voor Zeeuwsch-Vlaanderen. LIEFDE EN TROTS. No. 240. Zaterdag 2 Mei 1890. 5" jaargang. FEUILLETON. Binnenland. NIEUWSBLAD ABONNEMENTSPRIJ S Per 3 maanden 40 centsfranco per post 45 cents. Voor Amerika 2.00 per jaar bij vooruitbetaling. Abonnementen worden aangenomen bij alle Boekhandelaren, Brievengaarders en den Uitgever. A D V E R T E N T I E P R IJ S Van 1 tot en met 4 regels 25 cents; elke regel meer 5 cents. Bij abonnement aanmerkelijk vermin derd tarief. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden ingewacht tot Ynjdagnam. 1 ure. I)eze Courant verschijnt eiken Vrijdagavond bij den Uitgever C. DIELEMAX, te Breskens. 0 'IO V Reeds eenigen tijd geleden hebben wc melding gemaakt van de antipatie, waardoor de Fransche Senaat jegens het ministerie Bourgeois beheerscht wordt. Zijn verschillende pogingen tot omverwer ping van dat Kabinet mislukt, thans heeft hij gezegevierd daar hij Bourgeois en de zij nen tot heengaan heelt gedwongen. In de zitting van Dinsdag las Demole eene verklaring voor, waarin wordt verklaard dat de Senaat reeds drie malen zijn vertrouwen aan dit kabinet heeft onthouden. M at do credietcn voor Madagascar be'reft, deze wil de Senaat wel toestaan, maar alleen aan een ministerie, dat eerbied toont voor de wet. Bourgeois, minister-president, protesteerde ril betoogde, dat de Senaat geen recht heelt uit te maken of de Grondwet verkeerd is uitgelegd alleen aan het Parlement in zijn geheel komt dit recht toe. Niettemin werd de motie-Demule met 171 tegen 90 stemmen aangenomen. Natuurlijk heeft het niet ontbroken aan manifestaties te Parijs, en bij een van deze werden zelfs een paar socialistische afgevaar digden, die voor in den optocht liepen, bij een charge van de politie gewond. Maar overigens bleef men onder het bericht, dat het ministerie het tegenover den Senaat had moeten afleggen, vrij kalm, in daden ten minste. Dat het samenstellen van een nieuw Ka binet in de gegeven omstandigheden zeer NAAR HET ITALIAANSCH DOOR TOMHAjSIN A G U I I> I. Bortolo waaghals 1 bega geen dol le streken, riep de ingenieur omhoog kij kende. Hecht gij niet aan slechte voorteeke- nen hernam Martina gekrenkt, als het portret door de lucht dwarrelt, dan betee- kent het, dat ik Als ik het niet pak dan ben ik wat De ingenieur, met saamgefronste wenk brauwen, riep hem op nieuw met donderen de stem toe Ilei ik verbied u van de balustrade af te springen. Spring er af, spring er af, herhaalde Martina met haar schelle en gebiedende stem, waaraan allen gehoorzaamden. Nauw had zij het bevel uitgesproken of mocielijk zal vallen, staat vast. Het plan om Bourgeois er weer in op te neincn, schijnt voor goed te zijn opgegeven. Toch zal ver moedelijk het nieuwe kabinet er niet min der radicaal uitzien dan zijn voorganger, want dat de Kamer zich zou buigen voor den Se naat en thans met een verzoeningsgezind ministerie vrede zou nemen, is moeielijk te gelooven. De credieten voor Madagascar werden al- zoo zonder discussie aangenomen, om niet den schijn op zich te laden, dat het oin de dui ten te doen was. Integendeel, zoo zeiden eenige leden, de Senaat gevoelt zeer veel voor de verdedigers van land en volk. Nu de heer Bourgeois was gedwongen om heen te gaan, wilde men de stemming niet uit stellen totdat er een nieuw ministerie was. Heel verstandig geredinccrd van den Se naat, die uitstekend heelt begrepen, dat een afstemming der credieten hem voor altijd im populair zou hebben gemaakt. De radicalen in België hebben met 't oog op do eerstkomende Kamer-verkiezingen een overeenkomst gesloten met de socialisten. Zij zijn 't eens geworden o. a. over de volgende punten Onbeperkt algemeen kiesrecht voor de ge meenteraden, Provinciale Raden en de Ka mer afschaffing der plaatsvervanging en der loting, algemeene dienstplichtherziening van de schoolwet, kosteloos verplicht onder wijs regeling van het arbeidscontract, in voering van een maxiinuinwerkdagverplich te verzekering tegen ongelukken en ziekten; pensioen voor oude fabrieks- en boerenarbei- de sprong werd gewaagd, en men hoorde een gil, een gekletter van de dakpannen, een gerommel en daarop een doffen, een ge weldigen slag. Bortolo was van het plat afgesprongen en had met de voeten gestooten tegen de nog slecht ineengevoegde dakpannen, die op eene breedte van een meter langs dien kant den muur van het terras omringden. De onge lukkige, door het noodlot tot zulk een bar- baarsch uiteinde gedoemd, stortte neer, sloeg met het hoofd tegen een vooruitstekenden, hoekigen steen en was onmiddellijk een lijk. Eene gewaarwording, zooals hij nimmer te voren in het binnenste zijner ziel, in de ver- horgenste schuilhoeken van zijn hart had waargenomen, deed den ingenieur de haren te berge rijzen, en tooverde hem, als ware het vlak naast hem geschied, in één ondeel baar oogenblik voor zijne verbeelding het lichaam van den ongelukkigen pijlsnel het luchtruim doorklievende, met wijd uitgesprei de armen, het hoofd naar omlaag en de oogen gruwelijk verdraaid Eer het rumoer, veroorzaakt door den val, tot bedaren was gekomen, wist Fabris dat Bortolo opgehouden had te leven. En dat (Iers progrssicVc inkomstenbelasting en suc cessierechten organisatie van het lundbouw- crcdiet. Dat de Engelsche Regecring, kwaad is op Kruger, omdat hij beleefd maar beslist heeft geweigerd naar Londen over te komen, is te begrijpen. Maar dat minister Chamberlain in zijn boosheid zoo ver is gegaan, van het bestuur dar Zuid-Afrikaansche Republiek te bestempelen als gebrekkig en verrot, dat staat hem leelijk. Indien dit zoo ware, wat gaat 't dan En geland nog aan P Staat niet in de conven tie van 1884, dat Engeland niets heeft te maken met de „inwendige aangelegenheden" van Transvaal Laat de Britsche Rcgce- ring zich liever bemoeien met Ierland, waar nog vrijwat meer vuil is te redderen dan in Transvaal. Later trachtte Chamberlain zijn flater goed te praten door tc verklaren, dat hij daarmee niets kwaads had bedoeld, maar alleen fei ten had aangeduid, die algemeen bekend zijn 1 Toen een lid van het Lagerhuis hem verzocht snikken over te leggen, welke de beschuldiging zouden kunnen staven, zei de minister, dat hij hieraan niet kon voldoen. Erg dapper eerst lasteren, en daarna wei geren om bewijzen te geven 1 De Duitsche bladen, die alle van den aan vang af veel sympathie voor Transvaal heb ben getoond, geven den Engclschen minister den „welgemeenden raad" eens even om te kijken, de Gecharterde Compagnie, met Rho des aan 't hoofd en Jameson als werktuig voor de misdadige plannen van den eerste. was een slag voor hem, die den ingenieur van allen moed beroofde. In het eerste oogenblik begreep Martina niet recht wat er gebeurdeonbewegelijk, verstijfd van schrik, met halt geopende lip pen staarde zij met angstige blik Fabris on derzoekend aan. O gruwel gruwel riep de jonge man, woest inct beide handen r.aar de sla pen van zijn hoofd grijpende. Het is moe schuld VII Miss Ada vertelde den dokter, dat Mar tina, in een aanval van koorts, den gan- schen nacht door geschreid en ontroostbaar gepreveld had het is mijn schuld, het is mijn schuld 1 Waarom dit gezegde Wat beteekende die angstkreet Hoe kon Martina daaraan schuld hebben, dat de metselaar naar bene den getuimeld was De ingenieur ver haalde het treurig voorval, medcdcclcnde dat Bortolo weer alleen het terras was opgeklom men om zijn hoed tc halen, dien hij daar bovenop vergeten hadhoe daarna het on- Zoodoendc zal Chambeilain tot liet inzicht komen, dat er in Engeland heel wat meer gebrekkigheid en verrotheid is dan in de Zuiil-Afrikaansche Republiek. Zondagochtend hebben de Koninginnen, als gebruikelijk, de godsdienstoefening in de Nieuwe Kerk bijgewoond, waarbij ds. Herf- kens voorging, die tot leiddraad zijner rede Galathen V vers 22 koos „Maar de vrucht des gee«tes is liefde, blijdschap, vrede, lankmoedigheid, goedertie renheid, goedheid, geloof, zachtmoedigheid, matigheid". De gemeente zong Psalm 80 vers C, en eenige verzen van Gezang 32 tn van Psalm 90. In den namiddag werd de Dierentuin be zocht. Al was het slechts een kort bezoek er was reeds een weinig regen gevallen en er dreigde nog meer te zullen komen niettemin toonden de Vorstinnen, dat ook zij deze wandeling door den Dierentuin als liet hoofdmoment der week beschouwden. Voor het eerst verscheen de Regentes in andere dan zwarte kleeding in hel publiek zij droeg een lila-kleed en de Koningin was gansch in witte zijde gestoken met een witte veer op den hoed. Ook bleven de Koninginnen korter dan gewoonlijk. Men liet haar de nieuwe aan winsten zien de kleine jaguars, die in „Ar- tis" het levenslicht zagen, en liet postdui- geluk geschied was, kon echter niemand recht weten, aangezien niemand er bij te genwoordig was geweest, maar mogelijk dat de wind, den hoed verder voerende mo gelijk ook eene onverwachte duizeling, mis schien misschien. Niets anders. Op Castel Magno waren allen geheel ont daan door het gebeurde de heer Martignani kwam niet voor den dag de werklieden, in groepjes verzameld, zagen elkander in de grootste verslagenheid aanMartina, uit eene lang aanhoudende bezwijming bijkomende, met den angst nog op haar gelaat getcekcnil, liet zich moedeloos, lijdelijk te bed brengen door haar gouvernante, insgelijks half dood van ontzetting. De geneesheer had den dood geconstateerd van den armen metselaar, wiens lijk, dwars over een kolossalen steen liggende, eerst weg gedragen zou worden nadat het door de ju stitie geschouwd wasen ingenieur Fabris, een inan zóó zachtmoedig, zóó gevoelig van aard, zóó aanhankelijk en edelaardig van ge moed, stond aangeleund tegen den post van de voordeur, zonder een spier van zijn ge zicht te vertrekken, zonder een woord te spreken maar zijn marmerwit gelaat bewees

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1896 | | pagina 1