Wat men hier heden doet. Heel Nieuw vliet feest op dezen dag Van elke woning waait de vlag Gelukkig man, gegroet Nog nooit is Nieuwvliet meer verheugd Niet blijder ooit geweest. Nooit heersehtr algemeener vreugd Dan heden op dit feest. 't Js de eerste maal, dat het een man Van honderd jaar vertoonen kan Geluk gcwenscht, daarmee God schenk» U nog menig jaar Dij 't nu bereikt getal Wij hopen, dat uw ouderdom Gelukkig blijven zal. En als ge denkt in later tijd Aan 't feest ter uwer eer bereid Vergeet ook ons dan niet Na het gemeentehuis te zijn binnengeleid, werd hij door den burgemeester entvangen en na in een gcmakkelijken fauteuil te heb ben plaats genomen, werd de jubilaris in har telijke bewoordingen door den heer Gerritsen geluk gewenseht, ook namens H. M. Konin gin Wilhelmina, wier geschenk en II. D. portret aan De Reu werd overhandigd, waar mede hij zich zeer in zijn schik gevoeld». Daarna complimenteerde ZEd. hem namens den raad en namens de feestcommissie als tolk der ingezetenen, onder aanbieding van een prachtige fauteuil, welk cadeau hij dank baar aanvaardde. Onderwijl voerde het muziekgezelschap „Ons Genoegen" het //Wilhelmus" volgens de ou de toonzetting en het „AVien Neerlands Bloed" uit. Inmiddels begon het te regenen wat wel cenigszius te betreuren was, maar in de feest vreugde toch gf«u storing teweeg bracht. l)»ariia/>erd aan het Bestuur der muziek vereeniging en der Krooncommissie gelegen heid gegeven den 100-jarige geluk te wen- schen. Deze laatsten boden hem een sohriltelijk gclukwensch aan bevattende al hunne na men. De opdracht leidde „Aan Franfois de Reu bij gelegenheid van zijn lOOsten ver jaardag. Hartelijk gelukgewenscht door de Kronnsters en Kroners van Nieuwvliet". Ondertussehen was het muziekgezelschap „Eendracht maakt macht" van Groede gear riveerd om hulde te brengen aan den oud inwoner dier gemeente door hem een serenade te offreeren. Daartoe bracht het de koralen van Psalin 119 en Gezang 160 ten gehoore. De jubilaris werd daarna gecomplimenteerd door het Bestuur der muziek vereeniging uit naam van de Groênaars, bij monde van den heer Haminacher, die er in zijne toespraak op wees er prijs op te stellen hem den gc lukwensch over te brengen van de gemeen- En wat doet gij, gij mooie vrouw, om uw tanden zóó gelijkmatig te houden Wel, dat weet ik niet, Juffrouw ik eet hard roggebrood en knollen. Werkt gij op het veld Ik ben dagloonster, en als er op het land niets te werken is, dan weef ik linnen. En Maar, lieve, viel miss Ada haar in de rede, mijnbeer de ingenieur zal op het potlood wachten. Dat is waar ook Ga dan, goede vrouw gegroet, lief schepseltje, hier en zij gir.g naar een kastje, nam er een groot stuk van een krakeling uit en gaf het aan de kleine. Kom mij nog eens ou- zoeken gij mooi, aardig dingwaart gij het dochtertje van voorname inenschen dan zoudt gij er niet mooier, niet gezonder, niet sterker kunnen uitzien Het potlood, het potloodhernam de gouvernante ongeduldig. Martina scheurde in der haast een reepje papier van een pakje wol, en schreef met potlood daarop Vele groeten aan Enri co ik verwacht u vóór het etensuurik eisch eene belooning voor het potlood. (Wordt vervolgd.) J te waar de jarige 76 jaren had gewoond. De heer Kole dankte de vereeniging na mens de feestcommissie voor de serenade aan De Reu gebracht. Terwijl daarna den jubilaris en zijne fa milie verversehingen werden aangeboden werd voor het publiek de gelegenheid opengesteld De Reu te feliciteeren. Van die gelegenheid werd ruimschoots ge bruik gemaakt. Van heinde en ver was men gekomen om den honderdjarige de hand te komen drukken. AVe meenen door 't woord „ruimschoots" te gebruiken niet te veel te zeggen, want volgens onze telling was het getal dergenen, die hem kwamen compli- menteeren, bijna 700. Bij die vele geluk- vvensclien bleek, dat zijn geest nog helder, zijn geheugen nog goed was en zijn gezichts orgaan hem nog niet bedroog. Velen toch herkende hij nog uit vroeger dagen eft verzekerde aan sommigen dat hij geene gebreken had. Toen hij een paar kopjes koffie gebruikt had, bekroop de lust heui om een pijpje ta bak te rooken en weldra werd aan zijn vvensch voldaan. Hij rookte zijn „Gouda'tje" zoo smakelijk, dat menigeen het hem niet zou nagedaan hebben. Hij had blijkbaar genoegen inde veleu die hem kwamen feliciteeren, want vaak maakte hij nog een praatje, en zeide o. a. nog 't is al op de loop dat er is." Het muziekgezelschap „Oefening kweekt kennis" van Schoondijke bracht hem even zeer eene serenade, uit erkentelijkheid voor het feit dat een der te Schoondijke geboren Zonen des lands zijnen lOOsten veriaardag vierde. Het was uit naam van die gemeen te en in dien geest, dat de heer J. Neete- son, voorzitter van genoemde vereeniging, hem van harte geluk wenschte. De heer Gerritsen dankte het muziekge zelschap ten zeerste voor de hulde aan De Reu gebracht, en verzocht den lieeren Be stuursleden, die getuige waren van de vreug de als bewijs hoe deze gemeente De Reu waardeert, dit over te brengen aan de man nen van zijn geboorteplaats. De heer inr. Hennequin burgemeester van Aardenburg en St. Kruis had, ter nompli- menteering medegebracht de oudste ingezetene van Aardenburg, die 91 en de oudste van St. Kruis, die 84 jaren telde. Toen zijn zorgvolle dochter hem af en toe vroeg of hij nog niet moe werd en naar huis wilde, antwoordde hij maar steeds ont kennend, want ,,'t ging naar zijn zin." Velen gedachten hem ook op finanliëele wijze, alhoewel de man wel niet direct ont bloot, het toch ook niet breed heett en ie der wilde toch wat doen. Toen de receptie ten einde liep dankte de heer Haminacher ten zeerste voor de giede ontvangst, die het muziekgezelschap in het feestvierend Nieuwvliet bereid was, en waar hij met een enkel weord do minder gunsti ge verstandhouding tusschen beide gemeen ten aanroerde, sprak hij de hoop uit, dat na dezen dag de goede harmonie weder in ruime mate moge hersteld worden. De heer De Reu van Rotterdam dankte het muziekgezelschap voor de eer aan zijnen vader op dezen gedenkdag bewezen, terwijl dc burgemeester allen dankte die hulde aan den 100-jarige hadden gebracht. De dochter van den jubilaris M. AVemels- felder-de Reu, dankte andermaal den burge meester voor al het goede dat haren bejaar den vader h»den is te beuit gevallen. Als antwoord hierop gaf de Burgemeester te ken nen, dat al de hulde aan den 100-jarige gebracht, grootendeels op haar neerkwam als blijk van erkentelijkheid voor de trouwe zorg, die zij aan hem besteedt. Hiermede was de eigenlijke plechtigheid afgeloopen, doch het zou ondankbaar van ons wezen, indien we geen melding maakten van het grootsche geschenk waarmede De Reu nog werd vereerd, ld. zijn levensgroot in olieverf geschilderd portret in borstbeeld, vervaardigd door den heer H. van Cruijnin- gen van Zuidzande, leerling aan de acade mie van sohoone kunsten te Antwerpen. Dit schilderij was vervat in een net ver gulde lijst, het werk waardig. Wc hebben met nauwkeurigheid het pen seelwerk beschouwd en de werkmeester heeft alle eer van zijne vrucht. Met dit stuk voor oogen durven we hem eene flinke toe komst verzekeren. De trekken lijken zeer goed en de kleu ren zijn in overeenstemming met het geheel, voldoende redenen dus om het als een flink stuk werk té betitelen. Do lieer Van Cruijningen heeft het de fa milie De Reu ter hand gesteld, waarvoor hij den diepstgevoelden dank inoogstto. Zoo werden dan langzamerhand aanstalten gemaakt om huiswaarts te keeren, en het was wederom eon heele optocht die het ïij- tnig met den feestvierende vóór- en na ging. Na in het dorp onder het spelen van een opgewekte marsch te zijn teruggekeerd, werd de stoet ontbonden. Onder de meeste opgewektheid werd het feest tot ver in de kleine uurtjes voortgezet, zonder eenige wanklank te booren. Het kleine Nieuwvliet heeft getoond zij nen eenvoudigen De Reu te waardeeren en te hoogachten en ongetwijfeld was ieder feest ganger overtuigd, door zijne belangstelling te hebben medegewerkt aan de hulde den waardigon grijsaard en zijne bezorgde kin deren op dezen dag toegebracht. IHtËNh K.YS, 20 Maart 1806. Met ingang van 26 Maart a. s. wordt de Commandant over de brigade der Kon. Ma réchaussee H. Bosselaar alhier overgeplaatst naar Valkonswaard en belast met het bevel over de brigade aldaar, in vervanging van den AVachtmeester A. van den Ameele, die als Commandant optreedt te IJzendijkeTot Commandant alhier is benoemd de Brigadier van Eek, thans tijdelijk in gelijke betrek king te Sluis. Oosthurg'. Vrijdagnamiddag vergaderde de gemeenteraad, waarbij alle leden tegen woordig waren. Na lezing der notulen maakte de heer Meijer dc aanmerking dat betrekkelijk de oproeping van sollicitanten voor onderwijzer, met verhooging van jaarwedde uk een jaar verblijf, dient gelezen te worden in plaats van het woord „verblijf" „dienst". Na korte beraadslaging, waarvan het ge volg was, dat, hoewel de Voorzitter die woord- wijziging minder noodzakelijk achtte, de heer Meijer zijn zin kreeg. Daarna werden de notulen goedgekeurd. Ingekomen waren eenige Staats- en Prov. Bladen kennisgeving van den heer A. Ver sprille, dat hij zijne benoeming als lid van het alg. burg. armbestuur aanneemtid. van den heer P. Jas te Leeuwarden, dat hij on der dankzegging voor 't in hem gesteld vertrouwen zijner functie als gemeente-ge neesheer met 1 April hoopt te aanvaarden missive van den Directeur-generaal der Pos terijen en Telegrafie, dat de gewaarborgde opbrengst van het postkantoor te Oostburg voor de gemeente over 1895 ƒ67.90 be draagt dat Gcd. Staten kennis gaven van de ont vangst van de verordening op het venten eu dat de regeling der jaarwedde voor een onderwijzer is goedgekeurd Van den minister van Binnenlandsche Za ken was bericht ingekomen, dat het subsidie ter tegemoetkoming in de kosten van het la ger onderwijs voor 1896 ƒ1500 bedraagt, evenals voor de voorgaande jaren '94 en '95. De gehouden verkooping van hakhout enz. behoeve de gemeente heeft ƒ75,79 opge bracht. Machtiging werd verleend tot af- en over schrijving van enkele posten op de begroo- ting van 1895 wegens overschrijding van sommige posten dier begrooting. Als onderwijzer werd benoemd de heer P. M. de Klerck te Nieuwvliet, thans tijdelijk aan de openbare school alhier werkzaam. De hondenbelasting werd vastgesteld tot een gezamelijk bedrag van ƒ85, verdeeld over 11 aanslagen voor de le en 52 voor de 2e klasse. De hoofdelijke Omslag werd voorloopig vastgesteld tot een te vorderen bedrag van ƒ3966. Daarna werd dc zitting gesloten. Oosthurg. Bij de op 17 Maart jl._ge. 'houden verkiezing, ter vervulling van twtJ vacatures in hel college van Notabelen, \ta. ren 94 kiezers opgekomen. Het aantal gc|. dige stembriefjes bedroeg 92. Gekozen werd do heer J. H. var. Peeneu die 47 stemmen verkreeg. Op de lieeren A. Scheerens en Iz. R)s. schaart waren 45 en 34 stemmen uitgebracht. Herstemming alzoo tusselicu laatstgenoeio. den. De heer M. Bruijnooge bekwam 27 stem. men. Bij het te Breda gehouden examen voor de nuttige handwerken is o. m. ge slaagd inej. A. M. Kröber te Sluis. Schoondijke. Op Maandag 16 Maart j|, had alhier eene verkiezing plaats van twee notabelen in plaats van de lieeren Iz. Ris. seeuw, die benoemd is tot kerkvoogd en fc. Maselee overleden. Er werden uitgebracht 27 stemmen wast- ran P. Casteleijn 13, Antli, Risseeuw 12, Abr. van Male 11 en Iz. Cransberg li stem men verkregen an verder op Anth. Risseeuw, 4 stemmen en op Iz. van Male, F. van Ro- sevelt en J. J. Haartsen ieder één stem wei den uitgebracht. Alzoo herstemming tus schen de vier eerstgenoemden. Schoondijke. Door Burgemeester en AVet- houders is benoemd tot schatter der drank lokalen ile heer H. J. Eraser, ambtenaar ter Secretarie alhier in plaats van wijlen den lieer P. Steenhart. Schoondijke, Op de kiezerslijsten alhier komen dit jaar 137 personen voor, Groede, 17 Maart. Naar aanleiding van den wenscli, dien Francois de Reu van Nieuw vliet had te kennen gegeven om zijne ouile woonplaats nog eens te zien, vormden eeni ge heeren alhier, eene commissie van ont vangst bestaande uit de bestuursleden van 't Muziekgezelschap „Eendracht maakt macht" en de leden van den Gemeenteraad, om aan dat plan uitvoering te geven. Als instemming met bet bezoek en ter eere van den 100-jarige wapperde van alle openbare en van tal van particuliere gebou wen de vlag. Toen omstreeks half twee het rijtuig dat De Reu had afgehaald, de kom der gemeen te binnenreed, werd de torenklok geluid eu stelde het muziekgezelschap zich vóór het Logement „de Drie Koningen" op en werd de komst van den jubilaris door een talrij ke schare afgewacht. Onder het uitstappen speelde dc muziek de melodie van Psalm 119. In de achterzaal van het genoemde loge ment wachtte den jubilaris en zijne familie leden een vaH verversehingen welvoorziene^ disch. Na zich in een gcmakkelijken fauteuil te hebben neergevleid, werd hij" namens de commissie eu namens de gemeente Groede gecomplimenteerd door den heer G. L. Krol, onder aanbieding van een prachtig bouquet van levende bloemen. A7an de daaropvolgende receptie werd door zeer velen, ongeveer 450 personen gebruik gemaakt. Onder die allen, die hem kwamen geluk wenschen, waren er velen die hij nog van vroeger dagen kende, en onderhield zich kortelijks doch op aangename wijze met hen. Toen de wed. Hollestelle, als oudste be woonster van de Molenstraat, waarin ook De Reu vroeger woonachtig was, hem felici teerde, en hem haren ouderdom (84 jaren) meedeelde, antwoordde hij heel gemoedelijk, „wel dan komt ge mij ook al stilletjes ach teraan." Het was hem aan te zien, dat het hem een waar genoegen was, nog eens in den kring zijner vroegere bekenden te kunnen verkeeren. Na afloop der receptie werd een wandel rit door de straten gemaakt, onder het spe len van een vroolijke pas-redoublé door de muziek, terwijl gedurende deze wandeling andermaal het klokgelui de waarde van het bezoek verhoogde. Te half vijf werd de terugtocht naar Nieuw vliet ondernomen en kon de krasse, oude

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1896 | | pagina 2