voor Zeeuwsch-Vlaanderen. LIEFDE EN TROTS. No. 243. Zaterdag 23 Mei 1890. 5* jaargang FEUILLETON. Binnenland. NIEUWSBLAD ABONNEMENTSPRIJ S Per 3 maanden 40 centsfranco per post 45 cents. Voor Amerika 2.90 per jaar bij vooruitbetaling. Abonnementen worden aangenomen bij alle BoekhandelarenBrievengaarders en den Uitgever. A 1) V E R T E N TI E P li IJ S Van 1 tot en met 4 regels 25 cents; elke regel meer 5 cents. Bij abonnement aanmerkelijk vermin derd tarief. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden ingewacht tot Vrijdagnam. 1 ure. I)eze Courant verschijnt eiken Vrijdagavond bij den Uitgever C. DIELEMAN, te Breskens. $>nUtttlnitil$tl|t rnMIj» Do Engelsche minister Chamberlain, die onmiddellijk na den inval van Jameson's troep in de Transvaal krachtig zijne afkeu ringen uitsprak legt* die Engelschen in Z. Afrika, die ontevredenheid en oproer zaaien, om zelf in troebel water te kunnen visschen, diezelfde minister schijnt thans geheel bezwe ken te zijn voor den machtigen invloed van Cecil Rhodes en de zijnen. De oorzaak is niet ve.r te zoeken in het bestuur der „Char tered Company" hebben hoogadellijke man nen zitting adellijk van afkomst, wel te verstaan, niet van karakter onder wie zclts verwanten van de Koningin, die met hun naam de baatzuchtige bedoelingen van den gewetenlooze Cecil Rhodes dekken. Niet ten onrechte heeft in dc afgeloopen week de radicale afgevaardigde Labouchère in het Engelsche Parlement der Regeering verweten, dat zij de hoofdschuldige, Rhodes, op vrije voeten had gelaten, en zijn werktui gen, dr. Jameson c. s., deed terechtstellen. Dc groote Cecil behoorde, zei Labouchère, nergens anders dan op de bank der beschul digden te zitten. En wat antwoordde Cham berlain? Dat hij niets dan rechtvaardigheid wenschte te betrachten en den Boeren een goed hart toedroeg Was hij het niet ge weest, die in 1881 als secretaris van Kolo niën had geadviseerd generaal Wood te sei nen terug te trekken en de Transvaal niet te onderwerpen, toen dit land aan Engeland's genade was overgeleverd NAAR HET ITALIAANSCH DOOK tommasina guini. O, hebt gij geen modelijden met mij, Enrico Ik had het u gezegd, Martina stuur Bortolo niet; wacht! mijn hart voorspel de inij, dat er een ongeluk zou gebeuren Neen, bij den Hemel! neen, Martina! ik wist niet dat de trots en de eigenzinnigheid van uw karakter de grenzen der redelijkheid te buiten ging Ik wist niet, dat een „i k wil" uit uwen mond gelijk stond inet een add volstrekt bevel, om zelfs een rechtvaar dig tegenbevel van mij nutteloos te maken. ÏLJde ik dit alles iets eerder geweten, ik herhaal het, jonge dame 1 dan zouden uwe bekoorlijkheden mij niet gekluisterd hebben, en aouden wij thans minder ongelukkig we- scu dan wij zijn. Kan het brutaler De Boeren n. b. over geleverd aan de genade van Engelands troe pen, die bij Langnek en den Amajuba-heu- vel zoo ongenadig klop hadden gehad. Waar de Engelsche Regeering den oorlog van 1881 reeds schijnt vergeten te zijn, daar is het goed gezien van de Boeren, dat zij cr Engeland nog eens aan herinneren. Dr. Lcijds, de Staats-secrelaiis der Z.-A. Republiek heeft uit naam der Regeering geprotesteerd tegen het in bescherming nemen van de „Charte red Company'' door de Engelsche Regeering. Het voortbestaan dezer Maatschappij met haar eigen soldaten en policie noemt Leyds een voortdurende bedreiging van rust en vrede voor 7,uid-Afrika. Het werd inderdaad tijd, dat nu Engeland, in plaats van den beleedigden genoogdoening te verschaffen, voortgaat met zoogenaamd» vriendschappelijke raadgevingen aan Krugcr om den Engelschen in Transvaal toch hun zin te geven, de rollen eens werden omge keerd en de beleedigde Republiek aan den beleediger hare eischen gaat stellen. Een nieuw incident heeft zich voorgedaan, dat misschien leelijke gevolgen zal hebben de Spanjaarden hebben op Cuba een door Amerikaansche vrijbuiters bemand vaartuig, dc |„Compeditor" in beslag genomen. De krijgsraad door generaal Weyler voorgezeten, heelt hen reeds ter dood veroordeeld, en zoo de Regeering der Vereenigde Staten niet on middellijk tusschenheiue ware gekomen, zou den alle vijf Amerikanen reeds zijn gelusi- leerd. Nu zal men wellicht zeggen wat hadden Maar zijt gij dan besloten oin alles af te breken Zijt gij van plan mij te straffen door mij te verlaten Fabris maakte een gebaar als werd hij het gesprek moede. En toch had hij behoefte zijn hart uit te storten. Ik bid u, Martina, zwijg. Gij hebt mij in zulk een gruwzamen toestand gebracht, dat ik daardoor een onwaardig schepsel zou kunnen worden daar gij mij dwingt van een gevoelig mensch, zoo als ik was, een hard en wreed mensch te worden en dat verbittert mij Laat het mij uitspre ken ik raak er het hoofd bij kwijt. Hij liet zich op een stoel neervallen, ter wijl het jonge meisje het bed verliet en met bevende hand de plooien schikte van het lange gewaad dat haar omhulde. Zoo bleef zij staan, met gehogen hoofd, den blik onbewegelijk op den vloer gericht. Ziehier het drama, ging Labris voort, in zich zelf sprekende, en met sidderende hand door zijne haren woelende. „Gis teren de idylle, twee wezens louter liefde en tevredenheid, heden twee rampzaligen die op het punt staan van elkaar te haten Martina hief driftig het hoold op. die Amerikanen sommigen beweren dat er ook een Engelschinan bij was op Cu ba te maken Maar eensdeels weet men reeds, dat Amerika hoe langer hoe meer openlijk voor de Cubanen partij (rekten anderdeels is de Amerikaansche Regeering niet zoozeer boos omdat de vrijbuiters zijn gevangengenomen waartoe de Spanjaar den zeker evengoed 't recht hadden als wij iu den Lombok-oorlog om den Rus Maligan vast te houden als wel omdat het dood vonnis is uitgesproken door een krijgsraad en niet door burger rechters Steunende op verdragen met Spanje van 1795 en 1877, houdt de Amerikaansche ge zant te Madrid vol, dat onderdanen uit de Vereenigde Staten moeten worden berecht door gewone rechtbanken. In geen geval zal de regeering der V. S. dulden aldus deelde de bedoelde gezant aan dc Spaansche regeering mede dat liet vonnis door den krijgsraad uitgesproken zal worden voltrokken. Inziende, dat het den Yankees ernst werd, heelt de Spaansche minister van buitenland- schc zaken naar Washington getelegrafeerd, dat het doodvonnis voorloopig niet zal wor den ten uitvoer gelegd. Eerst zullen de be zwaren der Amer. Regeeriug „in ernstige overweging genomen", wat in gewoon Hol- landsch wit zeggen, dat de Spanjaarden wel zullen terugkrabbelen. Terugkrabbelen dat schijnt generaal Weyler óók al te gaan doen. Hij beeft reeds na zijn ontslag aangeboden En voor een paar weken nog verzekerde hij de Cubanen wel mores te zullen leeren Indien bij weg- Ik zeg wat waar is, Martina, vervolg de Fabris zonder haar aan te zien, daar hij heel goed begreep aan welk pijnigend leed hij het junge meisje onderwierp, maar door zijne inuige smarl tot zulk een bittere taal vervoerd, ik zeg de waarheid Wij bei den zullen eindigen niet elkander te haten, omdat ieder van ons altijd ter goeder trouw zal denken gelijk te hebben, terwijl gij den dood van den ongelukkige aan het noodlot toeschrijft, ik dien geheel en al op rekening stel van een uwer eigenzinnige kuren. En terwijl gij mijn boosheid onrechtvaardig en onedel vindt en ik nooit geheel dien vreese- lijken indruk van het voorgevallene uit mijn geheugen kan verjagen, zullen wij dus ge- zamelijk overgaan tot haat, zooals wij vroe ger ons vereenigden in een oprechte liefde. Ja, wij zullen elkaar haten Hij hield eensklaps op, sprong naar het jonge meisje toe, ondersteunde haar, schud de haar eerst zachtkens, daarna harder be angst heen en weder. Hij handelde tegen zich zclven in. Hij vlijde zijn gezicht tegen het hare aan, en, overweldigd door een ge voel van onuitsprekelijke liefde, drukte hij die arme teedere bloem, de eenige vreugd gaat, zal hij worden vervangen door maar schalk Blanco, gouverneur-generaal der Pbi- lippijnsche eilanden. Bij het Oe, 7e en 8e regiment, resp. te Breda, Amsterdam en Arnhetn, zullen proe ven genoineu worden met de nieuwe uniform en cene gewijzigde uitrusting voor het wa pen der infanterie. Daarbij komt liet mouw vest te vervallen en w ordt een korte jas van het tegenwoordige model, doch met ronde kraag voor velduitrusting bestemd de gele uitmonstering is daarbij door roode vervan gen. dc sehouderpassnnt is van laken en voorzien van regimentsnummer. De knpot- jas wordt vervangen door een wijder model, dat meer als mantel wordt ingericht. De werkstaking te Rotterdam is ge ëindigd. Met groote meerderheid besloot de vergadering van bootwerkers weer aan het werk te gaan. Dit noemt de „N. R. Crt". een heuglijk feit. Heel Rotterdam zuchtte onder den treuri- gen toestand der laatste dagen. Waar aan hare kaden niet gewerkt, wordt waar de boo ten stil liggen of hare haven mijden, daar voelt de ge leele burgerij den terugslag. En richt men den blik verder dan op den toe stand van lieden, dan kali de vrees niet. on derdrukt worden, dat door deze werkstakin gen de toekomst der haven met een groot gevaar bedreigd wordt. zijns levens, die hij meedoogenloos ves t re den had, ontstuimig aan zijn hart. Open de oogen, Martina, riep hij hartstochtelijk. Ik beu een boosaardig mensch, maar zie mij toch aan, schenk mij troostUw liefde is mijn leven, ik zou lie ver willen sterven dan u niet te beminnen God zal zich over ons ontfermen 1 Martina zag hem strak aan, met die stren ge harde uitdrukking in het oog die ver oorzaakt wordt door een sterk' mistrouwen, door een nijpend verdriet. God? herhaalde zij met onderdruk te stem, nog meer de wenkbrauwen fron sende, terwijl zij Fabris van zich afstootte. Waarom noemt gij God, nadat gij mij eerst hebt willen overtuigen, dat de dood van Bortolo niet is gesellied door Gods wil, maar door mijn schuld Waarom mij nu te omhelzen, nadat gij een oogenblik te voren verzekerd hebt, dat gij mij haat?... Welnu haat inij dan Wees u zelf gelijk, verlaag u zelf niet door in een kring van woorden rond te draaien die ik niet langer begrijp. Dat ik een trotsch hart heb, dat weet gij tochmijnheer de ingenieur en gij ontziet u niet deerlijk dien trots te

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1896 | | pagina 1