nen zich niet op met ijlen. Staat gij dus op Ja, ik sta op. Gij begaat eene onvoorzichtigheid, ver maande de gouvernante. Martignani haalde de schouders op en boog zich over Martina heen. Frissche wangen, een roode kleur, door schijnende nagels, tintelende oogen Als miss Ada mij het geduld doet verliezen, dan stuur ik haar weer naar Engeland. Hij klopte haar welwillend met de hand op den schoudei, maakte het andere raam open, en ging heen. Martina riep hem te rug. der rijks directe belastingen aijn aangeslagen, het te dier zako verschuldigde vóór ot op den len Maart voldaan hebben, en a. over het volle laatstverloopen dienstjaar zijn aangeslagen in d i grondbelasting voor een bedrag van ten minste een gulden, in de vermogensbelasting op bedrijfs- en andere inkomsten of naar een uf meer der vijf eerste grondslagen van de personenle belasting zoo als die is geregeld bij de wet van 16 April 1896 of h. indien zij niet overeenkomstig het he- paalde sub a ziju aangeslagen voldoen aan eene der volgende voorwaarden lo. dat zij als hoofden van gezinnen of als alleen wonende personen up den 3len Januari sedert den len Augustus van het vorige jaar in dezelfde gemeente hebben be woond krachtens huur, uoh'ervenvolgen* niet meer dan twee huizen of gedeelten van hui zen voor elk waarvan, met of zonder bij he - hoorenden grond of lokalen en bijgebouw n, niet ter bewoning bestemd, de werkelijke huurprijs per week berekend, ten minste heeft bedrageu de som, voor de gemeente of het gedeelte der gemeente, waar het huis gele gen is, vermeld in do hij deze gevoegde label of, krachtens eigendom, vruchtgebruik of huur, eenzelfde vaartuig van ten minste At kubieke meter; Zo. dat zij op den 3len Januari sedert deti len Januari van hrt laatstverluopou jaar, bij dezelfde persoon, onderneming, openbare of bijzondere instelling in dienstbetrekking ziju als zoodanig over dat jaar een inkomen hebben genoten als voor de gemeente of het Ik verzoek u mij wat tijd te laten om mij te kleeden wacht mij dus niet met het ontbijt.het zal tegen den eten we zen Goed, tegen den eten ik zal over een uurtje eens bij Fabris aanloopen. Waarom? vroeg Martina nadrukkelijk Wel drommels, oindat hij ziek is en ik voornemens ben hem Ie genezen. Laat hem met rust Wilt gij ook meegaan vroeg hij la chende. Neen i/A propos", ging de heer Martignani voort, weer binnenkomende, en met een uit drukking van vriendelijken ernst over zijn gelaat verspreid. Ik weet, dat do inge nieur de verplichting op zich genomen heeft om de weduwe en de dochter van den armen Bortolo te onderhouden, hetgeen hem hier in den omtrek zeer tot lol zal strekken. Maar ik zal zoo vrij zijn hem te doon op merken, dat zijn edelmoodigheid niet de pa len der redelijkheid te buiten moet gaan en dat hij beter deed, de kleine meid in ecu weeshuis te plaatsen, waarna hij zich ovor de weduwe, die wel spoedig zal hertrouwen,

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1896 | | pagina 1