Gemengd Nieuws. gewicht van den rijil- r recht boven het ach terwiel, schijnt de oorzaak te zijn dat de machine» niet voldoen. Het gezantschap dat II. M. de Ko ningin-Regentes zal vertegenvoordigen bij de kroningsfeesten in Rusland heelt Dinsdagmid dag ten 5 u. 37 min. per Staatsspoor via Buriijn de reis naar Moskou aanvaard. Met den ambassadeur baron du Tour van Bellinchare, als hoofd der missie, vertrokken d« hein toegevoegde leden van liet gezant schap II. W. f. E. baron Tacts van Ame- rongen, kamerheer ritmeester jhr. Van Tets, adjudant, en le luitenant graaf Dumaticcau, ordonnaneo-officier van H. M. Den chef en den hem toegevoegde leden werd tot aan den trein uitgeleide gedaan, nam ns den minister van buitenlandsche za ken door den lieer Ruijssenaers, chef van 's ministers kabinet, en door ridder De Strove, buitengewoon gezant en gevolmachtigd minis ter van den Tsar bij ons Hof. De zending woidt in de tweede helft der volgende maand hier te lande terugverwacht. De Tweede Kamer heeft de behande ling van het wetsontwerp tot regeling van het kiesrecht cn de benoeming van afgevaar digden ter Kerste en Tweede Kamer der Staten-Generaal jl. Dinsdag aangevangen. Bij de behandeling in het voorjaar van 1894 van eenzelfde, ontwerp, toenmaals in gediend door minister Tak van Poortvliet, zijn zoovele lichtpunten en hezwaaen door voor- en tegenstanders van dat ontwerp aan getoond, dat rit den aard der zaak over dit vraagstuk weinig nieuws valt mee te deelen. Door den heer Van Kerkwijk werd hulde gebracht aan den heer Tak van Poortvliet, die aan eene ruime kiesrechtuitbreiding een krachtige stoot had gegeven. Blijkens eene aanschrijving van den minister van oorlog zullen voor de veld- cn reservebataljons en de verschillende staven der regimenten infanterie 33 rijwielen per regiment versterkt worden. Reeds dit jaar zal per bataljon één rijw> '1 verschaft worden, met dien verstande, nat deze in liet garni- zo n van den staf van het regiment zullen bliiveii. Tot militair-wielrijder worden mili ciens opgeleid die. den graad van korporaal verkregen hebbenhet onderricht zal dnor een officier en een onderofficier worden ge geven. Naar men verneemt zal er binnenkort eene groote promotie komen in het vaste corps der opzichters van don waterstaat, ge paard met pensiuuneering van eenigen en uitbreiding der verschillende klassen tut 10, zooals reeds hij de opneming van de ad- Hij trad terug, en begon op en neer door de kamer te loopeu. Ik ben rijk en ik zal het gezin van Bortolo onderhouden hernam Martina, en legde de rechterhand op haar hart. Bortolo's gezin zal geen onderstand meer behoeven, daar ik voor goed iu hun nooddruft zal voorzien riep Fabris in vervoering uit. Gij owees gezegend, Enrico.... ik vereer u, ik aanbid u, ik bemin u sprak Martina ootmoedig Maar Bortolo is dood 1 God heeft het aldus gewild, zeide Mar tina, die in haar eigen onderwerping kalmte zocht voor haar diepe droefheid. Niet God, hernam de ingenieur, op nieuw met bijna ruwe heftigheid, vhet is niet God Die het gewild heeft, maar Juffionw Mart.iguani. Martina werd doodsbleek bij het hooren van dit vonnis en fronsde de wenkbrauwen. Ik beu zonder mededoogen, ik begrijp het, riep Fabris, geslingerd door tegenstrij dige gewaarwordingen, maar bovenal gehukt gaande onder den indruk van hot onheil. Uwe tranen, Martina* zouden mijn hart kunnen week maken, maar ze kunnen mijn hart nog niet treffen, aangezien Bortolo's lijk zich tusschen uwe droefheid en mijn ge moed iu dringt (Wordt vervoljul.l iunet inspecteurs in dit corps het plan was. De minister van binnenlandsehe zaken heelt, door lusschenkomst van de commis sarissen der Koningin, van de gemeente besturen eene opgaat gevraagd van het be drag, volgens de door Ged. Staten vastge stelde rekeni igen over 1894, uit de kassen der gemeenten ter zake van de schutterij uitgegeven, atzonderlijk voor de dienstdoende en de rustende schutterijen, wat de eerste betreft, ten aanzien van elke gemeente, wat de laatste aangaat, ten aanzien van elk ba taljon in het bijzonder. Vermelding van de onderwerpen, waarvoor de uitgaven plaatshadden, is geen vereischte. Alleen indien uit de schutterlijke of uit de geineente-begrooting aan den commandant eener dienstdoende schutterij eenige vergoe ding voor bureaukosten of onder eenige an dere benaming wordt toegekend, ziet de min. opgaaf daarvan, met het bedrag, tegemoet. Een en ander staat vermoedelijk in ver band met eene eventuëele herziening van de schutterij wet. ISItE.SKE.VS, IS Mei 1890. Naar wij thans weer in de Middelb. Crt. lezen, verneemt zij met zekerheid, dat de grint voor Bruggc-zeehavcn alhier zal wor den aangevoerd. Het onderzoek der in de provincie Zetland woonachtige verlofgangers van de militie te 'and onverschillig uit welke pro vincie, die voor 1 April jl. in het genot van onbepaald verlof zijn gesteld, onverschillig tot welke lichting zij behooren, zal o. m. plaats hebben 'te JJ z e n d ij k c, Donderdag 18 Juni des voorin. 9 ure voor Biervliet, Breskens, Groe de, Hoofdplaat, Nieuwvliet, Schoondijke Wa terlandkerkje, en IJzendijke. Sluis. Vrijdag 19 Juni des voorm. 9 ure voor Aardenburg, Cadzand, Eede, Oost burg, Retrancheincnt, St. Kruis, Sluis en Zuidzande. De verlofgangers zullen zich verzamelen voor het gemeentehuis. Tot predikant bij de Ned. Ilorv. gem. te Biervliet is beroepen de heer J. J. Hom burg cand. te Middelburg. Tot gezworen van den calamiteuscn Hoofdplaatpolder is met 16 van de 27 st. gekozen de heer Th. Plasschaert, ter ver vanging van den heer Prudent Thomaes. In de vergadering van ingelanden van het waterschap Groote Boom en Goodsvliet werd tot gezworen benoemd de heer S. Lako te St. Kruis, in de plaats van den heer A. J. de Bruijne, die niet meer in aanmerking wenschte te komen. Ter vervulling ill de vacature als afge vaardigde vau het waterschap der Sluis aan de Wielingen, ontstaan door het overlijden van den heer W. Kouwe, werd eveneens de heer Lako benoemd. Bij kon. besluit is benoemd tot dijk graaf van het waterschap Groote St. Anna cn Nieuwenhoven de heer J. du Bois, eu tot lid van het uitvoerend bestuur van het waterschap der Sluis aan de Wielingen de heer mr. P. C. J. Hennequin. Donderdagnacht, der vorige week zijn hij den landbouwer M. V. te Biervliet 7 stuks kippen gestolen. Door het ontwaken van dc bewoners der hoeve, kozen de dieven het hazenpad, zor.der achterlating van adres. Wel is een sleutel gevonden waarmede het hok was geopend, en of dat de sleutel van het geheim van den diefstal zal zijn, staat nog te bezien. Wij vernemen dat het Vlaamsch Zen- dingsfeest gehouden zal worden nabij Ter Neuzen op Donderdag 18 Juni a.s. van 's morgens half elf tot 's namiddags 5 ure. Als sprekers zullen iptreden de heeren Van Balen, zendeling, C. Geel te Alphen a/d Rijn, ds. Oosten te Middelburg, ds. van Andel te Gorinchein, ds. Keers te Veere, ds Vermeer tc 's Gravenhage en ds. N. de Jonge van Utrecht. Voor de bewoners var, Zeeuwsch-Vlaande- reu's Westelijk deel zal gelegenheid zijn dos morgens met de eerste tram heen (richting Breskens) en des avonds met die van half acht uit Breskens terug te gaan tegen den halven prijs. Waarschijnlijk zal een extra-boot varen om de reizigers met de boot, die half liegen van Breskens afvaart, en voorts de bewoners van Walcheren tijdig te Ter Neuzen tc doen zijn, terwijl deze 's avonds na afloop van het feest zullen worden teruggebracht naar Vlissingen en Breskens, ter welker laatste aanlegplaats zij om 7 uur zullen aankomen. De kaarten voor de tram zullen spoedig met de programma's op verschillende plaat sen worden verkrijgbaar gesteld. Woensdagavond vergaderden tegelij kertijd de liberale kiesvereeuiging »Een— dracht maakt macht" en de antirov. kies vereeuiging Nederland en Oranje" te Mid delburg, beide om een voorloopige candidaat te stellen voor de aanstaande verkiezing voor een lid der Prov. Staten, ter vervulling der vacatnre-uir. Van Voorst Vader. De liberale kiesvereeuiging stelde met al- gemeeue (55) stemmen den heer C. J. J. A. van Teijlingeu, oud-lid van Ged. Staten, terwijl de antirevolutionnaire met bijna (34 van de 37) stemmen jhr. mr. J. Sehuurbeque Boeije, rechter in de arrond. rechtbank te Middelburg koos. Beide heeren Hebben de voorloopige can didal uur aanvaard. Zuoals hekend is, beschikken thans dë anti-liberalen in de Staten over 2 stemmen meerderheid. Woensdagmorgen te half 7 uur kwam de met hout geladen stoomboot ffSpringwell" bij afvloeiend water, met het talud van een der peilers te Dordrecht in aanraking en bleef daarop zitten. De loods is door den brugwachter gewaar schuwd, dat het groote en diepgaande vaar tuig in de gegeven omstandigheden gevaar liep. Wellicht was het ongeval voorkomen geworden, indien de Springfell het midden van de vaargeul had kunnen houden, maar de snelle eb schijnt dit onmogelijk te heb ben gemaakt. lloe dit zij, de brug kon niet gesloten worden en men moest 111 den korsi denkba ren tijd voorzieningen treffen, om zooveel mogelijk het verkeer zijn gcregelden loop te laten hebben. Te half zeven was het ongeval gebeurd, en te 7-15 wachtte ineu den Vlissingschen mailtrein. Men had toen nog geen stoom bootjes er waren nog geen steigers gelegd en ook had men aan de overzijde nog geen treinen gereed staan. In dien nood werd kort en goed het besluit genomen, de mail te vervoeren met de boot van Fop Smit. Van het hotel Ponsen werden rijtuigen ge- requireerd, meo stopte er de reizigers in, en voort ging het naar het Groothoofd, waar men nog net de boot haalde. Intusscnen waren dc steigers gehaald en in allerijl aan de spoorhaven aaugehracht maar intussehen was trein op trein aange komen, en aan het station liep iedereen het hoofd om. Toen dc steigers eenmaal gelegd en de bootjes bij de hand waren, ging alles verder vrij geregeld. Het meeste getob had men aan den Zwijndrechtsen wal, waar de passa giers een groot terrein van mul zand moes ten overstaken. Door het leggen van plan ken heeft men de bezwaren heeft men de bezwaren, aan dien tocht verbonden zooveel mogelijk weggenomen. De boot zat inmiddels nog altijd in dc opening, en men moest wachten tot het in treden van den vloed, alvorens men dc po gingen om haar vlot te krijgen hervatten kon. De Springfell had in dien tusschentijd een aanzienlijk gedeelte van de lading ge lost, en was daardoor vrij wat gelicht. Maar eerst toen de vloed zijn hoogste punt had bereikt, te kwart voor 6, mocht het geluk ken haar los te krijgen. Onmiddellijk daarop werd het spoorweg vervoer op den gewonen voet hersteld. Te Sliedrecht dreef een boot met hout in liet Middeldiep rond met een klein kind, dat hitter schreiende op den last zat. Men kwam tot dc treurige ontdekking, dat de vader van het vierjarig wicht, een 40-jarig werkman, dood in liet vaartuig lag. De on. gelukkige, vermoedelijk door een beroerd getroffen, laat een vrouw met 8 nog jeugdi. ge kinderen achter. Bij de Oude-Plantage tc Rotterdam is een jongen van 13 jaar hij het zwemmen verdronken. Te Utrecht geraakte eet) jongentje, dat niet tijdig genoeg uitweek voor een [ou der den man gereden paard, onder de poo- ten van het dier. Het kind kreeg een trap op de borst en was onmiddellijk dood. Ook te Utrecht is een dienstmeisje, wier klecren inet een nachtlichtje in aanra king kwamen, aan de gevolgen van opgedann ernstige brandwonden overleden. Tc Stavenisse ontstond een hevige brand in de landbouwschuur van de wed, Stoutjesdijk, tastte verder drie er aan gren zende huizen aan en legde ook vijf schuren in de asch. Hoornvee en paarden, hooi, stroo eu aardappelen, alles werd een prooi der vlammen. De brandweer van St. Maarlens- dijk sneld; die van Stavenisse te hulp, waar. door de brand kon worden bedwongen. Toen dezer dagen de schoolkinderen uit dc Ververstraat bij den Amsteldijk te Amsterdam op straat kwamen, vonden zij daar een bruinen Keulsehen pot staan. Zich dien pot bemachtigen en er mee rollen tot die stuk was, was het werk van een oogen- blik. Doch wie kan die kindergezichten be schrijven, toen daar een pakje uitrolde, dat bij onderzoek bleek het lijk van een kind te bevatten De vondst werd naar het policie- bureau gebracht. Nabij Apeldoorn in de buurtschap Ug- chelen is Zondagavond een moordaanslag ge pleegd. Zekere J. v. d. II heeft naar het schijnt door jaloersohheid gedreven, met een éénloopsgeweer een schot gelost op een ruim Süjarig meisje, E. v. B., die daardoor levens gevaarlijk in de linkerzijde werd verwond. Nader meldt men van daar dat het slacht offer Dinsdag is overleden. In een circus to Chicago werd het 9 jarig zusje van een der rijders door een beer aangegrepen, die hel kind tusschen zijn poo- ten trachtte dood te drukken. Een der oli fanten, dit ziende, gaf den beer met zijn snuit zulk een geduchten tik op den kop, dat hij het meisje losliet, dat vervolgens door den olifant voorzichtig met zijn snuit werd opgenomen en over een heining werd in vei ligheid gesteld. Te Parijs is in de kazerne in de rue de Babylonu een geheimzinnige diefstal ont dekt. Een soldaat vond op een morgen de deur van het bureau van den kolonel half open staan. Hij waarschuwde onmiddellijk eenige officieren, die zich over het feit zeer verbaasden, omdat de kolonel sinds eenigen tijd op reis was. De officieren traden het bureel binnen en zagen dat de geldkist, die met behulp van stalen nagels aan den grond had vastgezeten, verdwenen was. De troep werd onmiddellijk geconsigneerd en alle man schappen werden ondervraagd. Niemand be greep hoe het mogelijk was zulk een zware kist mee te nemen zonder te worden gezien. De geldkist bevatte het grootste gedeelte van de kas van het regiment, ongeveer 30.000 frank. De regiments-commandant werd on middellijk per telegram gewaarsohuwd en bij zijn komst nam het onderzoek onder zijn leiding een aanvang. Tot nogtoc is er even wel geen licht in de geheimzinnige zaak ge komen, Tegen een werkman te Sliedrecht is een vervolging ingesteld wegens het mishan delen cr. daarna uit een roeiboot in de rivier werpen van zijn stiefzoon. Met de electrisehe tram, die van Aken bergopwaarts gaat, is een ernstig ongeluk

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1896 | | pagina 2