voor Zeeuwsch-Vlaanderen. LIEFDE EN TROTS. No. 242. Zaterdag 16 Mei 1896. 5e jaargang. FEUILLETON. Binnenland. E S ABONNEMENTSPRIJ S Per 3 maanden 40 centsfranco per post 45 cents. Voor Amerika 2.90 per jaar bij vooruitbetaling. Abonnementen worden aangenomen bij alle .Boekhandelaren, Brievengaarders en den Uitgever. ADVERTENTIEP R IJ S Van 1 tot en met 4 regels 25 cents; elke regel meer 5 cents. Bij abonnement aanmerkelijk vermin derd tarief. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden ingewacht tot Vrijdagnam. I ure. I)eze Courant verschijnt eiken Vrijdagavond bij den Uitgever C. DIELEMAN, te Breskens. 10 H i V In verschillende steden in Duitsehland is jl. Zondag het feit herdacht, dat vóór 25 jaren te Frankfort de vrede tusscben Duitseh land er. Frankrijk gesloten werd. In voornoemde stad werd door den Keizer bet ruiterstandbeeld voor zijn grootvader ont huld., bij welke gelegenheid de stad feeste lijk was versierd, meest bestaande in allego rische voorstellingen van den vrede. De keizer zond een telegram van geluk- wensching aan Von Bismarck in de navol gende bewoordingen „De Franktorter vrede welks herdenking zooeven plechtig is ge vierd door de onthulling van een ruiter standbeeld van keizer Wilhelm den Groote, vormt het slot van den machtigen rijd, waar in Duitsehland zijn eenheid, zijn grootheid en de plaats welke het in den raad der vol keren toekwam, heeft teruggekregen. Het is mij een behoefte en een plicht om mijn dankaarheid en vereering uit te spre ken vo ir de onvergetelijke verdiensten, die gij hierbij hebt verworven. Naast den naam van den grooten keizer Wilhelm, zal die van den grooten kanselier ten allen tijde schitte ren in de geschiedenis. In mijn hart zal steeds een gevoel van onuitwisehbare dank baarheid voor U leven." De keizer maakte verder een rijtoer door de stad en nam deel aan den hem aangebo den feestmaaltijd in den Palmgarten; daarna woonde hij de galavoorstelling in de opera bij en, na de prachtige illuminatie even in NAAR HET ITALIAANSCH DOOB TO M HASINA G U I D I. Eens mensehen leven herwint men niet door vloed van tranen, noch door mid del van wroeging en smeekingen 1 Ik heb akkers door onweer verdelgd gezienhui zen vernield door de vlammen stroomen die buiten hunne oevers tradon, en nimmer heb ik mij geheel ontmoedigd gevoeld maar steeds volhard met te zeggen voor alles be staat een redmiddel maar toen ik een man heb zien omkomen op eene wijze zoo als Bortolo gestorven is en gezien dat die gruwel plaats greep ten gevolge eener stijfhoofdigheid, eener lichtzinnigheid, o bij God! Juffrouw Martina, toen heb ik ge sidderd omdat er geen hoop meer is, en heb ik uit den grond mijns harten het wezen vervloekt, dat het werktuig was van Gods oogenschouw genomen te hebben, vertrok Z. M. nog denzelfden avond naar Wiesbaden, terwijl de keizerin naar Berlijn terugkeerde. In de Duitsche Staatscourant verscheen een keizerlijk besluit, waarin dank wordt be tuigd aan allen, die hebben bijgedragen tot de taak om alle Duitsche stammen te ver eenigen. De Belgische regeering heeft der Kamer een ontwerp aangeboden, tot het verlcencn van subsidie aan de Congo-spoorwegmaat- sehappij, door den Belgisehen staat borg te doen zijn tot een bedrag van tien millioen francs aan obligation, uit te geven door ge noemde maatschappij De minister van fi nanciën, de heer De Smet de Nacyer heeft in zijne warine verdediging van het ontwerp Verklaard zijne portefeuille neder te leggen indien het ontwerp niet werd aangenomen. De linkerzijde, die dit argument van den minister beschouwde als bangmakerij, zeide hein in ronde woorden dat eene overeenkomst als deze met eene particuliere maatschappij volstrekt geen kabiiietsquaeslie rechtvaardigt. Onder de bootwerkers te Botterdam bij de beide groote fuina's Muller Co. en Jos. de Poorter, alsmede bij verschillende cargadoors is eene algeineene werkstaking uitgebroken over den loonstandaard. Deze grève heeft thans zoodanige afmetin gen aangenomen, dat de burgemeester samen scholingen van meer dan 5 personen heeft verbolgenheid Martina luisterde met de oogen op die van haar verloofde gevestigd, en de handen langzaam over elkander kruisende. Indien ik de schoonheid en lieftallig heid eener vrouw, vervolgde Fabris zeer op gewonden, „vetgezeld zie met eer.e zotte vasthoudendheid van voornemen, die zich kan openbaren in de grootste zoowel als in de kleinste voorvallen des dagelijkschen levens, om steeds tot een oorzaak van onheil te worden, dan zie ik in die vrouw niet meer liet schoone, maar het verderfelijke, het terug- stootende, het verfoeielijkeen in dat geval'' zoo besloot hij zacht, nadat hij eerst met verheffing van stem gesproken had „in dat geval ontvlucht ik haar 1 O mijn God prevelde Martina ont steld. Wat is de liefde, wanneer eensklaps het vertrouwen ontbreekt Kan men be minnen zooals ik in staat ben te beminnen, zonder dat zich aan dit gevoelen des har ten toewijding paart, achting, onwrikbare vertrouwen in de persoon die hem liefheeft? Wanneer gij, Martina, nog veel .schooner waart dan gij nu zijt, maar ik van die trot- verboden, terwijl de dienstdoende schutterij Dinsdagochtend te 5 ure bij klokgelui en trommelslag onder de wapenen werd opge roepen. Eenige schermutselingen van weinig bcteekenis en eene enkele poging tot ophit sing, hadden, ter voorkoming van erger ge vallen, aanleiding tot dit besluit gegeven, te meer nog omdat de politie niet voldoende bij machte is om aliéén toezicht te houden op bet hiervorengenoemde door den burge meester uitgevaardigde samenscholingsverbod. B-eds te zes uren waren eenige honderden schutters met hunne officieren op de algc- raoene alaimplaats, het beursgebouw, present en gingen van daar uit de verschillende pos ten, als le bataljon, handelsterrein, Wilhel- minakade, Katendrechlsehe haven en omge ving aan den Linker Maasoever 2e bataljon Boompjes, Willems- en Westerkade en 4e bataljon, Maasstation met stations-emplace ment en Oosterkade. Twee compagnicn van het 3e bataljon zijn op de Beurs gestationeerd, van waar uit im mer patrouilledienst wordt gedaan langs de havens, waar de biunenlandschc schepen aan liet lossen en laden zijn. I)e enkelen die aan het werk zijn worden door de schutterij beschermd. Aan liet paleis te Soesdijk zijn dit jaar weer aanmerkelijke verbeteringen aan gebracht, zoowel inwendig als uitwendig. Door liet geheele park en den tuin zijn de buizen der waterleiding gelegd. De co lonnades aan heide zijden van het paleis bevattende de vertrc kken vuor de liecren en dames van het gevolg der Koninginnen, ais- sche eigenzinnigheid, waarvan gij inij giste ren het verschrikkelijkste bewijs hebt gele verd, slechts ecnigszins de ontzettende kracht had kunnen vermoeden, dan zou ik u niet begeerd, niet aangebeden, niet gevraagd heb ben oin aan uwe zijde mijn leven te mogen doorbrengen. O mijn God 1 herhaalde Martina ver schrikt. Het gezond verstand is het voorrecht dat de genegenheden op de rechte baan houdt, de gezinnen bestuurt en de onheilen afweert.... Ontbreekt het der vrouw aan gezond verstand dan kan zij den man geen rust schenken, gedwongen als hij is om haar zijn huis en kinderen toe te vertrouwen, en van haar lieverlede zal het wantrouwen de innige liefde verstoren derhalve Hij hield op, maar bleef Martina onafge wend aanzien. Derhalve herhaalde zij, haar snik ken inhoudende. Fabris bedekte zich met beide handen het gelaat en deed een paar stappen r.aar haar toe. Het woord, dat zijne lippen bijna ont snapt was, bleef hem in de keel steken cn lag hem zoo zwaar als lood op liet hart, wat mede de logeerkamers van vorstelijke gasten, zijn met zwaar spiegelglas dichtgemaakt. Ook het inwendigs van liet paleis is ver beterd. De audiëntiezaal, thans „Leuvenzaal", is opnieuw geheel gerestaureerd en verrijkt met een levensgroot portret van koningin Anua-Paulowiia. De „Quatrcbraszaal" en de „Tilburgkamer" zijn ook veranderd. In laatstgenoemde, wel ke kostbare herinneringen bevat (onder an dere fraaie eeresabels en een rijk vers'efden veldheerstaf van koning Willem II), zijn ver scheidene merk waardigheden bijgekomen. B-halve het veldbed, waarop in den slag van \V aterloo de Prins van Oranje na zijne verwonding werd vervoerd, en het bed «aar- op prins Alexander op Madera is gestorven, zijn daar ook nog verschillende, uniformen gekomen, o. a. van koning Willem I en ko ning illeui II, van den Prins van Oranje en Prins Alexander, alsmede liet kostbare kostuum van koning Willem 111 als ridder der orde van den Kousenband. De galerij, velke verschillende portretten van Nederlaudsche helden tc land en ter zee bevat, is verrijkt met een groot jmrttet van admiraal De Ruyter. Dit aHes is zoo goi d als gereed en den 16en Mei zal het pal -is geheel in orde zijn, om de Koninginnen te kunnen ontvangen. De proeven welke bij het regiment grenadiers en jagers zijn genomen in t de samenvouwbare rijwielen, systeem Górard, hebben in geenen deele aan de verwachting beantwoord. Vooral dc lage bouw der machi nes, in verband met de plaatsing van liet ongetwijfeld bij Martina ook liet geval zou geweest zijn. Hij wilde zeggen, maar kon nietDerhalve, is alles uit tusscben ons beiden Fabris sprak de booze woorden niet met de lippen uit, maar het meisje zag het be sluit dat hij in het diepst van zijn hart ge nomen had, en dat duidelijk in zijn oogen te lezen stond zij begreep welk vonnis haar haar wachtte, liet vooruitzicht eener trooste- looze toekomsten getroffen door een na- meloozc droefheid, wanhopend met het hoofd heen en weer schuddende, riep zij uit Hij bemint mij niet meer, hij bemint mij niet meer, hij bemint mij niet meer 1 Spreek zacht, in 's hemels naam spreek zacht, Martina, en zeg zoo iets niet En hij drukte haar onstuimig aan zijn horst, ontzet door die ongehuichelde schrikkelijke smart. Dat Bortolo door uwe schuld omge komen is, niemand weet heten ik zweer u op mijn woord van eer het altijd te zul len verzwijgen dat ik er van gegruwd heb dat ik uwe lichtzinnigheid, uwe dwaasheid betreur voorzekermaar o wat ben ik ongelukkig

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1896 | | pagina 1