Gemengd Nieuws. r^ra^sTxsagtstmm^mmBmmmmamm ven-station, dat zijne gevederde bevolking boven de hoofden der bezoeksters uitzond. Juist op hot oogenblik dat de Koningin nen weer in het Paleis waren teruggekeerd, kwam de zon, dia zich der. geheelen mid dag had schuilgehouden, voor korten tijd te voorschijn. Jammer dat dit niet wat eerder het geval was. Thans echter had de ver vroegde thuiskomst van de Koninginnen ten gevolge, dat zich den geheelen middag een dichte meiischenmassa op den Dam bevond, die hoopte de Koningin weder aan het raam te zien verschijnen, en waarlijk de wachten den werden niet teleurgesteld. Koningin VVilhclinina vertoonde zich van vier tot zes uur onafgebroken vo ir het ven ster. I)e menigte zong haar volksliederen .toe en mi en dan daverde de Dam van hut gejuich. De jonge Koningin knikte de men- sullen herhaaldelijk vriendelijk toe en liep iic ii 0111 tl - Regentes te halen, die zij toen op het aardige tafel' 1 wees. Toen de hei de Koninginnen voor liet raam verschenen, scheen er aan het gejuich geen einde teko- men. Jammer, dat een gedeelte van deze geest driftige toejuichen 't bij deze ovatie niet laten wilde. Toen de Koninginnen, te zes ii'ir, na allervriendelijkst gebogen te hebben, zich van de vensters verwijderden, trok name lijk dat gedeelte zingende de. slad door langs een omweg naar het café van Recns, op het Reinbrandtplein. Hier werd halt gehouden en zong men het Volkslied eu hief Oranjehoven aan. Het café zat vol bezoekers, 't Duurde niet lang of' er bad een geduchte kloppartij plaats, waartegen de enkele agent, die zielt in de nabijheid bevond, niels doen kon. 't Seiiijnt, dat van de zijde der Oranjebetoogers het sein tot den aanval gegeven werd. Een vijf tal agenten, die weldra van verschillende kanten kwamen aanloopen, maakten aan hot spektakel een einde. Maandag te kwart voor twaalven vertrok ken II.II. M.M. per extra-trein naar Kleef, om verder naar Zwitserland te reizen en daar cenige weken te verblijven. A'jcli. Een officieel telegram uit lïatavia van Zondag meldt „Daar Toekoe Oemar niet voldeed aan dn sommatie tot teruggave van wapens, werd gisteren een krachtig vuur geopend op Pakan- Badak, Oleh-Gli en Earn Pisang. Vijand- selioot weinig terug. Een cavallerist licht gewond". duidelijker dan do smart die ten hemel schreit hoe zwaar de slag was die hein had getrof fen 1 Ilij uitte geen woord, maar inwendig hoor de hij onverpoosd, gelijk aan het geluid vail een somberen hamerslag op een metalen plaat, zonder ophouden en gejaagd ecu stem her halen Een brave kerel minder op de wereld, en een gezin meer lot den bedelstaf gebracht 1 en dat ter wille van een gril door de eigenzinnigheid, door de onberadenheid ee- ner vrouw En op zijne spierwitte bevende lippen trilde de naam zijner verloofde, die gezegende, die aangebeden naain, die naam dien hij niet inoedo werd honderden malen in een uur uit te spreken, en die hem gelijk liefe lijke muziek in do ooren klonk maar die hem op dit oogenblik gelijk een schrille toon het oor en het hart scheen te ver scheuren. Martina, o Martina, Martinaik had het u wel gezegd niet volhouden 1 waar om waarom?.... een knappe man minder op de wereld, en een gezin meer zonder dak en tot den bedelstaf gebracht. Waarom Martina Uwe kuren, uwe onbedachtzaamheden kosten een m?nsch reeds het leven o Martina, zou ons geluk voor goed verwoest zijn (Wordt vervolgd.) It RUS KEYS, 1 flei 189(1. Naar de Zeeuw verneemt, staan de kan sen voor het zandvervoer over Breskens min der gunstig, daar dc haven alhier ongeschikt is, terwijl naar all- mogelijkheid dat vervoer over Ter X i .1 plaats vinden. - - Jt 'eds herhaalde malen zagen we dat jongens aan de wagons van den in beweging zijluien train hingen. We achten het niet ondienstig den belanghebbenden ouders op het hoogst gevaarlijke hiervan te wijzen, op dat zij zoodanige maatregelen nemen, dat dit gevaarlijk spelletje wordt achterwege ge laten ter voorkoming van mogelijke ongeluk ken. De uitslag der stierenkenringen, ge houden door de afd. „Zeeland" van het Ned. Rundvee-Stamboek, was als volgt (Kring Zeeuusch-Vlaaudereii, Westei. deel). Keuring te Oostburg, 24 April. Twee twee jarige stieren aangevoerd: ie prijs „Rubens" van llendrikus Erauciscus Aarnouts te Sluis; 8e pr. „Groede" van L. J. Roggeband te G roede. Elf éénjarige stieren aan de lijn le prijs „Prosper" van de wed. L. J. Cainmacrt, te Scboondijke 2e pr. „Paul" van Corn. Ver- liagc te Zuidzande2e pr. „Willem" van Matthens de Muijnok, te Aardenburg; 3e pr. „Prins" van Petrus Maenhout, te Groe de 1e eerv. vermelding „Dirk" van Pieter de Hulln, te Zuidzande 2e eerv. verm. „Jan" van Jacob Stoutjesdijk, te Scboondijke 3e eerv. verm. „Willem" van Adr. Vcrplankc, te Scboondijke. De collectie te Oostburg was weder bij zonder schoon, en werkelijk de afdeeling van dien naam doet alles om den vroeger be haalden roem ook te behouden. Ingeschre ven werden 7 stieren en 3 koeien. Keuring te IJzendijke, 25 April. Twee tweejarige stieren aan de lijn le prijs niet toegekend2e pr. „Jaspert" van Prudent Thomas, te Hoofdplaat3e pr. niet uitge reikt, wijl de eigenaar zich niet aan de keu- ringsvoorwaarden onderwerpen wilde. Twee éénjarige stieren: le prijs „Rubens" van Charles Wijffels, te IJzendijke2e pr. niet toegekend 3e pr. niet uitgereikt, we gens weigering van den eigenaar zich aan de gestelde bepalingen te onderwerpen. Sell do ml ij Kc. Maandag jl. werd onder voorzitterschap van den heer P. van Houle, alhier, eene vergadering gehouden van de Mij. van onderlinge verzekering tegen het verlies van paarden door lendentyphuswaar 41 leden tegenwoordig waren. De rekening werd goedgekeurd in ontvang op ƒ517.55 in uitgaaf op ƒ366.62 alzoo met een batig saldo van ƒ150.93. Er zijn 151 leden met 1226 paarden tot een verzekerd bedrag van ƒ495.865. Daar de Voorzitter geen landbouwer meer is en dus opgehouden heeft deelhebber te zijnkan hij deze betrekking niet langer waarnemen en had derhalve zijn ontslag in gediend. Naar aanleiding hitrvan werd door de vergadering er op aangedrongen om het Reglement te herzien eu zoodanig le wijzi gen dat de heer van Houte kon aanblijven. De Voorzitter verklaarde hierop voor dit jaar nog de betrekking te willen blijven waarnemen daar hij toch het volgend jaar moest aftreden, maar meende eene reglements wijziging op dit punt te moeten ontraden. Tot vice-voorzitter werd met 37 stemmen herbenoemd A. A. de Smet te Oostburg. Bij I. Bosscliaart te Waterlandkerkje is op last van den 'veearts te Oostburg afge maakt een paard dat lijdende was aan len dentyphus, zonder voorkennis der directeu ren. Daar dit in strijd is met het regle ment, werd eerst na langdurige discussie be sloten ditmaal nog eens de schadevergoeding uittebetalen maar in 't vervolg zulks te weigeren. Een voorstel van W. Bruijnooge om de verzekering uit te breiden tot alle sterfgevallen van paarden, onverschillig aan welke ziekte overleden, werd tot later aan gehouden. De Voorzitter sloot de vergade ring onder dankzegging voor de trouwe op komst. Door den minister van Financiën is ingetrokken de verplaatsing van den kom mies der 4e klasse II. Kenning van St. Jan- steen naar Oostburg. Sluis. In de raadsvergadering {der vorige week gehouden, werd besloten tot onderhand- sche verpachting van den tol. aan den Steen weg naar Oud-Hcille, geschiedde aanbieding van liet gemeente verslag over 1895 werd machtiging verleend aan het algemeen arm bestuur van Sluis om hun begrooting voor 1895 te wijzigen werd in overweging ge geven eene belasting-verordening te maken op rijwielen en in erfpacht te {zien overne men een door het rijk aangelegde losplaats werd besloten de jaarwedde der onderwijze res aan de o. 1. school C te verhoogen tot ƒ550. eu de geiueeiite-begrooting voor 1895/96 te wijzigen. Voorts werd het pri mitief kohier van den Iluufd.-lijken Omslag vastgesteld met 468 aangeslagene» en tot een totaal bedrag van ƒ3500.036 en het primitief kohier vail do hondenbelasting met 51 aangeslagene» voor een hond le klasse en 52 dito vuur een hond 2e klasse totem totaal bedrag van ƒ178.25. Sluis. Bij Kon. besl. is aan het muziek gezelschap „Apollo" alhier rechtspersoonlijk heid verleend. Slllis. Door leden en begunstigers der Chr. Werkliedenvereeniging alhier, is een zieken fonds opgericht waaraan ieder Protestantsch werkman kan deelnemen. De contributie is bepaald op 5 en 7!/2 cent per week, waarvan men dan bij ziekie ontvangt 50 of 75 et. per werkdag al naar gelang in welke klasse men is. Tijdens de oprichting traden 19 personen al? lid toe. Tot bestuursleden werden gekozen ds. J. P. van Mellc voorzitter, C. Zijderveld secre taris, F. J. Noest penningmeester, en tot commissarissen de heeren J. II. Heunequin, F. J. Hennoquin, J. C. Stern en D. de Smit- Evers. Bij de Rooinsch-Kalholieke gemeeute al hier, bestaat reeds lang een dergelijk fonds. «roede, 1 Mei. Heden viert de heer J. A. Bliek, zijn 25-jprig jubileum als Hoold der school te Kruisdijk, onder deze gemeen te. Eenige buurtbewoners hebben gemeend dit heugelijk feit niet onopgemerkt te moe ten voorbij laten gaan. Door onderlinge samenwerking en gesteund door liet Dag. bestuur en de leden van den gemeenteraad werd den jubilaris, als blijk van waardeering voor het vele goede dat hij aan dc jeugd heeft gedaan, door eenige buurtbewoners in het versierde schoollokaal een prachti ge hanglamp aangeboden, met bijbehoo— rend album als souvenir, bevattende de na men dergenen die tot den aankoop van dit geschenk hadden bijgedragen. Van wege dc gemeente werd hem hij mon de van den burgemeester een nette boeken kast geschonken, voor welke stoffelijke blij ken van hoogachting de heer Bliek hartelijk dankte. Door het uitsteken der vlag toonden de buurtbewoners hunne instemming met dit feest, terwijl ter opluistering daarvan en ter eere van den jubilaris het muziekgezelschap „Eendracht maakt macht" in den namiddag, den heer Bliek eene serenade bracht. Aan het postkantoor Breskens en de, daar onder ressorteerende, hulpkantoren werd ge durende de maand April ingelegd ƒ4365.21; terugbetaald ƒ2461.70. Het laatste, door dat kantoor uitgegeven, boekje draagt het nummer 2119. Op de lijst der hoogstaangeslagenen in 's Rijks directe belastingen in de Provin cie Zeeland komen o. m. voor de heeren E. A. Calon te IJzendijkeDr. A. E. Cortvriendt te IJzendijkeG. A. F. Cort- vriendt te id.J. Erasmus te Cadzand C. Fremouw te GroedeJ. F. Hennequin te SluisMr. P. C. J. Hennequin te Aarden burg J. de Hullu te CadzandI. Luteijn Iz. te Zuidzande C. le Nobel te Oostburg A. Risseeuw Az. te CadzandJ. Risseeuw te IJzendijkeW. C. de Smidt te Schoon- dijkeI. de Smit te Oostbnrg C. V. van Oostenwijk Stern te Aardenburg; J. P. Tem merman te HoofdplaatP. F. Thomaes te Hoofdplaat. Zaterdag is de postbode, loopemlc van Piershil naar Zuidland, door een item on bekend manspersoon, niet ver v»n Zuidland aangevallen. De aanrander deed den post bode door een slag met een stok, ustc- loos neervallen, waarna hij hein van zijn portemonaie, inhoudende ƒ98, en van zijn horloge beroofde. Vervolgens wierp hij hem in een sloot, waar de aangevallene eerst na geruiinen tijd meer dood dan levend tot be wustzijn kwam. De brieven zijn onaange roerd gelaten. Te Blesdijk (Friesland) kreeg een pas gehuwd landbouwer een bloedend wondje aan zijn neus en wies het af inet een ge kleurde zakdoek. Spoedig volgde hevige ont steking. Geneeskundige hulp mocht niet meer baten, en na hevige pijnen is de on gelukkige aan bloedvergiftiging overleden. In de Brusselsche voorstad Jxelles is een moord gepleegd op een oude 80-jarige dame, de baronesse Herry. Zij woonde met haar zoon, terwijl twee bedienden gehuisvest waren in een nevengebouw en een dienst bode. op een zolderkamer. Toen laatstge- noemde Zondagmorgen haar meesteres ging wekken, vond zij haar dood met een wonde aan het rechteroog Het slachtoffer moet door den moordenaar in haar slaap zijn ver rast en de eerste slag dadelijk den dood tengevolge hebben gehad. Van den dader of de daders is niets bekend. Een drievoudige vergiftiging heeft on der zeer geheimzinnige omstandigheden plaats gehad te Macau bij Bordeaux Aan de haven van Macau woont een visch- vrouw, de wed. Brunet, een vrouw van vijf tigjarigen leeftijd en moeder van drie kin deren, Lueien 17 jaar, Octave 14 jaar en Marie 21 jaar oud. De oudste zoon Lueien is visscher en toen hij Zaterdag van de vischvangst terug kwam, vond hij zijn moeder en zuster uitgestrekt op het bed liggen, zich kranipachtigwringcii- gende van pijn. Wat de kleine Octavo be treft, die opgestaan was om hulp te gaan halen, ook deze knaap was ten prooi aan heftige krampen. De buren snelden de slachtoffers te hulp, maar de moeder stierf al spoedig. Mari en iiaar broertje verkeeren in zorgivekketiden toestand De kleine Oetave heeft men kun nen ondervragen en hij vertelde, dat zij ziek waien geworden na het gebruik van soep met tomaten. Men denkt dat de weduwe zichzelf en haar kinderen vergiftigd heeftde justitie heeft een onderzoek ingesteld. Nabij Lissabon is Zaterdagavond een verschrikkelijke dyuamietaanslag geuleegdop zekeren heer Dominger, van Asis, een rijk man, die in zijn rijtuig, vergezeld van zijn koetsier, van zijn fabriek kwam, w hij betalingen had gedaan door d ontploffing van een bom geladen met dynamiet en spij kers, werd hij aan stukken gescheurd. Krachtens de kortelings door de Cortes aangenomen „anarchistenwet" is aan de pers over de bijzonderheden van den aanslag het zwijgen opgelegd, zoodat men niet veel meer te hooren krijgt. Alleen nog het volgende: De aanslag heeft te Lissabon natuurlijk groote ontsteltenis verwekt. De koetsier van liet rijtuig werd vreeselijk gewond, maar leeft nog. Eenige ossendrijvers, die zich in de nabijheid bevonden, zagen in de schemering een persoon het rijtuig naderen en daarna weer verdwijnenspoedig daarop volgde de ontploffing. Het bleek dat de bom aan de gesloten kap van het rijtuig was vastgehaakt. De dader van den laaghartigen aanslag is nog niet ontdekt. Dezer dagen hebben eenige werklieden, die langs het kanaal van de Allee verte l»

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1896 | | pagina 2