S L voor -Vlaanderen. tain voor de \m ra ons blad. LIEFDE EN TROTS. De zoon van den Galeiboef No. 237. Zaterdag 11 April 189G. 5e jaargang. 's Levens IE!» en Vloed, FEUILLETON. Binnenland. A B O N N E MENT SI» R IJ S Per 3 maanden 40 centsfranco per post 45 cents. Voor Amerika f '2.90 per jaar bij vooruitbetalin Abonnementen worden aangenomen bij alle Boekhandelaren, Brievengaarders en den Uitgever. A D V E R T E N T I E P R IJ S Van 1 tot en met 4 regels 25 cents; elke regel meer 5 cents. Bij abonnement aanmerkelijk vermin derd tarief. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden ingewacht tot Vrijdagnam. 1 ure. Deze Courant verschijnt eiken Vrijdagavond bij den Uitgever C. DIELEMAN, te lireskens. Wo zijn in de gelegenheid om onzen le zers, doch ook alleen aan dezen een bij uit stek goedkoop Premiewerk aan te bieden, bestaande in een boeiende roinan getiteld OF ter dikte van bijna 160 pagina's in kwarto formaat, voor den spotprijs van 25 cents. Bestellingen worden ingewacht ten buree- le van liet Nieuwsblad. DE ADMINISTRATIE, lireskens, April 1890. $»uittnlat|d$flit V0 1 MV Prins Bismarck vierde jl. Woensdag zijn een en laclitigsten jaardag, in een? zeer goe de gezondheid. Den oud-kanselier werden weder tal van geschenken vereerdzoo ontving hij van den Keizer een met brons omlijste groote fotografie van de Keizerlijke, familie, met eigenhandige opdracht, terwijl Bismarck's schoonzoon, graaf Ranlzau, is be noemd tot werkelijk geheimraad, natuurlijk als een beleefdheidsbetuiging tegenover Bis marck. Thans is h it ofiicieele cijter van hen, die NAAR HET ITALIAANSCH DOOK T 0 n li A S I A GUI I» I. Bortolo, de meesterknecht der metselaars, die hoog aangeschreven stond bij ingenieur Pabris, en dientengevolge ook zeer in gunst was bij de jonge dame, vond dikwijls gele genheid om in het voorbijgaan Martina een complimentje toe te voegen, hetwelk echter op zulk eene trouwhartige eerbiedige doch tevens kluchtige wijze geschiedde, dat het de vroolijkheid van Martina gaande maakte, die zich ten zijnen koste vermaakte, wat haar tegenover hem in eene dwaze, ecnigs— ons gemeenzame verhouding bracht Borto lo blufte er op, en zeide soms met koddi- gen ernst tot den ingenieur „Mijnheer de ingenieur, wees op uwe hoede, de jonge da- We is op mij gesteld Martina vroeg hem menigmaal naar zijn aan den slag hij Adoea ontkomen zijn, be kend geworden. Het aantal teruggekeerden bedraagt 4511 man, waarvan 2 generaals, 258 andere offi cieren, 200 onder-officieren en 4255 minde ren. Het jaarlijksch socialistisch congres is dit maal gehouden te Charleroi, Zondag en Maan dag. Veel wetens vaardigs is er niet voor- gevalen. Met algeineene stemmen werd een motie van vertrouwen in de socialistische kamerleden aangenomen. Besloten werd, met kracht de anti-militaristische bctooging voort te zetten. De socialistische kamerleden zul len een vierde (fr. 101)0) van hun schade loosstelling blijven afstaan ten behoeve van de partij. Na een opgewonden woordenwis seling werd verworpen liet voorstel om de leden van den sociaal-democratischen hond de verplichting op te leggen, zich hij de beroepftyndicatcn aan te sluiten. De beslissing over tul van vraagstukken werd uitgesteld tot liet volgend congres, dat te Gent zal worden gehouden. Naar aanleiding van het bericht dat de oud-President Casiitiir Perier, zich candidaat zoude laten stellen voor den Senaat, deelt de Figaro inede, dat zulks niet liet geval is. Het blad voegt er een geheimzinnig ver haal aan toe, volgens hetwelk Perier aan een vriend, die hem zijn altreden vroeger ill de bitterste termen had verweten, nu on langs een enkel blad sclirilt had laten lezen, waarna de vriend geheel overtuigd en diep mismoedig antwoordde „Gij hebt gelijk gehad. Ik inoet het toegeven. vrouw en dochtertje. Bortolo, waarom komt uw vrouw u liet eten niet meer brengen Omdat mijn moeder liet brengt. Wel inijn goede man en uw vrouw wat voert die uil Rita weeft linnen of sprokkelt hout voor den winter of' wascht het goed. Jammer, zoo'n mooie jonge vrouw. Moeten zij die mooi zijn dan niet wer ken vroeg Bortolo lachend. Die moeten tehuis werken, in alle stil te en onbekendheid, begrijpt gij Bortolo. Zij moeten aanvatten wat haar hand vindt om te doen, Juffrouw, Hoe zijt ge toch aan zulk ecu mooie vrouw gekomen Hier zijn alle vrouwen leelijk. ik heb haar in liet gebergte opge daan. fk was daar heen gegaan voor werk, al aanstonds viel mij du ni.'id van den waard in het oog, die stil en bescheiden haar werk verrichtteen ik zeide wel die bevalt mij ik was alleen op de wereld, ik had met niemand iets uit to Staan, en ik trouw de haar dus binnen een paar maanden. Bemint gij elkander? De Fransche Senaat heeft andermaal storm geloopen op het Kabinet Bourgeois. Eeni- ge senaloren hadden tot de regeering het verzoek om eene interpellatie gericht betrek kelijk de buitenlandsehe politiek. De omstandigheid dat Bourgeois gcene naar den zin van den Senaat voldoende in lichtingen kon verschaffen, gaf aan dit Li chaam aanleiding 0111 in een motie, die met 70 stemmen meerderheid werd aangenomen, zijn wantrouwen jegens de Regeering en voornamelijk tegen dezen minister uit te spreken. Algemeen was men van gevoelen, dat het gi'lieele Kabinet of althans Bourgeois de por tefeuille zonde nederleggen, doch de premier is daartoe niet te vinden zoolang hij zulk een sterke Kamer-meerderheid achter zich heeft. Ook president Faure is dezelfde mee ning toegedaan, althans hij heeft, ondanks de vingerwijzing der Senatoren, de huidige regeering in hare buitenlandsehe politiek ge handhaafd. Als een dergelijke houding van den pre sident op den duur tnaar niet aan zijne waar digheid te kort gaar. doen. Allerwege is men te Weenen bezig om Keizer AVillielin en de Keizerin met praal te ontvangen. Na de geduchte nederlaag hij Ad >ea door de Italiaansche troepen, doet het goed te vernemen dat de Italiaansche bezetting van Kasala een overwinning heeft behaald op de Derwissen. Bortolo staarde haar met wijd opengesper- den mond aan, zoodat twee rijen groote wit te tanden als die van een dog te zien kwa men. Waarom lacht gij Ik vraag of gij el kander lief hebt. Wij houder, wel zoo wat van elkaar. Hoe nu Wij arrno lui houden van elkaar op onze manierliefdeen hij krabde zich achter het oor, liefde is een woordje dat op ons armen de uitwerking maakt van eene fijne bete. terwijl wij gewend zijn aan slevi- gen kost. Wij houden wol van elkaar, ze ker inaar wij zien elkaar zelden wij bren gen den Zondag gezamenlijk door, en wij kibhelon nog al eens." Gij zijt boosaardig, Bortolo Ik hoosaardig Ik doe geen kwaad dan aan liet brood. Is je dochtertje lief? O jariep de metselaar, over wiens gezicht zich eene uitdrukking der innigste liefde verspreidde. Ik zou de kleine voor geen geld ter wereld willen missen. Ik weet niet hoe zij heet, uw kleine meid Naar men verneemt vertrekt 25 dezer een detachement der koloniale reserve te Nij megen naar Indië, Onder commando van een kapitein en drie luitenants. Een loteling uit Haarlem had vrijstel ling van den dienst bij de militie gevruagd als eenige wettige zoon, in de ineening dat zijn eenige broeder, die sinds eenige jaren de Ainerikaansuhe nationaliteit bezit, hij de berekening van het getal zoons tot het ge zin behoorende niet meet worden uiedege- teld. De militieraad wees lietn evenwel voor den dienst aan, van oordeel dat de Arneri- kaansehe broeder wel degelijk moest worden gerekend lot liet gezin te hehooren, omdat hij de vreemde nationaliteit eerst had ver kregen na den tijd, waarop hij zelf' aan den militieplicht in Nederland onderworpen was geweest. In hooger beroep werd de uit spraak van den militieraad door Gedeputeer de Staten van Noord-Holland gehandhaafd. Hetzelfde geschiedde bij de dezer dagen door de Koningin genomen eindbeslissing. Hierdoor is bevestigd de hij de. regeering bestaande meening, dat als niet tot het ge zin behoorende uitsluitend worden aango- incrkt die broeders en halve broeders, die ter zake van hunne vreemde nationaliteit niet met de nationale militie in Nederland in aanraking zijn geweest, Do minister van oorlog, ontvangen hebbende het koninklijk besluit van 2 April Wel zij heet GiatininaIk noem haar Gianuetta, en haar moeder noemt haar Gi- anna, en de pastoor Giovanna. Noemt u haar tnaar Juffrouw, zooals u goed vindt, Ik zal haar Uiovaunina noemen. Breng haar eens mode op liet kasteel, dan zal ik haar een japon van mij geven, daar kan zij dan een paar jurkjes van gemaakt krijgen. Lieve hemelmaar vooreerst kan ik niet. Ik zal met Gianuetta hij u komen op uw bruiloftsdag. Dank, Bortolodat zal zijn alsof gij mij een geschenk (bracht. Zeg, Bortolo, is dal terras daar in de hoogte nog niet af? Wat hebben die vier kale inuren te bedui den, zonder gevel, zonder dak, zonder vor- siering Een weinig geduld, Juffrouw; zij zijn 1111 bezig een trap te maken dan koait liet dak dan worden de glazen er in gezet, en danzult u eens zien. Men kan daar van boven af de wereld overzien. Ook de nieuwe Zijn er twee werelden Men zegt van ja, Bortolo Best; ik keu alleen»deze. Zou men naar boven kunnen gaan om

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1896 | | pagina 1