voor Zeeuwsch-Vlaanderen. LIEFDE EN TROTS. ]STo. 236. Zaterdag 4 April 1896. 5e jaargang. A B O N N E MENTSP R IJ S Per 3 maanden 40 centsfranco per post 45 cents Voor Amerika '2.00 per jaar bij vooruitbetaling. Abonnementen worden aangenomen bij alle Boekbandelaren, Brievengaarders en den Uitgever. FEUILLETON. Binnenland. ■IEUWSBLA ADVE U T E N T I EI' R W S Van 1 tot en met 4 regels 25 cents; elke regel meer 5 cents. Bij abonnement aanmerkelijk vermin derd tarief, Groote letters naar plaatsruimte, Advertentiën worden ingewacht tot Vrijdagnam, 1 ure. Deze Courant verschijnt eiken Vrijdagavond bij den Uitgever C, DIELEMAN, tq Breskens, $«ittnDtDl5flD De Engelsch-Trausvaalsche kwestie is nog verre van opgelost. Wel hoopt President Kruger dat een schikking zal worden ge troffen, waardoor het mogelijk zou worden om de vriendschap tusschen Engeland en Transvaal op hechtere gron'slagen zoude worden bevestigd. In een onderhoud mei een journalist )nt- kende de president niet, dat de Boeren zich na Jameson's rooftocht nog beter dan tot dusverre hadden gewapend, al waren de be richten hieromtrent in de Engelsehe bladen zeer overdreven. //Een inval als die van Jameson's ber.de moest echter in 't vervolg tot de onmogelijkheden behooren", zei Kru- ger; en daarin zal zeker niemand, die het wel meent met de Z.-A. Republiek hem on gelijk geven. Terwijl de schuld der Johannesburgers voor het gerechtshof te Pretoria, onder be schuldiging van samenzwering tegen de Boe- ren-republit'k, meer en meer overtuigend blijkt de politiecommissaris verklaarde o. a. ineer dan een half inillioen patronen ir. de mijnen te hebben gevonden, plus de noo- dige wapens schijnt men te Londtn de schuld van Jameson maar niet te kunnen of te willen inzien. De terechtzittingen m Bow- Street, waarin de zaak Jameson c. s. wordt behandeld, worden door vele Engelschen van aanzienlijke familie bijgewoond te*i teeken van hunne sympathie met//doctor Jim", zoo als de roofzuchtige dokter in de wandeling NAAR HET ITALIAANSCH DOOR I O M M .1 S I IV A G U I I» I. Geen gezelschap trof men aan op Gastel Magtio, uitgezonderd dat van ingenieur Fa- bris die zich niet stoorde aan reêr en wind, aan duisternis of eenzame buitenwegen. Slechts nu en dan, met goed weer en stil le heldere avonden, kregen de Martignani's bezoek, om beurten dan van den dokter, dan van den apotheker, of van den dorpsschool meester, voortreffelijke lieden, door den heer des huizes gewaardeerd, zoowel als door zijne dochter Martina, wier onbedwingbare lust om haar gezelschapsjuffrouw te plagen altijd nog meer geprikkeld werd door de verschijning dier drie pretendenten, die het hart der ar me miss tot volslagen radeloosheid brachten. Toen de ingenieur, van het hoofd tot de Toeten in zijn met bont gevoerden mantel wordt genoemd. Komt hij op straat dan wordt de beklaagde, die niets minder op zijn geweten heeft dan het plan oui de inet zoo veel bloed v rijgevochten Roeren-republiek op de meest verraderlijke wijze te aunexecren, nota bene met geestdriftig gejuich door het verkeerd ingelichte publiek ontvangen Hoelang deze komedie nog zal duren, weet niemand, maar allengs begint de meening meer veld te winnen, dat de rootdokter er met een schijnslraf een boete bijv., die door zijn vriendjes wel zal worden betaald, zal -rljkomen. De Johanneshurgsche verraders zullen er waarschijnlijk minder genadig alkomen. De publieke meening in de Transvaal is meer unti-Engelsch gezind dan ooit te voren. Is het te verwonderen, waar zóó tastbaar de laagheid van een overrompelingsplan aan het licht treedt, dat nog wel van een bevriend volk, althans een deel daarvan is uitgegaan Met meer recht kunnen de Transvalere uitroepen .van zijn vriendjes moet men '1 hebben Inmiddels ligt een Engelsch vlaggeschip te Kaapstad gereed om president Kruger naar Londen te brengen, een bewijs dus, dat ook de Engelsehe Regeering zich overtuigd houdt, dat alle kans op een nieuw verdrag met de Transvaal want daartoe zal 't w el moeten komen nog niet verkeken is. Volgens de laatste berichten wordt het vrij zeker dat Kruger niet naar Londen gaan zal. Do verhouding is daardoor zeer zorgwek kend geworden. gewikkeld, laat in den avond opstond om huiswaarts te teeren, ging Martina, terwijl Fabris eerst nog een woordje met haar va der wisselde, naar heneden in de gang en wachtte, met de oogen gericht naar den schitterenden sterrenhemel, het oor nog ver vuld van de zoete, teed re woordjes haar door haar minnaar ingefluisterd, met een kalm, rustig gemoed, dankbaar aan God voor het geluk der liefde haar geschonken, haar verloofde af. Onwillekeurig wendden zieli hare gedachten naar dat andere leven, dat daar boven de sterreu den mensch is bereid. En nauwelijks bevond Fabris zich aan haar zijde, ot zij stak hem de koude handen toe, en nam wel twintig maal af scheid, om bij elk vaarwel een glimlach, een handdruk van hem te krijgen, oin telkens weer een van die blikken van innige liefde op te vangen, die voor Martina gccne ande re weerspiegeling vonden dan in het ondoor grondelijke, profetische sterrenlichtEn na aldus zich door dio liefdesbetooningen verkwikt te nebben, ijlde Martina met dar tele sprongen naar 'boven, naar de kamer waar haar vader op haar Wachtte, om met haar een gewichtig onderhoud te beginnen Intusschen zijn er weder berichten geko men van een opstand onder de Matabelen, waarhij vele Engelschen zijn vermoord, die naar uit Kaapstad vordt gemeld, een ge volg is van Jameson's rooftocht. De Engel sehe regeering toch had, uit vrees voor een hernieuwden aanval in de Zuid-Afrikaansche Republiek de inlevering van alle wapens in Rhodesia geëi-~cht dit schijnen de Metabch n in hun ooren geknoopt, eu de kans schoon gezien te hebben om een eind te maken aan de tyrannic van Cecil Rhodes. Us een gevolg van de oorlog tusschen I- talië en Abyssinië is een verhond tol stand gekomen tusschen Italië en Engeland, het welk berust op gemeenschap van belangen, die zich in 't vervolg ook zal uitstrekken over het beschermen van het Italiaansche Schiereiland, als zeemogendheid aan de Mid- dcllandsche zee. De correspondent te Batavia van de N, R. Crt. seint Officieel wordt geuield, dat Toekoc Djo- lian met een goed gewapende bende en an dere voorname hoofden gedtserteerd is en nu aanvallend optreedt. Luitenant Zijdveld is gewond. Twee bataljons en een batterij gaan naar Atjeh. Twee andere bataljons worden ge reed gemaakt. Nadat Maandag door den Gouverneur- Generaal van Ned. Indië per telegraaf was over het opkweeken der kuikens, over de beste manier van de inmaak te bewaren, over de verkieslijkste wijze van de wasch op te doen, over het nut der spinnen in som mige gevallen van bloedverlies, en over hon derden andere onbeduidende en vreemdsoor tige zaken op het tapijt gebracht teneinde iels te praten te hebben. Er. nuttig in zoo verre dat zij een beletsel waren tegen lui heid en droefgeestigheid, en stof tot naden ken en spreken gaven aan dat bevallige jon ge meisje, dat geschikt was om alles aan te pakkensteeds klaar was om alles in over weging te nemenvervuld van haar liefde en bezig met het huishoudendame en ge biedster kind en vrouween engel steeds, maar een duivelinnetje soms, wanneer zij het gemunt had op miss Ada en haar talrijke aanbidders. De winter was dos voorbij Martina, ge nietende van haar twintig iareu en van haar eerste liefde, die kuisch was gelijk haar ziel, krachtvol en edelmoedig gelijk haar in borst, opgewekt en trouwhartig gelijk haar geheele voorkomen getuigde, gevoelde zich echt gelukkig Ingenieur Fabris verlangde niets anders gemeld, dat, volgens hij den gouverneur van Atjeh en underhonrighedeti ingekomen be richten, Toekoe Djohan Pahalawan onze zij. de verlaten zou hebben, zijn van den land voogd de volgende, 31 Maart dagterkenen- de, telegrammen bij het dep. van koloniën ontvangen 1. Vijand beschoot eergisteren patrouille Biloel en colonne Tjut Goeeeen officier en vier mindere militairen gewond. Zestig man landingsdivisie versterkt Oleh.leb. Hoessilt Longbattah en hoofden Lanwabo en Ateuh afgevallen. Meeste hoofden IX Maekims ge. voegd bij Djohan. Gouverneur vraagt twee bataljons en eene batterij. JP Heden ran Padang beschikbare sup. pletie. Conform liaad van Indië, legercom mandant en vlootvoogd, het volgende beslist Vetter gaat uiterlijk overmorgen als regeo- ringscuminissaris met 9e bataljonspoedigst volgt (ie met batterij bergartiilerie, Het N. v. d. Dag meldt dat de gemeen, schap met alle posten buiten Je liuie is ver. broken, behalve inet 2 posten, ern ten zui den en een ten oosten. Maandag is de le luitenant der infanterie J, W, C. Vu'jek gesneuveld, Aan den verkoop van vee, dat uit Holland over de Duitsche grenzen was ge smokkeld, was tot dusver de voorwaarde verbonden, dat hel door kuoper onmiddellijk moest geslacht worden. Deze voorwaarde is nu opgeheven, daar liet den kooper van ge smokkeld vee vrijstaat, dit als lbkvee ver- der Duitschland in te voeren, wanneer het de zekerheid van bemind te worden door Martina was dc verwezenlijking van den ee- nigen droom die bij hein in don ernst van zijn inannelijken leeftijd gerijpt was, De le. lie had zich tot den laurier gekeerd, de lau. rier spreidde zijne takken uit over de geu rige, ranke bloem en do stralende hemel be loofde hun niels dan zonneschijn en blijven, de rijke zegeningen, Ver in het voorjaar, dat is te zeggen mid. den in Mei, verrees het nieuwe gebouw ste vig op zijne grondvesten, met zijne dikke en ruwe muren tegenover Gastel Magno, dat in zijne eerwaardige vervallendheij veel ge leek op eer, grootvader naast zijn kloeken, sterken kleinzoon. Het werkvoik aibcidde vlug voort onder het nimmer rustend toezicht van den inge-= uieur, Jie zich voorgenomen had liet gebouw in Jen loup van Jen zomer tot zijne vol- tooing te brengen, waarna Jan in het na jaar Je huwelijksvoltrekking zou plaats heb ben. De lieer Martignani, onwrikbaar in zijn besluit, wilJe Jat Je iuwijjing van dit nieuwe ctabliscuicnt iu al zijn luister, met bijbehootoii van schuren en bergplaatsen, een deel zon uitmaken van Je bruiloftsfeesten

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1896 | | pagina 1