voor Zeeuwsch-Vlaan deren. LIEFDE EN TROTS. No. 241. Zaterdag 9 Mei 1896. 5C jaargang. 3«m,r01Dv FEUILLETON. Binnenland. ABONNEMENTSPRIJ S Per 3 maanden 40 centsfranco per post 45 cents. Voor Amerika 2.90 per jaar bij vooruitbetaling. Abonnementen worden aangenomen bij alle Boekhandelaren, Brievengaarders en den Uitgever. A D V E 11 T E N T I E P 11 IJ S Van 1 tot en met 4 regels 25 cents; elke regel meer 5 cents. Bij abonnement aanmerkt lijk vermin derd tarief. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden ingewacht tot Vrijdagnam. 1 ure. Deze Courant verschijnt eiken Vrijdagavond bij den Uitgever C. DIELEMAN, te Breskens. De moord op den Shall van Perzië! Uit Teheran, de hoofdstad van Perzië, is op 1 Mei bericht ontvangen, dat de shah (keizer) Nasr-ed-dine door een fanatiek per soon met een revolver is doodgeschoten. Op het oogenblik dat hij den grafkelder van een zijner voorvaderen, shah Abdoel Azira, bin nentrad, werd een pistoolschot op hem ge lost, waardoor de keizer, in de hartstreek ver wond, neerzeeg. Onmiddellijk werd hij naar zijn paleis overgebracht, waar hij na eenige uren overleed. Daar er in het geheele Perzische Rijk vol maakte rust heerscht, moet de aanslag wor den beschouwd als ecu persoonlijke daad. Onmogelijk is het niet, dat de Europec- solie beschaving, die de shah in zijn rijk heelt ingevoerd men herinnert zich dat hij meermalen Parijs bezocht en ook andere hoofdsteden van 't vasteland zekere par tij in Perzië een doorn in het oog is ge weest. Is deze opvatting juist, dan is de vorst gevallen als het slachtoffer van zijn verlichte denkbeelden. Van het oogenblik af dat hij aan de re geering kwam 13 Oct. 1848 heeft Nasr-ed-dine zich toegelegd op het invoeren van hervormingen, waarin hij niet altijd slaagde. Meermalen is hij door een paleis revolutie gedwoHgen, zijn plannen te laten varen, en bovendien had hij steeds te kam pen met den naijver tusschen de Russen en NAAR HET ITALIAANSCH DOOR TOnMAjSINA fi U I I» I. Deze gedachte, die zich voor het eerst tusschen zijne droefheid indrong, kon de ingenieur niet meer van zich afzetten, en als het ware door een schrikbeeld opgejaagd streek hij zich een paai maal inet de vlakke hand over het voorhoofd, stampte dan met den eenen dan mot den anderen voet hard op den grond, en ging daarop den ruimen gang in. Een bediende, van achter een gordijn op hem toe tredende, naderde hem beleefd en zeide Heer ingenieur de heer Martig- Muni laat u vragen wie de taak op zich zal nemen om kennis te geven aan de familie van Bortolo van Ik, sprak Fabris kortaf. Waar is de lieer Martignaui P Engelsehen in zijn rijk. De vermoorde vorst was den 24sten April jl. 65 jaar geworden. Uit Teheran is nader gemeld, dat daar groote opgewondenheid heerscht. De kroonprins, die zich reeds als troon opvolger aan 't volk had vertoond, maar niet veel sympathie 6chijnt te ondervinden, is op verzoek der Regeering in zijn paleis terug gekeerd. Br schijnt vooral ontevredenheid te heerschen over de enorme duurte der eerste levensbehoeften. Volgens bericht uit Teheran heeft de moord op den Sjah ernstige onlusten uitgelokt te Sjiraz Do winkels werden geplunderd, en er oub tonden gevechten op straat, waarop do regeeringstroepen uitrukten, de bazaars werden gesloten, en voor de bank een wacht werd opgesteld. De troepen herstelden de orde, en de winkels en bazaars werden weer geopend. De achterstallige soldij is sinds dien betaald. Te Ishafan is het rustig. Uit Konstantinopel wordt bericht dat de Sultan doodclijk geschrokken is van het be richt van den moord op den Sjah. Alle openbaarmaking van de bijzonderheden is onderdrukt. Dc troonopvolging schijnt in Perziii nogal rustig in zijn werk gegaan te zijn men ver neemt alliums van een lofrede door den nieu wen Sjah op zijn ouderen broeder gehouden en zoo dit kan geschied zijn om hem tot kalmte aan te sporen, er blijkt tevens uit dat hij zich niet verzet heeft. Wat meer is, Zeleh Sultan is als gouverneur van Ispahan bevestigd en heeft verklaard dat hij voor de In zijne kamer. En waar is de juffrouw In haar kamer, doch zij ontvangt nie mand. Fabris maakte rechts omkcerd, spande zijn paard in, stapte in zijn koetsje, en reed weg zonder te letten op liet omdolende, werkvolk hij liet geene bevelen achter, zag niemand aan, wie het ook ware. Inmiddels fluisterde de metselaars onder elkaar Stelt u voor wat een ramp hij was zijn rechterhand, die arme Bortolo Den volgenden dag, toen Fabris weer teruggekeerd was op Castel Magno, kwam miss Ada hem tegemoet loopen en deelde hem mede wat zij aan den dokter had ver teld, dat Martina den gansehen nacht door in tranen was geweest en onophoudelijk ge roepen had Het is mijn schuld De ingenieur liet zich voorgaau naar de kamer van Martina. Laat mij een oogenblik met haar al léén, zeide hij tot de gouvernante. Martina, overeind in het bed gezeten, zóó wit als het gewaad dat haar van het hoofd tot de voeten omhulde, begon, zoodra zij Fabris binnen zag komen, bitter te schreien, orde in die stad instond. "Veel goed kan gedaan hebben dat Rusland, Engeland en Turkije er zoo gauw hij geweest zijn met erkenning van Moezaffer-Eddin. Voorloopig heeft de nieuwe Sjah zijn groot vizier Amin-es-Sultan in diens ambt beves tigd. Te Sjiraz (zuidwesten) is eenige opgewon denheid. Het brood is daar zeer duur en de bevolking werd onrustig, toen zij vernam dat er iets gebeurd was, zonder juist te we ten wat. De nieuwe Sjah heeft dadelijk naar alle steden des rijks, ook naar de Nomadenstam men, boodschappers gezonden, dat hij den troon zijns vaders bestegen had. De moordenaar heeft nog bekend dat het plan was den Sjah en den grootvizier of op den dag waarop dn moord werkelijk heeft plaats gehad of op den dag van liet gouden jubilee van den Sjah te vermoorden. De le Mei, de dag die door sommige werklieden als een feestdag wordt beschouwd, heeft in de verschillende plaatsen van ons land een kalm verloop gehad. Ill Amsterdam had men er nog het meeste werk van gemaakt. Niet werkende arbei ders trokken daar naar verschillende werk plaatsen om hunne makkers tot deelneming aan den Meidag over te halen, wat een enkele maal gelukte. In liet „Paleis voor Volks vlijt" had een kinderfeest plaats. Uit ver en Fabris had geen woord ter vertroosting gereed zoozeer kan een indruk in staat zijn de teederste, lam trog. gekoesterde ge voelens in ons hart te. verdooven. Ware hij door :::ina verraden geweest (voor een verheide dc vrecselijkste. veronder stelling denkbaarl dab nog soa hij, beheerecht door die onverklaarbare gewaarwording die meer dan liefde, die de verblinde hartstocht zelve is, haan niettemin hebben liefgehad, haar vergeving geschonken 'hebben, indien zij berouwvol die vergiffeöis hitd ingeroepen. Dan zon hij id hebben aan den- gene die haar m m betwist had, dan zou hij voor haar alle eigenliefde, waardigheid en standvastigheid van ziel veil gehad hebben Doch de verschrikkelijke gebeurtenis, ver oorzaakt door cene kinderachtige uitgelaten heid, barbaarseh in hare noodlottige on nadenkendheid had in één oogenblik de gouden keten der liefde verbroken, die tot nu toe het genot van zijn leven uitmaakte er was een schaduw gevallen op hetgeen zijn hart verblijdde. En al ware die arme met selaar niet zoo ongelukkig neergekomen, of, door dit onheil, in stede van h ij een ander persoon getrotfen, wie dan ook, iemand die schillende stadsgedeelten gingen 3 h 1000 kinderen in groepen vrijheidsliederen zingen de, daar heen. Daar werden zij onthaald en er werd gespeeld. Des avonds was er eene bijeenkomst van parlementaire sociaal-deino- craten in „Plancius" en eene meeting in het „Paleis voor Volksvlijt" welke laatsto werd opgeluisterd door zang en muziek. Na afloop vau deze meeting trok con troep van eenige duizenden langs Fredriksplein en Reguliersgracht. Hier werd door een inspec teur van policie, met een detachement agen ten aangerukt, het zingen verboden, waarop de tocht werd voortgezet langs de grachten naar Constantie aan de gedempte Rozen gracht. Er werd af en toe gezongen, doch ongeregeldheden vielen niet voor. Uit het gebouw werd een toespraak gehouden, en er werd gezongen onder begeleiding van een orkest. Daarop trok een troep vail een p.uir honderd personen naar Dam MiKalverstra.il en, hoewel langs den gcheclen weg socialis tische liederen klonken, werden geen onge regeldheden gepleegd. In den Haag bad de dag een verloop ge lijk aan die van vorige jaren. Des ochtends te 9 uren kwamen in het gebouw Walhalla in dc \Ve8terbaeustraat, van welks gevel oji de binnenplaats een rood doek was uitge stoken, een 60 a 70 mannen bijeen, dn; voor tlien dag hun werkpak hadden afgelegd en die omstreeks 10 uren gezamenlijk een wan deltocht ondernamen. Te 8 uren trokken eenige honderden per sonen, meerendeels leden van vakvereenigin- gen, aaneengesloten naar het Casino, gevólgd den ingenieur geheel vreemd was, dan nog zou deze, hoewel hij zieli hei geval dan min der zwaar of zelfs in het geheel niet zou aantrekken, niettemin eene bittere teleurstel ling, eene opwelling van rechtmatigen toorn gevoeld hebben, die noodwendig het govolg is van eene vreesclijke gebeurtenis teweeg gebracht door dun wil eens menacben. Eu uit hoofde van dit gevoelen, nog vermeer derd door de genegenheid die hij den onge lukkige toedroeg, was het meer dan veront waardiging, was het toorn en afkeer die zijne verloofde hem inboezemde. Martina schreide en Fabris bleef midden in de kamer staan cn behield een onbarm hartig stilzwijgen. Het is mijn schuldik weet liet, en ik zal het niet vergeten God zal mij geene vergiffenis willen schenken maar ondertusschen ondertusschcn wat zal er van mij worden Het jonge meisje snikte, droogde zich do oogen met de handen af en wierp van tijd een blik op haar vriend. De ingenieur bleef zwijgen. Als de droefheid, zoo vervolgde zij, bij machte was de smetten ih.r ziel uit

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1896 | | pagina 1