Gemengd Nieuws. (Ij'ir een dichte uviii.rte en voorafgegaan do »r con troep jong u-, ongeveer honderd in aantal, die door het luide zingen van j Or. hjclioderen lit i gezmg van de manifes- tanten trachtten te overstemmen. Na een kleine wandeling door een gedeelte der stad te hebben gemaakt, waarbij het aantal nieuws- gierigen sterk toenam, bereikten de betoogers j het gebouw waarin de meeting zou plaats hebben. Als sprekers waren aangekondigd Luitjes van Zwo-le en Schroder van Amstcr- dam Te Haarlem bepaalde zich de beweging tot .et houden van een kinderoptocht en des avonds traden in een protest-meeting nis spreker op de boeren Van Zomeren en GU I' ben. O >k in Groningen is de dag kalm voor- 1 b'j'r gaan. In het gebouw vde Toekomst", w.v.rop dc roode vlag stond, werd eene ver- ga\i ring gehouden, die door ongeveer 70 uieiMchen bezocht was, waaronder enkele vruuwoü en veel jongens. Tevens was erin die plaats, evenals te lTccrenvecu en Wol- voga, een kinderfeest georganiseerd. In Utrecht had eene groote meeting plaats ten gunste van den achturigen werkdag. Het woord werd er gevoerd er gevoerd door A. II. Gerhard en YV. H. Vliegen. Na afloop d r vergadering werd een fakkeloptocht, be geleid door een muziekcorps, door de stad geb -uden. BKMvINS, 8 Mei 1896. Door den dijkraad van de Waterkeering van het Galarniteus Waterschap Ouil en Jong Breskens zijn jl. Vrijdag opgemaakt de navolgende voordrachten ter benoeming var. 2 leden in het bestuur dier Waterkee ring, alsvoor de vacature-J. van Male, de heeren J. van Male als Is, II. G. Ham- niaolKT als 2e en J. dn Vlieger als 3e can- di'laat en voor de vacaturc-J. B. Becu als J. B. Becu als le, A. Lombaard als 2e en A. de Roo Pz. als 3e candidaat. De eerste voordrachten waren door Ged. Stillen niet goedgekeurd, omdat op dc 2 voordrachten slechts 3 namen voorkwamen." Tot ontvanger-griffier van den Beu- kelspulder is benoemd du heer V. Hendrik- se re IJzoiulijke, in dc plaats van den heer J. Tb. lleudrikse, die als zoodanig bedankt had. .Vlioomlijke, 1 Mei. Hedenavond, ver gaderde de gemeenteraad, die door allo le der., behalve de heer Van Borl'-l, (met ken nisgeving afwezig), werd bijgewoond. Na lezing en goedkeuring der notulen, deelde de voorzitter mede, dat liet kohier van den hoofd, omsleg door Ged. Staten is goedgekeurd. Blijkens gedane kasopneining' was een de- drag van ƒ1389.82. Tot leden der schulterij-commissiën wer- te wisschen, dan zou ik, Enrico, door de droefheid die ik gevoel de hoop kun nen voeden, dat die schuld mij werd kwijt gescholden. Zonder daardoor evenwel «en doode in liet leven te kunnen terugroepen. Dit antwoord, op zich zelf reeds ijsclijk genoeg, werd nog verergerd door d« meedoo- jeulorize uitdrukking des gelaats waarmede gepaard ging Martina, gewend aan de vriendelijke woorden, de vleiende liefdesbe tuigingen en liefdevolle blikken van den ingenieur, had zich zijn voorkomen en hou ding, zooals die zich thans aan haar voor deden, nimmer voor oogen kunnen stellen. Zij verstijfde van schriken voor het oogenblik het ongeluk van den armen Bor- tolo vergetende, voorzag zij in gedachte de mogelijkheid van niet meer bemind te wor den, de allergrootste ramp die haar had kun nen treffen. Zij strekte dc armen uit, boog zich voor over en met wijd geopende oogen, fluisterde zij met bevende stem Enrico Doch Eabris maakte eene afwerende be weging met de hand. 'TV. don benoemd als voor de loting, de heeren Joh. Risseeuw met 5 en Anth. Luteijn met, 4 stemmen, tegen 1 op de heeren Dhont, De Smidt en Van Bortel, en voor de recla mes, de lieer J. Dhont met 4 st. tegen 3 op Van ifoute, 2 op De Smidt en Luteijn, en 1 op Joh. Risseeuw; als 2e lid werd be noemd dc liner P. van Houte rnet 4 st. te gen 1 op dhrn De Smidt en Luteijn. Het verdag van den toestand der gemeen te over 1895 werd voor notificatie aangeno men. Alsnu kwam aan de orde //de bestrating van af hot dorp naar den grindweg." Do voorz. deelde hieromtrent mede, dat op de begrooting tot dat doel slechts een post van ƒ100 is uitgetrokken, en daar de kosten der uit te voeren bestrating hooger zijn, zoo meende hij dit punt bij den raad te moeten brengen. Volgens advies van den deskundige Monjé zouden de oude keien uit gebroken en door nieuwe van 10 bij 18 ver vangen moeten worden, terwijl de oude bruik bare keien opnieuw verwerkt zullen worden. De herstellingskosten der 389 M2 oude bestrating bediagen ƒ150 en die der 40 M2 nieuwe bestrating ƒ200. Burg. en Weth. overtuigd van de noodzakelijkheid dier ver betering, stelden mitsdien den raad voor tot de uitvoering van dit werk te besluiten, te meer nog omdat het uit financieel oogpunt geen bezwaar zal opleveren, daar het onder houd der zandpaden en der gemeente-eigen- dommen wel uiet tot het geraamd bedrag zullen komen. De heer De Smidt kon zich zeer goed met dit voorstel vereenigen, doch gal in over weging om de nieuwe bestrating in plaats van 5 M. 3 M. breed te nemen, en aan te vullen met oude keien aan de kant, dat zou aan de zindelijkheid niets te kort doen, en des te beter voor den weg zijn; verder be val hij aan den weg iets ronder aan te leg gen en ten slotte achtte hij het geen be zwaar deze post over 2 dienstjaren te laten loopen. Nadat nog aan Burg. en Weth. machti ging tot uitvoering van dit werk was ver leend, voor het geval dat eens meer mocht btmoodigd zijn, dan geraamd was, werd het voorstel van Burg. en Weth. in den geest van den heer De Smidt met algcmcene stem men aangenomen en daarna de vergadering gesloten. Aardciiburg. Jl. Zaterdag ontstond ten huize vau den rijks-ambtenaar Eike alhier, een schoorsteenbrand, die zich aanvankelijk vrij ernstig liet aanzien. De schade bepaal de zich tot een verbrande vloermat en eeni- ge blakering aan den zolder. Door spoedi ge hulp was men er in geslaagd den brand spoedig meester te zijn. Anrdeilüui'g. Voor liet graven van een vijver in de wandelplaats ,/het verloren kost je" werd het laags' ingeschreven door J. Cambier te Itetranche.ment voor ƒ225, wien de uitvoering van het werk is gegund. Aardeiiburg*, 5 Mei. Het feit dat hedon J. E. Hinneinan en echtgenoote hun gouden huwelijks-jubilé vierden, is hier niet onop gemerkt voorbijgegaan. Een commissie be staande uit de heeren P. de Freijne, P. O- inon en fl. van Leeuwe, deed met toestem ming van den burgemeester bij de ingezete nen een inteekenlijst circulecren, waarop een aanzienlijk bedrag voor het behoeftig echt paar werd ingezameld. Dc heer L. Galle bracht des morgens de oudjes met de com missieleden per rijtuig naar de kerk, alwaar aan de jubilarissen uit erkentelijkheid een H. Mis werd opgedragen, na afloop waarvan een rijtoer door de gemeente werd gemaakt, terwijl ter eer van de feestvierende echtelie den van vele woningen de vlag was uitge stoken. Des avonds bracht het muziekgezelschap eene serenade, dat tevens een zijner mede leden P. de Groote bij gelegenheid van zijn 4>0sten jaardag een ovatie bracht. Bij kon. besluit is, op zijn verzoek, met 1 Juni eervol ontslag verleend aan den lieer A. Lombaard, te Groede, als dijkgraaf Door Ged. Staten van Zeeland is aan de besturen der waterkeeringpn van de cala- miteuze polders of waterschappen eene cir culaire gericht als volgt //Een der dijkraden voor de waterkeerin- gon van de calamiteuze polders of water schappen heeft den wensch uitgosprokon, om de loonen der vaste arbeiders, bedoeld in 147 der A. B. niet meer door tusschenkomst van den aannemer, maar rechtstreeks uit de kas der waterkeering te doen betalen. Dit zou, naar men meende de kas der waterkeering ten goede komen, omdat als dan het bedrag hetwelk door den aannemer te dezer zake voor winst enz. in berekening wordt gebracht, zou worden bespaard. Het zal ons aangenaam zijn daaromtrent het gevoelen van ue dijkraden en van de besturen der waterkeeringen te vernemen. Aan het verslag van het vei handelde der vergadering van het hoofdbestuur der maatschappij tot bevordering van landbouw en veeteelt in Zeeland, ontleenen we dat de ambulante cursus in hoefbeslag in deze pro vincie door circa 200 leerlingen is bezocht geworden en dus een volkomen suoces heeft gehad. Bij eventueel toegestane rijks- en prov. subsidie, zal de cursus herhaald wor den, en na afgelegd examen aan de deel nemers een diploma worden uitgereikt. Nu seelt de heer inr. Hennequin L00 te Yer- deelen in prijzen ran ƒ2,50 tot ƒ20 voor de 10 (2 uit elke atd.) beste deelnemers aan dien cursus, uit te maken door den wed strijd bij gelegenheid der alg. vergadering te Hulst. Pogingen zullen aangewend worden om in een van de deelen van Zeeuwsch-Vlaanderen een cursus te openen voor onderwijzers, die akte wenschen te verwerven voor landbouw kunde 1. o. Aan dien cursus zal onderwijs gegeven worden door de leeraren aan de winterschool te Goes. Besproken werd het wensehelijke om door samenwerking in de beide deelen van Zeeuwsch Vlaanderen te komen tot levering van ha ver ten behoeve van het leger. Hoogwatergetij te Breskens. DAGEN. voorin. nam. Zaterdag 9 Mei 10.36 11.— Zondag 10 11.36 12.— Maandag 11 12.01 12.25 Dinsdag 12 12.43 1.07 Woensdag 13 1.22 1.46 Donderdag 14 1.54 2.18 Vrijdag 15 2.26 2.50 Koers van het geld. België 100 fr. ƒ47.62^2 it ƒ17.95 Engeland 1 Pond Ster) ƒ12,07 a 12.12 N.-Amerika 1 Dollar ƒ2.43. Predikbeurten. Ned. Herv. Kerk. Zondaq 10 Mei 1896. Biervliet Breskens n Groede Hoofdplaat Nicuivvliet Schoondijke IJzendijke Groede nm. 2 u m. 9 u nm. 7 u vm9 u nm. 2 u nm, 2 u vm. 9 u nm. 5 u Ev. Luth. vm. 9 u ds. Rust. Evangelisatie. ds. Krol. ds. Dijkman. Bijbelbespreking, ds. Krol. ds. Beckeringh. ds. Dijkman, ds. Beckeringh. ds. Krol. Gum. Schoondijke Te Breskens, Groede en Schoondijke en in de Lutk. Kerk te Groede, zullen op He melvaartsdag, des morgens te 9 ure, gods dienstoefeningen worden gehouden. Op de Ma voor Bri< 11e i> d> knecht van een kolenschnit overboord geslagen en verdronken. De vorige week was te Loosd recht een prachtig natuurverschijnsel zichtbaar, nh een vuurbol, die zich boogvormig voortbe woog in dc richting noordwest-zuidoost r-n vervolgens zich oploste in een straalbundel met heerlijk gekleurde punten. Een pleegzuster in het Stedelijk Zie kenhuis te Utrecht was bezig een inhalatie toestel in orde te maken, toen plotseling i door nog onverklaarde oorzaak hare klecde- 1 ren vlam vatten. In een oogenblik stond zij in lichte laaie. Op haar hulpgeroep snelde men toe, en vond haar in den meest bckla- genswaardigen toestand. M*n bluschte de vlammen, en nu bleek het, dat het ongeluk kige meisje vreeselijke brandwonden had aan armen en beenen. Hoewel aanstonds het noodige werd gedaan om hare pijnen te ver zachten en haar in 't leven te behouden, mocht dit echter niet baten. Des middags te half drie overleed de ongelukkige. Te Ooslerhout is deze week een kind van ruim een jaar bijna levend verbrand. Terwijl de moeder afwezig was, is de klei ne in het vuur gevallen. De buren schoten op het angstgeschreeuw toe en bluschten het 'vuur. De kleertjes waren van het lichaam gebrand, terwijl het stumpertje bijna onken baar was door de bekomen brandwonden. Het kind leefde nog, doch zal hoogst waarschijnlijk sterven. Een 13-jarige knaap onder Nieuwer- Ainstel, als wisselwachter dienst doende bij een hulpspoor voor een zandtrcin, geraakte met den voet tusschen een rail, sloeg voor over en werd door den trein overreden. Het lijk van den ongelukkige werd met verplet terd hoofd opgenomen. Een schipper en diens vrouw kwamen Zaterdag bij hunne aankomst te Leeuwarden tot de. treurige ontdekking, dat hun 7-jarig zoontje, dat in het vooronder te slapen was gelegd, dood was. Blijkbaar was door de slingering van het vaartuig een der hoofd kussens op het aangezicht van het knaapje gevallen of geschoven en is het daardoor ge stikt. In den nacht van Zaterdag op Zon dag wilde een 35-jarige stoker zich aau boord van zijn stoomschip begeven, aan een der boeien iu de Maas te Rotterdam. Hij stortte van den kaaimuur, zonk onmiddellijk en verdronk. Een huzaar uit den Haag en een sui kerbakker uit Rotterdam, stalen te zanies een paard uit eene wtide onder Heinenoord. Aan het veer te 's Gravendeel gekomen, hadden zij geen geld om zich te laten over zetten. De veerman weigerde dus lien in zijn schuit te neinen dc veldwachter meng de zich in de zaak en nu bleek de diefstal. Zij werden gevankelijk naar Dordrecht vervoerd. Te West-Souburg is een kat ter we reld gekomen met twee koppen en drie poo* ten. Te Kapclle a|d IJsel had Zaterdag op de Kerklaan een treurig ongeval plaats. Ongeveer half drie stapte een jonge daiue aan het station uit den trein die van Bot terdam kwam. Nadat zij eerst den kant van het dorp was ingeslagen, bleef zij hal verwege de iaan eenig n tijd heen en weer wandelen. Toen hare medereizigers uit liet oog waren, schijnt ze haar mantel te heb ben uitgetrokken, deze uiet een valies in het gras te hebben gelegd en daarna in de sloot te zijn gesprongen, waarin zij jammerlijk verdronken. Een paar menschen die het schouwspel uit de verte hadden gezien he pen naar de plaats des ongeluks en haalden haar uit het water, doch alle pogingen om de levensgeesten op te wekken waren ver- gecfscli. De burgemeester en de dokter wer den van het feit in kennis gesteld en toen i

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1896 | | pagina 2